04:48
17.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
00:10
17.04.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:56
17.04.2024

80. rocznica D-Day. Putin niemile widziany

„W związku z okolicznościami prezydent Putin nie zostanie zaproszony do wzięcia udziału w obchodach upamiętniających lądowanie w Normandii” – potwierdził po południu komitet organizacyjny, Misja Wyzwolenia,  precyzując, że Putin nie zostanie zaproszony ze względu na rosyjską „wojnę agresywną” na Ukrainie.

Czytaj więcej

Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
23:34
16.04.2024

Departament Stanu USA: Blinken omówi chińską pomoc wojskową dla Rosji na spotkaniu G7

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken omówi obawy USA dotyczące wsparcia Chin dla rosyjskiego przemysłu wojskowego podczas spotkania ministerialnego G7 we Włoszech.

- W ciągu ostatnich miesięcy zaobserwowaliśmy, że z Chin do Rosji przemieszczały się materiały, które Rosja wykorzystała do odbudowy bazy przemysłowej i produkcji broni, która pojawia się na polu bitwy na Ukrainie. Jesteśmy tym niezwykle zaniepokojeni - powiedział Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

23:12
16.04.2024

Kolejnych 49 osób ewakuowano z obwodu donieckiego

16 kwietnia ewakuowano kolejnych 49 mieszkańców obwodu donieckiego do obwodów rówieńskiego i lwowskiego.

Wadym Fiłaszkin, szef Administracji Wojskowej Obwodu Donieckiego,napisał, że decyzję o ewakuacji podjęli mieszkańcy m.in. Krasnohoriwki, Kramatorska i Kurachowa.

Wśród ewakuowanych jest 15 dzieci i 5 osób niepełnosprawnych.

22:46
16.04.2024

Josep Borrell: Nie można porównywać ataków na Izrael i Ukrainę

Wysoki Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell powiedział, że sytuacja, w której zachodni sojusznicy pomogli Izraelowi zestrzelić irańskie rakiety i drony, oraz sytuacja związana z rosyjskimi atakami na Ukrainę to „dwie różne rzeczy, których nie można porównywać”.

Przede wszystkim przypomniał, że Izrael posiada wielopoziomowy system obrony powietrznej zwany Żelazną Kopułą, a rozmieszczenie jego odpowiednika w Europie wymagałoby dużo czasu i zasobów finansowych, którymi nie dysponujemy.

„Po drugie, irański atak polegał na tym, że rakiety przeleciały przez bazy lotnicze należące do Francji, Stanów Zjednoczonych i Jordanii, które również broniły swoich baz. Na Ukrainie to się nie dzieje. Nie ma baz lotniczych należących do USA, Wielkiej Brytanii lub Jordanii ” – dodał najwyższy dyplomata UE. Jednocześnie Borrell podkreślił, że jego zdaniem konieczne jest wzmocnienie przez UE zdolności ukraińskiej obrony powietrznej.

„Mam nadzieję, że w poniedziałek (22 kwietnia – przyp. red.), kiedy spotkają się ministrowie obrony państw członkowskich UE, podejmiemy bardzo konkretne zobowiązania w tym kierunku” – powiedział wcześniej podczas konferencji prasowej.

22:21
16.04.2024

Specjalny szczyt UE ws. Ukrainy

W dniach 17-18 kwietnia odbędzie się specjalny szczyt UE, poświęcony wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy

Na oficjalnym zaproszeniu przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezwał szefów państw i rządów do pilnego zwiększenia pomocy wojskowej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dołączy do szczytu za pośrednictwem łącza wideo.

22:00
16.04.2024

Umerow rozmawiał z Lloydem Austinem. Prosi o broń

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow podczas rozmowy telefonicznej z ministrem obrony USA Lloydem Austinem podkreślił potrzebę wzmocnienia obrony powietrznej i zaopatrzenia Ukrainy w pociski.

„Nadal jesteśmy w stałym kontakcie z Lloydem Austinem. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej skupiliśmy się na omówieniu planów wroga i sposobach ich pokrzyżowania” – napisał we wtorek Umerow na Facebooku.

Umerow podkreślił potrzebę dalszego wzmacniania obrony powietrznej i zapewnienia Ukrainie większej liczby pocisków. "Jestem wdzięczny sekretarzowi Austinowi za jego stałe wsparcie dla Ukrainy” – dodał Umierow.

21:42
16.04.2024

Biały Dom gotów rozważyć propozycje ustaw Mike'a Johnsona

Administracja prezydenta USA Joe Bidena wyraziła gotowość rozpatrzenia niektórych ustaw o finansowaniu sojuszników, w tym Ukrainy, przygotowanych przez Mike'a Johnsona, spikera Izby Reprezentantów USA.

John Kirby, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu ds. komunikacji strategicznej, na odprawie 16 kwietnia powiedział, że administracja Bidena nie popiera osobnej ustawy mającej pomóc samemu Izraelowi, ponieważ Ukraina również potrzebuje amunicji. - Ważną rzeczą jest to, aby nasi sojusznicy, tacy jak Ukraina i Izrael, otrzymali tak szybko, jak to możliwe, potrzebną im pomoc w zakresie bezpieczeństwa - dodał.

Kirby powiedział, że należy dokładnie rozważyć stanowisko administracji w sprawie inicjatywy Mike'a Johnsona, wydaje się jednak, że jest ono w stanie pomóc w zapewnieniu niezbędnej pomocy Ukrainie, Izraelowi i regionowi Indo-Pacyfiku właśnie teraz, w krytycznym momencie .

21:14
16.04.2024

Zełenski: Ukraina zwoła Radę NATO-Ukraina w celu wzmocnienia ochrony swojego nieba

Prezydent  zapowiedział, że Ukraina wystosuje wniosek do Sojuszu Północnoatlantyckiego o zwołanie posiedzenia Rady NATO-Ukraina w celu omówienia kwestii wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy.

Zełenski po raz kolejny nawiązał do dyskusji na temat włączenia się Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich sojuszników w odparcie ataku Iranu na Izrael za pomocą rakiet i dronów.- Różne konflikty – tutaj, w Europie i na Bliskim Wschodzie – różne poziomy zagrożenia, inna przestrzeń powietrzna, chociaż drony Shahed i rakiety balistyczne są takie same. A mówią, że zagrożenie eskalacją jest inne - mówił Zełenski.

Podkreślił, że we wszystkich przypadkach chodzi o równie cenne życie ludzkie, które należy „chronić na tym samym poziomie przed terrorem”.

20:55
16.04.2024

Senat USA czeka na szczegóły propozycji Johnsona w sprawie pomocy dla Ukrainy i Izraela

Chuck Schumer, przywódca większości Demokratów w Senacie USA, powiedział, że rozważy propozycję wysuniętą przez Mike'a Johnsona, spikera Izby Reprezentantów, dotyczącą podziału pomocy dla Ukrainy i innych sojuszników USA na osobne ustawy.

Schumer dodał, że wstrzyma się z oceną projektów ustaw Johnsona „do czasu, gdy nie poznamy więcej treści propozycji i procesu, w ramach którego będzie ona przebiegać”.- Mamy nadzieję, że jeszcze dziś poznamy szczegóły propozycji. Czas gra tutaj kluczową rolę – powiedział Schumer.

20:36
16.04.2024

Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu

"Głównym tematem jest zaangażowanie amerykańskich firm i inwestycje na Ukrainie. Chcemy, aby Stany Zjednoczone były jednym z naszych kluczowych partnerów nie tylko w obronie, ale również w gospodarce"- napisał ukraiński premier, który przebywa w USA.

20:14
16.04.2024

Katastrofa nuklearna w Zaporożu?

MAE ostrzega przed bardzo poważnymi konsekwencjami

Czytaj więcej

W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat
19:59
16.04.2024

Ukraińska armia twierdzi, że zdobycie Chasiw Jaru ułatwi Rosji atak na inne miasta obwodu donieckiego

Jeśli Rosjanom uda się zająć Chasiw Jar w obwodzie donieckim, będą mogli rozpocząć ofensywę na inne miasta obwodu, takie jak Kostiantynówka, Drużkowka, Kramatorsk i Słowiańsk. Taką opinię przekazał Nazar Wołoszyn, rzecznik Operacyjnej Strategicznej Grupy Sił Chortycja.

Wołoszyn stwierdził, że kontrola nad Czasiw Jarem znacznie ułatwi Rosjanom  natarcie w kierunku Kostiantynówki oraz w kierunku Słowiańska i Kramatorska, a te miasta są ostatnią twierdzą części obwodu donieckiego, który jest pod kontrolą Ukrainy.

19:41
16.04.2024

Łotwa wyśle na Ukrainę pierwszą partię dronów w ramach koalicji dronowej

Łotewski rząd na wtorkowym posiedzeniu podjął decyzję o wysłaniu pierwszej partii dronów w ramach zainicjowanej przez Łotwę koalicji dronowej.

Minister obrony Andris Spruds powiedział, że jest to pierwszy poważny wkład Łotwy do koalicji. Minister dodał, że drony dla Ukrainy są wysokiej jakości i zostały przetestowane. Łotwa przeznaczy co najmniej 10 mln euro rocznie na rozwój koalicji dronów. Ambicją koalicji jest dostarczenie miliona dronów na potrzeby Ukrainy.

19:15
16.04.2024

Zełenski: Chiny mogą naprawdę pomóc w przywróceniu sprawiedliwego pokoju na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Chiny mogą przyczynić się do przywrócenia sprawiedliwego pokoju na Ukrainie, a także zapewnić stabilność w stosunkach międzynarodowych.

- Aktywnie pracujemy teraz nad tym, aby pierwszy światowy szczyt pokojowy, który odbędzie się w czerwcu, okazał się skuteczny. Dziękujemy wszystkim przywódcom i państwom, które wyraziły chęć udziału w szczycie w Szwajcarii w tym tygodniu – oznajmił Zełenski w nagraniu wideo.

Prezydent podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za starania, jakie podjął podczas dzisiejszej wizyty w Chinach, gdzie spotkał się z Xi Jinpingiem.

16 kwietnia kanclerz Niemiec Olaf Scholz złożył wizytę w Chinach i spotkał się z chińskim przywódcą.  Scholz zwrócił się do Xi Jinpinga z prośbą o wywarcie presji na Moskwę, aby zakończyła wojnę z Ukrainą i wycofała wojska z jej terytorium.

18:53
16.04.2024

Andrzej Duda leci do USA. W tle spotkanie z Trumpem, przeciwnikiem pomocy dla Ukrainy

Komentując możliwe spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa, brytyjski „Guardian” zauważa, że "chociaż Tusk i Duda są gorzko podzieleni w wielu kwestiach wewnętrznych, są zgodni co do znaczenia dalszego wsparcia dla Ukrainy".

Czytaj więcej

Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
18:37
16.04.2024

W stolicy Czeczenii będzie dzielnica imienia Putina

Jedna z dzielnic Groznego zostanie nazwana na cześć Władimira Putina. Taką decyzję - jak przekazał mer miasta — mieli podjąć w głosowaniu sami mieszkańcy Groznego. „Za” głosowało 34 705 osób. Przeciwko było 200.„Ich los jest nieznany” pisze kąśliwie portal Nexta.

18:14
16.04.2024

Wywiad USA: Rosyjska broń pomaga Iranowi bronić się przed nalotami

Według doniesień wywiadu USA Moskwa osiągnęła tajne porozumienie z Teheranem na dostawę myśliwców bombardujących Su-35, co znacząco wzmocniłoby irańskie siły powietrzne. Pisze o tym "The Washington Post".

Iran jest także zainteresowany zakupem od Rosji systemów obrony powietrznej S-400 w celu ochrony swoich obiektów przed możliwymi atakami USA i Izraela. Jednocześnie zauważa się, że nie ma publicznych dowodów na dostawy broni do Teheranu.

17:50
16.04.2024

Kreml komentuje decyzję o wykluczeniu Putina z obchodów 80. rocznicy lądowania w Normandii

W mediach pojawiały się doniesienia, że ​​Francja zaprosi rosyjskich urzędników na obchody 80. rocznicy lądowania w Normandii, które odbędą się 6 czerwca. Organizatorzy obchodów Mission Libération potwierdzili później, że zaproszą Rosję, ale nie  Władimira Putina.

Dmitrij Pieskow, rzecznik  Putina, twierdzi, że Rosja nie została poinformowana w sprawie zaproszenia do Francji na ceremonię upamiętniającą 80. rocznicę lądowania aliantów w Normandii.

Według rzecznika Putina „oficjalnie nikt  nie powiedział” o decyzji zaproszenia Rosji, ale nie samego rosyjskiego przywódcy.

- Chociaż w tej kwestii nie powinni się martwić. Głównym świętem jest Dzień Zwycięstwa w Moskwie przypadający 9 maja — stwierdził Pieskow.

17:36
16.04.2024

Putin i Raisi widzą sposób rozwiązania konfliktu w Gazie: Dyplomacja

Moskwa i Teheran, zgadzając się w pełni co do przyczyn sytuacji w Strefie Gazy,  potwierdzają pryncypialne podejście Rosji i Iranu do natychmiastowego zawieszenia broni w tym regionie, złagodzenia trudnej sytuacji humanitarnej i stworzenia warunków dla politycznego i dyplomatycznego rozwiązania kryzysu”.

Czytaj więcej

Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
17:14
16.04.2024

Operacja Interflex. Przeszkolono ponad 34 000 ukraińskich rekrutów

16:53
16.04.2024

Od początku rosyjskiej inwazji zaginęło 37 tys. Ukraińców

„Za zaginione uważa się prawie 37 000 osób – dzieci, cywilów i wojskowych. Liczby te mogą być znacznie wyższe” – powiedział ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Lubinets.

Powiedział, że Ukraina i Czerwony Krzyż zidentyfikowały około 1700 osób „nielegalnie przetrzymywanych” przez Rosję, które oskarżył o „porwania ludności cywilnej” od 2014 r., kiedy po raz pierwszy wybuchła wojna ze wspieranymi przez Moskwę separatystami na wschodzie kraju.

16:37
16.04.2024

Litwa podpisała umowę z niemiecką firmą Reihmetall

Największy niemiecki producent sprzętu wojskowego i rząd Litwy podpisały list intencyjny w sprawie budowy na Litwie fabryki produkującej pociski artyleryjskie kal. 155 mm.

- Będzie to największa w historii inwestycja obronna na Litwie – powiedziała dziennikarzom minister gospodarki Ausrine Armonaite.

"Nadszedł czas, abyśmy my, demokracje, wzmocnili nasz arsenał, który jest warunkiem wstępnym obrony wolności"-napisała premier Ingrida Šimonytė.

16:16
16.04.2024

Kanclerz Niemiec rozmawiał z Xi Jinpingiem o pokoju na Ukrainie

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz przybył do Chin w niedzielę 14 kwietnia z trzydniową wizytą, mając nadzieję przekonać Xi do wywarcia wpływu na  Władimira Putina i uzyskać pomoc w powstrzymaniu rosyjskiej wojny na Ukrainie.

W czasie rozmów z przywódcą Chin kanclerz Niemiec stwierdził, że działania Rosji godzą w porządek międzynarodowy, naruszając podstawową zasadę Karty Narodów Zjednoczonych dotyczącą nienaruszalności suwerennych granic.

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu przywódców stwierdzono, że Chiny nie są stroną ani uczestnikiem „kryzysu ukraińskiego”, a Pekin „na swój sposób promuje negocjacje pokojowe”. Dodano, że Pekin poprze międzynarodową konferencję pokojową w Szwajcarii, jeśli wezmą w niej udział Federacja Rosyjska i Ukraina.

15:57
16.04.2024

Tusk: Ukraina była w stanie zestrzelić 30 proc. obiektów

Po posiedzeniu rządu, w którym wzięli udział generałowie oraz szef BBN, premier Donald Tusk na konferencji prasowej odniósł się do skuteczności obrony powietrznej i niedawnych ataków: Iranu na Izrael oraz Rosji na obiekty infrastruktury krytycznej na Ukrainie. - W przypadku Izraela ponad 90 proc. rakiet, dronów, pocisków balistycznych zostało strąconych dzięki Żelaznej Kopule i innym instalacjom (...). Ukraina była w stanie zestrzelić 30 proc. obiektów - powiedział. - To daje wyobrażenie o skali zagrożenia dla tych państw, które nie są przygotowane efektywnie do obrony swojego nieba - dodał.

Czytaj więcej

Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
15:43
16.04.2024

Putin rozmawiał z Raisim

Służby prasowe Kremla podały, że prezydenci Rosji i Iranu, Władimir Putin i Ebrahim Raisi, odbyli rozmowę telefoniczną. W komunikacie czytamy, że omówiono "pogorszenie sytuacji na Bliskim Wschodzie po izraelskim nalocie na irańską misję dyplomatyczną w Damaszku oraz środki odwetowe podjęte przez Iran". Moskwa poinformowała, że rozmowa odbyła się z inicjatywy Teheranu.

15:28
16.04.2024

Ukraina. Ustawa o mobilizacji podpisana

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał dziś z ukraińskiego parlamentu ustawę o mobilizacji i ją podpisał.

Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
15:15
16.04.2024

Zbiórka Caritasu na Ukrainę

Caritas na Litwie rozpoczął trzydniową akcję zbiórki pieniędzy, żywności, artykułów higienicznych oraz gospodarstwa domowego dla Ukrainy. Akcja prowadzona będzie w 30 miastach.

14:44
16.04.2024

Władimir Putin dostał zaświadczenie, że jest prezydentem

W marcu Putin został wybrany na piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

Władimir Putin dostał potwierdzenie, że jest prezydentem
14:32
16.04.2024

W okupowanej Eupatorii na Krymie w nocy spłonęło zoo. Ponad 200 zwierząt nie żyje

Pożar objął 625 m2. Strażacy uratowali kobietę i dwa niedźwiedzie — podaje kanał „Krym.Realii” w serwisie Telegram.

14:14
16.04.2024

Na Ukrainie stworzono korpus rozminowujący

Korpus ma liczyć ok. 5 tysięcy osób — poinformował pułkownik Rusłan Beregulja, stojący na czele Departamentu ds. Rozminowywania, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa Środowiskowego w Ministerstwie Obrony Ukrainy.

13:37
16.04.2024

Nalot w obwodzie chersońskim

Szef chersońskiej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin podał, że Rosjanie zrzucili kierowaną bombę lotniczą na Berysław. Według tego źródła, trafiony został budynek mieszkalny, a 15 osób odniosło niewielkie obrażenia i odmówiło hospitalizacji.

13:29
16.04.2024

UE w końcu wprowadza kary za łamanie sankcji

Bruksela po półtorarocznych sporach i dyskusjach zatwierdziła ostatecznie przepisy o karaniu za łamanie sankcji. Dotkną nie tylko firmy i obywateli Wspólnoty, ale też Rosjan. Kary mogą sięgnąć 12 lat więzienia i 40 mln euro.

Czytaj więcej

Są unijne kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Więzienie i ogromne grzywny
13:04
16.04.2024

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale wsi Popowka

W wyniku ostrzału uszkodzona została linia wysokiego napięcia. Mieszkańcy wsi zostali pozbawieni dostępu do prądu.

13:01
16.04.2024

NATO nie jest w stanie chronić każdego elementu infrastruktury podmorskiej

- Ponad 90 procent Internetu znajduje się pod wodą. Nasze połączenia między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą a Europą znajdują się pod morzem, co czyni ją infrastrukturą wyjątkowo wrażliwą - mówi Didier Maleterre, zastępca dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Morskiego NATO.

Czytaj więcej

Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO
12:35
16.04.2024

Ukraińskie wojsko o walkach na południu

Siły Zbrojne Ukrainy podały w mediach społecznościowych, że na froncie południowym Rosjanie nie rezygnują z prób zepchnięcia Ukraińców z zajmowanych przez nich pozycji. "Na kierunku orichiwskim (obwód zaporoski - red.) okupanci przeprowadzili siedem szturmów" - oświadczyła strona ukraińska dodając, że wojska rosyjskie "nie odniosły żadnego sukcesu". Z komunikatu wynika, że niepowodzeniem zakończyły się próby wyparcia wojsk ukraińskich z przyczółku na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). W tym rejonie Rosjanie mieli przeprowadzić pięć zakończonych niepowodzeniem ataków na ukraińskie pozycje w pobliżu wsi Krynki.

12:06
16.04.2024

Zawieszenie broni na Ukrainie na czas igrzysk?

- Nie było żadnych oficjalnych propozycji wprowadzenia zawieszenia broni na Ukrainie w czasie igrzysk olimpijskich w Paryżu, ale Kijów, co do zasady, wykorzystuje takie inicjatywy, by się przegrupować i przezbroić - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany przez dziennikarzy jak Kreml zapatruje się na propozycję przedstawioną przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.

11:52
16.04.2024

Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla PBS odniósł się do niedawnego ataku rakietowego wojsk rosyjskich, w wyniku którego zniszczona została elektrociepłownia Trypilska w obwodzie kijowskim, dostarczająca ponad 50 proc. energii elektrycznej w stołecznym regionie Ukrainy. - Wystrzelono jedenaście rakiet, zestrzeliliśmy pierwszych siedem. Cztery zniszczyły elektrociepłownię Trypilską. Dlaczego? Ponieważ nie mieliśmy żadnych rakiet. Skończyły nam się rakiety, które chroniły elektrociepłownię - powiedział.

11:49
16.04.2024

Rosja bez zaproszenia na obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii

Informację taką przekazał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Wcześniej pojawiła się informacja, że Rosja otrzyma takie zaproszenie. - Nie, nie otrzymaliśmy jak dotąd takiego zaproszenia — stwierdził Pieskow.

11:10
16.04.2024

Wołodymyr Zełenski: Sojusznicy Ukrainy mają listę uzbrojenia, których potrzebujemy, by zmienić losy wojny

Wołodymyr Zełenski mówił o tym w rozmowie z PBS. Z jego słów wynika, że chodzi m.in.  o „konkretne zestawy do ochrony przestrzeni powietrznej”.

10:43
16.04.2024

Ukrainiec torturowany przez Rosjan wniósł sprawę do argentyńskiego sądu — piszę agencja Reutera

Jest to taki pierwszy przypadek, gdzie poza Ukrainą, Europą i Stanami Zjednoczonymi poszukuje się sprawiedliwości za tortury przeprowadzane na terytorium okupowanej Ukrainy.

Czytaj więcej

Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek
10:40
16.04.2024

W obwodzie lipieckim w Rosji ogłoszono alarm powietrzny

O alarmie pisze gubernator obwodu, Igor Artamonow. Do granic obwodu mają zbliżać się drony.

10:22
16.04.2024

SBU informuje o zniszczeniu radaru dalekiego zasięgu w obwodzie briańskim

Zniszczony radar to zmodernizowany zestaw Niebo-U, który był w stanie monitorować przestrzeń powietrzna nawet 700 km w głąb Ukrainy.

10:01
16.04.2024

USA strącają drony nad Izraelem a nie nad Ukrainą, bo "to dwóch przyjaciół, ale różne konflikty"

Na pytanie o to dlaczego USA nie strącają dronów nad Ukrainą odpowiadał rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu John Kirby.

Czytaj więcej

Biały Dom wyjaśnia dlaczego USA nie strącają dronów nad Ukrainą
09:31
16.04.2024

Rosyjska armia informuje o strąceniu ukraińskiego balona nad obwodem kurskim

Balon miał zostać strącony ok. 8:15 czasu lokalnego.

09:21
16.04.2024

Ukraińskie drony nad Rosją

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że ok. godz. 9:30 czasu moskiewskiego w obwodzie biełgorodzkim obrona powietrzna zestrzeliła trzy drony ukraińskich sił zbrojnych.

09:07
16.04.2024

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: Ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną nasiliły się

Ukraiński resort zdrowia podał, że w ukraińskich placówkach medycznych zainstalowano prawie 11,2 tys. generatorów. Według tego źródła, kolejne 52 generatory zostaną dostarczone do dziewięciu obwodów. W przypadku przerwy w dostawach prądu generatory będą działać automatycznie, umożliwiając placówkom medycznym kontynuowanie pracy. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy podkreśliło, że ​​"ataki Rosji na infrastrukturę energetyczną nasiliły się, co stwarza dodatkowe problemy dla systemu medycznego".

08:51
16.04.2024

Walki o Czasiw Jar. Kałasznikow: Sytuacja jest napięta

Rzecznik prasowy 26. Brygady Artylerii Sił Zbrojnych Ukrainy, Ołeh Kałasznikow, odniósł się do walk na kierunku Bachmutu w pobliżu miasta Czasiw Jar. - Obecnie sytuacja pozostaje dość napięta i dynamiczna. Wróg próbuje przeprowadzać operacje szturmowe na całym odcinku tutejszego frontu, wykorzystując zarówno piechotę, jak i jednostki zmechanizowane, zaś artyleria działa nieprzerwanie zarówno w dzień, jak i w nocy - powiedział dodając, że ze strony Rosjan zrzucanie kierowanych bomb lotniczych stało się powszechne. - Wróg ponosi dość znaczne straty, siły obrony Ukrainy utrzymują obronę - zadeklarował. Kałasznikow oświadczył także, że ukraińskim żołnierzom brakuje amunicji.

08:36
16.04.2024

Dwie osoby ranne w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali kilkanaście miejscowości w obwodzie chersońskim, uszkodzonych zostało dziewięć domów oraz obiekty infrastruktury krytycznej, zaś dwie osoby, w tym dziecko, zostały ranne - podał Ołeksandr Prokudin, szef obwodowej administracji wojskowej.

08:20
16.04.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Wieczorem i w nocy wojska rosyjskie za pomocą artylerii i dronów ostrzelały rejon Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim - podał szef władz obwodowych Serhij Łysak. Dodał, że uszkodzone zostały trzy domy, dwa pojazdy oraz linia energetyczna, w wyniku czego tysiąc odbiorców nie ma prądu.

08:03
16.04.2024

W ciągu doby w rosyjskim ostrzale zginął jeden mieszkaniec obwodu donieckiego

Dwóch innych mieszkańców obwodu zostało rannych — podał gubernator, Wadym Fiłaszkin.

07:52
16.04.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 20 miejscowości w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły a cztery zostały ranne.

07:25
16.04.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali siedem miejscowości w obwodzie zaporoskim

Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu.

07:23
16.04.2024

Mykoła Kniażycki: Jeśli front nie wytrzyma, może być katastrofa

Ukraiński parlamentarzysta mówił w RMF FM, że Rosjanie przygotowują ofensywę, której celem jest m.in. Charków.

Czytaj więcej

Ukraiński parlamentarzysta o ofensywie Rosji: Nikt nie wie co będzie
06:59
16.04.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów

Rosyjskich okrętów nie ma też na Morzu Azowskim — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:56
16.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 455 340 żołnierzy, 7 189 czołgów, 13 809 pojazdów opancerzonych, 11 609 zestawów artyleryjskich, 1 046 wyrzutni rakiet, 759 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 9 277 bezzałogowych statków powietrznych, 2 092 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 563 pojazdy (w tym cysterny), 1 908 jednostek sprzętu specjalnego.

06:28
16.04.2024

Władze w Moskwie po raz kolejny przekonywały Rosjan, że to nie Związek Radziecki ponosi odpowiedzialność za zbrodnię katyńską

Czołowa rządowa agencja TASS poinformowała ostatnio, że smoleńska filia Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji „odtajniła dokumenty archiwalne dotyczące zbrodni, popełnionych przez nazistów na terenie rejonu w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”. Z materiału, który podchwyciły wszystkie pozostałe propagandowe media w Rosji, dowiadujemy się, że odtajnione przez FSB dokumenty dotyczą „egzekucji Polaków i fałszowania przez służby niemieckie sprawy katyńskiej”.

Czytaj więcej

Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
06:10
16.04.2024

W nocy nad Ukrainą strącono dziewięć dronów-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o strąceniu wszystkich dronów, którymi Rosjanie atakowali w nocy cele na Ukrainie.

05:41
16.04.2024

W ciągu doby Rosjanie cztery razy ostrzelali pogranicze Rosji z obwodem sumskim

Ostrzelane zostały trzy przygraniczne hromady, na które spadło łącznie osiem pocisków. 

05:12
16.04.2024

Joe Biden przyjął w Białym Domu premiera Czech

W czasie rozmów z Petrem Fialą Biden pogratulował premierowi Czech przyjęcia przez jego kraj przepisów wymuszających wydawanie co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Ponadto Biden z zadowoleniem przyjął decyzję podjętą w 2024 roku przez Czechy o zakupie 24 myśliwców F-35 za 4,5 mld dolarów.

05:08
16.04.2024

Spiker Izby Reprezentantów ogłosił, że w tym tygodniu Izba zajmie się ustawą ws. pomocy dla Ukrainy

- Na całym świecie zachodzą gwałtowne wydarzenia, którym wszyscy bardzo uważnie się przyglądamy – powiedział Mike Johnson podczas wieczornej konferencji prasowej. - I wiemy, że świat nas obserwuje, żeby zobaczyć, jak zareagujemy — dodał.

Czytaj więcej

USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów
04:38
16.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące przebieg 782. dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:35
16.04.2024

Ołena Zełenska spotkała się z przedstawicielami ukraińskiej społeczności w Kopenhadze

Zełenska podziękowała Ukraińcom mieszkającym w Danii za pomoc wysyłaną do kraju, a także Duńczykom — za wsparcie udzielane Ukrainie.

04:33
16.04.2024

Ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych informowało w nocy o aktywności rosyjskiego lotnictwa taktycznego

Zagrożone atakiem z powietrza były obszary przyfrontowe na wschodzie.

04:32
16.04.2024

W nocy w obwodzie chmielnickim rozległy się eksplozje

O eksplozjach informuje telewizja Suspilne.

04:29
16.04.2024

Obwód kirowohradzki zebrał ponad 60 generatorów prądu dla Charkowa

O efektach zbiórki poinformował gubernator obwodu, Andrij Rajkowycz. Charków i obwód charkowski są w ostatnich tygodniach regularnym celem rosyjskich ataków, wymierzonych przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną. Na rzecz Charkowa zbierano też powerbanki i latarki.

04:24
16.04.2024

Rosjanie informują o zniszczeniu dziewięciu ukraińskich łodzi na lewym brzegu Dniepru

Do zniszczenia łodzi miało dojść w nocy, w czasie próby desantu. W wyniku ostrzelania łodzi Ukraińcy mieli stracić do 20 żołnierzy z 35 i 37 Samodzielnych Brygad oraz z korpusu piechoty morskiej.

04:24
16.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 782 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 782 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 782 dniu wojny

PAP

04:23
16.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782