USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów

Spiker Izby Reprezentantów, Mike Johnson, poinformował w poniedziałek wieczorem, że Izba Reprezentantów będzie w tym tygodniu procedować osobne ustawy udostępniające dodatkowe środki na pomoc wojskową dla Izraela i Ukrainy.

Publikacja: 16.04.2024 05:07

Mike Johnson

Mike Johnson

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783

Taka decyzja Johnsona oznacza uwzględnienie żądań prawego skrzydła Partii Republikańskiej, domagającego się, aby pomoc dla Izraela i Ukrainy były rozpatrywane osobno. W przeciwnym razie mogło dojść do próby odwołania Johnsona ze stanowiska spikera.

Johnson przewiduje, że Izba Reprezentantów zagłosuje w piątek wieczorem nad osobnymi ustawami ws. pomocy dla Ukrainy i Izraela.

Mike Johnson o pomocy dla Ukrainy i Izraela: Świat obserwuje, żeby zobaczyć, jak zareagujemy

- Na całym świecie zachodzą gwałtowne wydarzenia, którym wszyscy bardzo uważnie się przyglądamy – powiedział Johnson podczas wieczornej konferencji prasowej. - I wiemy, że świat nas obserwuje, żeby zobaczyć, jak zareagujemy — dodał. .

W Izbie Reprezentantów od wielu tygodni czeka przyjęta przez Senat ustawa, która dotyczy jednocześnie pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Przyjęcie tej ustawy oznaczyłoby udostępnienie administracji Joe Bidena ok. 95 mld dolarów na taką pomoc, z czego ok. 60 mld dolarów miałoby być wykorzystane na wsparcie dla Ukrainy.

Mimo że Johnson ustąpił presji, by pomoc dla Ukrainy i Izraela rozpatrywać oddzielnie, został skrytykowany przez przedstawicielkę prawego skrzydła Partii Republikańskiej, stronniczkę Donalda Trumpa, Marjorie Taylor Greene, która w dalszym ciągu podtrzymuje groźbę odwołania Johnsona ze stanowiska.

- Jestem zdecydowanie przeciw planowi (pomocy dla zagranicznych sojuszników Ukrainy — red.) takiemu, jaki mamy teraz — powiedziała Greene. Pytana czy w związku z tym będzie dążyła do głosowania ws. odwołania Johnsona ze stanowiska Greene odparła, że „jeszcze nie zdecydowała”.

Sam Johnson, pytany przez CNN czy nie obawia się wniosku o odwołanie w przypadku, gdy podda pod głosowanie ustawę z pomocą dla Ukrainy, odparł, że „nie poświęca czasu na martwienie się wnioskami o odwołanie”.

- Musimy zajmować się rządzeniem i wykonamy swoją pracę - zapewnił.

Ustawy Izby Reprezentantów ws. pomocy dla Ukrainy i Izraela trafią do Senatu jako pakiet?

Z wpisu Johnsona w serwisie X wynika też, że ustawy, które będzie procedować Izba Reprezentantów będą zawierać także wsparcie dla sojuszników USA w rejonie Indo-Pacyfiku, a więc m.in. dla Tajwanu oraz zawierać „dodatkowe środki mające (...) wzmacniać narodowe bezpieczeństwo”.

Jednak — jak pisze CNN — przywódcy Partii Republikańskiej nadal mogą podjąć proceduralne kroki, by wszystkie ustawy zostały wysłane do Senatu jako jeden pakiet, co mogłoby wywołać niezadowolenie prawego skrzydła partii.

Sam Johnson nie wykluczył, że ustawy ostatecznie będą częścią jednego pakietu.

Czytaj więcej

Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?

- Dyskutujemy na temat tego czy będą połączone w jeden pakiet, który zostanie wysłany do Senatu czy trafią tam jako oddzielne środki — powiedział. Spiker dodał, że osobiście wolałby, aby ustawy były rozpatrywane oddzielnie.

Partia Republikańska proponuje udzielić pomocy Ukrainie poprzez zajęcie rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie, poprzez program lend-lease dla ukraińskiej armii oraz poprzez pożyczki na pomoc humanitarną.

Bez przyznania administracji Bidena dodatkowych środków na pomoc dla Ukrainy USA nie są w stanie przekazywać Kijowowi kolejnych pakietów pomocy wojskowej

Były prezydent USA, Donald Trump, który spotkał się ostatnio z Johnsonem w swojej posiadłości w Mar-a-Lago wyraził otwartość na udzielenie Ukrainie pomocy w formie pożyczki.

Wobec ataku Iranu na Izrael, do którego doszło w nocy z soboty na niedzielę, Partia Demokratyczna wezwała Johnsona, by ten poddał pod głosowanie przyjętą przez Senat ustawę z pomocą dla Izraela i Ukrainy. Na takie rozwiązanie nie zgadzało się jednak prawe skrzydło Partii Republikańskiej, które nie chciało łączenia pomocy dla tych dwóch państw w jednej ustawie.

W listopadzie Izba Reprezentantów przyjęła ustawę udostępniającą administracji Bidena 14,3 mld dolarów na pomoc dla Izraela, ale Partia Demokratyczna zablokowała jej dalsze procedowanie ponieważ ustawa nie zawierała środków na pomoc dla Ukrainy oraz przewidywała cięcia w budżecie amerykańskiej skarbówki (IRS).

Bez przyznania administracji Bidena dodatkowych środków na pomoc dla Ukrainy USA nie są w stanie przekazywać Kijowowi kolejnych pakietów pomocy wojskowej. Bez pomocy z USA ukraińskiej armii zaczyna brakować amunicji artyleryjskiej, a także amunicji do zestawów przeciwlotniczych. Ukraina apeluje też o przekazanie jej kolejnych zestawów przeciwlotniczych, przede wszystkim zestawów Patriot, do obrony obiektów infrastruktury krytycznej.

Taka decyzja Johnsona oznacza uwzględnienie żądań prawego skrzydła Partii Republikańskiej, domagającego się, aby pomoc dla Izraela i Ukrainy były rozpatrywane osobno. W przeciwnym razie mogło dojść do próby odwołania Johnsona ze stanowiska spikera.

Johnson przewiduje, że Izba Reprezentantów zagłosuje w piątek wieczorem nad osobnymi ustawami ws. pomocy dla Ukrainy i Izraela.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Na Charków spadły rosyjskie pociski S-300. Drukarnia stanęła w ogniu. Wiele ofiar
Konflikty zbrojne
Gen. Mieczysław Bieniek o CPK: Taki wielki hub rodzi pokusę przeciwnika, by go zniszczyć
Konflikty zbrojne
Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?
Konflikty zbrojne
Ukraina zmodyfikowała swoje drony morskie. Są jeszcze groźniejsze dla Rosjan
Konflikty zbrojne
Ukraina chce, by NATO zestrzeliwało rosyjskie rakiety. Jest reakcja MSZ