Tak jak i w ubiegłym roku telewizyjne jury będzie miało trudne zadanie wskazania zwycięzcy spośród 15 spektakli Teatru TV zrealizowanych w trzech różnych konwencjach: na żywo, rejestracji przedstawień w teatrze oraz oryginalnych realizacji specjalnie dla Teatru TV. Jedną z nich jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony. Jej telewizyjna premiera zgromadziła rekordową liczbę niemal 2,5 miliona odbiorców. Nawet świetnie znane dramaty mogą zaskoczyć nowym odczytaniem – tak jak stało się to w przypadku Marcina Wrony. Zaskakującą, lecz frapującą decyzją było obsadzenie w tytułowej roli Magdaleny Cieleckiej.
– Ten odzew widzów mówi mi, że sprawdził się pomysł, by pokazać w ten sposób Dulską i zaproponować z nią podróż przez dziesięciolecia – mówi „Rz” reżyser. – Okazało się, że choć zmienia się kostium epoki – mentalność nie ulega zmianie.
Czy przedstawienie znajdzie uznanie jury? W 2006 roku Marcin Wrona wywiózł z Sopotu nagrodę za reżyserię „Skazy” Marzeny Brody – współczesnej historii opowiadającej o rodzeństwie z drastyczną przeszłością.
– Dobrze to pamiętam, bo było dla mnie wielkim wyróżnieniem otrzymanie lauru z rąk Krzysztofa Kolbergera – wspomina Wrona. – Czułem, że wpisuję się w ważną dla mnie tradycję Teatru TV.
Nie tylko spektakle Teatru Telewizji, ale także słuchowiska gromadzą komplety słuchaczy. Owacyjnie przyjęli m.in. „Raport Piłata” Janusza Głowackiego w reżyserii Janusza Kukuły.