23:41
20.04.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 788
23:37
20.04.2024

Duda: Potwierdzenie przywództwa USA wśród wszystkich krajów wolnego świata

„Zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Ukrainy przez Izbę Reprezentantów USA to kluczowa decyzja, która pomoże powstrzymać rosyjską agresję”- napisał prezydent Andrzej Duda.

23:33
20.04.2024

Rosyjski ostrzał spowodował poważny pożar w obwodzie charkowskim

Pociski trafiły w domy mieszkalne w miejscowości Kyryłówka. Spłonęły trzy domy mieszkalne i kilka budynków gospodarczych na powierzchni około 600 metrów kwadratowych.

23:22
20.04.2024

Kułeba: Zły dzień dla Putina

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba nazwał 20 kwietnia „złym dniem dla Putina” w kontekście zgody amerykańskiej Izby Reprezentantów na pomoc dla Ukrainy.

"Zły dzień dla Putina. Zły dzień dla każdego, kto ośmielił się wierzyć, że Ameryka może się wahać, jeśli chodzi o obronę tego, co i kogo reprezentuje" - napisał Kułeba.

22:55
20.04.2024

Senat USA będzie głosował nad ustawami pomocowymi dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu we wtorek, 23 kwietnia

Przywódca większości w Senacie USA Chuck Schumer podjął w sobotę kroki proceduralne, aby Senat mógł głosować nad pakietem pomocy zagranicznej przyjętym przez Izbę Reprezentantów we wtorek, 23 kwietnia.

22:42
20.04.2024

Kreml reaguje na głosowanie Izby Reprezentantów

- To jeszcze bardziej wzbogaci Stany Zjednoczone Ameryki i jeszcze bardziej zrujnuje Ukrainę, powodując śmierć większej liczby Ukraińców z winy reżimu w Kijowie — powiedział  rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Pieskow o decyzji Izby Reprezentantów: Ameryka będzie musiała za to odpowiedzieć
22:14
20.04.2024

Ukraina dostała nadzieję

Z wielomiliardową pomocą z Ameryki i zapowiadanym w ostatnich dniach wsparciem od sojuszników europejskich Ukraina przystępuje do kolejnego etapu wojny z przekonaniem do dalszej walki i z odnowioną nadzieją w Zachód — komentuje w „Rzeczpospolitej” Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Ameryka przywraca nadzieję Ukraińcom i flance wschodniej
21:56
20.04.2024

Stoltenberg: Z radością przyjmuję przyjęcie ustawy w Izbie Reprezentantów

"Ukraina wykorzystuje broń dostarczoną przez NATO sojuszników w celu zniszczenia rosyjskiego potencjału bojowego. Dzięki temu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi w Europie i Ameryce Północnej" - napisał szef NATO, z zadowoleniem przyjmując wynik głosowania w Izbie Reprezentantów USA.

21:35
20.04.2024

Biden wzywa Senat do szybkiego zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że przyjęcie przez Izbę Reprezentantów pomocy dla obcych krajów stanowi „jasny sygnał” dla całego świata na temat przywództwa Ameryki.

- Dzisiaj członkowie obu partii w Izbie głosowali za wspieraniem naszych interesów bezpieczeństwa narodowego i przesłaniem jasnego komunikatu o potędze amerykańskiego przywództwa na arenie światowej — powiedział prezydent USA po głosowaniu w Izbie Reprezentantów.

Biden podkreślił, że kongresmeni wykazali się jednością, broniąc interesów Stanów Zjednoczonych na świecie. - W tym krytycznym punkcie zwrotnym zebrali się, aby odpowiedzieć na wezwanie historii, uchwalając pilnie potrzebne przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, o zapewnienie których walczyłem od miesięcy – stwierdził Biden

Prezydent USA wezwał Senat do szybkiego głosowania nad ustawą i „szybkiego przesłania tej paczki na moje biurko, abym mógł ją podpisać, abyśmy mogli szybko wysłać na Ukrainę broń i sprzęt w celu zaspokojenia jej pilnych potrzeb na polu walki”.

21:06
20.04.2024

Zełenski dziękuje Izbie Reprezentantów

" Osobiście dziękuję spikerowi Mike'owi Johnsonowi i wszystkim amerykańskim sercom, które wierzą, podobnie jak my na Ukrainie, że rosyjskie zło nie może zwyciężać" - napisał prezydent Ukrainy.

"Ameryka demonstrowała swoje przywództwo od pierwszych dni tej wojny. Dokładnie taki typ przywództwa jest wymagany do utrzymania porządku międzynarodowego opartego na zasadach i przewidywalności dla wszystkich narodów" - dodał ukraiński przywódca.

20:43
20.04.2024

Izba Reprezentantów USA popiera konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy

Amerykańska Izba Reprezentantów głosowała za projektem ustawy, który przewiduje rozszerzenie sankcji wobec Rosji i umożliwiłby konfiskatę rosyjskiego majątku na rzecz Ukrainy.

Prezydent USA otrzymuje uprawnienia do konfiskaty rosyjskiego majątku suwerennego, a następnie przekazania pieniędzy dwóm funduszom: Funduszowi Kompensacyjnemu i Funduszowi Wsparcia Ukrainy. Prezydent może także koordynować mechanizm przekazywania skonfiskowanych rosyjskich aktywów Ukrainie z państwami Grupy Siedmiu (G7), UE, Australią i innymi sojusznikami USA.

20:21
20.04.2024

Pomoc dla Ukrainy dotrze na front w mniej niż tydzień?

Departament Obrony, który od dawna ostrzegał, że bez pilnych działań na Kapitolu Ukraina będzie stale oddawać coraz większy teren siłom rosyjskim i poniesie tragiczne straty w ludziach, zaczął przygotowywać pakiet pomocowy na długo przed  głosowaniami, chcąc przyspieszyć ten proces – twierdzą anonimowe źródła cytowane przez waszyngtoński dziennik.

Czytaj więcej

Izba Reprezentantów zatwierdziła pomoc dla Ukrainy. Broń na froncie w mniej niż tydzień?
19:49
20.04.2024

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu głosowała ws. pomocy dla Ukrainy

Poddane  przez spikera Izby Reprezentantów pod głosowanie ustawodawstwo przewiduje ponad 60 miliardów dolarów dla Kijowa, 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w strefach konfliktu, w tym w Gazie, i 8 miliardów dolarów dla regionu Indo-Pacyfiku.

Czytaj więcej

USA. Izba Reprezentantów zagłosowała. Zapadła decyzja w sprawie pomocy dla Ukrainy
19:35
20.04.2024

Spiker Izby Reprezentantów Mike  Johnson spotkał się z mieszkańcem Odessy, którego rodzina zginęła w rosyjskim ataku

Spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson spotkał się z Serhijem Haidarzhim, którego żona i dziecko zginęły 2 marca w rosyjskim ataku na Odessę. Poinformowała o tym na Facebooku posłanka ukraińskiego parlamentu Iryna Heraszczenko.

"Jestem pewna, że zeznania ofiar rosyjskiej agresji, księży, którzy będą opowiadać o zniszczonych kościołach, rodziców, którzy stracili dzieci, są właśnie tą trudną prawdą, którą musimy przekazać światu, aby Kongresmeni zobaczyli i usłyszeli tragedie konkretnych ludzi, bo  każdy dzień zwłoki  przeciwko złu wzmacnia zło, przynosząc więcej ofiar, powodując śmierć ukraińskich kobiet i dzieci” – napisała   Heraszczenko.

19:07
20.04.2024

NYT: Siły rosyjskie zniszczyły 5 z 31 amerykańskich czołgów Abrams na Ukrainie w ciągu 2 miesięcy

„The New York Times” doniósł, że siły rosyjskie zniszczyły pięć  czołgów  M1 Abrams z 31 wysłanych na Ukrainę z USA jesienią ubiegłego roku.

NYT zacytował pułkownika Markusa Reisnera, „austriackiego trenera wojskowego, który uważnie śledzi sposób użycia – i utraty – broni podczas wojny na Ukrainie”, który powiedział, że co najmniej trzy inne czołgi zostały znacznie uszkodzone od czasu wysłania na front na początku 2024 r.

Według Oryx, wojskowego serwisu analitycznego, który liczy straty na podstawie dowodów wizualnych, od początku inwazji na pełną skalę zniszczono lub zdobyto łącznie 796 ukraińskich czołgów bojowych, podczas gdy Rosja straciła 2900 czołgów.

NYT twierdzi, że do niszczenia czołgów można używać dronów. „Walka dronów na Ukrainie, która zmienia współczesne metody wojenne, zaczęła zbierać śmiertelne żniwo na jednym z najpotężniejszych symboli amerykańskiej potęgi militarnej – czołgu – i grozi, że zmieni się sposób jego wykorzystania w przyszłych konfliktach” – napisano w NYT.

18:42
20.04.2024

Litwa przekazała Ukrainie samolot L-39ZA Albatros.

L-39ZA służy do szkolenia i szkolenia bojowego pilotów w trudnych warunkach pogodowych.

18:11
20.04.2024

Łotwa oskarża własnego obywatela o spisek sabotażowy na Ukrainie

Łotewska Prokuratura oskarża obywatela Łotwy o wyjazd na Ukrainę w celu popełnienia aktu sabotażu.

Prokuratorzy potwierdzili dziennikarzom, że podejrzanemu zarzuca się usiłowanie nielegalnego udziału w konflikcie zbrojnym (po stronie państwa agresora) oraz podróżowanie w celach terrorystycznych. Obecnie przebywa w areszcie.

W styczniu 2022 roku oskarżony, niebędący żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy (NSZ), otrzymał od niezidentyfikowanej w postępowaniu karnym „Oleksandry” rozkaz dokonania podpalenia na terytorium Ukrainy. Następnie mężczyzna wyjechał na Ukrainę w celu przeprowadzenia ataku, co stanowi naruszenie łotewskiego prawa dotyczącego udziału Łotewskich Sił Zbrojnych w operacjach międzynarodowych.

17:45
20.04.2024

Jest pierwszy wzbogacony uran z USA. Koniec z importem z Rosji

– Dziś mogę ogłosić, że fabryka w południowym Ohio wyprodukowała już pierwsze 200 funtów (90,7 kg) wzbogaconego uranu o dużej mocy, pierwszego wyprodukowanego w Ameryce. Do końca roku fabryka wyprodukuje blisko tonę – zapowiedział w sobotę prezydent USA Joe Biden. Ma to zakończyć import z Rosji.

Czytaj więcej

USA wyprodukowały pierwszy wzbogacony uran. Nerwowo na Kremlu
17:19
20.04.2024

Atak rakietowy na Odessę. Trzy ofiary, w tym dziecko

„Rosyjscy okupanci przeprowadzili atak rakietowy na Odessę, w wyniku czego w sektorze prywatnym wybuchły pożary. Obecnie wiadomo o trzech ofiarach, w tym trzyletnim dziecku” -  przekazał szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Kiper.

16:52
20.04.2024

Brytyjskie Ministerstwo Obrony: W czasie wojny z Ukrainą Rosja straciła co najmniej sto samolotów

Największym sukcesem Ukraińców ma być niedawne strącenie rosyjskiego bombowca naddźwiękowego.

16:33
20.04.2024

Wicekanclerz Niemiec nalega, aby sojusznicy dostarczyli Ukrainie więcej broni

Wiceprezydent Niemiec Robert Habeck, który niedawno odwiedził Kijów, wezwał kraje partnerskie do dostarczenia Ukrainie większej ilości broni.

Wicekanclerz podkreślił, że w przypadku przegranej Ukrainy wojna będzie kontynuowana i „dlatego jeszcze raz wzywamy wszystkich, którzy chcą bronić demokracji, aby teraz poparli Ukrainę”.

Wcześniej Habeck zauważył, że niemieckie firmy są gotowe natychmiast włączyć się w odbudowę infrastruktury energetycznej Ukrainy, która została poważnie uszkodzona w wyniku rosyjskich ataków.

16:16
20.04.2024

Rezerwat Botaniczny Serebrianka. Co przyniósł "rosyjski świat"

Ukraińska Gwardia Narodowa opublikowała film przedstawiający teren dawnego Rezerwatu Botanicznego Serebrianka w pobliżu miasta Kreminna w obwodzie ługańskim. Film nakręcił żołnierz Brygady Burewii.

15:48
20.04.2024

Alarm powietrzny w południowej Ukrainie

15:23
20.04.2024

W ostrzale obwodu dnipropietrowskiego zginął mężczyzna

Informacje o ataku na obwód dnipropietrowski przekazał szef Obwodowej  Administracji Wojskowe jSerhij Łysak.

Ofiarą nalotu jest 54-letni mężczyzna.

14:55
20.04.2024

Prokuratura: Co najmniej 545 dzieci zostało zabitych od początku rosyjskiej inwazji

Co najmniej 1843 dzieci zostało zabitych lub rannych od lutego 2022 roku -poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy.

Większość ofiar wśród dzieci, 529, odnotowano w obwodzie donieckim. Kolejne 346 przypadków potwierdzono w obwodzie charkowskim, 150 w obwodzie chersońskim, 135 w obwodzie dniepropietrowskim, 130 w obwodzie kijowskim, 108 w obwodzie zaporoskim i 104 w obwodzie mikołajowskim.

14:39
20.04.2024

Zełenski: Ukraina powinna podpisać dwustronne umowy bezpieczeństwa z USA, niektórymi krajami skandynawskimi i bałtyckimi w maju-czerwcu

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w najbliższych miesiącach Ukraina powinna podpisać dwustronne umowy o bezpieczeństwie ze Stanami Zjednoczonymi, państwami Europy Północnej - Norwegią i Szwecją, a także z jednym z krajów bałtyckich.

14:00
20.04.2024

Zełenski: Udział Brazylii w pierwszym Światowym Szczycie Pokoju jest ważny dla Ukrainy 

Ukraina jest zainteresowana aktywnym udziałem Brazylii, a w szczególności prezydenta Luli da Silvy w pierwszym Światowym Szczycie Pokoju, który odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii — powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla brazylijskich mediów.

13:32
20.04.2024

Amerykanin pracujący dla rosyjskiej propagandy został porwany w Doniecku

Amerykanin Russell Bentley, który pracował jako korespondent wojskowy dla projektu Sputnik, zaginął w Doniecku i mógł zostać zamordowany — przekazała redaktor naczelna RT Margarita Simonian.

12:50
20.04.2024

Brytyjski wywiad: Rosja straciła co najmniej 100 samolotów bojowych w wojnie z Ukrainą

Zestrzelenie rosyjskiego Tu-22M3 było pierwszym przypadkiem zestrzelenia bombowca strategicznego przez ukraiński system obrony powietrznej.

Brytyjski wywiad zauważył, że doniesienia o użyciu pocisku S-200 do zestrzelenia Tu-22M3 są niemal na pewno prawdziwe i że był to kolejny udany ukraiński atak na rosyjskie siły powietrzne.

Podobny system został prawdopodobnie użyty do zestrzelenia rosyjskiego samolotu wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50 23 lutego tego roku.

12:48
20.04.2024

Zagrożenie rakietowe dla całej Ukrainy

Siły Powietrzne Ukrainy wydały ostrzeżenie dla całego kraju w związku ze startem rosyjskiego MiG-a 31K

12:13
20.04.2024

Rosjanie ostrzeliwują Charków

O eksplozjach poinformował mer Ihor Terechow.

11:35
20.04.2024

Scholz: Kraje utrzymujące bliskie stosunki z Rosją również wątpią w sens wojny 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że kraje utrzymujące bliskie stosunki z Rosją również mają wątpliwości co do celowości wojny, którą Rosja prowadzi na Ukrainie.

W ocenie Scholza, nie ma niemal żadnego szefa rządu na świecie, który wierzyłby, że ta wojna ma jakikolwiek sens dla Rosji.

10:56
20.04.2024

Prezydent Zełenski podpisał dekret ograniczający uprawianie hazardu w internecie

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret w sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom hazardu w internecie, który zakłada zakazanie go dla wojska do końca stanu wojennego.

Zełenski zlecił rządowi określenie ograniczeń dotyczących wszystkich form reklamy hazardu, koncentrując się na reklamach wykorzystujących symbole ukraińskich sił zbrojnych i innych formacji wojskowych.

10:35
20.04.2024

Atak dronów w ośmiu regionach Rosji to wspólna operacja ukraińskich służb

W nocyukraińskie drony zaatakowały terytorium Rosji w ramach wspólnej operacji wywiadu obronnego Ukrainy, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy — informuje Ukraińska Prawda.

Celem ataku była infrastruktura energetyczna, która zasila rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy. Ataki spowodowały problemy z dostawami energii elektrycznej i wody w niektórych rejonach kraju.

10:01
20.04.2024

Alarmy lotnicze w wielu regionach Ukrainy

We wschodniej i środkowej Ukrainie zawyły syreny przeciwlotnicze. Władze informują, że w Chersoniu doszło do eksplozji.

09:25
20.04.2024

Ukraina omówiła z Danią potrzeby wojskowe

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Ołeksandr Syrski, spotkał się w Kijowie z duńskim ministrem obrony, generałem Michaelem Viggersem Hildgaardem, aby omówić najpilniejsze potrzeby wojska.

08:59
20.04.2024

Nieznani sprawcy strzelali do policjantów

W obwodzie winnickim w nocy nieznani sprawcy zastrzelili policjanta.

Około 2 w nocy patrol policji zatrzymał do kontroli samochód. W pojeździe znajdowało się dwóch mężczyzn, którzy otworzyli ogień w stronę funkcjonariuszy.

20-letni policjant zginął, a jego partner został ranny. 

Policja poinformowała, że zidentyfikowała już osoby rzekomo zamieszane w to zdarzenie.

08:35
20.04.2024

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 458 580 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie od 24 lutego 2022 roku stracili 458 580 żołnierzy. W ciągu doby odnotowano 750 ofiar.

Rosja straciła również 7 213 czołgów, 13 873 opancerzone wozy bojowe, 15 717 pojazdów i zbiorników paliwa, 11 678 systemów artyleryjskich, 1 046 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 763 systemy obrony powietrznej, 348 samolotów, 325 śmigłowców, 9 341 dronów, 26 statków i łodzi oraz jeden okręt podwodny.

08:21
20.04.2024

Poranny atak na obwód odeski

Rosyjska armia wystrzeliła rakietę balistyczną z okupowanego Krymu na obiekt infrastrukturalny w obwodzie odeskim.

Ukraińska armia poinformowała, również o wystrzeleniu pocisków Ch-59, które zostały zestrzelone nad Morzem Czarnym.

07:55
20.04.2024

Ukrainie brakuje obrony przeciwlotniczej. Rosjanie to wykorzystują

Rosyjskie lotnictwo coraz śmielej operuje na froncie, ponieważ ukraińskie wojsko nie ma sprzętu, by zestrzelić samoloty.

Czytaj więcej

Rosja wykorzystuje brak obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Wojsko szybko posuwa się naprzód
07:15
20.04.2024

Rosjanie zaatakowali infrastrukturę przemysłową Zaporoża 

"Rosyjskie oddziały terrorystyczne ponownie zaatakowały rakietami infrastrukturę przemysłową Zaporoża" - przekazał szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Iwan Fedorow.

07:07
20.04.2024

Rosja mówi o ataku na obiekty energetyczne na terenie kraju

Obrona powietrzna w rosyjskich obwodach Briańskim, Kałuskim i Smoleńskim przechwyciła w nocy kilka dronów, które spadły i wywołały pożar w trzech różnych obiektach energetycznych — poinformowały władze regionalne.

06:44
20.04.2024

„The Guardian": Połowa brytyjskiego funduszu obrony wojskowej dla Ukrainy pozostaje niewykorzystana

Ponad połowa z 900 milionów funtów brytyjskiego funduszu wojskowego dla Ukrainy pozostaje niewykorzystana z powodu biurokratycznych opóźnień w przyznawaniu kontraktów — donosi „The Guardian". 

Niektórzy brytyjscy urzędnicy przyznali nawet, że część zakupionych materiałów dotrze na Ukrainę dopiero wiosną 2025 roku.

06:42
20.04.2024

Zełenski odwiedził Dniepr po rosyjskim ataku

Prezydent Ukrainy wezwał sojuszników Kijowa do zapewnienia systemów obrony powietrznej.

- Ukraina potrzebuje konkretnych decyzji od swoich partnerów w sprawie obrony powietrznej, a nie tylko dyskusji — powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

06:39
20.04.2024

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 786