00:06
20.04.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 787
23:57
19.04.2024

Na Ukrainę trafi kolejny system przeciwlotniczy IRIS-T SLM

Helmut Rauch, szef koncernu zbrojeniowego Diehl Defence, produkującego systemy przeciwlotnicze IRIS-T SLM, zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnego zestawu za kilka tygodni.

Rauch przybył do Kijowa wraz z grupą przedsiębiorców, która towarzyszyła Robertowi Habeckowi, wicekanclerzowi Niemiec.

- Trzy nasze systemy są już na Ukrainie, a w tym roku zostaną dostarczone kolejne. Kolejny już za kilka tygodni – powiedział Helmut Rauch.

23:37
19.04.2024

Pożar podstacji energetycznej w rosyjskim obwodzie briańskim

Gubernator obwodu briańskiego w Rosji poinformował wieczorem 19 kwietnia, że po wybuchu pożaru w obiekcie infrastruktury energetycznej zestrzelono sześć dronów.

23:16
19.04.2024

Izba Reprezentantów USA przekazała pakiet ustaw na potrzeby sobotniego głosowania

W piątek Izba Reprezentantów USA w szerokim ponadpartyjnym głosowaniu przedstawiła pakiet legislacyjny o wartości 95 miliardów dolarów zapewniający pomoc Ukrainie, Izraelowi i regionowi Indo-Pacyfiku, pokonując trwającą od miesięcy twardą opozycję republikanów.

Piątkowe głosowanie proceduralne, które przeszło większością 316 do 94 przy większym poparciu Demokratów niż Republikanów dysponujących niewielką większością, przesunęło do głosowania pakiet podobny do rozwiązania, które w lutym przyjął Senat.

22:47
19.04.2024

Wojska rosyjskie uderzyły rakietą w infrastrukturę cywilną w obwodzie sumskim

Jak dotąd nie zgłoszono informacji o poszkodowanych.

Wieczorem 19 kwietnia w większości obwodów Ukrainy wydano ostrzeżenie przed nalotem ze względu na zagrożenie bronią balistyczną

22:20
19.04.2024

Biały Dom: USA rozpoczną dostawy uzbrojenia na Ukrainę „od razu” po decyzji Kongresu

Biały Dom spodziewa się, że dostawy amerykańskiej pomocy wojskowej rozpoczną się „od razu” po przyjęciu przez Kongres USA dodatkowego finansowania.

Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu, na konferencji prasowej 19 kwietnia powiedziała, że administracja Joe Bidena jest wdzięczna Izbie Reprezentantów za „ponadpartyjne działanie”.

Jean-Pierre zauważyła, że celem Putina na Ukrainie jest „przejęcie  suwerennego terytorium”.  - I nie możemy na to pozwolić. Wiemy, co się stanie, jeśli nie powstrzyma się tyrana, jeśli nie powstrzyma się dyktatora, i nie możemy dopuścić do powtórzenia się tej historii – podsumowała rzeczniczka.

21:48
19.04.2024

Atak na Odessę. Rosjanie zniszczyli  produkty rolne w drodze do Azji i Afryki

Rosyjski atak rakietowy na  port Piwdennyj   w obwodzie odeskim 19 kwietnia po południu zniszczył kontenery z produktami rolnymi, które miały być eksportowane do Azji i Afryki.

Uderzono w dwa terminale specjalizujące się w transporcie produktów rolnych. Jeden z terminali należy do znanej na całym świecie singapurskiej firmy Delta Vilmar

Ogółem uszkodzonych i częściowo zniszczonych zostało 215 obiektów, 153 środki transportu i 8 statków cywilnych, a 26 cywilów zostało rannych.

21:27
19.04.2024

W obwodzie odeskim ukraińscy artylerzyści  zniszczyli w ciągu dnia cztery drony rozpoznawcze wroga

„W ciągu dnia, 19 kwietnia 2024 r., w obwodzie odeskim żołnierze Odeskiej Brygady Rakiet Przeciwlotniczych zniszczyli cztery rosyjskie bezzałogowce rozpoznawcze Orlan-10” – poinformowały w oświadczeniu Południowe Siły Obronne Ukrainy .

21:05
19.04.2024

Alarm przeciwlotniczy w środkowej Ukrainie

20:43
19.04.2024

Starsza kobieta zginęła w rosyjskim ataku na obrzeża Chersonia

Rosja zaatakowała obrzeża miasta Chersoń od okupowanego lewego (wschodniego) brzegu Dniepru wieczorem 19 kwietnia, zabijając 80-letnią kobietę.

Siły rosyjskie nieustannie atakują miasto Chersoń od lewego brzegu Dniepru. 13 kwietnia uderzyły w infrastrukturę portową miasta. Rosjanie uderzyli także w dzielnice mieszkalne regionu, niszcząc blok mieszkalny i 17 domów prywatnych. Uderzono także w przedszkole. W wyniku rosyjskiej agresji rannych zostało pięć osób.

20:19
19.04.2024

Prezydent Bułgarii odmówił zatwierdzenia p.o. szefa MSZ

Prezydent Bułgarii Rumen Radew odmówił zatwierdzenia Daniela Mitowa na pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych.

Mitow znany jest ze swojego prozachodniego i proukraińskiego stanowiska, Radew sprzeciwia się udzielaniu pomocy Ukrainie. Poinformowało o tym Radio Liberty.

Mitow z centroprawicowej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (CEDB) miał na wniosek premiera tymczasowego rządu Dimitara Hlawczewa zastąpić pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Stefana Dimitrowa.

Odpowiadający za finalizację zmian personalnych w rządzie tymczasowym Radew nie zatwierdził jednak jego kandydatury. Były premier Nikołaj Denkow wyrażał już wcześniej obawy, że Dimitrow może promować w rządzie prorosyjskie interesy, dodając, że taka polityka Bułgarii może wyprowadzić premiera Węgier Viktora Orbana z izolacji w kwestii stanowiska kraju wobec Ukrainy.

Sam Mitow powiedział, że również odmówił przyjęcia oferowanego stanowiska, ponieważ nie chciał dać się wciągnąć w polityczną walkę o władzę, i wyraził rozczarowanie politycznymi manewrami wokół procesu nominacji – poinformowały bułgarskie media.

20:00
19.04.2024

Sztab Generalny: Siły Obronne Ukrainy odpierają 26 ataków na froncie Awdijki

W ciągu ostatniej doby w strefie walk doszło do 79 starć. Rosjanie przeprowadzili 25 ataków rakietowych i 52 ataki powietrzne, a także 42 ataki z systemów rakiet wielokrotnego startu - czytamy w wieczornym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy z dnia 19 kwietnia.

Na froncie Awdijwki siły ukraińskie odparły 26 ataków, Bachmuta — 15, na froncie łymańskim 9. Na froncie Nowopawłówki Siły Obronne w dalszym ciągu odstraszają Rosjan w pobliżu osad Nowomychajłowka i Pobieda w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie wspierani samolotami próbowali 16 razy przebić się przez ukraińską obronę.

19:36
19.04.2024

W centrach handlowych w Charkowie otwierają się podstawowe ośrodki pomocy psychologicznej

W Charkowie w trzech centrach handlowych otwarto podstawową opiekę psychologiczną, a w przygotowaniu są cztery kolejne.

Są to podstawowe ośrodki pomocy psychologicznej, w których specjaliści udzielają bezpłatnych porad. W ciągu pierwszych dwóch tygodni działania zgłosiło się kilkadziesiąt osób.

19:11
19.04.2024

Putin awansował prawą rękę Kadyrowa

Putin awansował do stopnia generała dywizji Magomeda Daudowa, prawą rękę Ramzana Kadyrowa i przewodniczącego czeczeńskiego parlamentu.

18:49
19.04.2024

Holandia przekazuje Ukrainie 200 mln euro na obronę powietrzną

Na dostawę pocisków przeciwlotniczych i artyleryjskich do Kijowa przeznaczono ponad 200 000 euro, powiedziała holenderska minister obrony Kajsa Ollongren na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina w piątek 19 kwietnia.

Szczegóły: Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina Ollongren podkreśliła, że Ukraina potrzebuje amunicji do obrony powietrznej i artylerii, w przeciwnym razie „sytuacja może stać się krytyczna”.

- Sprzęt dostarczony obecnie przez Holandię znajduje się już na kontynencie europejskim i zostanie dostarczony na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe. Teraz wszyscy musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukrainie – mówiła holenderska minister.

18:25
19.04.2024

Jermak i Szijjártó zgadzają się na dwustronne spotkanie w przyszłym tygodniu

Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak oraz Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier Péter Szijjártó telefonicznie uzgodnili, że w przyszłym tygodniu odbędzie się dwustronne spotkanie.

Służba prasowa Kancelarii Prezydenta informuje, że Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy i Minister Spraw Zagranicznych Węgier zgodzili się także na kontynuowanie wspólnych wysiłków na rzecz ułatwienia spotkania Prezydenta Ukrainy z Premierem Węgier w najbliższym czasie.

"Rozmówcy odnotowali postęp w kluczowych kwestiach stosunków ukraińsko-węgierskich i zgodzili się na odbycie w przyszłym tygodniu dwustronnego spotkania, a następnie rozmowę telefoniczną w celu oceny wyników i zaplanowania dalszych kroków” – czytamy w oświadczeniu.

18:01
19.04.2024

Jermak: Partnerstwo Rosja-Iran nabiera cech sojuszu wojskowego

- Partnerstwo Rosji i Iranu nabiera cech sojuszu wojskowego, dlatego świat powinien wypracować plan działania w oparciu o Ukraińską Formułę Pokojową-powiedział Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, podczas konferencji przewodniczących najważniejszych amerykańskich organizacji Żydowskich

Jermak podziękował uczestnikom za wsparcie Ukrainy, pogratulował im zbliżającego się święta Paschy i wyraził solidarność z narodem izraelskim.

17:45
19.04.2024

Zełenski emocjonalnie apeluje do NATO

Wołodymyr Zełenski wystosował emocjonalny apel do członków NATO, stwierdzając, że obecny poziom pomocy zagranicznej dla Ukrainy jest „bardzo ograniczony”.

Prezydent Ukrainy powiedział, że Izrael nie został pozostawiony sam sobie podczas sobotniego irańskiego bombardowania, podczas tego ataku wkroczyli zachodni sojusznicy, aby pomóc zestrzelić irańskie drony i rakiety.

- Putina należy sprowadzić na ziemię, a nasze niebo musi znów stać się bezpieczne… I to zależy całkowicie od waszego wyboru… tego wyboru, czy rzeczywiście jesteśmy sojusznikami – powiedział Zełenski w swoim przemówieniu.

17:18
19.04.2024

Stoltenberg: NATO dostarczy Ukrainie więcej systemów obrony powietrznej

Ministrowie państw NATO zdecydowali się dostarczyć Ukrainie więcej systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny organizacji.

Stoltenberg powiedział, że kilku sojuszników z NATO podjęło konkretne zobowiązania, które, jak się spodziewa, zostaną wkrótce ogłoszone.

- Oprócz patriotów istnieje inna broń, którą mogą zapewnić sojusznicy, w tym francuski system SAMP/T. Kraje, które nie mają dostępnych systemów, zobowiązały się do udzielenia wsparcia finansowego na zakup ich dla Ukrainy – powiedział szef NATO reporterom w Brukseli.

16:59
19.04.2024

USA. Izba Reprezentantów jutro zdecyduje o pomocy dla Ukrainy

16:34
19.04.2024

Estoński wywiad twierdzi, że Rosjanie ponoszą ciężkie straty w bitwie o Czasiw Jar

Centrum Wywiadu Estońskich Sił Obronnych twierdzi, że sytuacja na polu bitwy na Ukrainie pozostaje trudna. Rosyjskie siły okupacyjne czynią pewne postępy, choć ponoszą znaczne straty, a ukraińskim żołnierzom brakuje amunicji.

Front doniecki pozostaje głównym przedmiotem rosyjskich działań ofensywnych, a na tym obszarze rozmieszczona jest znaczna liczba rosyjskich żołnierzy. Estoński wywiad nie spodziewa się szybkiego zajęcia Chasiw Jaru, gdyż miasto posiada silne fortyfikacje obronne, przez co Rosjanie ponoszą w walkach ciężkie straty.

16:09
19.04.2024

Słowacy zebrali dla Ukrainy prawie 2 miliony euro

Słowacy rozgniewani odmową udzielenia przez ich rząd pomocy wojskowej Ukrainie zebrali prawie 2 miliony euro  na pomoc w dostawach amunicji dla Kijowa.

Chociaż dostawy amunicji są dla Ukrainy są niezbędne, Słowacja odmówiła przyłączenia się do planu prowadzonego przez czeski rząd, zakładającego zakup dla Ukrainy setek tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.

- Kiedy usłyszałem o inicjatywie czeskiego rządu, bardzo się ucieszyłem, że szuka się wszelkich sposobów, aby pomóc Ukrainie w obronie przed  rosyjskim  agresorem  – powiedział Otto Simko, 99-letni ocalały z Holokaustu  dziennikarz, który pomógł zainicjować słowacką kampanię crowdfundingową.

W filmie opublikowanym na stronie fundatorów społecznościowych w serwisie YouTube Simko stwierdził, że Rosję należy wyrzucić z Ukrainy, aby „można było mówić o pokoju na warunkach odpowiadających ukraińskiej niepodległości”.

15:57
19.04.2024

Atak w Odessie

W piątek w godzinach popołudniowych wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę portową w Odessie, jedna osoba została ranna - podał szef lokalnych władz Ołeh Kiper.

15:45
19.04.2024

Cywile ostrzelani w gminie Kucurub

Szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim podał, że Rosjanie ostrzelali hromadę (gminę) Kucurub. W wyniku ostrzału zginęła kobieta, a mężczyzna i 14-latek zostali ranni - przekazał.

15:30
19.04.2024

Kułeba: Dzieci nie mogą ginąć w nalotach

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba odniósł się do ataku wojsk rosyjskich w obwodzie dniepropietrowskim, w którym zginął ośmiolatek i 14-latka. "Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi nie ma granic" - ocenił. "W nowoczesnej Europie dzieci nie mogą być zabijane w nalotach. Musimy je chronić niezawodną tarczą powietrzną, ponieważ ochrona dzieci to ochrona pokojowej przyszłości Europy" - napisał w mediach społecznościowych.

Akcja służb po ataku w obwodzie dniepropietrowskim

Akcja służb po ataku w obwodzie dniepropietrowskim

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS)

15:14
19.04.2024

Rosja chce kontynuować wojnę z Ukrainą

- Mamy pełne przekonanie, że musimy kontynuować specjalną operację wojskową - powiedział w rozmowie z rosyjskimi mediami szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Dodał, że Rosja sygnalizuje gotowość do negocjacji, ale ocenił, że rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim nie mają sensu, "ponieważ jego mocodawcy boją się utraty hegemonii".

14:50
19.04.2024

Rosjanie twierdzą, że strącili 10 pocisków ATACMS w ciągu tygodnia

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało też o rzekomym strąceniu sześciu pocisków Storm Shadow oraz 1 278 dronów w ciągu tygodnia. Strąconych miało zostać także 78 pocisków HIMARS, pocisków z zestawów RM-70 i pocisków z wyrzutni rakiet Huragan.

14:35
19.04.2024

Ukraińcy odparli cztery rosyjskie ataki w rejonie miejscowości Orichiw

Ukraińcy odparli też 11 rosyjskich natarć na lewym brzegu Dniepru.

14:20
19.04.2024

Prezydent Władimir Putin spotka się 22 kwietnia w Moskwie z prezydentem Azerbejdżanu

Ilham Alijew będzie przebywał w Moskwie z roboczą wizytą - podaje Kreml. Rozmowy mają dotyczyć „dalszego rozwoju rosyjsko-azerskich relacji w zakresie partnerstwa strategicznego”.

14:03
19.04.2024

W Dnieprze po ataku rakietowym Rosji 63 osobom udzielono pomocy psychologicznej (WIDEO)

Informacje takie podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnej Ukrainy.

13:55
19.04.2024

Starcia zbrojne na Ukrainie między 12 marca a 12 kwietnia (Infografika)

Starcia zbrojne na Ukrainie między 12 marca a 12 kwietnia (Infografika)

Starcia zbrojne na Ukrainie między 12 marca a 12 kwietnia (Infografika)

PAP

13:43
19.04.2024

Zełenski na stanowisku dowodzenia w rejonie Czasiw Jaru

Ukraiński prezydent pojawił się na stanowisku dowodzenia 41. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, która broni miejscowości Czasiw Jar.

13:35
19.04.2024

FSB zatrzymała nastolatków próbujących podpalić śmigłowiec Mi-8 na lotnisku wojskowym

O aresztowaniu informuje parlamentarzysta, Aleksandr Chinsztejn. Zatrzymani są mieszkańcami miasta Togliatti w obwodzie samarskim. O incydencie informuje też kanał Baza na Telegramie, związany z rosyjskimi służbami specjalnymi. Według śledczych nastolatkowie z Togliatti działali „na polecenie ukraińskich służb specjalnych” i wcześniej podpalili dwa transformatory we wsi Borowka, wieżę telefonii komórkowej w Togliatti oraz pociąg na jednej ze stacji. Podpalenie Mi-8 zakończyło się niepowodzeniem. W sprawie wszczęto sprawę karną z artykułu dotyczącego działalności terrorystycznej.

12:54
19.04.2024

Szef MSZ Rosji: Nie zaproszono nas na 80. rocznicę lądowania w Normandii

Siergiej Ławorw w rozmowie z rosyjskimi mediami oświadczył, że Rosjanie „nie otrzymali zaproszenia” na obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (operacja D-Day). Wcześniej pojawiły się informacje, że strona rosyjska zostanie zaproszona, ale zaproszenie nie będzie obejmować Władimira Putina.

12:30
19.04.2024

Denys Szmyhal po ataku na Dniepr: Rosja za to odpowie

Premier Ukrainy podkreślił, że celem rosyjskiego ataku na Dniepr była infrastruktura cywilna. Jak dodał w czasie wizyty w USA rozmawiał o dostawie na Ukrainę zestawów przeciwlotniczych, które miałyby chronić ukraińskie miasta przed takimi atakami.

12:26
19.04.2024

Litewscy śledczy: Zatrzymani ws. ataku na współpracownika Nawalnego to Polacy

Litewski prokurator Justas Laucius powiedział, że zatrzymani podejrzani o atak na rosyjskiego opozycjonistę w Wilnie to obywatele Polski. Zastępca szefa Biura Policji Kryminalnej Litwy Saulius Briginas poinformował, że zatrzymani byli znani polskim organom ścigania. Według niego, podejrzani przed atakiem przyjechali na Litwę, a następnie wrócili do Polski.

Czytaj więcej

"To Polacy". Litewscy śledczy o podejrzanych o atak na współpracownika Nawalnego
12:24
19.04.2024

Rosjanie nie zorganizują uroczystości z okazji rocznicy zakończenia wojny na okupowanym Krymie

Parada wojskowa i procesja „Nieśmiertelnego Pułku”, które miały mieć miejsce na Krymie 9 maja, zostały odwołane z przyczyn bezpieczeństwa.

12:04
19.04.2024

Zełenski w obwodzie donieckim

Biuro prasowe prezydenta Ukrainy poinformowało, że podczas wizyty w obwodzie donieckim Wołodymyr Zełenski odwiedził kompanię medyczną 95. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej. Zełenski podziękował żołnierzom i sanitariuszom za służbę oraz wręczył odznaczenia.

11:50
19.04.2024

Amerykański bank nie zgadza się na zajęcie swoich aktywów w Rosji

JPMorgan Chase pozwał rosyjski VTB przed sąd w Nowym Jorku. Zarzuca Rosjanom "rażące naruszenie umowy".

Czytaj więcej

Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
11:36
19.04.2024

Alain Delon wyróżniony przez Ukrainę

Francuski aktor Alain Delon otrzymał ukraiński Order "Za Zasługi" w dowód wdzięczności za wsparcie Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji. Wyróżnienie wręczył gwiazdorowi ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko.

11:24
19.04.2024

Ursula von der Leyen przyznaje, że Rosja używa imigrantów jako broni

- To, co widzimy, to sytuacja w której państwo traktuje instrumentalnie biednych ludzi i wywiera presję na inne państwo, więc jest to w sposób oczywisty kwestia związana z bezpieczeństwem — powiedziała szefowa KE w czasie konferencji na granicy Finlandii z Rosją.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen na granicy z Rosją. Finlandia prosi o pomoc
11:10
19.04.2024

Ukraina szuka saperów, oferuje pieniądze

W rozmowie z agencją Ukrinform pułkownik Rusłan Beregula, szef Głównego Departamentu Rozminowywania, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa Środowiska Ministerstwa Obrony Ukrainy powiedział, że do jednostek rozminowujących może dołączyć każdy, kto posiada odpowiednią wytrzymałość psychiczną i fizyczną. Zaznaczył, że ukraińskie państwo ubezpiecza personel wojskowy, a za wykonywanie zadań związanych z rozminowaniem oferowane jest dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 30 tys. hrywien (3 tys. zł). Pułkownik przekazał, że rozminowaniem na Ukrainie zajmuje się ok. 3 tys. osób. - Jest dużo wakatów - powiedział dodając, że ukraińskie państwo będzie wdzięczne tym, którzy dołączą do jednostek rozminowania.

10:55
19.04.2024

Tenisiści dzielą Rosję. "Drużyna bezdomnych"

Niektórzy Rosjanie zapowiedzieli już bojkot igrzysk. To głównie ludzie, którzy i tak nie polecieliby do Paryża, bo aktywnie wspierają wojnę. Sytuacja tenisistów na tle sportowego krajobrazu jest inna. 

Czytaj więcej

Paryż 2024. Agenci czy bezdomni? Rosjanie toczą olimpijską wojnę domową
10:44
19.04.2024

Sondaż: Czterech na pięciu Rosjan ufa Putinowi

77,6 proc. Rosjan aprobuje pracę prezydenta Rosji Władimira Putina, 54,1 proc. premiera Michaiła Miszustina, a poziom pozytywnej oceny pracy rządu wynosi 54 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Rosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), Na pytanie o zaufanie do prezydenta Federacji Rosyjskiej 79 proc. ankietowanych Rosjan odpowiedziało pozytywnie, a 62,5 proc. respondentów stwierdziło, że ufa Miszustinowi.

10:33
19.04.2024

Ranni w obwodzie chersońskim

Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko podał, że w nocy wojska rosyjskie z lewego brzegu Dniepru ostrzelały Chersoń, w wyniku czego troje cywilów zostało rannych.

10:21
19.04.2024

Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy: Podejrzani zatrzymani w Polsce

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda poinformował, że w Polsce zatrzymano osoby podejrzewane o dokonanie napadu na rosyjskiego opozycjonistę w Wilnie.

Czytaj więcej

"To Polacy". Litewscy śledczy o podejrzanych o atak na współpracownika Nawalnego
10:10
19.04.2024

Eksplozja w Krzywym Rogu

Ukraińskie władze podały, że wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Krzywy Róg (obwód dniepropietrowski). Według tego źródła, uszkodzony został obiekt infrastruktury. Trzy osoby zostały poszkodowane, z czego dwie trafiły do szpitala - brzmi komunikat.

09:58
19.04.2024

Miejscowości w obwodzie charkowskim pod ostrzałem

Ponad 20 miejscowości w obwodzie charkowskim znalazło się w ciągu ostatniej doby pod rosyjskim ostrzałem artyleryjskim i moździerzowym - przekazał szef lokalnych władz Ołeh Syniehubow. Zaznaczył, że w Wołczańsku uszkodzonych zostało 15 domów, a 52-latek został ranny.

09:48
19.04.2024

Dworzec w Dnieprze wznowił działanie

Po porannym rosyjskim ataku rakietowym stacja kolejowa w Dnieprze wznowiła pracę - poinformowało ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznycia.

09:37
19.04.2024

Ostrzał w obwodzie donieckim, są ofiary

Szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie 18 razy ostrzeliwali tereny zaludnione regionu. Zaznaczył, że w rejonie pokrowskim zginęły łącznie cztery osoby. Fiłaszkin dodał, że z pobliżu frontu ewakuowano 121 osób, w tym 15 nieletnich.

09:26
19.04.2024

Dania pierwszym krajem, który kupi Ukraińcom ukraińską broń

Ukraiński przemysł obronny może wyprodukować więcej uzbrojenia, niż ukraińskie państwo jest w stanie kupić.

Czytaj więcej

Pierwszy taki przypadek. Dania kupuje Ukraińcom ukraińską broń
09:07
19.04.2024

Nie żyje pilot rosyjskiego samolotu

Gubernator Kraju Stawropolskiego Władimir Władimirow poinformował w mediach społecznościowych, że nie żyje jeden z członków załogi samolotu wojskowego, który rozbił się w rejonie krasnogwardiejskim. "Składam kondolencje jego rodzinie i przyjaciołom" - oświadczył Władimirow dodając, że poszukiwania czwartego pilota trwają.

08:29
19.04.2024

Na Krymie rozległy się eksplozje

Kanał „Krymskij Wieter” w serwisie Telegram pisze, że na Krymie rankiem rozległo się pięć eksplozji. Eksplozje miały być słyszane m.in. w rejonie symferopolskim i w pobliżu Sewastopola.

08:14
19.04.2024

Trwają poszukiwania czwartego członka załogi bombowca Tu-22M3, który rozbił się w Kraju Stawropolskim

Wszyscy członkowie załogi Tu-22M3, który rozbił się rano po tym jak atakował cele na Ukrainie, katapultowali się. Dwóch trafiło do szpitala, jeden został ewakuowany, poszukiwania czwartego trwają - podaje Władimir Władimirowi, gubernator Kraju Stawropolskiego.

08:11
19.04.2024

Ukraińcy twierdzą, że to oni zestrzelili Tu-22M3

Kijów przekonuje, że to „jednostki rakietowe Sił Powietrznych we współpracy z Głównym Zarządem Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3” - jak napisał Mykoła Ołeszczuk, dowódca Sił Powietrznych Ukrainy. Nie przedstawił jednak dowodów na potwierdzenie tezy o zestrzeleniu. Wieś Bogomołow, w okolicy której spadł samolot, od najbliższych terenów, kontrolowanych przez Ukrainę, dzieli ponad 500 km.

Czytaj więcej

Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3. Pierwszy od początku wojny
08:03
19.04.2024

Zełenski odniósł się do ataku na Dniepr

„Każdy kraj dostarczający Ukrainie systemy obrony powietrznej, każdy przywódca, który pomaga przekonać naszych partnerów, że systemów obrony powietrznej nie należy przechowywać w magazynach, ale rozmieszczać w miastach i społecznościach stojących w obliczu terroru, a także każdy, kto wspiera naszą obronę, ratuje życie. Musimy pokonać rosyjski terror. Jest to konieczne nie tylko dla naszego kraju i Ukraińców, ale dla całego świata” — zauważył ukraiński prezydent.

07:49
19.04.2024

Nowe doniesienia o ataku na Dniepr

„Liczba rannych w wyniku ataku rakietowego w regionie stale rośnie. W tej chwili wiemy o 15 rannych w mieście Dniepr. Wszyscy są w średnim stanie. Krzywy Róg – trzy osoby zostały ranne. Tyle samo osób zostało rannych w mieście Synelnykowe. Wśród nich było dwoje dzieci” – napisał w piątek rano na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Łysak.

Czytaj więcej

Zmasowany atak Rosji na obwód dniepropietrowski. Rośnie liczba ofiar
07:47
19.04.2024

Po ataku na Dniepr zawieszono funkcjonowanie dworca kolejowego w mieście

Celem rosyjskiego ataku na Dniepr miała być m.in. infrastruktura kolejowa. Wśród rannych po ataku są pracownicy ukraińskich kolei.

07:21
19.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 457 830 żołnierzy, 7 205 czołgów, 13 852 pojazdy opancerzone, 11 658 zestawów artyleryjskich, 1 046 wyrzutni rakiet, 762 zestawy przeciwlotnicze, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 9 311 bezzałogowych statków powietrznych, 2 096 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 671 pojazdów (w tym cystern) oraz 1 915 jednostek sprzętu specjalnego.

06:54
19.04.2024

W Rosji rozbił się bombowiec strategiczny Tu-22M3

Bombowiec miał brać udział w nocnym ataku na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rozbił się rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22M3. Pierwszy od początku wojny
06:44
19.04.2024

Liczba rannych w ataku rakietowym Rosji na Dniepr wzrosła do dziewięciu

O nowej liczbie rannych poinformował mer Dniepru, Borys Fiłatow.

06:34
19.04.2024

Rosjanie twierdzą, że w nocy strącili trzy pociski ATACMS

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że pociski ATACMS miały zostać strącone nad Morzem Czarnym. Z kolei nad obwodem biełgorodzkim strąconych miało być 25 pocisków wystrzelonych przez zestawy rakietowe RM-70.

06:27
19.04.2024

Rosja: Kontrowersje wokół nowej uczelni nazwanej ku czci rosyjskiego filozofa faszyzmu Iwana Iljina

Studenci rozpoczęli nawet zbiórkę podpisów za zmianą nazwy jednostki, w czwartek pod petycją było 18 tys. nazwisk.

Czytaj więcej

Aleksander Dugin i faszyzm w rosyjskim szkolnictwie wyższym
06:00
19.04.2024

Polska poderwała myśliwce w związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Rosji

W nocy Rosjanie atakowali z powietrza Ukrainę. Celem ataku rakietowego był m.in. Dniepr.

05:40
19.04.2024

W Dnieprze rosyjska rakieta trafiła wielopiętrowy budynek mieszkalny

W wyniku ataku budynek został częściowo zniszczony. Pod gruzami mogą znajdować się ludzie — pisze Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. W ataku rannych zostało sześć osób.

05:37
19.04.2024

W rejonie okupowanego Sewastopola strącono nad ranem cel powietrzny

O strąceniu „celu powietrznego” nad Morzem Czarnym informuje szef okupacyjnej administracji Sewastopola, Michaił Razwożajew. Cel miał zostać zniszczony „w dużej odległości” od Sewastopola.

05:03
19.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 785 dzień wojny

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:37
19.04.2024

Premier Ukrainy: USA przekażą pomoc wojskową Ukrainie natychmiast po przyjęciu dotyczącej jej ustawy

Denys Szmyhal, który przebywa z wizytą w USA, oświadczył, że otrzymał zapewnienie, iż natychmiast po przyjęciu przez Kongres ustawy przyznającej administracji Joe Bidena dodatkowe 60 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, podjęte zostaną decyzję, które sprawią, że w ciągu kilku tygodni na Ukrainę trafi amerykańska pomoc wojskowa, w tym broń przeciwlotnicza.

04:36
19.04.2024

Niemal 37 proc. prawego brzegu Dniepru zostało rozminowane

Przy rozminowaniu kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego pracuje nadal ok. 1 000 saperów.

04:32
19.04.2024

W nocy na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny

Rosjanie atakowali cele na południowej, środkowej i wschodniej Ukrainie przy użyciu dronów-kamikadze i rakiet manewrujących. Celem ataku rakietowego był m.in. Dniepr. 

04:30
19.04.2024

Rosja krytykuje USA za weto w głosowaniu nad przyznaniem Palestynie statutu pełnoprawnego członka ONZ

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, Wassilij Nebenzia, określił decyzję USA mianem „straconej szansy”. - Ten dzień mógł przejść do historii jako dzień, gdy, po trzech ćwierciach wieku, międzynarodowa społeczność wreszcie podjęła właściwy krok w stronę naprawy dekad historycznej niesprawiedliwości wobec Palestyny — powiedział po głosowaniu w RB ONZ. Zdaniem dyplomaty użycie weta przez USA to „daremna próba zatrzymania nieubłaganego biegu historii”.

04:27
19.04.2024

W nocy na podejściu do Biełgorodu strącono 25 celów powietrznych

Informacje na ten temat przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z jego wpisu wynika, że w wyniku ataku na Biełgorod nikt nie ucierpiał. Atak miał pociągnąć za sobą zniszczenia na terenie czterech magazynów — w jednym z nich wybuchł pożar. Uszkodzone zostały także trzy budynki mieszkalne oraz budynek jednego z zakładów przemysłowych, a także 11 samochodów i dach garażu.

04:25
19.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 785 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 785 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 785 dniu wojny

PAP

04:24
19.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785