Władze Charkowa na wschodzie Ukrainy wystąpią o sądowy zakaz demonstracji w najbliższy weekend, podczas którego organizacje prorosyjskie zamierzają przeprowadzić referendum o federalizacji państwa ukraińskiego oraz zwrócić się o pomoc do Rosji.
Rada chce od sądu także zakazania samego referendum.
Wcześniej tego dnia organizacja „Wicze Charków" (Wiec Charków) zapowiedziała, że w niedzielę w południe czasu lokalnego w Charkowie odbędzie się połączone z wiecem referendum, w którym będzie tylko jedno pytanie: „Czy opowiadasz się za federalizacją Ukrainy?".
Przedstawiciel „Wicze" Jehor Łohwinow poinformował, że podczas wiecu „organizacje obywatelskie" ogłoszą, iż przejmują władzę w regionie, i zaapelują do sił porządkowych, by się im podporządkowały.
- Poprosimy także uczestników wiecu, by poparli nas w naszym apelu do sąsiedniego państwa, do Rosji, o udzielenie nam pomocy – powiedział.
18.05
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał przez telefon o sytuacji na Krymie z Mustafą Dżemilewem, jednym z przywódców Tatarów krymskich - podał Kreml. Według Dżemilewa Putin m.in. odpowiadał na obawy, że Tatarzy ucierpią w wyniku wydarzeń na Krymie.
Dżemilew, który był wcześniej szefem Medżlisu - tatarskiego parlamentu - jest obecnie deputowanym do parlamentu Ukrainy. W środę przebywał w Moskwie, gdzie spotkał się z byłym prezydentem rosyjskiego Tatarstanu Mintimierem Szajmijewem. Jego wizyta w Rosji była uzgodniona z nowymi władzami Ukrainy.
W jej trakcie doszło też do rozmowy telefonicznej z Putinem. Jak podały służby prasowe Kremla, "dyskutowano o sytuacji na Krymie przed referendum" 16 marca w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej. W komunikacie nie podano dalszych szczegółów.
Z kolei z relacji z rozmowy na stronie internetowej Medżlisu wynika, że trwała ona pół godziny i dotyczyła sytuacji na Krymie i Ukrainie ogółem. Dżemilew "przedstawił swój punkt widzenia na temat sytuacji na Krymie i wyraził obawy dotyczące nieprzewidywalnych działań wobec ludności Krymu ze strony separatystycznie nastawionych grup" - głosi oświadczenie.
Dżemilew wskazał, że najbardziej poszkodowaną grupą w wyniku takich działań mogą okazać się krymscy Tatarzy. Putin "zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by nikt nie został poszkodowany, i również przedstawił swoją wersję wydarzeń na Ukrainie" - głosi komunikat Medżlisu. Rosyjski prezydent powiedział, że nie zamierza usprawiedliwiać polityki Wiktora Janukowycza, odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy.
17.41
Jeden spośród 121 Ukraińców, którzy w ostatnim czasie trafili na leczenie do Polski zmarł; w wyniku postrzału miał rany okolic miednicy oraz obrażenia narządów wewnętrznych - wynika z informacji MSW przedstawionej w środę sejmowej komisji.
17.30
Władimir Putin omówił sytuację na Ukrainie z obecnym przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem - podały służby prasowe Kremla.
Putin i Burkhalter, który jest też szefem szwajcarskiej dyplomacji, "przedyskutowali to, co może zrobić OBWE w kwestii wypracowania rozwiązania dla kryzysu" na Ukrainie - głosi oświadczenie Kremla. Przywódcy rozmawiali o ewentualnej roli OBWE jako mediatora w konflikcie ukraińskim.
Komunikat nie podaje żadnych szczegółów, nie zawiera też informacji o tym, czy doszło do jakichkolwiek uzgodnień bądź podjęcia decyzji.
16.20
Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział, że w poszukiwaniu dyplomatycznego rozwiązania ukraińskiego kryzysu spotka się w piątek w Londynie z szefem rosyjskiej dyplomacji Sergiejem Ławrowem.
- Zaoferujemy Ławrowowi oraz za jego pośrednictwem Władimirowi Putinowi i Rosji pewne rozwiązania z nadzieją naszą i świata, że znajdziemy drogę wyjścia - powiedział Kerry w Kongresie.
- Zrobimy co trzeba, jeśli Rosja nie podejmie właściwych wyborów - zastrzegł, nie precyzując jednak, jakie działania ma na myśli.
16.18
Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że przyłączenie Krymu do Rosji będzie "niedopuszczalną aneksją" - poinformował Pałac Elizejski.
Hollande powiedział też, że rosyjski prezydent musi zrobić wszystko, aby zapobiec przyłączeniu Krymu do Rosji.
"Prezydent przypomniał (Putinowi), że przygotowywane właśnie - w nieprzejrzysty sposób - referendum na Krymie, które ma się odbyć 16 marca, jest pozbawione podstaw prawnych" - głosi komunikat prasowy.
"Prezydent podkreślił, że jest wciąż czas na to, by uniknąć bezcelowej i niebezpiecznej konfrontacji" - poinformował Pałac Elizejski.
15.50
Możliwie szybkie podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej, działania na rzecz utworzenia grupy kontaktowej z Rosją oraz pomoc dla Ukrainy - takie trzy etapy działań do opracowania wskazała Angela Merkel.
- Opowiedzieliśmy się za podpisaniem możliwie szybko politycznej części umowy stowarzyszeniowej, co byłoby możliwe podczas następnego szczytu Rady Europejskiej - mówiła Merkel.
Ukrainie - wskazała Merkel - potrzebna jest też pomoc administracyjna. - Chcemy tu współpracować, by wesprzeć rząd ukraiński - zaznaczyła.
Ponadto - podkreśliła Merkel - jest potrzeba stworzenia grupy kontaktowej z udziałem Stanów Zjednoczonych i Rosji. Kanclerz Niemiec dodała, że nie udało się doprowadzić do powstania takiej grupy w ciągu ostatnich sześciu dni.
15.40
Zostanie utworzona wspólna polsko-niemiecka misja pomocy organizacyjnej dla Ukrainy - poinformował Donald Tusk. Pomoc ma dotyczyć m.in. naprawy systemu finansowego i skutecznego wydawania środków pomocowych.
- Z inicjatywy pani kanclerz zdecydowaliśmy o utworzeniu wspólnej misji - może także z udziałem przedstawicieli Francji, ale na pewno Niemcy i Polacy będą tę misję współtworzyli - pomocy organizacyjnej, jeśli chodzi o dobre wydawanie i zagospodarowanie środków pomocowych, a także naprawy systemu finansowego, być może także systemu bankowego, w zależności od tego, jakie będą oczekiwania strony ukraińskiej - powiedział Tusk.
Jak dodał, Berlin i Warszawa są gotowe do udzielenie Ukrainie takiej pomocy organizacyjnej "właściwie od zaraz".
15.36
Premier Donald Tusk poinformował, że zgodzili się, iż dotychczasowe doświadczenia dotyczące działań Rosji na Krymie każą opracować możliwość zastosowania sankcji tzw. drugiej fazy.
Tzw. druga faza sankcji obejmuje sankcje wizowe oraz zamrożenie zagranicznych aktywów.
Tusk zaznaczył, że z Merkel rozmawiał o możliwości zastosowania sankcji wobec Rosji "w sytuacji, w której nie widać w ostatnich dniach postępu, nie widać żadnych pozytywnych kroków ze strony Rosji, jeśli chodzi o sytuację na Krymie".
Jak zaznaczył, zgodzili się z kanclerz Niemiec, że druga faza sankcji powinna zostać uszczegółowiona przez ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej na spotkaniu w najbliższy poniedziałek.
15.30
- Chcemy wspierać Ukrainę politycznie i finansowo - mówi Donald Tusk.
15.26
- Na dzisiejszym spotkaniu ustaliliśmy rzecz kluczową z punktu widzenia najbliższej przyszłości Europy - w kontekście kryzysu ukraińskiego. Ta kluczowa sprawa to pełna jedność, potrzeba takiej pełnej jedności Unii Europejskiej w tych trudnych dzisiaj, krytycznych relacjach z Rosją i naszych działaniach na rzecz wsparcia Ukrainy - powiedział Tusk.
Jak dodał, "jedność postępowania to warunek jakiegokolwiek sukcesu".
15.24
Premier Tusk podczas wspólnej konferencji z Angelą Merkel: podpisanie uzgodnionej, politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE powinno nastąpić na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, czyli w przyszłym tygodniu.
- Z panią kanclerz jesteśmy zdania, że pożytecznym byłoby jak najszybsze podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Mówimy o uzgodnionej z rządem w Kijowie części politycznej umowy stowarzyszeniowej - powiedział Tusk.
15.15
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu rosyjskiej wojskowej grupy zwiadowczej, która przedostała się z opanowanego przez Rosjan Krymu do sąsiadującego z nim obwodu chersońskiego na południu kraju.
Do zatrzymania rosyjskich wojskowych doszło w nocy z wtorku na środę – poinformowała SBU.
"Celem działalności grupy było rozpoznanie sytuacji operacyjnej oraz uzyskanie danych o ruchu i stopniu gotowości oddziałów sił zbrojnych Ukrainy na terenie obwodu chersońskiego" – czytamy w komunikacie.
SBU podała, że zwiadowcy szczególnie interesowali się 3. Dywizjonem Rakietowym i 208. Brygadą Rakietową w mieście Kachowka. Według SBU grupą kierował Rosjanin i oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, który posiadał także nielegalnie paszport ukraiński. "Podczas przesłuchania przyznał się, że gromadził informacje wywiadowcze: współrzędne punktów wojsk ochrony pogranicza i miejsca dyslokacji jednostek ukraińskich" – głosi komunikat.
14.39
Prezydent Komorowski powiedział w Radiu ZET, że Polska nie uzna oderwania Krymu od Ukrainy. To samo mówił wczoraj premier Tusk.
W rozmowie z Jackiem Czarneckim prezydent dodał, że dzięki wejściu do NATO Polska nie ma teraz takich problemów jak Ukraina. Prezydent zwrócił uwagę, że nikt u nas nie interweniuje z użyciem siły, nie próbuje zdestabilizować państwa i zakwestionować spójności naszego terytorium.
Prezydent Komorowski dla Radia ZET: Polska nie uzna oderwania Krymu od Ukrainy http://t.co/tch5YXbNoW
14.34
Europarlament ostro skrytykował rosyjską inwazję na Krymie. Przeczytaj podsumowanie debaty o agresji Rosji na Ukrainie.
14.12
Przywódcy państw należących do grupy G7 apelują do Rosji, aby wstrzymała wszelkie działania w sprawie zmiany statusu Krymu, w tym w sprawie referendum.
Zagrożono dalszymi krokami, jeśli Moskwa dokona aneksji tego należącego do Ukrainy półwyspu.
13.50
Trwający na Ukrainie kryzys wywołała decyzja poprzednich władz tego kraju o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską
– ocenił unijny ambasador w Kijowie Jan Tombiński.
Dyplomata zaapelował do nowej ekipy rządzącej o opracowanie długookresowej strategii rozwoju państwa oraz odejście od personalizacji w polityce, co oznacza rezygnację z partii typu wodzowskiego na rzecz partii o jasnych programach politycznych.
13.38
W przypadku wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej, prawa Tatarów krymskich będą zagwarantowane - zapowiedział przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin.
13.35
Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest już w Warszawie.
Od oficjalnego powitania przez premiera Donalda Tuska rozpoczęło się spotkanie szefów rządów Niemiec i Polski. Tusk zapowiadał wcześniej, że chce rozmawiać z Merkel m.in. o zagrożeniach politycznych płynących z uzależnienia od rosyjskiego gazu.
Kanclerz #Merkel przybyła do @PremierRP pic.twitter.com/HqIhHVEZYF
13.09
Władze Krymu wkrótce przystąpią do nacjonalizowania ukraińskich przedsiębiorstw państwowych znajdujących się na terytorium półwyspu. Prywatnych firm te działania nie obejmą - poinformował wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew.
13.06
Mimo wydarzeń na Ukrainie dostęp Polski do finansowania nie pogorszył się - ocenił minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał też, że dotychczasowe tegoroczne wpływy podatkowe napawają optymizmem. Czytaj więcej.
12.49
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron chciałby, aby częścią reakcji UE na ewentualną aneksję Krymu przez Rosję było wprowadzenie zakazów podróżowania dla "czołowych rosyjskich deputowanych". Szef rządu mówił o tym dziś w drodze do Izraela.
12.30
Dwa natowskie samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia systemu AWACS wystartowały z baz w Niemczech i Wielkiej Brytanii w celu przeprowadzenia lotów nad Polską i Rumunią - poinformowało NATO. Samoloty mają monitorować kryzys na Ukrainie. Czytaj więcej.
(Źródło: Fotorzepa)
12.00
W przyszłym tygodniu UE podpisze polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą - powiedział europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski podczas debaty europarlamentu w Strasburgu na temat rosyjskiej inwazji na Półwysep Krymski.
11.26
Rosyjska armia wciąż koncentruje się na wschodniej granicy Ukrainy, a liczba jej żołnierzy wzrasta – oświadczył wicepremier Witalij Jarema na posiedzeniu ukraińskiego rządu. Minister obrony Ihor Teniuch poinformował o rotacji żołnierzy Rosji na Krymie.
- Rosyjskie wojska nadal znajdują się wzdłuż wschodniej granicy Ukrainy i stale zwiększają swą liczebność. Siły zbrojne Ukrainy są postawione w stan gotowości bojowej – powiedział Jarema.
Parubiy: Rus troops concentrated close to the border near Kyiv, Donetsk, Zaporizhzhia, Transnistria, Krasnodarsky region of Rus presser/live
11.10
Sytuacja na Ukrainie jest testem jedności Unii Europejskiej - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso podczas debaty europarlamentu w Strasburgu na temat rosyjskiej inwazji na Półwysep Krymski.
- Ukraina otrzyma 1,6 miliarda euro natychmiastowej pomocy - zapowiedział Jose Manuel Barroso.
RT @EPPGroup: .@BarrosoEU the #EU will give 1.6 billion eur in immediate financial assistance to #Ukraine #Maidan
10.42
Ruch w porcie lotniczym Symferopola, na głównym lotnisku kontrolowanej przez Rosję a należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu, będzie ograniczony do 17 marca.
10.35
Premier Donald Tusk uważa, że gdyby kraje Unii zdecydowały się wspólnie kupować od Rosji gaz, a dopiero potem dzielić surowiec między siebie, to nikt, także Moskwa, nie mógłby lekceważyć takiego klienta. Premier mówił dziś w Programie Pierwszym Polskiego Radia o możliwościach uniezależnienia się od rosyjskiego gazu. Czytaj więcej.
10.33
Parlament Ukrainy zajmie się tematem agresji Rosji wobec Ukrainy.
Za chwilę w PE w sprawie Ukrainy przemówi sam Przewodniczący @BarrosoEU. Rzadkość.
10.26
Komentuje Jędrzej Bielecki z działu krajowego "Rz".
10.07
Mocna odpowiedź USA na militarną agresję Rosji na Krymie to dobry kierunek - ocenia dziś "Washington Post", apelując do amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy o utrzymanie twardego stanowiska.
"Nikt nie może zarzucić Obamie, że boi się podejmować stanowcze decyzje w sprawie Krymu" - podkreśla waszyngtoński dziennik.
Przypomina, że Obama oficjalnie potępił działania Rosji na Krymie, umożliwił wprowadzenie wobec niej sankcji finansowych zanim zrobiła to UE oraz utrzymuje ożywione kontakty z licznymi przywódcami. Dziś spotka się również z nieuznawanym przez Moskwę premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, wzmacniając jego pozycję.
09.20
- Krym jest jednym z celów pośrednich, natomiast jego celem strategicznym jest dezintegracja Ukrainy i pokazanie światu, że Putin jest silny a Rosja jest mocarstwem – powiedział w Radiu ZET generał Waldemar Skrzypczak.
W rozmowie z Moniką Olejnik były dowódca wojsk lądowych ocenił, że tłem dla decyzji Władimira Putina jest myślenie o utrzymaniu władzy w Rosji.
– Jak zwykle w tradycji rosyjskiej, kiedy zbliża się czyjś koniec, będzie walka frakcji o władzę. Chodzi o to, że Putin umacnia się w Rosji, bo chce zapewnić swojej frakcji sukcesję po nim – tłumaczył generał.
09.04
Unia Europejska musi jak najszybciej przyłączyć się do Stanów Zjednoczonych, by pokazać Rosji, że jest gotowa dotkliwie ukarać rosyjskie władze za jej działania na Ukrainie - ocenia "New York Times" w komentarzu redakcyjnym "Kara dla Putina".
"Podobnie jak wielu Rosjan, Putin szczerze wierzy, że Rosję i Ukrainę łączy specjalna więź. On sam i jego administracja nie potrafią pojąć, że Ukraina może tworzyć więzi gospodarcze i społeczne z Zachodem, nie rezygnując przy tym z niezaprzeczalnego historycznego i kulturowego pokrewieństwa z Rosją. Dla nich to gra, w której wygrywa tylko jedna strona, a Putin jest gotów okazać siłę" - pisze amerykański dziennik.
08.21
Zbigniew Girzyński w programie Jeden na Jeden w TVN24 pochwalił rząd za działania ws. kryzysu na Ukrainie, zaznaczył jednak, że premier powinien bardziej aktywnie wspierać nowy rząd w Kijowie.
- Widzimy ogromną zmianę w polskiej klasie politycznej. Ci którzy jeszcze wczoraj przytulali się do Putina dzisiaj mówią, że dokonuje rozbioru Ukrainy. (...) Powinniśmy myśleć już o przyszłości, współpracy z Ukrainą. To, że tam w Kijowie był Jarosław Kaczyński, a do dzisiaj nie było Donalda Tuska jest ewidentnym błędem premiera.
08.13
Sąd Rejonowy w Moskwie wydał dziś zaocznie nakaz aresztowania Dmytra Jarosza, lidera skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor.
O zastosowanie wobec Jarosza takiego środka zapobiegawczego wystąpił Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który wszczął przeciwko niemu śledztwo, oskarżając go o publiczne nawoływanie sił antyrosyjskich do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji.
Wcześniej Komitet Śledczy FR wysłał międzynarodowy list gończy za przywódcą Prawego Sektora.
08.00
Samoloty na trasie Kijów-Symferopol dziś znów nie polecą.
Latać będą tylko samoloty na trasie Symferopol-Moskwa - informuje Euromajdan na Twiterze.
Flights from and to #Simferopol are cancelled as the air space isn’t open. Simferopol only accepts flights from/to Moscow. IPR Post #Crimea
07.38
Premier Donald Tusk mówił w radiowej Jedynce, że na naszych oczach dochodzi do rozbioru Ukrainy i Europa nie może na to pozwolić.
Według Tuka, choć dzisiaj Polska nie jest zagrożona konfliktem zbrojnym, to konflikt rosyjsko-ukraiński pokazuje, że "stabilność w naszym regionie nie jest dana raz na zawsze".
.@premiertusk: Ukraina nie będzie szła na konfrontację zbrojną z Rosją w celu odbicia Krymu
07.26
Plan wydarzeń dot. kryzysu na Ukrainie:
Szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk będzie rozmawiał dziś w Waszyngtonie z prezydentem Barackiem Obamą
o zajęciu Krymu przez wojska rosyjskie, przygotowaniach do majowych wyborów prezydenckich na Ukrainie oraz pomocy ekonomicznej dla jego kraju.
Sytuacja na Ukrainie będzie także przedmiotem konsultacji w Warszawie szefów rządów Polski i Niemiec, Donalda Tuska i Angeli Merkel.
Przed południem w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat agresji Rosji wobec Ukrainy.
Głosowanie nad rezolucją w tej sprawie zaplanowano na jutro.
07.19
Kongres USA potępił rosyjską interwencję na Ukrainie.
Izba Reprezentantów, przytłaczającą większością głosów, potępiła wczoraj "naruszenie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej". Zażądała także wysłania na Krym i w inne rejony Ukrainy międzynarodowych obserwatorów.
W rezolucji, przyjętej na drodze konsensusu, rosyjską interwencję na Ukrainie potępił także Senat.
07.02
Ołeksandr Turczynów podkreślił, że armia nie zaangażuje się na Krymie, gdyż chce skoncentrować swój potencjał na obronie wschodniej granicy państwa.
O zaplanowanym na niedzielę referendum na Krymie powiedział, że to "farsa".
- To, co nazywają referendum, odbędzie się nie na Krymie, lecz w kremlowskich gabinetach - stwierdził Turczynow i wyraził przekonanie, że większość mieszkańców Krymu zdecyduje się na bojkot "tej prowokacji".
Ołeksandr Turczynow wyraził także ubolewanie, że Rosja odmawia wszelkich kontaktów z władzami Ukrainy w celu dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.