Bohaterowie sztuki - Marta i Wojciech spodziewają się dziecka. Dowiadują się, że najprawdopodobniej urodzi się ono z zespołem Downa i próbują zmierzyć się z tym, co przynosi im los. W rolach głównych występują Magdalena Walach i Marcin Sianko.
- Dla mnie „D o w n_u s" jest synonimem sytuacji, która spada na nas jak grom z jasnego nieba i poraża, a w następstwie zabija lub umacnia — mówi Magdalena Chaszczyńska, pomysłodawca i producentka spektaklu oraz prezes Stowarzyszenia GRAAL. - Moim „downusem" było niepełnosprawne dziecko, „downusem" widza może być zupełnie inna, nieprzewidywalna sytuacja: choroba, zdrada, śmierć bliskiej osoby. W każdej niespodziance losu zawiera się prawda o nas - naszym sumieniu, wrażliwości, odporności i człowieczeństwie. W chwili, gdy trzeba zakopać stare marzenia, warto zastanowić się nad nowymi - dodaje.
Spektakl, którego premiera odbyła się 3 kwietnia 2012 w krakowskim Teatrze STU, jest częścią projektu „Down_us II edycja" organizowanego przez GRAAL Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Osobowości Dzieci.
„Down_us" to z języka angielskiego idiom oznaczający m.in. spoglądanie w głąb siebie, jest on przeciwieństwem „look down on", który oznacza deprecjację, patrzenie na kogoś z odrazą.
Realizując projekt „Down_us" stowarzyszenie chce uwrażliwić młodzież i dorosłych na problemy osób uważanych za „inne", zniwelować uprzedzenia.