Szef Pentagonu znów w szpitalu. Tym razem tego nie ukrywał (WIDEO)

Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, został hospitalizowany po raz drugi w ciągu ostatnich tygodni. Austin przekazał swoje obowiązki zastępczyni, Kathleen Hicks.

Publikacja: 12.02.2024 05:35

Lloyd Austin

Lloyd Austin

Foto: AFP

Austin trafił do szpitala z objawami „wskazującymi na niewydolność pęcherza” - podał rzecznik Pentagonu.

Pierwsza hospitalizacja Lloyda Austina: Nikt nie wiedział gdzie jest sekretarz obrony USA

Gen. Pat Ryder w wydanym komunikacie poinformował, że 70-letni Austin przekazał obowiązki zastępczyni sekretarza obrony, Kathleen Hicks.

70-letni Austin trafił do szpitala po raz drugi w ciągu ostatnich tygodni. Wcześniej był hospitalizowany na przełomie grudnia i stycznia w związku z komplikacjami po zabiegu, któremu poddał się po wykryciu u niego raka prostaty. Wówczas przez kilka dni o powodach zniknięcia Austina nie wiedział ani Kongres, ani Biały Dom, ani Hicks, która dowiedziała się jedynie, że ma przejąć jego obowiązki.

Czytaj więcej

Joe Biden nie wiedział, że jego sekretarz obrony zmaga się z nowotworem

W związku z tamtą sytuacją część polityków Partii Republikańskiej, w tym były prezydent USA i prawdopodobny kandydat na prezydenta USA w nadchodzących wyborach, Donald Trump, wzywali do dymisji sekretarza obrony.

Austin przeprosił za całą sytuację w czasie specjalnej konferencji prasowej. 29 lutego ma zeznawać w tej sprawie w Kongresie.

Joe Biden zapewnił, że ma zaufanie do Austina choć w tej sprawie popełnił on „błąd w ocenie” sytuacji.

W sprawie ukrywania informacji o hospitalizacji Austina z przełomu 2023 i 2024 roku toczą się obecnie trzy różne postępowania

Teraz Pentagon informując natychmiast o hospitalizacji, jej przyczynach i przekazaniu obowiązków Hicks najwyraźniej chciał uniknąć powtórki z kryzysu do którego doszło na przełomie 2023 i 2024 roku.

Austin jest emerytowanym, czterogwiazdkowym generałem, pierwszym Afroamerykaninem na stanowisku sekretarza obrony. W przeszłości był m.in. dowódcą sił USA w Iraku.

Czy Lloyd Austin pojedzie do Brukseli na spotkanie „grupy Ramstein”?

W sprawie ukrywania informacji o hospitalizacji Austina z przełomu 2023 i 2024 roku toczą się obecnie trzy różne postępowania, w tym jedno prowadzone przez biuro Inspektora Generalnego Pentagonu, agencję nadzoru zajmującą się badaniem nieprawidłowości w resorcie obrony.

Republikański przewodniczący komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów, Mike Rogers, wezwał Austina do złożenia wyjaśnień.

W środę Austin miał udać się do Brukseli na spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (tzw. grupa Ramstein). Nie jest jasne czy hospitalizacja wpłynie na zmianę jego planów. 

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki