Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Na Ukrainę trafi kolejny pakiet pomocy wojskowej z USA.
Kończymy relację
Najświeższe informacje z Ukrainy i Rosji będziemy publikować od wczesnych godzin porannych.
Syreny alarmowe w Kijowie
W stolicy Ukrainy wydano ostrzeżenie przeciwlotnicze. Do mieszkańców miasta zaapelowano, by pozostali w schronach.
Zełenski przyznał nagrodę Narodowej Legendy Ukrainy 11 „wybitnym osobom"
Prezydent Wołodymyr Zełenski uhonorował 11 „wybitnych osób” nagrodą państwową Narodowa Legenda Ukrainy
Nagroda „Narodowa Legenda Ukrainy” została wprowadzona w 2021 roku. Prezydent przyznaje ją Ukraińcom i obcokrajowcom, którzy przyczynili się do powstania niepodległej Ukrainy i obrony kraju.
Wśród nagrodzonych sportowców znaleźli się bokser Ołeksandr Usyk i szermierka Olha Charłan, która została najbardziej utytułowaną ukraińską olimpijką po zdobyciu złotego medalu na igrzyskach w Paryżu. Nagrodę otrzymał również malarz Ołeksandr Dubowyk, a także Ihor Poklad, wybitny ukraiński kompozytor.
SBU zatrzymała informatora, który pomógł Rosjanom dostać się do Nowego Jorku w Donbasie
„W obszarze szczególnego zainteresowania wroga znajdowały się pozycje bojowe ciężkiej artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy, która utrzymuje pod ostrzałem grupy szturmowe okupantów próbujących zdobyć wioskę Nowy Jork. Ponadto podejrzany próbował ustalić współrzędne kwatery głównej, fortyfikacji i tras przemieszczania się ukraińskich wojsk” - informuje SBU.
Kobietę zatrzymano, gdy próbowała ewakuować się wraz z innymi mieszkańcami.
Siły Powietrzne Ukrainy: Atak Shahedów
Ukraińska armia wydała ostrzeżenie w sprawie rosyjskiego ataku dronów. Shahedy zmierzają przez obwód sumski w kierunku obwodu połtawskiego.
Ostrzał obwodu charkowskiego. Jedna osoba zginęła
W wyniku rosyjskiego ataku na miasto Bohoduhiw w obwodzie charkowskim jedna osoba zginęła, a osiem zostało rannych.
Wśród rannych jest 15-latek, ofiarą jest 56-letni mężczyzna.
Sondaż: Ponad 80 proc. Ukraińców widzi swoją przyszłość w kraju
Osiemdziesiąt sześć procent Ukraińców chce wiązać swoją przyszłość z pozostaniem w kraju – wynika z sondażu opublikowanego przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne im. Ilki Kuczeriwa.
Badanie wykazało, że 74 proc. młodych ludzi jest zdecydowanych pozostać w kraju, a liczba ta rośnie wraz z wiekiem respondentów.
Rosyjskie drony nad Niemcami? Prokuratura prowadzi śledztwo
Niemiecka prokuratura poinformowała, że w sierpniu kilkukrotnie doszło do lotów dronów nad obiektami krytycznymi na północy kraju. Według nieoficjalnych informacji, rosyjski wywiad mógł prowadzić działania rozpoznawcze.
Czytaj więcej
Niemiecka prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie dronów, które przelatywały w sierpniu nad wyłączoną elektrownią jądrową. Według nieoficjalnych informacji nad krytycznymi obiektami na północy Niemiec mogły przelatywać rosyjskie drony Orłan-10.
Finlandia rozmieści żołnierzy w pobliżu granicy z Rosją
Władze Finlandii podjęły decyzję o rozmieszczeniu na swoim terytorium, w pobliżu granicy z Rosją, brygady pancernej NATO liczącej 4-5 tys. osób, w celu odstraszania zagrożeń zewnętrznych.
Władze w Królewcu wymuszają na sieciach handlowych obniżki cen
Kreml próbuje powstrzymać rozpędzającą się przez wywołaną wojnę inflację w Rosji, wymuszając na sieciach i dostawcach obniżki cen o 15-20 proc. Program Przystępnych Cen ruszył w Królewcu – rosyjskiej enklawie we wnętrzu Unii. Władze regionalne zapewniają, że obniżki są „dobrowolne”. Siecie mówią, że handlują „na granicy możliwości".
Czytaj więcej
Kreml próbuje powstrzymać rozpędzającą się przez wywołaną wojnę inflację w Rosji, wymuszając na sieciach i dostawcach obniżki cen o 15-20 proc. Program Przystępnych Cen ruszył w Królewcu – rosyjskiej enklawie we wnętrzu Unii. Władze regionalne zapewniają, że obniżki są „dobrowolne”. Siecie mówią, że handlują „na granicy możliwości".
Rosjanie zaatakowali dronem Nikopol. Ranna została 81-letnia kobieta
Jeden z rosyjskich bezzałogowców uderzył w pięciopiętrowy budynek w Nikopolu.
Prezydent Wołodymyr Zełenski uhonorował 11 „wybitnych osób” nagrodą państwową Narodowa Legenda Ukrainy
Premier Indii opuścił Warszawę. Uda się na Ukrainę
Rosyjskie media: Zatonął prom z paliwem w porcie Kawkaz
Zatonął prom z paliwem, który stanął w ogniu się w rosyjskim porcie Kawkaz, rzekomo w wyniku uderzenia Sił Zbrojnych Ukrainy – informuje serwis RBC, powołując się na sztab Kraju Krasnodarskiego
USA zgadzają się na sprzedaż Rumunii pocisków powietrze-powietrze
Stany Zjednoczone w czwartek 22 sierpnia zatwierdziły sprzedaż Rumunii pocisków powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM.
Umowa szacowana jest na 180 mln dolarów.
Generał Hodges: Rosyjska armia cierpi na poważny niedobór zasobów ludzkich
- Wykorzystanie przez Rosję poborowych do powstrzymania natarcia Ukrainy w obwodzie kurskim wskazuje na poważny niedobór personelu w rosyjskich siłach zbrojnych – uważa były dowódca armii USA w Europie, generał Ben Hodges.
Duński raper walczył u boku Rosjan na Ukrainie. Sąd rozwiązał jego umowę z Ministerstwem Obrony
Sąd wojskowy w Rosji uznał za niezgodne z prawem zawarcie umowy między obywatelem Danii Nicolasem Hoffgaardem a Ministerstwem Obrony.
Hoffgaard został wysłany do walki w obwodzie ługańskim, gdzie Duńczyk skarżył się, że jego koledzy zmuszali go do picia wódki i sugerowali, że jest szpiegiem USA lub Danii.
Adwokat 33-latka twierdzi, że jego klient nie zrozumiał warunków umowy z powodu barier językowych. Twierdził, że chciał być przydatny dla Rosji.
Hoffgaard był wcześniej znany w Danii jako Stanley Most, ale w 2018 roku ogłosił zakończenie kariery muzycznej.
Prom z paliwem płonie w rosyjskim porcie. Rosjanie mówią o ataku Ukrainy
W porcie Kawkaz w rosyjskim Kraju Krasnodarskim doszło do pożaru promu załadowanego paliwem, a rosyjskie media twierdzą, że był to ukraiński atak rakietowy.
Rosyjskim fabrykom grozi bankructwo z powodu chińskiego zakazu dostaw surowców
Rosyjskie przedsiębiorstwa przemysłowe stoją w obliczu bankructwa i zawieszenia produkcji z powodu braku możliwości zakupu surowców chemicznych za granicą, w tym z „zaprzyjaźnionych” krajów.
Węgierski koncern paliwowy chce dostarczać rosyjską ropę przez Ukrainę
MOL zaproponował przejęcie odpowiedzialności za dostawy rosyjskiej ropy przez Ukrainę. Jednak nawet prorosyjski rząd Węgier uznał ten pomysł za drogi i bardzo ryzykowny.
Czytaj więcej
Węgierski koncern paliwowy MOL zaproponował przejęcie odpowiedzialności za dostawy rosyjskiej ropy przez Ukrainę. Jednak nawet prorosyjski rząd Węgier uznał ten pomysł za drogi i bardzo ryzykowny.
Mobilne radary dla Ukrainy wykryją drony nawet przy dużych prędkościach
"Holandia zakupi dla Ukrainy 51 mobilnych radarów do wykrywania bezzałogowych statków powietrznych. Ich dostawa przewidywana jest na czwarty kwartał 2024 roku” – poinformowano na kanale Ministerstwa Obrony Ukrainy w serwisie Telegram. ”Dostawcą tych radarów jest holenderska firma Robin Radar Systems. Systemy są w stanie monitorować otoczenie i wykrywać poruszające się drony nawet przy dużych prędkościach” - informuje resort obrony Ukrainy.
Ambasada USA w Kijowie ostrzega przed działaniami Rosjan przed 24 sierpnia
Ambasada USA w Kijowie, powołując się na informacje Departamentu Stanu USA, ostrzegła, że w nadchodzących dniach Rosja może nasilić ataki na ukraińskie obiekty. Ambasada zauważyła, że może to nastąpić przed obchodami Dnia Niepodległości Ukrainy przypadającymi na 24 sierpnia.
Rzecznik Służby Granicznej Ukrainy: Sytuacja na granicy z Białorusią bez zmian
- Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej pozostaje stabilna, nie uległa zmianie w ostatnim czasie, nie odnotowano niestandardowych działań ze strony Białorusi – poinformował Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Skomentował oświadczenia białoruskich urzędników o wzmocnieniu sił na granicy z Ukrainą. Według niego kierunek białoruski "pozostaje dla Ukrainy niebezpieczny tak długo, jak Białoruś pozostanie w strefie wpływów Federacji Rosyjskiej i tak długo, jak Rosja będzie mogła wywrzeć presję na Białoruś, aby w większym stopniu zaangażowała się w wojnę".
Szef niemieckiego rządu zapewnił w Kiszyniowie, że Niemcy nadal będą wspierać Ukrainę (WIDEO)
Kanclerz Olaf Scholz przybył w środę do stolicy Mołdawii, gdzie najpierw został przyjęty przez premiera Dorina Receana, a potem rozmawiał z prezydent kraju Maią Sandu. - Niemcy nie zrezygnują ze wsparcia dla Ukrainy. (…) Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, i będziemy państwem, które najbardziej w Europie wspiera Ukrainę – podkreślił Scholz.
Piloci dronów z Sum poważnie przyczynili się do sukcesu operacji w obwodzie kurskim (WIDEO)
Działali w obwodzie kurskim w Rosji na długo przed ofensywą, którą ukraińska armia rozpoczęła tam 6 sierpnia. Prowadzili rozpoznanie oraz niszczyli rosyjski sprzęt i umocnienia na granicy.
Zdecydowana większość Ukraińców chce budować swoją przyszłość na Ukrainie
Poinformował o tym na konferencji prasowej „Dzień Niepodległości Ukrainy: wartość państwa, jedności i wolontariatu w czasie wojny”, zorganizowanej w Ukrinform, dyrektor naukowy Fundacji Inicjatyw Demokratycznych im. Ilka Kuczeriwa, Ołeksij Haran, który przedstawił badanie przeprowadzone wspólnie z Centrum Razumkowa.
Zdecydowana większość Ukraińców (88 proc.) jest dumna ze swojego obywatelstwa. Trzeci rok z rzędu duma z obywatelstwa utrzymuje się na niemal równie wysokim poziomie (90,5 proc. w 2022 r., 88,5 proc. w 2023 r. i 88 proc. w 2024 r.), co jest najwyższym wskaźnikiem w ciągu lat monitoringu socjologicznego. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych
Badanie wykazało również, że zdecydowana większość respondentów chce budować swoją przyszłość na Ukrainie (86 proc.), a największy odsetek z nich wykazuje jednoznaczną intencję pozostania na Ukrainie (59 proc.). Myśl ta przeważa wśród osób o różnym poziomie zamożności i we wszystkich grupach wiekowych. Jednak chęć pozostania na Ukrainie wzrasta wraz z wiekiem. Wśród młodych 74 proc. chce budować swoją przyszłość na Ukrainie, wśród respondentów w wieku 30-39 lat 81 proc., wśród 40-49-latków 87 proc., wśród 50-59-latków 90 proc., a w najstarszej grupie - 93 proc.
3. Brygada Szturmowa publikuje wideo z nowej ukraińskiej ofensywy
Żołnierze 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej Ukrainy opublikowali wideo ze swojej ofensywy w obwodzie charkowskim.
„Gdzieś w obwodzie charkowskim. Pierwsze nagranie ofensywy w pełnym toku. Szczegóły zostaną ujawnione później. Spodziewajcie się dobrych wieści od 3. Brygady Szturmowej” - brzmi komentarz.
Narendra Modi w Polsce. Zapowiada starania o pokojowe zakończenie wojny na Ukrainie
Nawiązując do wojny między Rosją i Ukraina, ale też do niepokojów w innych regionach świata, przebywający w Polsce premier Indii wyraził przekonanie, że żadnego konfliktu nie da się rozwiązać na polu bitwy, a jedynie w drodze dialogu i dyplomacji.
Czytaj więcej
W Polsce z oficjalną wizytą przebywa premier Indii Narendra Modi. To pierwsza wizyta szefa indyjskiego rządu od 45 lat.
Putin zwołał spotkanie w celu omówienia inwazji na Kursk
Putin zarządził spotkanie z wysokimi rangą urzędnikami w celu omówienia sytuacji w regionie przygranicznym.
Rosja wszczyna postępowanie karne przeciwko brytyjskiemu dziennikarzowi
Rosyjska służba bezpieczeństwa FSB wszczęła postępowanie karne przeciwko brytyjskiemu dziennikarzowi pracującemu dla CNN, którego oskarża o nielegalne przekroczenie granicy w obwodzie kurskim
Czytaj więcej
Federalna Służba Bezpieczeństwa wszczęła sprawę karną wobec dziennikarza CNN Nicka Patona Walsha, który relacjonował wydarzenia w Sudży w obwodzie kurskim. Podobne sprawy karne wszczęto również przeciwko dwóm dziennikarzom ukraińskim.
Zełenski odwiedził przygraniczny obwód sumski
Prezydent złożył wizytę dwa tygodnie po inwazji na sąsiedni obwód kurski, który znajduje się po drugiej stronie granicy z Rosją.
AP o problemie Ukrainy z rekrutami
Podczas gdy Ukraina kontynuuje swoją inwazję na rosyjski obwód kurski, jej wojska wciąż tracą cenne tereny na wschodnim froncie. Dowódcy obwiniają za tę sytuację słabo wyszkolonych rekrutów z niedawnej mobilizacji, a także wyraźną przewagę Rosji w amunicji i sile powietrznej.
Czytaj więcej
Rekruci przyczynili się do serii strat terytorialnych, które umożliwiły armii rosyjskiej postęp, w tym w pobliżu miasta Pokrowsk - twierdzą ukraińscy dowódcy.
Litwa odnotowuje redukcję rosyjskich wojsk w obwodzie kaliningradzkim
Raimundas Vaikšnoras, dowódca litewskich sił zbrojnych, poinformował o zauważalnej redukcji rosyjskich sił lądowych w obwodzie kaliningradzkim w Rosji.
Vaikšnoras przypisuje tę redukcję udanej ukraińskiej ofensywie w obwodzie kurskim w Rosji. Przestrzegł jednak przed rozluźnieniem, zauważając, że Kreml nadal próbuje utrzymać kontrolę nad regionem Morza Bałtyckiego.
Ukraińskie siły zdobyły kolejną osadę w obwodzie kurskim
Ołeksandr Syrski, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odwiedził obwód sumski, że Siły Zbrojne Ukrainy zdobyły kolejną osadę w rosyjskim obwodzie kurskim.
Wzrosło tempo ewakuacji z Pokrowska w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, do którego zbliża się rosyjska armia (MAPA)
Każdego dnia z Pokrowska wyjeżdża 500-600 osób - przekazał w szef administracji wojskowej miasta Serhij Dobriak, cytowany przez portal Radia Swoboda. Dodał, że ewakuacja będzie jeszcze możliwa przez dwa tygodnie.
Rosjanie zbliżają się do Pokrowska
FSB aresztowała na Krymie podejrzanych o współpracę z Ukrainą
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) zatrzymała na okupowanym Krymie trzy osoby podejrzane o współpracę z ukraińskim wywiadem.
Jeden z zatrzymanych jest obywatelem Mołdawii, pozostali są obywatelami Federacji Rosyjskiej.
Skrajna prawica w Austrii chce wstrzymać płatności na rzecz unijnego funduszu, który pomaga Ukrainie
Austriacka skrajnie prawicowa Partia Wolności (FPÖ), która prawdopodobnie wygra wrześniowe wybory parlamentarne, ogłosiła w swoim programie wyborczym, że zamierza wstrzymać płatności na rzecz Europejskiego Funduszu Pokoju, z którego UE korzysta w zapewnieniu pomocy Ukrainie.
„Jesteśmy za aktywną polityką pokoju i neutralności – płatności na rzecz Funduszu Pokoju UE powinny zostać wstrzymane. Austria powinna przeznaczyć swoje pieniądze na własną armię” — głosi manifest FPÖ.
Partia nazywa w nim także „nieodpowiedzialnymi” sankcje nałożone na Rosję
„Rosyjski gaz będzie nadal wnosił istotny wkład w nasze bezpieczeństwo dostaw. Nieodpowiedzialne sankcje, które są kontrproduktywną ingerencją w rynek, doprowadziły do wielokrotnego wzrostu cen gazu. Postawiło to nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przemysł, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, w sytuacji, w której muszą stawić czoła problemom, których czasami nie da się rozwiązać” — czytamy w manifeście.
Ukraińskie dzieci w Polsce objęte obowiązkiem szkolnym
Joanna Mucha o wyzwaniach stojących przed systemem edukacji.
Czytaj więcej
Polska 2050 przygotowuje się do nowego sezonu politycznego. - Najważniejszą kwestią jest dla nas kwestia składki zdrowotnej – mówiła wiceministra edukacji Joanna Mucha. – Chcemy, żeby została wyeliminowana składka od środków trwałych, żebyśmy nie musieli płacić składki zdrowotnej, sprzedając samochód firmowy - dodała. Opowiedziała również, jak będzie wyglądać zmiana, która obejmie przebywające w Polsce ukraińskie dzieci obowiązkiem szkolnym.
Ukraiński wywiad zhakował rosyjskie kanały telewizyjne
Cyberspecjaliści z GUR zaatakowali serwery rosyjskich kanałów telewizyjnych. Zamiast nadawanych przez nie audycji widzowie zobaczyli nagrania z frontu.
Czytaj więcej
W wyniku ataku hakerskiego wstrzymano nadawanie dziewięciu rosyjskich kanałów telewizyjnych. Oczom rosyjskich widzów ukazały się filmy, dotyczące toczącej się na Ukrainie wojny. Potem sygnał wyłączono. Do ataku nieoficjalnie przyznaje się Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).
Ambasada USA apeluje do Amerykanów o opuszczenie Ukrainy
Ambasada Stanów Zjednoczonych na Ukrainie, powołując się na Departament Stanu USA, opublikowała oświadczenie, w którym stwierdza, że w nadchodzących dniach Rosja zintensyfikuje działania mające na celu uderzenie w infrastrukturę cywilną i obiekty rządowe na Ukrainie. Ambasada USA wzywa obywateli USA do opuszczenia Ukrainy.
Rosja zaatakowała infrastrukturę krytyczną w Chersoniu
Ołeksandr Prokudin, szef Administracji Wojskowej obwodu chersońskiego, napisał na Telegramie, że w wyniku rosyjskiego ataku na infrastrukturę krytyczną część miasta pozbawiona jest prądu.
Prokudin sprecyzował, że Rosjanie uderzyli w obiekty infrastruktury krytycznej, centrum handlowe, placówki edukacyjne i medyczne, kościoły, budynki administracyjne i restaurację, obszary mieszkalne, w tym 7 wieżowców i 36 domów.
Fińska straż graniczna otrzymała uprawnienia do śledzenia telefonów komórkowych na granicy z Rosją
Oznacza to, że po zdobyciu niezbędnego sprzętu straż graniczna będzie mogła na przykład śledzić ruch telefonów komórkowych w pobliżu granicy zarówno po stronie fińskiej, jak i rosyjskiej.
Ta możliwość będzie pomocna w sytuacjach związanych z ukierunkowaną migracją. W ten sposób będzie można ocenić, gdzie i ile osób próbuje przekroczyć granicę. Jednak straż graniczna nie będzie miała prawa przechwytywać wiadomości ani identyfikować użytkowników telefonów komórkowych.
Czeskie firmy będą uczestniczyć w odbudowie obwodu dniepropietrowskiego
Ambasador Republiki Czeskiej na Ukrainie Radek Pech powiedział, że czeskie firmy będą uczestniczyć w powojennej odbudowie obwodu dniepropietrowskiego.
Ambasador powiedział, że Republika Czeska zaoferowała swoje know-how w sektorze energetycznym, infrastrukturze transportowej, opiece zdrowotnej, gospodarce wodnej i inżynierii.
Propagandowa akcja Kremla. Jak Moskwa tłumaczy obecność Ukraińców w obwodzie kurskim
Źródła w rosyjskim rządzie poinformowały niezależny portal Meduza, że Kreml próbuje przekonać rosyjskie społeczeństwo, aby zaakceptowało ograniczoną obecność Ukrainy w obwodzie kurskim jako „nową normalność” i zbagatelizowało znaczenie inwazji.
Czytaj więcej
Kreml rozpoczął skomplikowaną kampanię komunikacyjną mającą na celu wyjaśnienie obywatelom, dlaczego Rosja priorytetowo traktuje utrzymanie inicjatywy we wschodniej Ukrainie, zamiast skupić się na usunięciu sił ukraińskich z obwodu kurskiego - informuje Instytut Studiów nad Wojną powołując się na Meduzę.
Rosja zwiększa liczbę „konwojów humanitarnych” na okupowane terytoria
Od początku roku najeźdźcy zwiększyli liczbę tzw. „konwojów humanitarnych” na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, których używają do transportu sprzętu wojskowego.
„Okupanci wykorzystują tzw. konwoje humanitarne do transportu sprzętu wojskowego. Wróg stosuje tę taktykę od 2014 roku. Jednak od 2024 roku liczba takich konwojów wzrosła. Wojsko rozładowuje ciężarówki w nocy, a ich przybycie oznacza początek nowych operacji ofensywnych” — czytamy w raporcie Narodowego Centrum Oporu.
Na morzach Czarnym i Azowskim nie ma rosyjskich okrętów wojennych
Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów wojennych, jeden okręt znajduje się na Morzu Śródziemnym, ale nie jest wyposażony w rakiety Kalibr.
Jak donosi Ukrinform, rosyjska Flota Czarnomorska sprowadziła wszystkie okręty podwodne do portu wojskowego w Noworosyjsku.
Atak dronów na bazę lotniczą w obwodzie wołgogradzkim w Rosji
Mieszkańcy rosyjskiego miasta Kałacz nad Donem w obwodzie wołgogradzkim zgłosili, że w nocy z 21 na 22 sierpnia słyszeli dźwięki dronów i obserwowali eksplozje. Drony miały zaatakować bazę lotniczą Marinowka w pobliżu miasta Oktiabrski.Gubernator obwodu wołgogradzkiego Andriej Boczarow potwierdził, że drony uderzyły w obiekt wojskowy.
Lokalne kanały na Telegramie poinformowały, że drony próbowały zaatakować obwody rostowski i woroneski.
Pożar na terenie obiektu rosyjskiego resortu obrony w obwodzie wołgogradzkim
O pożarze poinformował gubernator obwodu, Andriej Boczarow. Ogień pojawił się po upadku szczątków drona zestrzelonego w rejonie Marinowki.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 604 140 żołnierzy, 8 529 czołgów, 16 567 pojazdów opancerzonych, 17 262 zestawy artyleryjskie, 1 166 wyrzutni rakiet, 931 zestawów przeciwlotniczych, 367 samolotów, 328 śmigłowców, 13 998 bezzałogowych statków powietrznych, 2 443 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 23 280 pojazdów (w tym cystern), 2 904 jednostki sprzętu specjalnego.
Co Ukraina zamierza zrobić z zajętą częścią Rosji?
Władze w Kijowie na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi na razie nie dają. Dotychczas w Sudży utworzono komendanturę wojskową „dla zapewnienia porządku publicznego i potrzeb ludności lokalnej”.
Czytaj więcej
Władze Ukrainy prędzej czy później będą musiały zadecydować o przyszłości kontrolowanej przez Kijów części Rosji. Czy Ukraińcy powierzą zarządzanie regionem rosyjskiej opozycji demokratycznej?
Rosjanie informują o strąceniu pięciu dronów nad obwodem rostowskim
Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew. Z jego wpisu wynika, że atak dronów nie pociągnął za sobą żadnych zniszczeń.
Ośrodek rozpoznania elektromagnetycznego był celem ataku ukraińskich dronów na obwód moskiewski
Informacje takie przekazuje szef wywiadu wojskowego Ukrainy, gen. Kyryło Budanow.
Czytaj więcej
Szef wywiadu wojskowego Ukrainy, gen. Kyryło Budanow, w rozmowie z serwisem War Zone ujawnił, co było celem ataku dronów, który Ukraińcy przeprowadzili w nocy z 20 na 21 sierpnia w obwodzie moskiewskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje kolejne nagranie z pierwszych godzin walk w obwodzie kurskim
Ukraina przedłużyła sankcje nałożone m.in. samozwańczego przywódcę separatystów z Doniecka
Wołodymyr Zełenski podpisał dekret wdrażający decyzję Narodowej Rady Bezpieczeństwa Ukrainy w kwestii rozszerzenia sankcji wobec osób fizycznych i prawnych. Wśród osób objętych sankcjami przez kolejnych 10 lat jest Denis Puszylin, samozwańczy przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, separatystycznej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową republiki istniejącej na terenie ukraińskiego Donbasu. Sankcjami zostali objęci też prorosyjscy propagandyści – Ihor Gużwa i Anatolij Szarij. Sankcje obejmują m.in. nakaz blokowania przez ukraińskich operatorów internetu treści pochodzących od tych osób, w tym serwisu Strana.ua i jego subdomen, a także serwisu Shariy.net.
Duchowny Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej z zarzutami dotyczącymi usprawiedliwiania rosyjskiej agresji
Duchowny, mieszkaniec rejonu chmielnickiego Winnicy, obywatel Ukrainy, miał „usprawiedliwiać rosyjską agresję zbrojną przeciw Ukrainie”, a także „gloryfikować osoby, które przeprowadzają tę agresję” i „zaprzeczać okupowaniu części Ukrainy” przez Rosję. Podejrzany miał - jak informuje prokuratura – prezentować „prorosyjskie poglądy ideologiczne” i „jasno manifestować antyukraińskie stanowisko” w serwisie Telegram. W związku ze stawianymi mu zarzutami, duchownemu grozi 8 lat więzienia.
Rząd Rosji zajmie się również kwestią skierowania dodatkowych środków na pomoc mieszkańcom obwodu kurskiego
Środki te mają trafić do Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w celu zapewnienia jednorazowej wypłaty pomocy finansowej mieszkańcom obwodu kurskiego, którzy doświadczyli skutków ukraińskiej ofensywy. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ma też otrzymać dodatkowe środki na „działania mające na celu eliminację konsekwencji ataku ukraińskiej armii”.
Rosyjski rząd zajmie się zmianą przepisów dotyczących wsparcia uczestników wojny na Ukrainie
Propozycja zmian przepisów przewiduje „dodatkowe środki wsparcia dla osób odbywających służbę wojskową w rejonie specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji nazywają wojnę na Ukrainie – red.) oraz członków ich rodzin” - głosi komunikat biura prasowego rosyjskiego rządu.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 910. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 910. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy w rejonie Moskwy strącono 10 ukraińskich dronów.