04:43
18.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
00:13
18.04.2024

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
18.04.2024

Rzecznik wywiadu wojskowego: Ukraina to nie Syria, Charków nie będzie drugim Aleppo

W wywiadzie dla "The Guardian" mer Charkowa Ihor Terechow powiedział, że Rosja zmieniła taktykę, próbując zniszczyć źródła zasilania Charkowa i terroryzować 1,3 miliona mieszkańców, ostrzeliwując obszary mieszkalne. W rezultacie Charków może stać się drugim Aleppo, chyba że USA zatwierdzą pomoc wojskową.

Aleppo zostało  zbombardowane przez rządowe wojska syryjskie i siły rosyjskie w szczytowym momencie wojny domowej 10 lat temu. Federacja Rosyjska, która wspierała rząd syryjskiego dyktatora Baszara al-Assada, rozpoczęła intensywną kampanię bombową wycelowaną we wschodnie dzielnice Aleppo, gdzie ukrywała się opozycja i cywile. W strajkach zginęło tysiące ludzi, zniszczono znaczną część miasta. Tysiące mieszkańców Aleppo to wciąż uchodźcy, a miasto wymaga odbudowy na dużą skalę.

Przeciwko słowom Terechowa zaprotestował rzecznik wywiadu wojskowego. - A jednak Ukraina to nie Syria. I nie używałbym do porównania apokaliptycznych scenariuszy - powiedział Andrij Jusow. -  Jasne jest, że Ukraina nie jest sama w tej sytuacji, a Ukraińskie Siły Obronne również mają na co odpowiedzieć. Ale jednocześnie pilnie potrzebujemy międzynarodowej pomocy i wsparcia. Dotyczy to zarówno broni, jak i obrony powietrznej.

23:34
17.04.2024

Alarmy przeciwlotnicze w wielu obwodach Ukrainy

23:22
17.04.2024

Premier Holandii chce odkupić systemy Patriot

- Wiele krajów posiada wiele systemów Patriot i być może nie chce ich dostarczać bezpośrednio. Możemy je od nich kupić, możemy dostarczyć na Ukrainę, mamy pieniądze – powiedział holenderski premier Mark Rutte cytowany przez „Guardiana”,

22:48
17.04.2024

Sekretarz skarbu USA uważa, że opóźnienia w udzieleniu pomocy Ukrainie są „niewybaczalne”

Sekretarz skarbu USA skrytykowała republikanów opóźniających pomoc dla Ukrainy, stwierdzając, że zaniechanie działań Izby Reprezentantów jest „niewybaczalne i szkodliwe dla naszego bezpieczeństwa narodowego”.

Janet Yellen spotkała się dziś z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem i ministrem finansów Serhijem Marczenko po konferencji poświęconej Ukrainie, która odbyła się na marginesie wiosennych posiedzeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Yellen stwierdziła, że pomoc pieniężna ze strony USA jest „bardziej krytyczna niż kiedykolwiek” i „nierozerwalnie związana z sukcesem Ukrainy na polu bitwy oraz zdolnością rządu do świadczenia obywatelom niezbędnych usług”.

W piśmie do republikanów w Izbie Reprezentantów, którzy opóźniają pomoc USA, Yellen napisała: „Każda chwila opóźnienia wzmacnia Putina i ośmiela przeciwników Ameryki na całym świecie, którzy uważnie obserwują, czy  Stany Zjednoczone  podtrzymują swoje postanowienie wspierania demokratycznej Ukrainy, która odpiera autokratyczną Rosję”.

22:18
17.04.2024

KE: Ukraina otrzyma w przyszłym tygodniu drugą transzę pomocy makrofinansowej

Ukraina otrzyma w przyszłym tygodniu drugą transzę uzgodnionego programu pomocy makrofinansowej UE Ukraina Facility o wartości 1,5 miliarda euro — przekazał Gert Jan Koopman, dyrektor generalny ds. negocjacji w sprawie sąsiedztwa i rozszerzenia na Forum Partnerstwa USA-Ukraina .

Kijów otrzymał pierwszą transzę w wysokości 4,5 mld euro w marcu br.

Minister Finansów Ukrainy Serhij Marczenko podkreślił potrzebę stabilnego wsparcia ukraińskiego budżetu ze strony kluczowych partnerów, gdyż obecnie sytuacja jest dość niepewna ze względu na opóźnienie decyzji o wsparciu Ukrainy w Kongresie USA.

21:59
17.04.2024

Zełenski wzywa przywódców UE do przyspieszenia porozumień w sprawie broni

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do przywódców UE zgromadzonych w Brukseli, przypominając o złożonych przez nich zobowiązaniach.
- Proszę o przyspieszenie realizacji naszych porozumień – zarówno w sprawie dostaw i wspólnej produkcji broni i amunicji, jak i finansowania odpowiednich projektów” – powiedział.

Prezydent Ukrainy stwierdził, że niedawne wysiłki Niemiec dotyczące wysłania większej liczby rakiet przeciwlotniczych Patriot były pomocne, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Wcześniej Zełenski napisał w Telegramie, że dzisiejszego śmiertelnego ataku na Czernihów można było uniknąć, gdyby Ukrainie zapewniono obronę przeciwlotniczą.

21:39
17.04.2024

Zełenski potwierdza atak ukraińskich sił zbrojnych na lotnisko Dżankoj

W swoim wieczornym przemówieniu Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził atak Sił Zbrojnych Ukrainy 17 kwietnia na rosyjskie lotnisko Dżankoj na Krymie.

- Chciałbym podziękować wszystkim w naszych Siłach Zbrojnych Ukrainy, którzy przygotowują operacje specjalne – szczególnie ważne operacje, które niszczą sprzęt sił rosyjskich i ich infrastrukturę bojową-mówił Zełenski.

Do ataku doszło w środęw nocy. Ukraińcy zaatakowali lotnisko, na którym stacjonują rosyjskie śmigłowce. Oprócz straty kilkudziesięciu maszyn, Rosjanie mieli stracić ok. 30 żołnierzy.

Na Telegramie grupa „Krymskich weteranów” pisała: "Według naszych źródeł na lotnisku Dżankoja zginęło ok. 30 rosyjskich żołnierzy, a ok. 80 zostało rannych. Ze względu na brak miejsc w szpitalu w Dżankoj ranni są transportowani helikopterami do Sewastopola w celu umieszczenia w Wojskowym Centrum Medycznym".

21:12
17.04.2024

Blinken uda się w przyszłym tygodniu do Chin

Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w przyszłym tygodniu z czterodniową wizytą do Chin. Ma tam odbyć rozmowy z wysokiej rangi urzędnikami.

Chiny utrzymują bliskie stosunki z Rosją pomimo jej inwazji na Ukrainę.

W zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow udał się do Pekinu, aby spotkać się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, gdzie omówili zacieśnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

20:48
17.04.2024

Ustawa o pomocy dla Ukrainy zakłada m.in. dostawę rakiet ATACMS

20:27
17.04.2024

Prezydent Biden twierdzi, że Izba Reprezentantów musi w tym tygodniu przyjąć pakiet pomocowy dla Ukrainy

Prezydent USA zapowiedział, że podpisze ustawę o pomocy dla Ukrainy, jeśli Izba Reprezentantów ja przyjmie. Dodał, że wkrótce potem przyjmie je Senat.

Ukraina pilnie wzywa do większej pomocy Zachodu w obliczu wzmagających się ataków ze strony Rosji i i obaw, że w tym roku może utracić więcej terytorium bez dalszej pomocy.

20:04
17.04.2024

Mike Johnson: W sobotę Izba Reprezentantów USA będzie głosować w sprawie pomocy dla Ukrainy

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że głosowanie nad ustawami pomocowymi, w tym dotyczącymi pomocy dla Ukrainy, odbędzie się w najbliższą sobotę, 20 kwietnia.

Czytaj więcej

Spiker Izby Reprezentantów wyznaczył termin głosowania nad pomocą dla Ukrainy
19:41
17.04.2024

Niemcy szukają systemów obrony powietrznej dla Ukrainy

W liście wysłanym do kilkudziesięciu krajów minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i minister obrony Boris Pistorius ogłosili globalną inicjatywę mającą na celu znalezienie dla Ukrainy dodatkowych środków obrony powietrznej.

List niemieckich ministrów skierowany jest do państw członkowskich NATO i „szerokiego grona partnerów spoza NATO”.

W liście Baerbock i Pistorius podkreślili, że Rosja próbuje zniszczyć Odessę – czarnomorskie miasto portowe, które nazywali „gospodarczym ratunkiem” Ukrainy – oraz Charków. Zauważyli także, że fala rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną spowodowała jeszcze większe zniszczenia niż zimą 2022–2023.

„Do nas należy pomoc Ukrainie w obronie przed tym morderczym atakiem. Apelujemy do Was, abyście dokonali podsumowania wszystkich systemów obrony powietrznej znajdujących się w Waszych arsenałach i zastanowili się, co można przekazać Ukrainie, całe systemy lub ich części na stałe lub na czas określony” – czytamy w piśmie.

Baerbock i Pistorius zauważyli, że niemiecka inicjatywa ma na celu przede wszystkim pozyskanie dla Ukrainy większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot, które okazały się skuteczne przeciwko rosyjskim rakietom balistycznym.

19:17
17.04.2024

Ukraina po raz pierwszy weźmie udział w największych ćwiczeniach NATO dotyczących cyberbezpieczeństwa

Po raz pierwszy w historii Ukraińcy wezmą udział w największych na świecie ćwiczeniach z zakresu cyberbezpieczeństwa Locked Shields 2024, które odbędą się w Estonii pod auspicjami NATO.

W Locked Shields 2024 weźmie udział około 4000 ekspertów z ponad 40 krajów, których zadaniem będzie ochrona infrastruktury fikcyjnego kraju w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Locked Shields to największe na świecie ćwiczenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, zarządzane i rozwijane przez natowskie Centrum Doskonałości Współpracy w Obronie Cybernetycznej w Tallinie. W 2023 r. w ćwiczeniach w 24 różnych zespołach wzięły udział 33 kraje.

18:48
17.04.2024

Ukraiński kanał telewizyjny ofiarą cyberataku

Jedna z głównych ukraińskich firm medialnych, 1+1 Media,  stwierdziła, że jej kanały telewizji satelitarnej padły ofiarą cyberataku.

„Podjęto kolejną próbę zakłócenia transmisji satelitarnej Ukrainy na transponderze Astra 4A 11766 H, z którego nadawanych jest 39 kanałów telewizyjnych” – podała spółka.

Ukraiński kanał 24 Channel podał na swojej stronie internetowej, że jego transmisja satelitarna również została dotknięta, ponieważ hakerzy „rozpoczęli swoją propagandę”. „Po dwóch godzinach ataku sygnał został przywrócony, ale atak zaczął się od nowa” – głosi komunikat.

18:35
17.04.2024

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiał z  Wołodymyrem Zełenskim.

„Opóźnianie pomocy dla Ukrainy codziennie przynosi konsekwencje” - napisał szef NATO.

18:18
17.04.2024

Belgia i Czechy podnoszą kwestię rosyjskiej ingerencji w wybory

Premier Belgii Alexander De Croo i premier Czech Petr Fiala napisali wspólny list, w którym wyrażają obawy dotyczące ingerencji Rosji w procesy wyborcze w Europie.

18:03
17.04.2024

Premier Fico: Rosja nie odda Ukrainie zaanektowanych ziem

Prorosyjski szef rządu Słowacji, od początku swoich rządów przeciwny udzielaniu Ukrainie wsparcia militarnego, uważa, że ogłaszane przez państwa Zachodu uznanie jedności terytorialnej Ukrainy, jest w przypadku tego kraju jedynie "teoretyczną koncepcją prawa międzynarodowego".

Czytaj więcej

Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
17:41
17.04.2024

Spiker Izby reprezentantów zapowiada publikację projektów ustaw o pomocy dla Ukrainy i Izraela

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że teksty ustaw zapewniających pomoc Ukrainie, Izraelowi i regionowi Indo-Pacyfiku zostanie złożony dzisiaj.

Johnson zapowiedział, że komisja Regulaminowa Izby Reprezentantów również opublikuje tekst odrębnej ustawy o bezpieczeństwie granic i będzie głosować nad jej ostatecznym przyjęciem w sobotni wieczór.

17:15
17.04.2024

Taktyka rosyjskich grup szturmowych w Donbasie

W walkach w rejonie miasta Czasiw Jar (obwód doniecki) żołnierze rosyjskich grup szturmowych korzystają z quadów - podał rzecznik ukraińskiego zgrupowania "Chortyca".

Czytaj więcej

Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
16:49
17.04.2024

NATO spotka się w piątek, aby omówić kwestię zapewnienia Ukrainie większej ilości amunicji

Rada NATO-Ukraina spotka się w piątek, aby omówić sposoby zapewnienia Kijowowi większej liczby systemów obrony powietrznej, powiedział w środę szef NATO Jens Stoltenberg.

Spotkanie  odbędzie się na prośbę Wołodymyra Zełenskiego, w związku z krytycznym brakiem amunicji w zasobach Ukraińskich Sił Zbrojnych.

16:30
17.04.2024

Stoltenberg: Kraje NATO posiadają wystarczającą liczbę systemów obrony powietrznej, które można przenieść na Ukrainę

Sekretarz generalny NATO powiedział, że " wybierając pomiędzy pomocą Ukrainie a uzbrojeniem się, członkowie NATO powinni wybrać Ukrainę".

Stoltenberg ocenił, że państwa członkowskie sojuszu są w posiadaniu wystarczającej liczny systemów obrony powietrznej, które można przenieść na Ukrainę.

19 kwietnia NATO zwoła spotkanie Rady Ukraina-NATO.

16:12
17.04.2024

Moskwa wydala urzędnika ambasady Estonii

W ramach retorsji Rosja wydaliła jednego z urzędników ambasady Estonii  w Moskwie.

Rosyjskie MSZ stwierdziło, że posunięcie to jest odpowiedzią na „bezpodstawną decyzję” Estonii o wydaleniu rosyjskiego dyplomaty pracującego w Tallinie.

„Stronie estońskiej zwrócono uwagę, że jej wrogie działania zawsze spotkają się z właściwą reakcją” – stwierdzono w oświadczeniu.

Estonia wydaliła dyplomatę 19 marca, stwierdzając wówczas, że dyplomata „ingerował w sprawy wewnętrzne w sposób niedopuszczalny”.

15:56
17.04.2024

Walki na wschodzie Ukrainy

Rzecznik Operacyjno-Strategicznego Zgrupowania Wojsk "Chortyca" Nazar Wołoszyn przekazał, że w ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie odparły 19 ataków na kierunku Bachmutu i 20 - na kierunku Nowopawliwki. Według tego źródła, poprzedniego dnia ataków było, odpowiednio, 33 i 30. Wołoszyn podał, że wszystkie próby przełamania ukraińskiej obrony na obrzeżach miasta Czasiw Jar zostały powstrzymane.

15:47
17.04.2024

Alarm powietrzny na Krymie

W kontrolowanym przez Rosję Sewastopolu ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformował w mediach społecznościowych gubernator Michaił Razwożajew, ostrzegając o nalocie. Komunikacja miejska w mieście przestała działać. Wcześniej pojawił się komunikat o wstrzymaniu ruchu na moście Krymskim, łączącym anektowany przez Rosję Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim przez Cieśninę Kerczeńską.

15:37
17.04.2024

Wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) podała, że według najnowszych informacji w rosyjskim ataku rakietowym na Czernihów zginęło 16 osób, w tym troje nieletnich, zaś 61 zostało rannych. Na miejscu trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza.

15:22
17.04.2024

Żałoba w Czernihowie

Mer Czernihowa Ołeksandr Łomako poinformował, że czwartek 18 kwietnia będzie w mieście dniem żałoby po ofiarach dzisiejszego ataku rakietowego przeprowadzonego przez wojska rosyjskie.

15:10
17.04.2024

Wywiad Ukrainy informuje o zniszczeniu rosyjskiego śmigłowca

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował w mediach społecznościowych, że w środę na lotnisku wojskowym Kriaż na przedmieściach Samary (południowo-zachodnia Rosja) zniszczono śmigłowiec transportowy Mi-8. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego, maszyna była przez Rosję wykorzystywana podczas wojny z Ukrainą do transportu broni i personelu.

14:45
17.04.2024

Ukraina oskarża Rosję o używanie gazu łzawiącego

Użycie gazu łzawiącego na polu walki jest zakazane przez Konwencję o zakazie broni chemicznej (obowiązującą od 29 kwietnia 1997 roku, Rosja jest jej stroną).

Czytaj więcej

Ukraina oskarża Rosję o użycie zakazanej broni do "oczyszczania okopów"
14:24
17.04.2024

Dziennikarze chcą odwołania Natalii Humeniuk

Ponad 140 przedstawicieli ukraińskich mediów zaapelowało do najwyższego dowództwa wojskowego kraju o odwołanie Natalii Humeniuk z funkcji szefowej centrum prasowego ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe". Według autorów apelu, osoba na tym stanowisku nie powinna utrudniać dziennikarzom pracy. 

Domagający się odwołania Humeniuk twierdzą, że utrudniała ona ukraińskim mediom informowanie o rosyjskich zbrodniach wojennych. "Dziennikarzom udało się udokumentować zbrodnie wojenne Rosji głównie poprzez obejście ograniczeń wprowadzonych przez panią Humeniuk, a nie przy jej pomocy" - czytamy.

W tekście przywołano zakaz wjazdu do zalanych miejscowości obwodu chersońskiego po wysadzeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce. Apel mediów skierowany jest m.in. do naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandra Syrskiego oraz ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa.

Natalia Humeniuk odrzuca zarzuty.

14:18
17.04.2024

Rosjanie podają nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy, według szacunków Rosjan, mieli stracić 583 samolotów, 270 śmigłowców, 21 483 bezzałogowych statków powietrznych, 502 zestawy przeciwlotnicze, 15 798 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 267 wyrzutni rakiet, 8 935 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 21 096 innych pojazdów wojskowych.

14:13
17.04.2024

Terechow: Charków może podzielić los Aleppo

Cytowany przez "The Guardian" mer Charkowa Ihor Terechow powiedział, że wart 60 mld dol. pakiet pomocy dla Ukrainy, który nie został dotąd zatwierdzony przez Kongres USA, ma fundamentalne znaczenie dla Kijowa. - Potrzebujemy tego wsparcia, by Charków nie stał się drugim Aleppo - oświadczył.

13:56
17.04.2024

Rosyjski fiskus domagał się w sądzie ogłoszenia bankructwa PGNiG

Moskiewski Sąd Arbitrażowy przyjął do postępowania wniosek Inspektoratu Federalnej Służby Skarbowej (FTS) o ogłoszenie upadłości spółki Polski Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) i wyznaczył rozprawę na 19 czerwca.

Czytaj więcej

Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska
13:50
17.04.2024

Sześć osób zaginionych po ataku Rosji na Czernihów

Informacje takie podaje ukraińska policja na swoim kanale w serwisie Telegram.

13:30
17.04.2024

Wołodymyr Zełenski pisze, że nie musiało dojść do ataku na Czernihów

Na miasto miały spaść rosyjskie pociski Iskander.

Czytaj więcej

Rosyjskie Iskandery spadły na Czernihów. Są ofiary, są zniszczenia. "Nie musiało do tego dojść"
12:53
17.04.2024

Rosjanie informują o strąceniu trzech ukraińskich balonów pogodowych nad obwodem briańskim

O strąceniu balonów poinformował Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego. Balony zostały strącone przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.

12:25
17.04.2024

Rosja wydala estońskiego dyplomatę

Pracownik estońskiej ambasady w Moskwie został uznany za persona non grata na podstawie zasady wzajemności — informuje MSZ Rosji. MSZ Rosji wezwało charge d'affaires Estonii w Rosji, by przekazać im protest "w związku z ogłoszeniem 19 marca, bez podstawy, dyplomaty z rosyjskiej ambasady w Tallinie". Rosja na zasadzie wzajemności wydaliła pracownika ambasady Estonii w Moskwie.

12:09
17.04.2024

Kreml potwierdził wycofanie rosyjskich sił pokojowych z Górskiego Karabachu

- Tak, to prawda — tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, skomentował doniesienia azerskich mediów o rozpoczęciu wycofywania rosyjskich sił pokojowych z Górskiego Karabachu, nad którym w 2023 roku Azerbejdżan odzyskał faktyczną kontrolę.

11:46
17.04.2024

Polska unijnym liderem niechlubnej listy importerów nawozów z Rosji

 Jednak największym odbiorcą rosyjskich nawozów trzeci miesiąc z rzędu była Polska, która w lutym zwiększyła import o 38 proc. do 44 mln euro. To poziom sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę, największy od grudnia 2021 roku.

Czytaj więcej

Polska wspomaga wojenną kasę Rosji importując nawozy. Najwięcej w UE
11:23
17.04.2024

Rosyjskie straty na Ukrainie przekroczyły 50 tys. poległych żołnierzy - podaje BBC

BBC swoje szacunki opiera na ustaleniach rosyjskiej sekcji BBC, niezależnej grupy medialnej Mediazona i wolontariuszy, którzy potwierdzają informacje o rosyjskich żołnierzach poległych po 24 lutego 2022 roku.

Czytaj więcej

BBC potwierdza rosyjskie straty. Przekroczono kolejną granicę
11:10
17.04.2024

Nitras o pomocy dla Ukrainy

W rozmowie z Polsat News minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (PO) odniósł się do kwestii nieuchwalonego dotąd amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy, wartego 60 mld dol. - Dzisiaj brak wsparcia dla Ukrainy jest de facto brakiem wsparcia dla Polski i brakiem wsparcia dla całego NATO i europejskiej części NATO - powiedział, krytykując prezydenta Andrzeja Dudę za chęć spotkania z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Czytaj więcej

"W głowie się nie mieści". Sławomir Nitras atakuje Andrzeja Dudę za spotkanie z Donaldem Trumpem
10:40
17.04.2024

Rosja nakłada sankcje na Australię

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej opublikowało komunikat w sprawie nałożenia sankcji na przedstawicieli Australii. "W odpowiedzi na motywowane politycznie sankcje przeciw rosyjskim osobom fizycznym i prawnym, nałożone przez rząd Australii w ramach rusofobicznej kampanii »kolektywnego Zachodu«, na czas nieokreślony wjazd do naszego kraju zostaje zabroniony kolejnym 235 Australijczykom, deputowanym zgromadzeń miejskich, którzy kształtują antyrosyjską agendę w tym kraju" - czytamy w oświadczeniu, do którego dołączono listę nazwisk. Resort kierowany przez Siergieja Ławrowa zadeklarował, że jeśli Canberra nie zmieni swego "antyrosyjskiego kursu" i będzie wprowadzać kolejne sankcje, prace nad rosyjską listą będą kontynuowane.

10:36
17.04.2024

Tymczasowe ograniczenia w działaniu lotnisk w Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie i Niżniekamsku w Rosji

O ograniczeniu w działaniu, ze względach bezpieczeństwa, poinformowała rosyjska Federalna Agencja Transportu Powietrznego. Ograniczenia w działaniu lotniska w Niżnym Nowogrodzie zostały już zniesione.

10:29
17.04.2024

Wołodymyr Zełenski pisze o ataku Rosjan na Czernihów

„Operacja ratunkowa trwa po rosyjskim uderzeniu rakietowym. Pod gruzami są ludzie. Dotychczas 20 osób zostało rannych, a 10 zginęło. Moje kondolencje dla najbliższych. Niestety liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć" - napisał Zełenski w serwisie X.

10:11
17.04.2024

W pobliżu powstającej w Rumunii największej w Europie bazy wojskowej pojawiły się tajemnicze drony

Drony poruszały się na niskiej wysokości z niewielką prędkością - podaje rumuński resort obrony, cytowany przez portal News.ro. Ministerstwo poinformowało o sprawie prokuraturę wojskową, ale nie podało publicznie informacji na ten temat.

Czytaj więcej

Drony w pobliżu bazy NATO w Rumunii. Rosja uważa ją za zagrożenie
09:41
17.04.2024

W Krzywym Rogu i Odessie rozległy się eksplozje

Informacje na ten temat pojawiają się na kanałach w serwisie Telegram.

09:33
17.04.2024

Cywil zginął w obwodzie donieckim

Wadym Fiłaszkin, szef władz obwodu donieckiego podał w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatniej doby w regionie w wyniku działań wojsk rosyjskich zginęła jedna osoba cywilna. Według strony ukraińskiej, liczba zabitych od początku inwazji w obwodzie donieckim wzrosła do 1923.

09:30
17.04.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W nocy wojska rosyjskie za pomocą wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej ostrzelali Białopole w obwodzie sumskim; uszkodzone zostały budynki, gazociąg i linia energetyczna, jedna osoba została ranna odłamkami - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Według tego źródła, odnotowano pięć eksplozji.

09:23
17.04.2024

29-latek ranny w ataku drona

We wsi Zmijiwka (rejon berysławski, obwód chersoński) 29-letni mieszkaniec został ranny w wyniku ataku rosyjskiego drona - podały władze obwodu informując, że poszkodowanemu udzielono pomocy medycznej w szpitalu.

09:12
17.04.2024

Naloty w obwodzie charkowskim

Szef charkowskiej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow przekazał, że w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim Rosjanie kilkakrotnie przeprowadzali uderzenia za pomocą kierowanych bomb lotniczych. W jednym z takich ataków w miejscowości Zołocziw ranne zostały dwie osoby.

08:58
17.04.2024

Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma żadnych rosyjskich okrętów. Według tego źródła, na Morzu Śródziemnym są trzy rosyjskie jednostki, w tym dwie uzbrojone w łącznie 24 pociski manewrujące Kalibr.

08:47
17.04.2024

Osiedla w obwodzie zaporoskim pod ostrzałem

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie dokonały ataków na terenie ośmiu osiedli w obwodzie zaporoskim - podał szef lokalnej administracji wojskowej Iwan Fedorow. Oświadczył, że doszło do dwóch nalotów i ataku 66 dronów, odnotowano także uderzenia 146 pocisków artyleryjskich. Nie było ofiar w ludziach, władze otrzymały sześć zgłoszeń o uszkodzeniach domów.

08:36
17.04.2024

Atak rakietowy na Czernihów

Szef Czernihowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wiaczesław Czaus poinformował, że rano wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Czernihów. "Są ofiary śmiertelne i ranni" - przekazał.

08:28
17.04.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

Wojska rosyjskie przeprowadziły ataki w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef władz obwodowych Serhij Łysak. Podał, że wieczorem doszło do ataku dronów na Nikopol, w wyniku którego uszkodzonych zostało sześć budynków. Później Rosjanie ostrzelali za pomocą ciężkiej artylerii teren gminy Myrowe. Rano, przekazał Łysak, Rosjanie ostrzelali Nikopol z artylerii, w wyniku czego ranna została 63-letnia kobieta.

08:17
17.04.2024

Alarm rakietowy w obwodzie kijowskim

Alarm ogłoszono też w innych obwodach Ukrainy.

07:48
17.04.2024

Rosjanie zestrzelili ukraiński dron nad obwodem orłowskim

O zestrzeleniu drona informuje gubernator obwodu, Andriej Kłyczkow.

07:27
17.04.2024

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali siedem miejscowości w obwodzie chersońskim

Rosjanie ostrzelali m.in. Chersoń. W atakach rannych zostało pięć osób.

07:26
17.04.2024

Polskie Patrioty na Ukrainie? Wiceminister obrony: Nie znam takich planów

Oczywiście Ukraina, która znajduje się pod stałym atakiem powietrznym ze strony Rosji, Rosja dewastuje infrastrukturę krytyczną, niszczy ukraińskie elektrownie, prowadzi do tego, by Ukraińcy nie mogli normalnie funkcjonować, szuka wsparcia ze strony sojuszników. Ale biorąc pod uwagę nasze zdolności obrony powietrznej, a my też jesteśmy zagrożeni, nie jesteśmy w stanie przekazać tak szczupłych zdolności, które sami posiadamy. Popieramy Ukrainę, aby takie zdolności Ukrainie przekazali — mówił w RMF FM wiceminister obrony Paweł Zalewski.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem
06:58
17.04.2024

Z obwodu biełgorodzkiego ewakuowano już ponad 13 tys. dzieci

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Ewakuacja ma związek z ostrzeliwaniem obwodu biełgorodzkiego przez Ukraińców. Tylko we wtorek 500 dzieci z obwodu biełgorodzkiego trafiło na okupowany Krym, a także do obwodów riazańskiego, kałuskiego oraz do Osetii Północnej.

06:45
17.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 456 050 żołnierzy, 7 193 czołgi, 13 827 pojazdów opancerzonych, 11 624 zestawy artyleryjskie, 1 046 wyrzutni rakiet, 760 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 9 279 bezzałogowych statków powietrznych, 2 093 pociski manewrujące, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 587 pojazdów (w tym cystern) i 1 910 jednostek sprzętu specjalnego.

06:29
17.04.2024

Co czwarty Ukrainiec uważa, że wojna nie potrwa dłużej niż rok

Z kolei 37 proc. ankietowanych myśli, że konflikt potrwa jeszcze najwyżej dwa lata.

Czytaj więcej

Kruszeje optymizm nad Dnieprem. Jak Ukraińcy widzą koniec wojny?
06:23
17.04.2024

Jacek Czaputowicz: Nadzieję Ukraińcom daje, co paradoksalne, atak Iranu na Izrael

Gdy doprowadzi on do odblokowania amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, będzie dowodem na to, że konsekwencje działań zbrojnych są nieprzewidywalne — pisze na łamach „Rzeczpospolitej” były szef MSZ.

Czytaj więcej

Jacek Czaputowicz: Atak Iranu na Izrael daje nadzieję Ukrainie
06:13
17.04.2024

Sondaż: 27,3 proc. Polaków obawia się, że wojna, która ma miejsce w Ukrainie, przeniesie się do naszego kraju

Odmienne zdanie ma 53,6 proc., a aż 19,1 proc. nie ma zdania. Obawy takie mają przede wszystkim kobiety (34 proc.), osoby po siedemdziesiątce (39 proc.), mieszkańcy wsi (37 proc.). To głównie osoby z wykształceniem podstawowym (45 proc.), wierzący i praktykujący (44 proc.), które nie identyfikują się z tradycyjnym podziałem sceny politycznej na lewicę, centrum i prawicę (43 proc.). Informacje o sytuacji na świecie czerpią przeważnie z telewizji Republika (35 proc.). W ostatnich wyborach parlamentarnych głównie stawiali oni na PiS (35 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy nie boją się wojny
05:41
17.04.2024

W obwodzie lipieckim ogłoszono alarm powietrzny

Gubernator obwodu lipieckiego Igor Artamonow poinformował, że w pobliżu obwodu zauważono ukraińskie drony.

05:15
17.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 783. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:44
17.04.2024

Szef Pentagonu rozmawiał z szefem resortu obrony Chin m.in. na temat wojny Rosji z Ukrainą

O rozmowie Lloyda Austina i Dong Juna poinformował rzecznik Pentagonu, gen. Patrick Ryder. Rozmowa miała formułę telekonferencji i dotyczyła relacji między USA a Chinami na polu obronności, a także kwestii regionalnego i globalnego bezpieczeństwa. - Minister Austin podniósł kwestię niesprowokowanej wojny Rosji przeciw Ukrainie — podkreślił gen. Ryder nie podając jednak żadnych szczegółów rozmowy w tym temacie.

04:41
17.04.2024

Kanadyjczycy szkolą ukraińskich żołnierzy z zabezpieczania budynków, w których może znajdować się wróg

Szkolenie odbywa się w Wielkiej Brytanii. Nagranie ze szkolenia pojawiło się na profilu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

04:38
17.04.2024

Ukraińskie wojska powietrzno-desantowe publikują nagranie ze zniszczenia czołgu i bojowego wozu piechoty

Rosyjski czołg i bojowy wóz piechoty zostały zniszczone przy użyciu dronów FPV. 

04:36
17.04.2024

W ciągu tygodnia na okupowanym Krymie do ukraińskiego ruchu oporu dołączyło ponad 30 aktywistów

Informacje takie przekazuje organizacja ruchu oporu „Żółta wstążka” na swoim kanale w serwisie Telegram. „Aktywiści ruchu Żółtej wstążki nadal stawiają opór faszystom na tymczasowo okupowanym Krymie. Liczba uczestników ruchu rośnie” - czytamy we wpisie.

04:34
17.04.2024

W nocy w obwodach kurskim i woroneskim ogłoszono alarm powietrzny

Alarmy miały związek z zagrożeniem atakiem dronów.

04:32
17.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 783 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 783 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 783 dniu wojny

PAP

04:32
17.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783