Rezolucja została przyjęta w formie konsensusu 193 członków Zgromadzenia Ogólnego ONZ, którzy wyrazili "poważny niepokój dewastującym wpływem na życie ludzi chorób zakaźnych i epidemii, który został unaoczniony przez trwającą pandemię COVID-19".

Epidemie sieją spustoszenie na "długoterminowym rozwoju społecznym i gospodarczym" i stwarzają kryzysy zdrowotne, które "grożą przeciążeniem już i tak nadmiernie napiętych systemów opieki zdrowotnej, zakłócają globalne sieci zaopatrzenia i powodują nieproporcjonalne szkody w życiu ludzi... i gospodarkach najbiedniejszych (...) krajów" - głosi rezolucja.

Zgromadzenie Ogólne podkreśla pilną potrzebę posiadania solidnych systemów opieki zdrowotnej i wyrażają głęboki niepokój tym, że bez międzynarodowej uwagi "przyszłe epidemie mogą okazać się większe od poprzednich w zakresie intensywności (...)".

Zgromadzenie Ogólne apeluje do WHO, aby organizacja wykorzystała Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię do zapewnienia wymiany informacji, wiedzy naukowej i sposobów na przeciwdziałanie i reagowanie na epidemie na poziomie lokalnym, ogólnokrajowym, regionalnym i międzynarodowym.

WHO ogłosiło pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 11 marca.