04:36
13.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 720
00:00
13.02.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana we wtorek.

23:44
13.02.2024

Cudzoziemcy nie chcą przesiedlać się do Rosji

W 2023 roku tylko 50 obywateli Białorusi zdecydowało się na przeprowadzkę do Rosji

Czytaj więcej

Obcokrajowcy nie chcą przeprowadzać się do Rosji. Jakich rodaków przyciąga Putin?
23:23
12.02.2024

103 obrońców elektrowni w Czarnobylu nadal w niewoli

W rosyjskiej niewoli nadal przebywa 103 żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy zapewniali ochronę elektrowni jądrowej w Czarnobylu i zostali schwytani przez siły rosyjskie. Przypomniała o tym żona jednego z żołnierzy schwytanych w elektrowni atomowej w Czarnobylu Natalia Kusznariowa. „20 marca 2022 r. podczas rotacji pracowników Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu z niewoli zwolniono 10 żołnierzy – 9 kobiet i 1 mężczyzna. Do chwili obecnej, dzięki ogromnym wysiłkom naszego kraju, do domu wróciło 75 żołnierzy, ale 103 obrońców elektrowni jądrowej w Czarnobylu nadal znajduje się w rosyjskiej niewoli” – powiedziała.

22:57
12.02.2024

Rosjanie ostrzelali region sumski

W poniedziałek rosyjskie siły przeprowadziły 14 ostrzałów ośmiu gmin na granicy obwodu sumskiego – poinformowały służby prasowe OVA. „W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 14 ostrzałów przygranicznych terenów i osad obwodu sumskiego. Odnotowano 59 eksplozji – od moździerzy, artylerii, dronów kamikadze FPV oraz zrzutu VOG z bezzałogowego statku powietrznego” – opisują.

22:25
12.02.2024

Po ataku dronów do rzeki wyciekło 3 tys. ton produktów naftowych

W wyniku uderzenia rosyjskich dronów w skład ropy w Charkowie do środowiska przedostało się około 3 tys. ton produktów naftowych. „Według wstępnych danych do środowiska przedostało się około 3000 ton produktów... Specjaliści Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w obwodzie charkowskim natychmiast pobrali próbki wody w 9 obiektach na terenie miasta Charkowa i obwodu, w rzece Udy. Próbki przekazano do badań Ukraińskiemu Instytutowi Badawczemu Problemów Środowiskowych w celu określenia stopnia zanieczyszczenia i obecności substancji szkodliwych” – poinformowały służby prasowe Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

21:44
12.02.2024

Rosjanie próbują szturmować Bohdanówkę

Wojska rosyjskie stały się bardziej aktywne w kierunku Bachmutu - próbują szturmować Bohdanówkę. W kierunku Łymana Siły Zbrojne Ukrainy zneutralizowały 138 osób, a w kierunku Bachmutu – 78 osób. Poinformował o tym na antenie ogólnopolskiego teletonu „Jedini Nowini” Ilja Jewłasz, szef służby prasowej OSU „Chortycja”. Według niego w kierunku Bachmutu Rosjanie intensyfikują działania szczególnie w pobliżu Bohdanówki. Pod osłoną dronów i artylerii próbują tam przejść do ofensywy w małych grupach szturmowych. Yevlash dodał, że Rosjanie nie używają obecnie ciężkiego sprzętu ze względu na warunki pogodowe.

21:18
12.02.2024

Rosjanie uderzyli na Kijów rakietą Cyrkon

Rosjanie uderzyli 7 lutego na Kijów rakietą 3M22 „Cyrkon” – poinformował Miejski Zarząd Wojskowy Kijowa. Przeciwokrętowy hipersoniczny pocisk manewrujący 3M22 „Cyrkon” został wprowadzony do użycia w styczniu 2023 roku, jednak – jak zauważają wojskowi – rakieta ta nadal nie jest produkowana masowo. Ma następujące cechy: zasięg - 600-1500 km, prędkość do 8-9 Mach, masa głowicy około 300-400 kg, długość 8-10 m. Przeznaczona jest do zwalczania okrętów nawodnych wyposażonych w systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. „Cyrkon” jest wystrzeliwany z uniwersalnych pionowych wyrzutni 3C-14 na okrętach wojennych, łodziach podwodnych i mobilnych wyrzutniach rakiet.

20:58
12.02.2024

Szefowie rządów Polski i Niemiec chcą zwiększenia pomocy dla Ukrainy

Zwiększenie wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie zapowiedzieli dziś: premier Polski Donald Tusk i kanclerz Niemiec Olaf Scholz. – Władimir Putin musi zobaczyć i zobaczy, że nie będzie czegoś takiego jak „zmęczenie Ukrainą” w Europie – powiedział premier Polski Donald Tusk. – Nie odpuścimy Ukrainy – zapewnił.

Czytaj więcej

Szefowie rządów Polski i Niemiec: Nie dopuścimy do „zmęczenia Ukrainą”
20:15
12.02.2024

Prezydent Wołodymyr Zełenski zachęca do produkcji systemów walki elektronicznej

Jak zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, każdy na Ukrainie, kto potrafi wyprodukować skuteczne systemy walki elektronicznej, zasługuje na pełne wsparcie państwa na wszystkich poziomach. „Jak zwykle dzisiaj w dowództwie złożono raport o wyposażeniu wszystkich naszych jednostek: pocisków, dronów, systemów walki elektronicznej. Każdy na Ukrainie, kto potrafi wyprodukować skuteczne systemy walki elektronicznej, zasługuje na pełne wsparcie państwa na wszystkich poziomach: a na poziomie centralnym – ze strony rządu i w każdym regionie, w którym jest taki potencjał. Jestem wdzięczny wszystkim przedstawicielom, w szczególności władz lokalnych i każdemu ukraińskiemu przedsiębiorcy, wszystkim ukraińskim deweloperom, którzy rozwijają tego typu systemy produkcyjne” – podkreślił Zełenski.

19:32
12.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: w ciągu dnia doszło do 63 starć

Na froncie doszło dziś do 63 starć bojowych pomiędzy Siłami Obronnymi Ukrainy a żołnierzami rosyjskimi. „Sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna. W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. W sumie nieprzyjaciel przeprowadził 5 ataków rakietowych, 71 ataków z powietrza i oddał 45 ataków ogniowych salwą rakietową na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych ranni są wśród ludności cywilnej. Zniszczono i uszkodzono wieżowce i budynki prywatne, a także inną infrastrukturę cywilną” – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:08
12.02.2024

Ukraina wzmocni mobilne grupy strażackie

Wzmacniamy nasze mobilne zespoły strażackie i zwiększymy liczbę takich grup – zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przesłaniu wideo. „Są one jednym z fundamentów naszej obrony przed rosyjskim terrorem i jestem wdzięczny wszystkim, którzy służą, szkolą i pomagają mobilnym drużynom strażackim” – dodał.

18:23
12.02.2024

Trzy ostrzały artyleryjskie i 18 ataków dronami w rejonie Nikopola

W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili w rejonie Nikopola trzy ostrzały artyleryjskie i 18 ataków dronami kamikaze. Ucierpiało centrum dzielnicy i trzy gminy. Poinformował o tym szef Dniepropietrowska OVA Siergiej Łysak. „Niezwykle stresujący dzień w obwodzie Nikopolskim. Atak za atakiem... 18 ataków dronów kamikadze. I jeszcze trzy pociski artyleryjskie. Centrum powiatu, gminy wiejskie Marganiecka, Mirivska i Pokrowska ucierpiały z powodu działań rosyjskich terrorystów” – napisał Łysak.

17:52
12.02.2024

Rząd Austrii zerwie umowę z Gazpromem

Władze Austrii chcą uniezależnić kraj od rosyjskiego surowca, który wciąż importują. Zapowiedziały zerwanie obowiązującej do 2040 r. umowy z Gazpromem. Firmy austriackie nie będą mogły kupować rosyjskiego gazu.

Czytaj więcej

Austria zerwie kontrakt z Gazpromem. Firmy mają kupować gaz poza Rosją
17:32
12.02.2024

Pierwszy ośrodek werbunkowy armii ukraińskiej na Ukrainie

We Lwowie otwarto pierwszy na Ukrainie Ośrodek Poboru Do Armii Ukraińskiej. Można ta, uzyskać najświeższe informacje o wolnych stanowiskach, porozmawiać z przedstawicielami brygady i wybrać stanowisko. „Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Radą Miejską Lwowa rozpoczęło pilotażowy projekt rekrutacji do armii ukraińskiej we Lwowie. Od dziś w centrum można uzyskać wszelkie istotne informacje o wolnych stanowiskach w armii, porozmawiać z brygadą przedstawicieli i wybierz wymarzony zawód w wojsku” – oznajmiło Ministerstwo Obrony w komunikatorze Telegram.

16:56
12.02.2024

Komisja Europejska szuka dobrych rozwiązań przy transporcie ukraińskich produktów rolnych

Komisja Europejska szuka rozwiązań, które pomogą unikać konfliktów dotyczących przewozu ukraińskich produktów rolnych przez polską granicę – powiedział oficjalny przedstawiciel KE Olof Gill. „Nasze oficjalne stanowisko jest takie, że szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zapewnić Ukrainie maksymalne możliwe wsparcie, przy jednoczesnej ochronie najbardziej wrażliwych sektorów UE. Dotyczy to zwłaszcza naszych producentów rolno-spożywczych” – powiedział Gill na odprawie w Brukseli.

16:14
12.02.2024

Mer Lwowa przeprasza za "prorosyjskich prowokatorów"

Andrij Sadowy przeprosił za słowa o polskich rolnikach

Czytaj więcej

Sadowy przeprasza za nazwanie polskich rolników prorosyjskimi prowokatorami
15:56
12.02.2024

Straty wynikające ze zniszczeń ukraińskiej infrastruktury w wyniku działań wojennych osiągnęły wartość 155 mld dolarów

Wyliczenia takie przedstawiła Kijowska Szkoła Ekonomii w raporcie „Rosja zapłaci”.

15:41
12.02.2024

Dmytro Kułeba: Niszczenie ukraińskiego zboża na polskiej granicy jest niedopuszczalne

„Niszczenie ukraińskiego zboża na polskiej granicy jest niedopuszczalne. Każdy rolnik powinien wiedzieć ile ciężkiej pracy potrzeba, aby wyrosło zboże, zwłaszcza w czasie wojny. Dla dobra przyjaznych relacji Polski z Ukrainą, sprawcy takiej prowokacji muszą być pociągnięci do odpowiedzialności” - napisał w serwisie X szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.

15:15
12.02.2024

W Mołdawii, w miejscu rozbicia się drona-kamikadze Shahed, znaleziono głowicę bojową

Zawierającą 50 kg materiałów wybuchowych głowicę bojową drona znaleziono w miejscu, gdzie w niedzielę, przy granicy Mołdawii z Ukrainą, znaleziono szczątku drona-kamikadze — podaje serwis NewsMaker.

15:03
12.02.2024

W rejonie kropywnyckim rozległa się eksplozje

Eksplozja rozległa się w czasie obowiązywania alarmu powietrznego — informuje gubernator obwodu kirowohradzkiego, Andrij Rajkowicz.

14:53
12.02.2024

Rosja: 22-letni mieszkaniec Omska skazany na 16 lat więzienia za zdradę i sabotaż linii kolejowej

22-latek został uznany winnym przez sąd wojskowy również współpracy z Legionem „Wolność Rosji”, który walczy na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii. Skazano go z artykułu mówiącego o udziale w organizacji terrorystycznej.

14:17
12.02.2024

Ukraińska armia podaje, że w rejonie Awdijiwki front przesuwa się w obu kierunkach

Informację taką przekazał rzecznik ukraińskiego zgrupowania walczącego na „tawryjskim” odcinku frontu (południowym i południowo-wschodnim), Dmytro Łychowa. Podkreślał on, że choć Rosjanie starają się okrążyć Awdijiwkę i odciąć ją od odstaw to „linia kontaktu (frontu)„ przesuwa się w tym rejonie ”w obu kierunkach" ze względu na działania prowadzone przez Ukraińców.

13:56
12.02.2024

Premier Estonii: Słowa Donalda Trumpa pobudką dla niektórych sojuszników z NATO

Zdaniem Kai Kallas "UE powinna wysłać jasny sygnał niezależnie od tego, kto będzie kierować następną administracją amerykańską (...), że jesteśmy na tyle silni, aby móc się wzajemnie bronić (...)”. Premier Estonii dodała, że słowa Trumpa sugerującego, że nie broniłby państw NATO, które wydają zbyt mało na obronność, powinny być "pobudką dla niektórych sojuszników z NATO, którzy nie robią wystarczająco wiele".

13:44
12.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy apeluje o wdzięczność dla żołnierzy

„Bez ich odwagi Ukraina nie byłaby w stanie stawiać oporu” - podkreśla ukraiński Sztab Generalny.

13:28
12.02.2024

Donald Tusk dziękuje Francji za wsparcie dla Ukrainy

- Bardzo dziękuję Francji za pełne zaangażowanie na rzecz Ukrainy, Kijowa, w konfrontacji z agresywną Rosją. Mówimy tutaj nie tylko o moralnym, ale też geopolitycznym obowiązku wsparcia Ukrainy, ale też o naszym bezpieczeństwie — mówił w czasie wizyty w Paryżu polski premier.

Czytaj więcej

Donald Tusk we Francji: Nie ma alternatywy dla UE i NATO
13:05
12.02.2024

Proatlantycki kurs Finlandii niepodważalny po wyborach prezydenckich

Obaj główni kandydaci na prezydenta to wielcy zwolennicy NATO. Pewne różnice jednak ciągle są.

Czytaj więcej

Spełnione marzenie Alexandra Stubba o NATO. Kim jest nowy prezydent Finlandii?
13:02
12.02.2024

Wagony zamiast okopów. „Car-pociąg” elementem „linii Surowikina”

Rosyjskie siły rosyjskie w okupowanej części obwodu donieckiego zbudowały 30-kilometrową barierę z wagonów kolejowych. Analitycy głowią się, w jakim celu. art39820551

Czytaj więcej

30-kilometrowy „car-pociąg”. Po co Rosjanom tajemniczy skład z 2 tys. wagonów na froncie?
12:45
12.02.2024

Dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu pojawiły się nad Morzem Norweskim

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że bombowce Tu-95MS odbyły lot nad neutralnymi wodami Mórz Barentsa i Norweskiego. Bombowcom Tu-95MS towarzyszyły myśliwce Su-35S.

12:42
12.02.2024

Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 570 samolotów, 265 śmigłowców, 12 229 bezzałogowych statków powietrznych, 464 zestawy przeciwlotnicze, 14 964 czołgi i pojazdy opancerzone, 1 218 wyrzutni rakiet, 8 020 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 18 499 jednostek sprzętu specjalnego.

12:40
12.02.2024

W bazie sił powietrznych w Syrii Rosjanie uczą się obsługi irańskich dronów-kamikadze

Takie informacje podaje ukraiński wywiad wojskowy.

Czytaj więcej

Rosjanie uczą się w Syrii obsługi irańskich dronów, którymi atakują Ukrainę
12:21
12.02.2024

Andrij Sadowy nazywa działania polskich rolników "podłością"

Według mera Lwowa, wysypanie ukraińskiego zboża z kilku ciężarówek przez polskich rolników to "hańba".

Czytaj więcej

Mer Lwowa atakuje polskich rolników. "Prorosyjscy prowokatorzy"
12:15
12.02.2024

W Charkowie ugaszono skład paliw, który płonął od ataku Rosji, do którego doszło w nocy z 9 na 10 lutego

Informacje takie przekazuje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

12:06
12.02.2024

Gazprom chce doprowadzić do bankructwa holenderskiej firmy

Rosyjskie sądy dostały od Kremla uprawnienia do ogłaszania upadłości zachodnich koncernów mających „ścisłe powiązania” z Rosją.

Czytaj więcej

Gazprom pozwał holenderski Gasunie. Chce jego bankructwa
11:44
12.02.2024

Nowe informacje o stratach Rosjan na "tawryjskim" odcinku frontu

Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania „Tawria” walczącego na południu i południowym-wschodzie Ukrainy podał, że w ciągu doby Rosjanie stracili na południu 449 żołnierzy i 27 jednostek sprzętu wojskowego — w tym pięć czołgów, 18 bojowych wozów piechoty i dwa zestawy artyleryjskie. Ponadto Ukraińcy mieli strącić 122 wrogie drony.

11:32
12.02.2024

Na Morzu Czarnym są już trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Łącznie na ich pokładach mają znajdować się 24 pociski Kalibr — podaje strona ukraińska.

10:58
12.02.2024

Wołodymyr Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji

Wcześniej dekrety zatwierdziła Rada Najwyższa Ukrainy. Stan wojenny będzie obowiązywać na Ukrainie co najmniej do 13 maja.

10:23
12.02.2024

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Myśliwce F-16 mogą strącać drony i pociski manewrujące

Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że myśliwce F-16 „mają radary i broń”, które pozwalają na strącanie takich celów jak drony czy rakiety manewrujące, ale „wszystko to musi być wypracowane w praktyce”. Ukraina w 2024 roku ma otrzymać myśliwce F-16 od zachodnich sojuszników — m.in. Holandii i Danii. Ukraińcy piloci już szkolą się z obsługi tych myśliwców — szkolenie takie trwa co najmniej kilka miesięcy.

09:58
12.02.2024

Josep Borrell: NATO nie może być sojuszem uzależnionym od humoru prezydenta USA

W ten sposób Borrell skomentował wypowiedź Donalda Trumpa na wiecu w Karolinie Południowej.

09:51
12.02.2024

W wyniku ataku na Pawłograd ponad 53 tys. gospodarstw domowych i 7 kopalni pozbawionych dostaw prądu

Informacje takie przekazało Ministerstwo Energii Ukrainy. W momencie ataku w kopalniach w rejonie Pawłogradu pod ziemią znajdowało się ok. tysiąca pracowników — wynika z komunikatu. Obecnie kopalnie korzystają z zasilania awaryjnego, górnicy pozostają pod ziemią.

09:37
12.02.2024

Straż Graniczna: Od 9 do 11 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 61,6 tys. osób

W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 62,7 tys. osób.

09:32
12.02.2024

Rosyjska Flota Pacyfiku ćwiczyła atak na pozorowany cel w Zatoce Piotra Wielkiego

Załoga rosyjskiego kutra rakietowego R-261 z Floty Pacyfiku, uczestniczącego w ćwiczeniach na wodach Zatoki Piotra Wielkiego, brał udział w ataku na pozorowany cel imitujący okręt wroga. Załoga kutra R-261 najpierw wykryła okręt desantowy „wroga” w kierunku którego wystrzeliła dwa pociski przeciwokrętowe 3M80 Moskit.

09:28
12.02.2024

Słowa Trumpa o "Rosji, która ma robić co chce" z państwem NATO nie wydającym 2 proc. PKB na obronność krytykowane przez część republikanów

Nikki Haley, rywalka Trumpa w prawyborach nadal walcząca z nim o nominację stwierdziła, że „ostatnia rzecz, której chcemy, to być po jednej stronie z Rosją”.

Czytaj więcej

Republikanie krytykują Trumpa za słowa o zachęcaniu Rosji do "robienia co chce"
08:57
12.02.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie charkowskim przy użyciu zestawów S-300

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że w wyniku ostrzału wsi Lipce zniszczony został budynek mieszkalny.

08:34
12.02.2024

W ubiegłym tygodniu nad Ukrainą zestrzelono 98 ze 134 dronów-kamikadze i śmigłowiec Ka-52

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:30
12.02.2024

Kwaśniewski uważa, że Ameryka nawet pod rządami Donalda Trump, przyjedzie z pomocą Polsce w przypadku ataku Rosji

- Nie ma wątpliwości, tak długo jak NATO istnieje, działa, jak długo obowiązuje artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego i tak długo jak mamy obecność amerykańską w Polsce. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Rosjanie atakują Polskę, a żołnierze amerykańscy pakują się i wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych — mówił były prezydent.

Czytaj więcej

Kwaśniewski: Nie wyobrażam sobie, że Rosja atakuje Polskę, a Amerykanie się pakują
08:02
12.02.2024

Pożar na terenie obiektu infrastruktury na południu Ukrainy po ataku dronów

Do pożaru miało dojść w wyniku upadku szczątków drona na otwartej przestrzeni w obiekcie infrastruktury — podaje ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe”.

07:48
12.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 395 990 żołnierzy, 6 416 czołgów, 11 977 pojazdów opancerzonych, 9 481 zestawów artyleryjskich, 981 wyrzutni rakiet, 666 zestawów przeciwlotniczych, 332 samoloty, 325 śmigłowców, 7 302 bezzałogowe statki powietrzne, 1 882 pocisków manewrujących, 24 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 599 pojazdów (w tym cystern) i 1 514 jednostek sprzętu specjalnego.

07:39
12.02.2024

Broń atomowa w Polsce? Gen. Jarosław Kraszewski: Realny scenariusz

- Posiadanie takiego arsenału uważam za wyzwanie kilku lat. Mam nadzieję, że do tego dojdzie — mówił w RMF FM były dyrektor departamentu zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w BBN.

Czytaj więcej

Polski generał liczy, że w ciągu kilku lat w naszym kraju pojawi się broń atomowa
06:51
12.02.2024

100 potyczek na froncie w ciągu doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 100 potyczek. Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe, 110 ataków powietrznych i 95 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich żołnierzy i terenów zamieszkanych.

06:27
12.02.2024

Ekspert: Gen. Ołeksander Syrski będzie potrzebował nowych zasobów ludzkich. Nawet do utrzymania obecnej linii obrony.

Zarówno Zełenski, tak i Załużny rozumieją to, że obecny stan stagnacji nie może trwać zbyt długo. Kością niezgody było m.in. to, że Załużny nazwał liczbę nowych żołnierzy, których potrzebował do osiągnięcia wyznaczonych mu celów. Chodziło o mobilizację 400–500 tys. żołnierzy. I otrzymał odmowę - mówi Ołeksij Melnyk, ekspert kijowskiego Centrum Razumkowa.

Czytaj więcej

Ukraińskiej armii zaczyna brakować pocisków
06:25
12.02.2024

Co najmniej od jesieni ubiegłego roku żołnierze znad Dniepru zajadle atakują najemników Grupy Wagnera w Sudanie

Ci zaś ze wszystkich sił wspierają Siły Szybkiego Reagowania. Mimo śmierci swego szefa Prigożyna i znacznej demoralizacji jego imperium medialno-wojskowego aż 90 proc. broni Sił Szybkiego Reagowania pochodzi z Rosji.

Czytaj więcej

Rosja próbuje opanować kraje w Afryce
05:58
12.02.2024

W nocy nad Ukrainą strącono pocisk Ch-59 i 14 dronów-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych informuje, że Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu 17 dronów-kamikadze Shahed-136/131, pocisku manewrującego Ch-59 i pocisków wystrzelonych z zestawów przeciwlotniczych S-300.

05:38
12.02.2024

W ciągu doby obwód sumski został ostrzelany 26 razy

Na terenie obwodu sumskiego — jak podaje sumska obwodowa administracja wojskowa — w ciągu 24 godzin doszło do 153 eksplozji.

05:07
12.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 718. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:41
12.02.2024

Ukraina ma nowego dowódcę wojsk lądowych

Nowym dowódcą wojsk lądowych, w miejsce gen. Ołeksandra Syrskiego, który został głównodowodzącym sił zbrojnych, został gen. Ołeksandr Pawliuk.

04:38
12.02.2024

Wołodymyr Zełenski: Od początku roku strąciliśmy 359 dronów-kamikadze

Prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu podkreślał, że „skuteczność obrońców nieba, działanie systemów walki elektronicznej i wsparcie od każdego z partnerów Ukrainy w formowaniu tarczy powietrznej dosłownie ratuje życie” Ukraińców. - Pracujemy nad zwiększeniem skuteczności mobilnych grup ogniowych i zapewnienie kolejnym obwodom Ukrainy zestawów do walki elektronicznej. To jeden z priorytetów w tym roku — powiedział Zełenski.

04:36
12.02.2024

W nocy ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych ostrzegało przed atakiem dronów

Drony miały pojawić się nad zachodnimi obwodami Ukrainy — chmielnickim, kirowohradzkim i winnickim.

04:34
12.02.2024

Ukraińscy funkcjonariusze straży granicznej, w obwodzie donieckim, zerwali i podarli rosyjską flagę

Jak informuje ukraińska Straż Graniczna Rosjanie za pomocą flagi „oznaczali terytorium uważane za swoje”.

04:30
12.02.2024

Premier Estonii: Wojna będzie trwała długo

- Wojna trwa. Nie powinniśmy wpaść w zastawione na nas pułapki. Błędem jest wierzyć, że wojna może być wygrana szybko. Rosja przygotowuje się na długi okres wojny. Minie dużo czasu, zanim Rosja zda sobie sprawę, że nie może wygrać. Jest też druga pułapka, wiara w to, że pokój można wynegocjować. Jeśli zaakceptujemy zabór ziemi, zaspokoimy pragnienia Rosji. To nieprawda, że nagle zapanuje (wtedy) pokój — powiedziała Kaja Kallas w rozmowie z austriackim „Der Standard”.

04:23
12.02.2024

Szef Pentagonu hospitalizowany, przekazał obowiązki zastępczyni

Lloyd Austin przekazał swoje obowiązki zastępczyni, Kathleen Hicks, w związku z hospitalizacją - wynika z komunikatu Departamentu Obrony USA. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że Austin trafił do szpitala w związku z objawami "wskazującymi na niewydolność pęcherza".

Czytaj więcej

Szef Pentagonu znów w szpitalu. Tym razem tego nie ukrywał
04:19
12.02.2024

RB ONZ zbierze się 12 lutego na wniosek Rosji

Rosja zażądała posiedzenia RB ONZ w rocznicę podpisania tzw. porozumień mińskich — poinformował pierwszy zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrij Poliański. „Rankiem 12 lutego, w rocznicę przyjęcia mińskiego pakietu, zażądaliśmy spotkania RB ONZ, by przypomnieć naszym kolegom, jaką historyczna szansa na pokojowe rozwiązanie wewnętrznego ukraińskiego kryzysu została zmarnowana przez kijowski reżim i jego sponsorów” - napisał Poliański w serwisie Telegram. Poliański dodał, że przedmiotem debaty w czasie posiedzenia RB ONZ ma być też to „jak, w wyniku działań zachodnich członków RB, Rada nie zdołała zrealizować jednego ze swoich najważniejszych zadań - przeciwdziałania kryzysom i konfliktom”.

04:19
12.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 718. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 718. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 718. dniu wojny

PAP

04:17
12.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 718