Donald Tusk we Francji: Nie ma alternatywy dla UE i NATO

- Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi - mówił w czasie konferencji prasowej przed rozmowami z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem w Paryżu, premier Donald Tusk.

Publikacja: 12.02.2024 13:24

Donald Tusk i Emmanuel Macron

Donald Tusk i Emmanuel Macron

Foto: AFP

- Serdecznie dziękuje za zaproszenie do Paryża. Było moją intencją, by sprawowanie przeze mnie urzędu premiera w Polsce rozpocząć od jak najszybszej rewitalizacji relacji Polski z najważniejszymi partnerami europejskimi — mówił Tusk.

Donald Tusk w Paryżu: Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele

- To nie jest przypadek, że pierwsze moje wizyty w roli premiera to Bruksela, Kijów i dzisiaj Paryż. Nie tylko dlatego, że Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele, nie tylko dlatego, że znamy się od wielu lat, ufamy, przyjaźnimy. Zawsze mogliśmy na sobie polegać. Ale też dlatego, że mam takie poczucie iż w tych bardzo trudnych, wymagających czasach, stanowisko Francji, stanowisko Polski są bardzo do siebie zbliżone i to we wszystkich istotnych kwestiach — zarówno bilateralnych, wewnątrzeuropejskich, jak i dotyczących bezpieczeństwa, geopolitycznych pozycji Europy, szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę - kontynuował polski premier.

Czytaj więcej

Niemiecka prasa: Tusk skleja nadwyrężone relacje Polski z Ukrainą

- Nie ma alternatywy dla UE, dla współpracy transatlantyckiej, nie ma alternatywy dla NATO. Europa musi stać się kontynentem bezpiecznym, a to oznacza, że UE, Francja, Polska muszą się stać państwami silnymi, gotowymi do obrony: własnych granic, własnego terytorium i do obrony, wsparcia naszych sojuszników, przyjaciół spoza UE — dodał.

Trójkąt Weimarski istnieje od 1991 roku

Trójkąt Weimarski istnieje od 1991 roku

PAP

Donald Tusk cytuje w Paryżu „Trzech muszkieterów”

- To chyba tutaj w Paryżu najdobitniej brzmią słowa z „Trzech muszkieterów”: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. To filozofia, która legła u podstaw UE, NATO. To słowa, które dobrze ilustrują ideę solidarności, która stała się fundamentem współczesnej Europy i najważniejszą wartością współczesnej Polski — mówił też Tusk.

Trudno znaleźć bardziej proukraińskiego polityka niż ja, w Europie, ale musimy mieć też na uwadze interesy bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy

Donald Tusk, premier

- Słowo bezpieczeństwo jest dziś słowem kluczem — dodał premier.

- Dziękuję Francji za inicjatywy dotyczące zwiększenia naszej obronności poprzez inwestycje w przemysł obronny. To potrzeba całej UE — podkreślił Tusk.

- Bardzo dziękuję Francji za pełne zaangażowanie na rzecz Ukrainy, Kijowa, w konfrontacji z agresywną Rosją. Mówimy tutaj nie tylko o moralnym, ale też geopolitycznym obowiązku wsparcia Ukrainy, ale też o naszym bezpieczeństwie — dodał. 

- Trudno znaleźć bardziej proukraińskiego polityka niż ja, w Europie, ale musimy mieć też na uwadze interesy bezpieczeństwa żywnościowego Polski i Europy, dlatego będę chciał też rozmawiać o rolnikach i ich bezpieczeństwie — zapowiedział jednocześnie polski premier.

- Cieszę się, że tutaj odnawiamy w pewnym sensie Trójkąt Weimarski — mówił też Tusk zapowiadając, że po wizycie w Paryżu odwiedzi Berlin.

- Serdecznie dziękuje za zaproszenie do Paryża. Było moją intencją, by sprawowanie przeze mnie urzędu premiera w Polsce rozpocząć od jak najszybszej rewitalizacji relacji Polski z najważniejszymi partnerami europejskimi — mówił Tusk.

Donald Tusk w Paryżu: Francja i Polska to tradycyjni przyjaciele

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla