Aktualizacja: 20.09.2020 10:57 Publikacja: 20.09.2020 10:52
Lutosławski Quartet
Foto: Fot. Sisi Cecylia, materiały prasowe
Lutosławski Quartet i DJ Lenar wybrali na koncert zatytułowany „Wstrzymać ogień!” utwory Szostakowicza, Crumba i Márty nawiązujące do trzech konfliktów, które odcisnęły swoje piętno na historii XX wieku.
VIII kwartet Dymitra Szostakowicza, zadedykowany ofiarom faszyzmu to jednocześnie uwolnienie kompozytora z niewoli lęku o własne życie, jaki towarzyszył mu przez lata stalinizmu. „Black Angels” jednego z najważniejszych twórców muzyki amerykańskiej w XX wieku, George’a Crumba to głos sprzeciwu artysty wobec wojny w Wietnamie. Z kolei „Doom. A Sigh” węgierskiego kompozytora Istvána Márty jest hołdem złożonym węgierskiej wspólnocie, żyjącej w rumuńskiej wiosce Trunk, a którą w latach 70. XX wieku siłą stamtąd wysiedlono.
Zwieńczeniem koncertu będzie białoruska piosenka ludowa „Kupalinka” o matce szukającej córki, która poszła zrywać kwiaty i nie wróciła do domu. Utwór ten, obok „Murów”, wykonywany jest podczas opozycyjnych demonstracji w Białorusi. Na koncert „Wstrzymać ogień !” DJ Lenar przegotuje specjalną wersję. Muzykom z Lutosławski Quartet towarzyszyć będą obrazy i dźwięki z ulic Mińska.
Istniejący od 2007 roku Lutosławski Quartet to jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych. Występował w wielu krajach, nagrywa płyty, specjalizuje się w muzyce XX w i XXI wieku, popularyzuje przede wszystkim polskich kompozytorów.
DJ Lenar to artysta związany z warszawską sceną niezależną i jazzową. Porusza się po różnych gatunkach muzycznych: od klezmerskiego zespołu Meritum przez reinterpretacje nagrań Lutosławskiego, irlandzkie pieśni ludowe oraz improwizacje. Pasjonuje go miksowanie na żywo płyt winylowych. Tworzy również muzykę do spektakli, filmów i słuchowisk.
– Koncert „Wstrzymać ogień!” miał odbyć się w maju i przypominać o rocznicy wysadzenia przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem 16 maja 1943 roku – wyjaśnia Kajetan Prochyra z Muzeum Historii Żydów Polski POLIN. – Pandemia zmieniła nasze plany, a dziś nie możemy słuchać antywojennych utworów bez odniesienia się do tego, że 500 km stąd giną uczestnicy pokojowych demonstracji.
Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na fundusz wsparcia dla represjonowanych Białorusinów.
Koncert rozpocznie się o godz. 19 i będzie przebiegał z zachowaniem reżimu sanitarnego.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Pieniądze i błogosławieństwo Brukseli dla działań Polski na granicy z Białorusią i Rosją. Będziemy odmawiać prawa do złożenia wniosku o azyl osobom forsującym granicę.
Paranoja i chęć zachowania władzy. To są prawdziwe powody, dla których Aleksandrowi Łukaszence śpieszy się z rozmieszczeniem najnowszej rosyjskiej broni atomowej w swoim kraju. I białoruski dyktator staje się jej zakładnikiem.
Sukces trasy koncertowej The Eras Tour porównywany jest do szaleństwa, jakie towarzyszyło Beatlesom w latach 60. XX wieku. Taylor Swift nie tylko podbiła serca milionów fanów, ale także ustanowiła niespotykane dotąd rekordy.
Historyczne skrzypce Stradivariusa niebawem trafią na aukcję. Zdaniem ekspertów może paść rekord. Jaka jest historia instrumentu, który budzi takie emocje?
Liderami zaufania publicznego wśród Ukraińców są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Polski Andrzej Duda - wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie ukraińskiego think tanku Centrum Nowa Europa.
Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko w czasie roboczej wizyty w mieście Borysów ostrzegał, że w przypadku ataku na Białoruś do obrony jego kraju może zostać użyta rosyjska broń atomowa.
Członkowie zespołu The Rolling Stones odpoczywają od koncertowania, ale to nie znaczy, że próżnują. Muzycy znaleźli nowy sposób na to jak zarabiać na marce, którą stworzyli.
Koncertem w warszawskim Teatrze Roma 10 grudnia najlepiej rozpoznawalny za granicą polski zespół jazzowy – Marcin Wasilewski Trio – zakończy jubileuszowe tournée po Europie z okazji 30-lecia istnienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas