"W głowie się nie mieści". Sławomir Nitras atakuje Andrzeja Dudę za spotkanie z Donaldem Trumpem

- Polska w dużym stopniu zależy od administracji Joe Bidena, to oburzające, że prezydent Andrzej Duda decyduje się na spotkanie z Donaldem Trumpem - mówił w Polsat News minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (PO).

Publikacja: 17.04.2024 11:15

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (PO)

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras (PO)

Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Prezydent Andrzej Duda udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. To druga wizyta polskiego prezydenta w USA w ciągu miesiąca. Ostatnio Andrzej Duda wraz z premierem Donaldem Tuskiem został przez prezydenta Joe Bidena przyjęty w Białym Domu.

W kolejnych dniach prezydent odwiedzi Kanadę i porozmawia z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Czytaj więcej

Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Sławomir Nitras krytykuje

W USA Andrzej Duda może spotkać się z walczącym o powrót do Białego Domu byłym prezydentem Donaldem Trumpem. - Jeżeli będzie taka możliwość - bo to zależy też od kalendarza - spotkam się także towarzysko z prezydentem Donaldem Trumpem. Wstępne takie ustalenie w Nowym Jorku rzeczywiście było - powiedział.

Niedawno z Donaldem Trumpem na Florydzie spotkali się David Cameron, szef brytyjskiej dyplomacji, były premier Wielkiej Brytanii (w kwietniu) oraz premier Węgier Viktor Orbán (w marcu).

Obawiam się, że pan Duda i to całe jego zaplecze polityczne z panem Mastalerkiem na czele po prostu nie dorasta do tej funkcji, którą pełnią. To jest oburzające moim zdaniem.

Sławomir Nitras

O ewentualne spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w Polsat News pytany był polityk Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki.

- Mnie się w głowie w ogóle nie mieści, że prezydent Duda się na coś takiego decyduje - odparł. - To nawet nie chodzi już o mieszanie się w wewnętrzne sprawy amerykańskie. Po prostu nie przystoi. Pewne zachowania... zresztą Trump robił to samo, bo spotykał się z Dudą w trakcie kampanii w Polsce - dodał.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony chwali pomysł spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Sławomir Nitras wyraził pogląd, że "jest pewien standard relacji między państwami". - Nie mieszamy się wewnętrznie w wybory. Prezydent Duda przecież nie idzie tam prywatnie - powiedział.

Sławomir Nitras: Polska zależy od administracji USA

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem ma być prywatne. - Ale jakie prywatne? On jest prezydentem Polski, Amerykanie są przed wyborami, scena amerykańska jest mocno podzielona, a nam powinno zależeć na tym, żeby Amerykanie mieli poczucie, że jesteśmy wiarygodnym partnerem bez względu na administrację - ocenił w Polsat News minister sportu.

Polityk partii Donalda Tuska przekonywał, że w USA decyzje podejmuje teraz administracja Joe Bidena. - Przecież oni potraktują to jako akt co najmniej nieprzyjazny w stosunku do tamtej administracji, od której Polska w dużym stopniu zależy, jest to nasz podstawowy partner - powiedział.

- Już pomijam te kwestie prawne, chociaż one też są istotne - wczoraj Trump pod zarzutami w sądzie, a jutro z Dudą - ale czy on pytał Polaków, czy Polacy sobie tego życzą? Czy on wytłumaczył Polakom, jakie to ma konsekwencje polityczne dla Polski? - pytał Nitras. - Dla mnie to jest oburzające - ocenił.

Czytaj więcej

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Co na to administracja Joe Bidena?

Spotkanie Duda-Trump. Komentarz Departamentu Stanu

O możliwe spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z byłym prezydentem Donaldem Trumpem pytany był na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. W pytaniu zaznaczono, że niedawno z Trumpem na Florydzie spotkał się David Cameron.

- Nie mam żadnego komentarza w sprawie tych spotkań innego niż to, że na przestrzeni lat w czasie amerykańskich wyborów przedstawiciele zagranicznych rządów spotykali się z nominowanymi (kandydatami - red.) dużych partii, tak jak amerykańscy dyplomaci i amerykańscy przywódcy często spotykają się z przedstawicielami opozycji (w innych krajach - red) - oświadczył rzecznik.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump

SPENCER PLATT / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Miller podkreślił, że sekretarz stanu USA Antony Blinken regularnie spotyka się z przywódcą opozycji w Izraelu, zaś w lutym w Wielkiej Brytanii spotkał się z liderem tamtejszej opozycji. - To coś, co zdarzało się w ciągu dziesięcioleci między różnymi stronami w USA i w innych krajach - zaznaczył.

Trump ma spotkać się z Dudą. Polityk rządu Donalda Tuska: Oburzające

Oceniając na antenie Polsat News tę wypowiedź Sławomir Nitras powiedział w środę, że "Departament Stanu zachowuje kulturę, klasę, pokazuje pewien poziom należny dyplomacji". - Obawiam się, że pan Duda i to całe jego zaplecze polityczne z panem Mastalerkiem na czele po prostu nie dorasta do tej funkcji, którą pełnią. To jest oburzające moim zdaniem - mówił minister sportu i turystyki.

Czytaj więcej

Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?

Na uwagę, że może prezydent Duda przekona Donalda Trumpa, kandydata Republikanów, w sprawie blokowanej w Kongresie przez Partię Republikańską pomocy w wysokości 60 mld dol. dla Ukrainy, Nitras odparł, że blokowanie pomocy to wina Trumpa. - To kolejny powód, dla którego powinien Duda przynajmniej pokazać jakąś wstrzemięźliwość, bo dzisiaj brak wsparcia dla Ukrainy jest de facto brakiem wsparcia dla Polski i NATO. To jest po prostu oburzające, co robi prezydent Duda - ocenił.

- Za politykę zagraniczną odpowiada rząd. A czy prezydent Duda zapytał ministra spraw zagranicznych, czy konsultował z premierem tę decyzję? Nie konsultował. To jest oburzające - powiedział Nitras.

Prezydent Andrzej Duda udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się m.in. z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. To druga wizyta polskiego prezydenta w USA w ciągu miesiąca. Ostatnio Andrzej Duda wraz z premierem Donaldem Tuskiem został przez prezydenta Joe Bidena przyjęty w Białym Domu.

W kolejnych dniach prezydent odwiedzi Kanadę i porozmawia z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra
Polityka
Deklaracja Donalda Tuska. Przymiarki do wyścigu prezydenckiego nabiorą tempa
Polityka
Pakt migracyjny. Kaczyński: Tusk został wsypany przez premiera Francji
Polityka
"Najlepiej nie pamiętać". Na nowych taśmach Mraza są przygotowania do zeznań na komisji śledczej i przed NIK
Polityka
Sondaż: Która polska partia prowadzi politykę korzystną z punktu widzenia Rosji?
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy