04:42
19.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 786
00:00
19.04.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację.

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w piątek od rana.

23:49
18.04.2024

Siły specjalne zniszczyły magazyn amunicji Federacji Rosyjskiej

Siły operacji specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły rosyjski magazyn amunicji i oddziały wroga na południu – poinformowało Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy. Operatorzy zaatakowali za pomocą dronów FPV, dronów z systemem resetowania i haubicy 122 mm D-30. Zniszczeniu uległy kaponiery z amunicją. Zginęło trzech żołnierzy rosyjskich, a kolejnych pięciu zostało rannych.

23:15
18.04.2024

NATO pracuje nad dostawą kolejnych baterii Patriot na Ukrainę

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz pracuje nad wysłaniem na Ukrainę większej liczby systemów obrony powietrznej. Dodał, że opóźnienia w takiej pomocy szkodzą wysiłkom Kijowa w przeciwdziałaniu rosyjskim atakom. „Zebraliśmy dane na temat różnych dostępnych nam, NATO, systemów obrony powietrznej, skupiając się na systemach Patriot. Współpracujemy z sojusznikami, aby zapewnić przerzucenie części swoich systemów na Ukrainę. Niemcy już podjęły decyzję. Pojawiły się także opinie na temat sposobu zgromadzenia środków na finansowanie rozmieszczenia systemów obrony powietrznej na Ukrainie” – powiedział Stoltenberg.

22:41
18.04.2024

Ukraina odznacza Alaina Delona

Ukraina podjęła decyzję o przyznaniu Alainowi Delonowi Medalu Zasługi w podziękowaniu za wsparcie dla kraju zaatakowanego przez Rosję, ogłosił w czwartek w telewizji TV5 Monde ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko. „Od pierwszego dnia wojny Alain Delon bardzo często wypowiadał się, wspierając Ukrainę. Dla nas to symbol, to bardzo ważna sprawa” – mówił ambasador.

22:19
18.04.2024

Borrell: Rosja stanowi egzystencjalne zagrożenie dla UE

Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell spotkał się z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą. „Spotkałem się z Dmytrem Kulebą w kuluarach szczytu G7. Ukraina pilnie potrzebuje systemów obrony powietrznej, aby przeciwstawić się rosyjskim atakom. Oczekuję jasnych zobowiązań ze strony państw członkowskich UE na poniedziałkowym posiedzeniu FAC. Bezpieczeństwo UE jest również zagrożone: Rosja stanowi zagrożenie egzystencjalne do nas” – napisał Borrell w serwisie społecznościowym X.

21:58
18.04.2024

Ukraina rozpoczęła negocjacje z Czechami w sprawie zawarcia porozumienia o bezpieczeństwie

Delegacja ukraińska rozpoczęła negocjacje z Czechami w sprawie zawarcia dwustronnej umowy o bezpieczeństwie – informują służby prasowe prezydenta. „Republika Czeska wykazuje konsekwentne przywództwo we wspieraniu Ukrainy i zachęca innych partnerów do realizacji odważnych i ważnych inicjatyw, w szczególności dotyczących dostaw amunicji do naszego kraju. Czujemy także silne wsparcie Republiki Czeskiej na drodze do przyszłego członkostwa Ukrainy w UE UE i NATO” – komentują politycy.

21:26
18.04.2024

Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na wieś w obwodzie charkowskim

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na wieś Sorokiwka w obwodzie charkowskim, mężczyzna został ranny. O sprawie poinformowała na Telegramie Charkowska Prokuratura Obwodowa. „Według śledztwa 18 kwietnia około godziny 12:20 Federacja Rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na wieś Sorokiwka w obwodzie charkowskim. Budynek sklepu został uszkodzony. Ranny został 45-letni cywil” – czytamy w poście. Według wstępnych danych funkcjonariuszy organów ścigania Rosjanie użyli rakiety S-300 , która została wystrzelona z terytorium obwodu biełgorodskiego.

20:50
18.04.2024

Szwajcaria przeznaczy 5 miliardów franków na odbudowę Ukrainy

Rząd szwajcarski przeznaczy dla Ukrainy 5 miliardów franków w ramach długoterminowego wsparcia. Okres obowiązywania programu ustalono na 12 lat – do 2036 r. – podają służby prasowe szwajcarskiego rządu. „W pierwszym kroku do 2028 r. powinno zostać przeznaczone około 1,5 miliarda franków szwajcarskich z budżetu współpracy międzynarodowej. Kwota ta wyraźnie pokazuje solidarność Szwajcarii z ludnością dotkniętą wojną na Ukrainie i zwiększy stabilność na kontynencie europejskim” – czytamy w komunikacie.

20:26
18.04.2024

Uczestnicy szczytu MSZ G7 „skoncentrowani są na podejmowaniu decyzji”

Istnieją podstawy, aby sądzić, że w wyniku szczytu szefów ministerstw spraw zagranicznych G7 napłyną „pozytywne wieści”, obecnie partnerzy prowadzą intensywne prace nad wyposażeniem Ukrainy w obronę przeciwlotniczą, powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Według niego uczestnicy szczytu „skoncentrowani są na podejmowaniu decyzji”.„Widzicie, toczy się teraz ogromna ilość działań dyplomatycznych, prezydent jest w to osobiście zaangażowany… I nigdy nie było tak intensywnej pracy partnerów nad zapewnieniem Ukrainie obrony powietrznej od początku pełnego inwazja na dużą skalę. Obecnie prowadzi się niezwykle aktywną działalność dyplomatyczną” – powiedział Kułeba.

19:47
18.04.2024

Sekretarz Generalny NATO G7: Kijów pilnie potrzebuje obrony przeciwlotniczej

Podczas spotkania szefów dyplomacji G7 na wyspie Capri Jens Stoltenberg powiedział, że Ukraina „pilnie potrzebuje dodatkowej obrony przeciwlotniczej”. Niedawno zauważył zachęcające sygnały z zapowiedziami pomocy wojskowej ze strony członków NATO. Ale „powinniśmy byli dać im więcej wcześniej”, dodał.W środę premier Holandii Mark Rutte, kandydat na następcę Stoltenberga, powiedział, że bardzo pilną sprawą jest dostarczenie Ukrainie rakiet ziemia-powietrze. „Możemy je kupić od państw posiadających duże zapasy rakiet Patriot, możemy dostarczyć je na Ukrainę, mamy na to pieniądze” – stwierdził.

19:07
18.04.2024

Rosyjskie służby planowały zamach na Wołodymyra Zełenskiego. Miał zginąć na lotnisku pod Rzeszowem

Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzany Paweł K. zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej i nawiązał kontakty z obywatelami Federacji Rosyjskiej. Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa, prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego.

Czytaj więcej

Rosjanie planowali zamach na Zełenskiego w Polsce? Polak z zarzutami
18:39
18.04.2024

Pięć ukraińskich balonów zestrzelonych nad Rosją

Rosyjskie siły powietrzne zestrzeliły w ciągu nocy pięć ukraińskich balonów – podało ministerstwo obrony Moskwy. Ani rosyjscy, ani ukraińscy urzędnicy nie podali szczegółów na temat tajnych balonów, o których władze Moskwy i media donosiły w ostatnich tygodniach na polu bitwy. Od początku wojny w lutym 2022 r. ukraińskie wojsko wprowadza innowacje, w szczególności przystosowując drony do szerokiego zastosowania przeciwko większym siłom Kremla.

18:25
18.04.2024

Siły Obronne Ukrainy zniszczyły na Krymie 4 wyrzutnie S-400

Siły Obronne Ukrainy zniszczyły na Krymie 4 wyrzutnie S-400, punkt kontroli obrony powietrznej, trzy radary i sprzęt nadzoru przestrzeni powietrznej Fundament-M – poinformowały służby prasowe Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. „W nocy z 16 na 17 kwietnia Siły Obronne Ukrainy przeprowadziły atak rakietowy i uderzyły w wyznaczone rosyjskie cele wojskowe na terytorium czasowo okupowanej Autonomicznej Republiki Krymu. W rezultacie nieprzyjaciel stracił 4 wyrzutnie S-400, punkt kontroli sprzętu obrony powietrznej, trzy radary i sprzęt nadzoru przestrzeni powietrznej „Fundament-M”” – czytamy w raporcie.

17:57
18.04.2024

Przywódca „Wspólnoty Rosyjskiej Obwodu Połtawskiego” skazany na 15 lat więzienia

Dzięki bazie dowodowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy agent wywiadu wojskowego Federacji Rosyjskiej, który prowadził wywrotową działalność antyukraińską w sferze informacyjnej, został skazany na realne 15 lat więzienia. „Mówimy o szefie organizacji społecznej „Wspólnota Rosyjska Obwodu Połtawskiego”, ideologicznym zwolenniku reżimu kremlowskiego. Na zlecenie Raszystów przygotował ponad 60 publikacji antyukraińskich, za pomocą których wróg próbował zdyskredytować Siły Obronne i podważyć zaufanie partnerów międzynarodowych do Ukrainy” – czytamy w komunikacie SBU.

17:20
18.04.2024

W okolicach Zaporoża straż graniczna odparła atak rosyjskich dronów

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w okolicach Zaporoża odparli zmasowany atak 14 rosyjskich dronów FPV. „Jeden z nich padł bez detonacji głowicy bojowej” – podała Służba Bezpieczeństwa Państwa. Jak podał Ukrinform, w obwodzie charkowskim straż graniczna przy pomocy dronów zniszczyła dwa wrogie działa przeciwpancerne MT-12 „Rapir”.

16:55
18.04.2024

Kreml unika masowej mobilizacji żołnierzy

Rosja przygotowuje się do rekrutacji większej liczby żołnierzy kontraktowych, aby – przynajmniej na razie – uniknąć kolejnej masowej mobilizacji, która mogłaby podważyć poparcie dla wojny wśród ludności rosyjskiej. Kremlowi zależy na tym, aby uniknąć powtórzenia się mobilizacji z września 2022 r., która podważyła zaufanie społeczne i skłoniła aż milion Rosjan do ucieczki z kraju.

16:37
18.04.2024

NATO pracuje nad wysłaniem systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę

Przemawiając na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7, sekretarz generalny Jens Stoltenberg wspomniał o pomocy dla obrony powietrznej Ukrainy: - NATO pracuje nad wysłaniem na Ukrainę większej liczby systemów obrony powietrznej. Zebraliśmy dane na temat różnych systemów obrony powietrznej, którymi dysponujemy w NATO i skupiliśmy się na systemach Patriot. Pracujemy z sojusznikami, aby zapewnić ponowne rozmieszczenie części swoich systemów także na Ukrainie.

16:14
18.04.2024

Słowacy ruszyli ze zbiórką na amunicję dla Ukrainy

Kilka słowackich organizacji rozpoczęło akcję zbiórki pieniędzy pod nazwą „Amunicja dla Ukrainy”, w ramach której w trzy dni zebrano prawie 1,5 mln euro. Organizacje chcą w ten sposób wesprzeć czeską inicjatywę pomocy Ukrainie, do której słowacki rząd odmówił przyłączenia się. Akcję wsparło także wiele słowackich osobistości publicznych.

16:01
18.04.2024

Ukraina potrzebuje wsparcia co najmniej 42 mld dolarów

Ukraina będzie potrzebowała w tym roku, co najmniej 42 miliardów dolarów pomocy międzynarodowej na wsparcie budżetowe, aby móc kontynuować wojnę z Rosją. Takie zapotrzebowanie w zakresie środków wyraziła w czwartek w Waszyngtonie Kristalina Georgijewa, dyrektor zarządzająca MFW. Zapewniła przy tym, że takie wsparcie będzie możliwe, dzięki nadal silnemu wsparciu międzynarodowemu.

15:43
18.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie z momentu wystrzelenia pocisków, które spadły w nocy z 16 na 17 kwietnia na lotnisko Dżankoj

Ukraiński Sztab podał, że w ataku zniszczone zostały cztery zestawy S-400 i trzy radary.

15:30
18.04.2024

Prezydent Zełenski przyznał odznaczenia państwowe 226 ukraińskim żołnierzom

Żołnierze — jak czytamy w dekrecie Zełenskiego — zostali odznaczeni za „odwagę i poświęcenie jakimi wykazali się przy obronie suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy”.

15:18
18.04.2024

Rosyjski dron zaatakował samochód z pieczywem w obwodzie czernihowskim

Kierowca samochodu został ranny.

14:47
18.04.2024

Straż Graniczna odparła atak 14 rosyjskich dronów w obwodzie zaporoskim

Rosjanie przeprowadzili atak z użyciem dronów FPV uzbrojonych w ładunki wybuchowe. 

14:19
18.04.2024

Ministerstwo Obrony Rosji: W nocy przechwyciliśmy 19 rakiet i 5 małych balonów nad trzema obwodami

2 pociski Toczka-U, 19 rakiet, 20 dronów, 5 małych balonów nad obwodami biełgorodzkim, woroneskim, rostowskim — informuje rosyjski resort obrony.

14:15
18.04.2024

Rosja: Wysłanie pomocy przez USA nie zmieni sytuacji na froncie

Kreml uważa, że zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów nowego pakietu pomocy dla Ukrainy nie odmieni sytuacji ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Rosja nie boi się pomocy USA dla Ukrainy. "Sytuacja na froncie się nie zmieni"
14:07
18.04.2024

Zełenski: Ukraińska zbrojeniówka wyprodukuje w tym miesiącu 10 haubic samobieżnych "Bohdan"

W maju i kolejnych miesiącach ukraińska zbrojeniówka ma wyprodukować jeszcze więcej zestawów tego typu.

13:52
18.04.2024

Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim (WIDEO)

Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane.

13:40
18.04.2024

Na Rosję i Białoruś zostaną nałożone nowe sankcje

UE planuje nałożenie zaporowych ceł na produkty rolne z Rosji i Białorusi. O ograniczenie importu rosyjskich i białoruskich produktów rolnych apeluje koalicja 12 państw.

Czytaj więcej

Kolejne sankcje? UE uderzy w rolnictwo Rosji i Białorusi
13:35
18.04.2024

Zachodnie firmy polują na rosyjskie samoloty

1,75 miliarda dolarów winne są rosyjskie linie lotnicze zachodnim firmom leasingowym.

Czytaj więcej

Polowanie na rosyjskie samoloty. Pomagają systemy śledzenia lotów
13:32
18.04.2024

MSZ Niemiec wezwało rosyjskiego ambasadora w związku z aresztowaniem dwóch domniemanych rosyjskich szpiegów

MSZ Niemiec potwierdziło informację o wezwaniu ambasadora Siergieja Nieczajewa.

13:26
18.04.2024

Czy Polska przekaże swoje patrioty Ukrainie? MON wyjaśnia

Ukraina potrzebuje do ochrony przestrzeni powietrznej systemów Patriot. Zdaniem szefa ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeby ten kraj znalazł 100 takich systemów, „ale nikt nie chce ich nawet wypożyczyć”.

Czytaj więcej

Polska nie planuje przekazania zestawów Patriot dla Ukrainy
13:15
18.04.2024

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał kondolencje rodzinom i bliskim osób, które zginęły i zostały ranne w rosyjskim ataku na Czernihów (WIDEO)

W swoim wieczornym przemówieniu Zełenski podkreślił również potrzebę wsparcia zbrojeniowego kraju. - Normalne życie na świecie opiera się na determinacji, a Europa zdecydowanie nie może stracić tego czasu, w imię naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział Zełenski. Ukraiński prezydent mówił także o rozmowie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i przygotowaniach do piątkowego posiedzenia Rady NATO–Ukraina.

13:13
18.04.2024

Handel Chin z Rosją znacząco spadł. Putin ma interweniować w Pekinie

Bez chińskich części i towarów gotowych, rosyjski przemysł, także zbrojeniowy, polegnie.

Czytaj więcej

Pęka handel Chin z Rosją. Kreml po prośbie w Pekinie
13:02
18.04.2024

W obwodzie dniepropietrowskim w ataku rakietowym uszkodzony został obiekt infrastruktury i budynek jednego z przedsiębiorstw

Informacje o skutkach ataku przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

12:19
18.04.2024

Kreml o zatrzymaniu dwóch domniemanych rosyjskich szpiegów w Niemczech: Nic nie wiemy

- Nie mam informacji w tej sprawie — powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, pytany o zatrzymanie w Niemczech dwóch osób z rosyjskim i niemieckim obywatelstwem, które miały przygotowywać akty dywersji wymierzone w bazy USA w Niemczech i transporty broni dla Ukrainy.

12:06
18.04.2024

Ukraiński wywiad wojskowy informuje o skutkach ataku na lotnisko Dżankoj na okupowanym Krymie

W wyniku ataku — jak informuje Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy — zniszczone zostały zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe, a także radary. Uszkodzone zostały także samoloty — twierdzi Jusow. 

12:02
18.04.2024

Ukraiński premier przestrzega przed ryzykiem trzeciej wojny światowej. W tle pomoc dla Ukrainy od USA

Według Denysa Szmyhala upadek Ukrainy może doprowadzić do wielu pomniejszych konfliktów, a w rezultacie do III wojny światowej.

Czytaj więcej

Czy światu grozi III wojna światowa? Ukraiński premier ostrzega
11:44
18.04.2024

Rosjanie twierdzą, że ukraiński dron-kamikadze zaatakował ośrodek szkolenia na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Dron miał zostać zniszczony nad dachem jednego z budynków kompleksu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, w którym znajduje się ośrodek szkolenia. Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największa w Europie elektrownia atomowa. Rosjanie okupują ją od marca 2022 roku.

11:33
18.04.2024

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na rejon dniprowski

O ataku poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. W ataku ranne zostały dwie osoby. Ranni to mężczyźni w wieku 30 i 35 lat. Obaj zostali hospitalizowani.

11:17
18.04.2024

W Niemczech zatrzymano szpiegów, którzy mieli atakować transporty uzbrojenia dla Ukrainy

Szefowa MSW Niemiec mówi, że jej kraj nie da się zastraszyć i nadal będzie wspierał Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosjanie chcieli zaatakować bazy USA w Niemczech
10:33
18.04.2024

Ukraińcy odzyskują dostęp do prądu

Ministerstwo Energetyki Ukrainy informuje o przywróceniu dostaw prądu do ok. 28 tys. dostawców. W obwodzie sumskim dochodzi do przerw w dostawie prądu w związku ze złymi warunkami pogodowymi. Bez prądu pozostają tam trzy miejscowości. W wyniku walk 290 odbiorców w obwodzie sumskim zostało pozbawionych dostępu do prądu.

10:07
18.04.2024

Budanow zapowiada ataki na terytorium Rosji

Ukraina zamierza zaatakować krytyczne obiekty wojskowe na terenie Rosji.

Czytaj więcej

Ukraina zaatakuje "krytyczne obiekty wojskowe" Rosji
09:58
18.04.2024

12 rannych w rosyjskim ataku na Czernihów jest w stanie ciężkim

Informacje takie przekazuje administracja wojskowa Czernihowa. W mieście zakończono już akcję ratunkową i poszukiwawczą. W rosyjskim ataku na Czernihów zginęło 18 osób a 78 zostało rannych, z czego 37 przebywa w szpitalach, a 12 jest w stanie ciężkim. W mieście uszkodzonych zostało 28 budynków mieszkalnych i 419 mieszkań. Jeden budynek mieszkalny został całkowicie zniszczony.

09:55
18.04.2024

W Kijowie ogłoszono alarm rakietowy

Alarm jest spowodowany groźbą ataku z użyciem pocisków balistycznych. Wcześniej alarm rakietowy ogłoszono też na wschodzie Ukrainy.

09:26
18.04.2024

Ukraińcy: Głównym celem nocnego ataku Rosji był Iwano-Frankiwsk

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, Ilja Jewłasz, poinformował, że ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła wszystkich 13 dronów użytych przez Rosję do nocnego ataku na Ukrainę.

09:07
18.04.2024

Microsoft: Rozpoczęła się rosyjska kampania dezinformacyjna wymierzona w wybory w USA 

Firma Microsoft poinformowała w raporcie, że Rosjanie rozpoczęli już prowadzenie kampanii dezinformacyjnej wokół jesiennych wyborów prezydenckich w USA.

Nowa kampania koncentruje się na rozpowszechnianiu "treści dzielących", w tym krytyki wsparcia USA dla Ukrainy.

08:40
18.04.2024

Ukraina twierdzi, że Rosja coraz częściej używa zakazanego gazu łzawiącego na polu bitwy

Rosjanie zwiększają użycie gazu łzawiącego zakazanego na polu bitwy, powiedział pułkownik Serhij Pachomow, pełniący obowiązki szefa ukraińskich wojskowych sił obrony atomowej, biologicznej i chemicznej, agencji Reutera.

Ukraińscy wojskowi już wcześniej twierdzili, że Rosja rozmieszcza broń chemiczną na froncie, naruszając Protokół Genewski z 1925 roku. 

Pachmow powiedział, że Ukraina odnotowała co najmniej 900 przypadków użycia zakazanego gazu przez siły rosyjskie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, z łącznej liczby 1400 przypadków od początku inwazji na pełną skalę.

08:00
18.04.2024

Szczątki zestrzelonego drona raniły mieszkańca obwodu rostowskiego

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew. Ranny to pracownik zakładu przemysłowego, na który spadły szczątki drona.

07:22
18.04.2024

W Iwano-Frankiwsku rozległy się eksplozje

O eksplozjach informuje na swoim kanale w serwisie Telegram telewizja Suspilne.

06:54
18.04.2024

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na Czernihów wzrosła do 18

Z informacji przekazywanych przez ukraińską Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wynika, że w ataku rannych zostało 77 osób.

06:52
18.04.2024

Dwie osoby ranne w nocnym ostrzale obwodu biełgorodzkiego

O rannych w ostrzale informuje gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu wynika, że jedna z rannych osób została hospitalizowana. W nocy na podejściach do Biełgorodu strącono 21 celów powietrznych.

06:33
18.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 456 960 żołnierzy, 7 196 czołgów, 13 835 pojazdów opancerzonych, 11 637 zestawów artyleryjskich, 1 046 wyrzutni rakiet, 760 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 9 284 bezzałogowych statków powietrznych, 2 093 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 618 pojazdów (w tym cystern), 1 915 jednostek sprzętu specjalnego.

06:08
18.04.2024

Olaf Scholz apeluje, aby inne kraje UE "szły w ślady Niemiec" w kwestii dostarczania zestawów Patriot Ukrainie

Niemcy poinformowały w weekend, że przekażą dodatkową baterię patriotów Ukrainie. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina potrzebuje 25 takich baterii, by zapewnić ochronę całemu krajowi.

Czytaj więcej

Holandia chce kupować zestawy Patriot dla Ukrainy. "Mamy pieniądze"
05:37
18.04.2024

Kanada przeznaczy ponad 58 mln dolarów na programy rozminowania Ukrainy

Tak wynika z projektu budżetu skierowanego do parlamentu.

05:10
18.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące 784. dzień wojny

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

04:39
18.04.2024

Obwód dniepropietrowski przekazuje pomoc oddziałom walczącym na froncie

Serhij Łysak, gubernator obwodu, poinformował o przekazaniu armii 10 samochodów terenowych, minibusa z napędem na cztery koła i 100 dronów FPV krajowej produkcji.

04:37
18.04.2024

W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę dronami-kamikadze

Drony atakowały zachodnie i południowe obwody Ukrainy. Z kolei w rejonie frontu na wschodzie aktywne było rosyjskie lotnictwo taktyczne — informowało ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych.

04:34
18.04.2024

W nocy nad obwodem rostowskim strącone zostały trzy ukraińskie drony

O strąceniu ukraińskich dronów ok. 2 w nocy czasu lokalnego informuje gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew.

04:32
18.04.2024

W nocy rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła 21 celów powietrznych na podejściu do Biełgorodu

O strąceniu celów informuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Według wstępnych doniesień jedna osoba została ranna w ostrzale.

04:30
18.04.2024

Rosyjski niszczyciel rakietowy "Admirał Pantielejew" brał udział w ćwiczeniach na Morzu Japońskim (Wschodnim)

O ćwiczeniach informuje służba prasowa Floty Pacyfiku. Ćwiczenia obejmowały wykrycie okrętu wroga i wdanie się z nim w walkę ogniową w momencie, gdy wpłynął na wody terytorialne Federacji Rosyjskiej. Załoga rosyjskiego krążownika ćwiczyła odpieranie ataku wrogiego okrętu, a następnie jego ostrzał z artylerii pokładowej.

04:27
18.04.2024

Premier Holandii proponuje zakup zestawów Patriot dla Ukrainy

Mark Rutte stwierdził w Brukseli, że wiele państw ma „duże zapasy zestawów Patriot”, ale „może nie chcą dostarczać ich bezpośrednio Ukrainie”. - Możemy je kupić, możemy dostarczyć je Ukrainie, mamy pieniądze. To ważne — dodał.

04:24
18.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 784 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 784 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 784 dniu wojny

PAP

04:23
18.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784