Bohaterowie sztuki - Marta i Wojciech spodziewają się dziecka. Dowiadują się, że najprawdopodobniej urodzi się ono z zespołem Downa i próbują zmierzyć się z tym, co przynosi im los. W rolach głównych występują Magdalena Walach i Marcin Sianko.

- Dla mnie „D o w n_u s" jest synonimem sytuacji, która spada na nas jak grom z jasnego nieba i poraża, a w następstwie zabija lub umacnia — mówi Magdalena Chaszczyńska, pomysłodawca i producentka spektaklu oraz prezes Stowarzyszenia GRAAL. - Moim „downusem" było niepełnosprawne dziecko, „downusem" widza może być zupełnie inna, nieprzewidywalna sytuacja: choroba, zdrada, śmierć bliskiej osoby. W każdej niespodziance losu zawiera się prawda o nas - naszym sumieniu, wrażliwości, odporności i człowieczeństwie. W chwili, gdy trzeba zakopać stare marzenia, warto zastanowić się nad nowymi - dodaje.

Spektakl, którego premiera odbyła się 3 kwietnia 2012 w krakowskim Teatrze STU, jest częścią projektu „Down_us II edycja" organizowanego przez GRAAL Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Osobowości Dzieci.

„Down_us" to z języka angielskiego idiom oznaczający m.in. spoglądanie w głąb siebie, jest on przeciwieństwem „look down on", który oznacza deprecjację, patrzenie na kogoś z odrazą.

Realizując projekt „Down_us" stowarzyszenie chce uwrażliwić młodzież i dorosłych na problemy osób uważanych za „inne", zniwelować uprzedzenia.

- Zwracamy uwagę odbiorców na pozytywny potencjał tkwiący w osobach niepełnosprawnych, a szczególnie osobach z zespołem Downa. Chcemy pokazać jak wspaniałą, radosną energię mogą nam przekazać, ich siłę zaangażowania w każde przedsięwzięcie, niezwykłe przywiązanie, lojalność i chęć integracji z innymi ludźmi, cechującą ich bezwzględną szczerość i prostotę, intensywność przeżywania każdego wydarzenia. Chcemy przypomnieć, że w coraz bardziej relatywizującym się i zabieganym świecie, warto czasem wrócić do postrzegania rzeczywistości szukając w niej najprostszych, podstawowych wartości – tłumaczy koordynatorka projektu Joanna Chwastek..

Oprócz spektaklu, w programie „Down_us" znalazły się warsztaty „Sztuka dialogu". Skierowane są do osób pracujących z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym oraz do ich rodziców, prowadzone przez Dariusza Starczewskiego i Annę Graczyk. Natomiast najmłodsi mogą uczestniczyć w zajęciach pod hasłem „Up_and_down", w których prowadzący oswajają uczestników z odmiennością poprzez zabawę.

Projekt będzie realizowany do 30 grudnia.

Szczegóły na stronie www.graal.org.pl

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ