Donald Tusk we Francji: Nie ma alternatywy dla UE i NATO

- Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi - mówił w czasie konferencji prasowej przed rozmowami z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem w Paryżu, premier Donald Tusk.

Publikacja: 12.02.2024 13:24

Donald Tusk i Emmanuel Macron

Donald Tusk i Emmanuel Macron

Foto: AFP

- Serdecznie dziękuje za zaproszenie do Paryża. Było moją intencją, by sprawowanie przeze mnie urzędu premiera w Polsce rozpocząć od jak najszybszej rewitalizacji relacji Polski z najważniejszymi partnerami europejskimi — mówił Tusk.

Donald Tusk w Paryżu: Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele

- To nie jest przypadek, że pierwsze moje wizyty w roli premiera to Bruksela, Kijów i dzisiaj Paryż. Nie tylko dlatego, że Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele, nie tylko dlatego, że znamy się od wielu lat, ufamy, przyjaźnimy. Zawsze mogliśmy na sobie polegać. Ale też dlatego, że mam takie poczucie iż w tych bardzo trudnych, wymagających czasach, stanowisko Francji, stanowisko Polski są bardzo do siebie zbliżone i to we wszystkich istotnych kwestiach — zarówno bilateralnych, wewnątrzeuropejskich, jak i dotyczących bezpieczeństwa, geopolitycznych pozycji Europy, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę - kontynuował polski premier.

Czytaj więcej

Niemiecka prasa: Tusk skleja nadwyrężone relacje Polski z Ukrainą

- Nie ma alternatywy dla UE, dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO. Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi, gotowymi do obrony: własnych granic, własnego terytorium i do obrony, wsparcia naszych sojuszników, przyjaciół spoza UE — dodał.

Trójkąt Weimarski istnieje od 1991 roku

Trójkąt Weimarski istnieje od 1991 roku

PAP

Donald Tusk cytuje w Paryżu „Trzech muszkieterów”

- To chyba tutaj w Paryżu najdobitniej brzmią słowa z „Trzech muszkieterów”: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. To filozofia, która legła u podstaw UE, NATO. To słowa, które dobrze ilustrują ideę solidarności, która stała się fundamentem współczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski — mówił też Tusk.

Trudno znaleźć bardziej proukraińskiego polityka niż ja, w Europie, ale musimy mieć też na uwadze interesy bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy

Donald Tusk, premier

- Słowo bezpieczeństwo jest dziś słowem kluczem — dodał premier.

- Dziękuję Francji za inicjatywy dotyczące zwiększenia naszej obronności poprzez inwestycje w przemysł obronny. To potrzeba całej UE — podkreślił Tusk.

- Bardzo dziękuję Francji za pełne zaangażowanie na rzecz Ukrainy, Kijowa, w konfrontacji z agresywną Rosją. Mówimy tutaj nie tylko o moralnym, ale też geopolitycznym obowiązku wsparcia Ukrainy, ale też o naszym bezpieczeństwie — dodał. 

- Trudno znaleźć bardziej proukraińskiego polityka niż ja, w Europie, ale musimy mieć też na uwadze interesy bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy, dlatego będę chciał też rozmawiać o rolnikach i ich bezpieczeństwie — zapowiedział jednocześnie polski premier.

- Cieszę się, że tutaj odnawiamy w pewnym sensie Trójkąt Weimarski — mówił też Tusk zapowiadając, że po wizycie w Paryżu odwiedzi Berlin.

- Serdecznie dziękuje za zaproszenie do Paryża. Było moją intencją, by sprawowanie przeze mnie urzędu premiera w Polsce rozpocząć od jak najszybszej rewitalizacji relacji Polski z najważniejszymi partnerami europejskimi — mówił Tusk.

Donald Tusk w Paryżu: Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Cameron jak Duda. Proponuje, by kraje NATO wydawały więcej niż 2 proc. PKB na armie
Dyplomacja
Joe Biden po raz pierwszy publicznie grozi Izraelowi wstrzymaniem dostaw broni
Dyplomacja
MSZ odcina się od sędziego Tomasza Szmydta. "Wypowiedział narodowość"
Dyplomacja
Litwa nie wyklucza wysłania swoich żołnierzy na Ukrainę
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Dyplomacja
Żołnierz USA aresztowany w Rosji. Jest decyzja sądu w jego sprawie