Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

To że dzisiaj w formule jednak bardziej prywatnej, a nie oficjalnej, prezydent Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem, w żaden sposób nie powinien stanowić problemu w relacjach z Joe Bidenem - mówił w rozmowie z RMF FM wiceminister obrony Paweł Zalewski.

Publikacja: 17.04.2024 07:21

Andrzej Duda w czasie spotkania z Donaldem Trumpem w 2020 roku

Andrzej Duda w czasie spotkania z Donaldem Trumpem w 2020 roku

Foto: PAP, Leszek Szymański

Wiceministra obrony spytano o ocenę prawdopodobnego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, do którego ma dojść na marginesie wizyty prezydenta w Nowym Jorku.

Wiceminister obrony Paweł Zalewski o spotkaniu Andrzej Duda — Donald Trump: Powinien się spotkać

- Dobry pomysł, potrzebujemy kontaktów z najważniejszymi kandydatami, czyli Joe Bidenem i Donaldem Trumpem. Uważam, że pan prezydent, który miał wcześniej dobre relacje (z Trumpem), dobrą współpracę, powinien się spotkać. Dobrze byłoby, gdybyśmy mieli zabezpieczone relacje na każdym kierunku — odparł.

Chcielibyśmy, aby Joe Biden miał lepsze sondaże, cieszył się większym poparciem (...). Ale to Amerykanie wybierają prezydenta

Paweł Zalewski, wiceminister obrony

- To że dzisiaj w formule jednak bardziej prywatnej, a nie oficjalnej, prezydent Duda spotka się z Donaldem Trumpem, w żaden sposób nie powinien stanowić problemu w relacjach z Joe Bidenem — stwierdził też Zalewski pytany o to jak do spotkania Dudy z Trumpem podejdzie administracja Joe Bidena. Rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, pytany o spotkanie Dudy z Trumpem stwierdził, że spotkania przywódców innych państw z kandydatami na prezydenta USA jest normalną praktyką.

Wiceminister obrony przyznaje: Chcielibyśmy, aby Joe Biden miał lepsze sondaże

- Chcielibyśmy, aby Joe Biden miał lepsze sondaże, cieszył się większym poparciem, bo dzisiaj w ewidentny sposób jego zaangażowanie w obronę Ukrainy, ale także porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym jest wyraźne, silne, zgodne z polskim interesem. Ale to Amerykanie wybierają prezydenta — zauważył Zalewski.

- Jeśli prezydent chce wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenia ze współpracy z prezydentem Trumpem, na okoliczność... (wygranej Trumpa w wyborach — red.) - mówił też Zalewski dodając, że dziś szanse obu kandydatów w wyborach prezydenckich kształtują się „pół na pół”.

Europejska Tarcza Powietrzna. Paweł Zalewski: Chcemy korzystać ze wszystkich możliwości

Pawła Zalewskiego pytano też o decyzję Donalda Tuska o przystąpieniu Polski do systemu europejskiej obrony przeciwlotniczej.

Czytaj więcej

Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska

- Chcemy korzystać ze wszystkich możliwości, aby polskie niebo było bezpieczne. To że realizujemy nasz projekt, z Wielką Brytanią, nie przeszkadza nam we współpracy z innymi państwami — zauważył Zalewski.

- W dwóch kwestiach to jest bardzo korzystne: po pierwsze Niemcy (lider inicjatywy budowy europejskiej tarczy przeciwlotniczej - red.) będą współpracowali z Izraelem jeśli chodzi o zakup systemu obrony dalekiego zasięgu, mówimy tutaj o systemie Arrow-3. Wspólne jest korzystanie z amerykańskich Patriotów. Tutaj współpraca ma duży sens - dodał. 

A czy polskie baterie Patriot mogą znaleźć się na zachodniej Ukrainie?

- Nie znam tego pomysłu. Oczywiście Ukraina, która znajduje się pod stałym atakiem powietrznym ze strony Rosji, Rosja dewastuje infrastrukturę krytyczną, niszczy ukraińskie elektrownie, prowadzi do tego, by Ukraińcy nie mogli normalnie funkcjonować, szuka wsparcia ze strony sojuszników. Ale biorąc pod uwagę nasze zdolności obrony powietrznej, a my też jesteśmy zagrożeni, nie jesteśmy w stanie przekazać tak szczupłych zdolności, które sami posiadamy. Popieramy Ukrainę, aby takie zdolności Ukrainie przekazali — odparł Zalewski.

Wiceministra obrony spytano o ocenę prawdopodobnego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, do którego ma dojść na marginesie wizyty prezydenta w Nowym Jorku.

Wiceminister obrony Paweł Zalewski o spotkaniu Andrzej Duda — Donald Trump: Powinien się spotkać

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?