Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek

Mężczyzna torturowany na terenach okupowanych przez Rosję szuka sprawiedliwości przed argentyńskim sądem — pisze agencja Reuters.

Publikacja: 16.04.2024 10:34

Dochodzący sprawiedliwości Ukrainiec był torturowany na terenach okupowanych przez Rosję

Dochodzący sprawiedliwości Ukrainiec był torturowany na terenach okupowanych przez Rosję

Foto: AFP

Oskarżenia dotyczą przede wszystkim rażenia prądem i bezprawnego pozbawienia wolności pomiędzy połową i końcem 2022 roku wynika ze złożonej skargi. - Zostałem aresztowany będąc w pracy. Używano wobec mnie elektrowstrząsów — twierdzi poszkodowany mężczyzna. - Były one tak bardzo bolesne, że traciłem przytomność. Miałem wiele szczęścia, że przeżyłem — dodaje.

Rosja odrzuca oskarżenia o torturowanie Ukraińców

Moskwa zaprzecza popełnianiu zbrodni wojennych na Ukrainie i odrzuciła poprzednie nakazy aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego za zbrodnie wojenne „w ramach stronniczej zachodniej kampanii mającej na celu dyskredytację Rosji”.

Prawie 70-stronicowa skarga prawna została pokazana agencji Reuters przez zespół prawny torturowanego mężczyzny i członków ukraińskiej organizacji pozarządowej The Reckoning Project, którzy wspólnie założyli sprawę. Zawiera rzekome zeznania innych osób przetrzymywanych w tym samym ośrodku detencyjnym, które potwierdzają zarzuty, a także ustalenia ekspertów ONZ dotyczące podobnych praktyk tortur.

Jak Rosja torturuje Ukraińców

Z opisu w złożonej skardze wynika, że do ucha i palca mężczyzny przymocowano kable elektryczne, aby wywoływać elektrowstrząsy. Natomiast więźniowie byli przetrzymywani w celach liczących 10 m2, w których przebywało aż od 12 do 20 osób.

126 tys.

- tyle skarg dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych zarejestrowano w ukraińskich sądach

Ibrahim Olabi, główny doradca prawny w tej sprawie, powiedział, że mężczyzna był przesłuchiwany i torturowany przez około 20 dni. Ostatecznie został zwolniony bez postawienia zarzutów i udało mu się uciec na nieokupowane terytorium Ukrainy – powiedział Olabi.

Czytaj więcej

Ukraińcy będą walczyć o odszkodowania. Najpierw rejestracja, potem sąd

Jeśli argentyńska prokuratura uwzględni skargę, będzie to pierwsza sprawa dotycząca domniemanych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie złożona poza Europą i Stanami Zjednoczonymi.

Ukraińskie sądy uginają się pod liczbą spraw dotyczących zbrodni wojennych. Obecnie zarejestrowano ich ponad 126 tys. W zeszłym roku komisja śledcza ONZ stwierdziła, że stosowanie tortur przez Rosję na obszarach znajdujących się pod jej kontrolą było powszechne i systematyczne. ONZ stwierdziła także „kilka przypadków” naruszeń popełnionych przez siły ukraińskie w związku z przypadkami masowych ataków i złego traktowania rosyjskich więźniów.

Argentyńscy prokuratorzy złożyli nakazy aresztowania wobec osób oskarżanych o tortury, chociaż mogą one nie dojść do skutku, jeśli lokalne władze odmówią współpracy.

Konflikty zbrojne
Na Charków spadły rosyjskie pociski S-300. Drukarnia stanęła w ogniu. Wiele ofiar
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek o CPK: Taki wielki hub rodzi pokusę przeciwnika, by go zniszczyć
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ