Aleksander Kwaśniewski: Nie wyobrażam sobie, że Rosja atakuje Polskę, a Amerykanie się pakują

Donald Trump jest politykiem nieprzewidywalnym, myśli o polityce w sposób biznesowo-transakcyjny. Polityka też z tego się składa, ale nie może wyłącznie z tego się składać - mówił w rozmowie z Radiem Zet były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

Publikacja: 12.02.2024 08:25

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

Na początku Kwaśniewski był pytany czy Ameryka pomoże Polsce w razie agresji — na to pytanie mógł odpowiedzieć „tak” albo „nie”.

- Tak — odparł były prezydent.

Aleksander Kwaśniewski: Trzeba szykować się na scenariusz, że Donald Trump zostanie prezydentem USA

Kwaśniewskiego pytano o słowa Donalda Trumpa, który w sobotę, w czasie wiecu w Karolinie Południowej, relacjonował swoją rozmowę z przywódcą jednego z państw NATO, który pytał czy USA będą bronić kraju, który jest w Sojuszu i który nie wydaje postulowanych przez NATO 2 proc. na obronność. Trump miał odpowiedzieć, że nie tylko nie będzie bronił takiego kraju, ale „powie im (Rosjanom — red.), żeby robili z nim co chcą”.

Czytaj więcej

Trump podważa art. 5 NATO. "Będę zachęcał Rosję, by robiła, co chce"

- Potwierdzają tylko to, o czym od dawna wiemy, że Trump jest politykiem nieprzewidywalnym, myśli o polityce w sposób biznesowo-transakcyjny. Polityka też z tego się składa, ale nie może wyłącznie z tego się składać. Trzeba coraz bardziej szykować się na scenariusz, że Donald Trump z jego nieprzewidywalnością i jego nierozsądnymi poglądami będzie kolejnym prezydentem — stwierdził były prezydent.

Kwaśniewskiego pytano czy Trump nie ma trochę racji i czy nie jest tak, że niektóre kraje — np. Niemcy — wykorzystują USA jako „ochroniarza” i oszczędzają na zbrojeniach?

Trzeba coraz bardziej szykować się na scenariusz, że Donald Trump z jego nieprzewidywalnością i jego nierozsądnymi poglądami będzie kolejnym prezydentem

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent

- To jest postulat, który został zatwierdzony jeszcze przed Trumpem, za prezydentury (Baracka) Obamy, że kraje członkowskie NATO będą starały się płacić 2 proc. PKB na potrzeby militarne, wojskowe. 2 proc. niemieckiego budżetu to bardzo dużo. Trzeba oczywiście się domagać, trzeba rozmawiać o tym, żeby było 2 proc. (dziś Niemcy wydają na obronność 1,6 proc. PKB) - odparł.

Kwaśniewski przypomniał przy tym, że spośród europejskich państw Wielka Brytania i Niemcy są największymi — jeśli chodzi o wartość bezwzględną przekazywanej pomocy — dostawcami pomocy dla Ukrainy.

- To jest wszystko do negocjacji politycznych, to nie jest do takiego ultimatum jak przedstawia to Trump — podkreślił.

Aleksander Kwaśniewski: USA pomogą Polsce w przypadku ataku Rosji tak długo jak obowiązuje artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego

Kwaśniewskiego spytano też co będzie, jeśli Donald Trump zostanie prezydentem, a Rosja atakuje Polskę. Czy będzie duża wątpliwość czy USA przyjdą nam wtedy z pomocą?

- Nie ma wątpliwości, tak długo jak NATO istnieje, działa, jak długo obowiązuje artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego i tak długo jak mamy obecność amerykańską w Polsce. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Rosjanie atakują Polskę, a żołnierze amerykańscy pakują się i wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych — odparł.

- Moim zdaniem Ameryka te swoje zobowiązania NATO-wskie wypełni. Groźniejsze jest to, co Trump mówi, w różnych swoich wypowiedziach, czy rozmowach, że on gotów jest zmniejszyć amerykańskie zaangażowanie w NATO, a nawet wystąpić z NATO. Moim zdaniem to byłaby rewolucja geostrategiczna porównywalna do końca ZSRR i wtedy żylibyśmy w innym świecie. Wtedy trzeba byłoby się mocno zastanawiać jakie gwarancje bezpieczeństwa dla Polski są niezbędne, żebyśmy mogli tu spokojnie żyć - dodał.

Kwaśniewski stwierdził, że taka rewolucja „jest prawdopodobna w głowie Trumpa”. - Ameryka to jednak system oparty o zasadę równowagi. To nie jest tak, że prezydent może działać zupełnie bez konsultacji. Myślę, że w Ameryce jest sporo ludzi, którzy mają pojęcie czym jest NATO, jaką rolę spełnia i jak ważne jest dla Ameryki. NATO budowało amerykańską rolę i dominację w Europie zachodniej — stwierdził.

Na początku Kwaśniewski był pytany czy Ameryka pomoże Polsce w razie agresji — na to pytanie mógł odpowiedzieć „tak” albo „nie”.

- Tak — odparł były prezydent.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Artur Dziambor zatrudniony w państwowej spółce. "Pojawiła się oferta"
Polityka
Szymon Hołownia buduje pozycję międzynarodową. Prekampania prezydencka trwa
Polityka
Koniec kontroli granicznej na granicy polsko-słowackiej. Decyzja MSWiA
Polityka
Kiedy Monika Pawłowska obejmie mandat po Mariuszu Kamińskim? Wskazała warunek
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Polityka
Łukasz Schreiber ogłosił rozstanie z żoną. "Każde z nas robi coś na swój rachunek"
Polityka
Matysiak: Lasek musi odejść. Nie nadaje się na pełnomocnika ds. CPK