00:11
30.12.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 675
23:55
29.12.2023

Na Białoruś przybywa więcej deportowanych ukraińskich dzieci

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko potwierdził, że na Białoruś przyjeżdża więcej dzieci z Ukrainy.

- Mówiłem wiele razy i będę powtarzał, że na Białorusi nie ma dzieci obcych. Wszystkie są nasze, są rodziną. Białoruś była i będzie otwarta dla wszystkich, którzy utracili pokój w swoich krajach. Takim dzieciom zapewnialiśmy i nadal będziemy zapewniać pomoc. Dzieciom, którym wojna próbuje ukraść dzieciństwo – powiedział  Łukaszenko podczas imprezy charytatywnej w Mińsku

W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Bełowej, oskarżając ich o zbrodnie wojenne związane z deportacją i nielegalnymi adopcjami ukraińskich dzieci. Lwowa-Biełowa jest jedną z tych Rosjan, którzy adoptowali ukraińskie dziecko od czasu inwazji w lutym 2022 roku.

23:29
29.12.2023

Rosjanie znów atakują Chersoń

23:00
29.12.2023

Ukraina apeluje do Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ukraina wraz z trzydziestoma dwoma innymi państwami zwróciła się do Ekwadoru, obecnego przewodniczącego  Rady Bezpieczeństwa ONZ z apelem o „zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu zajęcia się rosyjskim atakiem  na Ukrainę, który spowodował wiele ofiar wśród cywilów i ciężkie zniszczenia wśród infrastruktury cywilnej".

22:38
29.12.2023

Prezydent Joe Biden apeluje do Kongresu USA

Prezydent Joe Biden zażądał w piątek od Kongresu „zwiększenia aktywności” i przezwyciężenia podziałów w sprawie wysłania pomocy na Ukrainę.

22:10
29.12.2023

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła cele nad obwodem biełgorodzkim

"Nad Biełgorodem i obwodem biełgorodzkim nasze systemy przeciwlotnicze zestrzeliły kilka celów powietrznych, gdy zbliżały się do miasta” - napisał na Telegramie gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow.

W wyniku incydentów jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

21:43
29.12.2023

Wielka Brytania ogłasza nowy pakiet pomocy w zakresie obrony powietrznej dla Ukrainy

Po masowym ataku Rosji Wielka Brytania wyśle Ukrainie „setki rakiet obrony powietrznej” w celu uzupełnienia systemów obrony powietrznej dostarczonych wcześniej przez Londyn, ogłosił 29 grudnia minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps.

21:16
29.12.2023

Rosja: Polska nie przedstawiła żadnego dowodu naruszenia granicy

- Warszawa nie przedstawiła żadnych dowodów w sprawie rakiety, która wyleciała z Ukrainy - powiedział RIA Nowosti Andriej Ordasz, chargé d'affaires Rosji w Polsce, po wezwaniu do MSZ

Czytaj więcej

Rosyjska rakieta w strefie powietrznej RP. Rosja żąda dowodów
20:48
29.12.2023

Nad polską mógł przelecieć pocisk Ch-22

Pomimo wad, pocisk Ch-22 nadal pozostaje bronią bardzo groźną i co może nawet ważniejsze, bardzo trudną do zwalczenia dla współczesnych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwbalistycznej. Pocisk Ch-22 ma długość kilkunastu metrów i zasięg od 250 do 550 km

Czytaj więcej

Rosyjskie pociski Ch-22. Broń przestarzała i nieprecyzyjna, ale nadal bardzo niebezpieczna
20:20
29.12.2023

Naruszenie polskiej strefy powietrznej. MSZ wzywa charge d'affairs i żąda wyjaśnień

Z charge d'affairs Rosji Andriejem Ordaszem rozmawiał w piątek wieczorem wiceminister spraw zagranicznych Teofil Bartoszewski.

Czytaj więcej

Charge d'affairs Rosji wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych
20:05
29.12.2023

Zakłócenia sygnału GPS nad Bałtykiem? Szwedzki wojskowy: To mogła być Rosja

Podpułkownik Joakim Paasikivi, wykładowca strategii wojskowej Szwedzkiej Akademii Obrony, jest zdania, że to Rosja mogła stać za przerwami w działaniu systemu GPS, do których doszło w dniach 25-27 grudnia nad Bałtykiem. Jak ocenił, „zakłócenia były pokazem, że Kreml dysponuje technologią do przeprowadzania takich akcji”.

Czytaj więcej

Rosja winna zakłóceniom sygnału GPS nad Bałtykiem? Tak uważa szwedzki wojskowy
19:41
29.12.2023

Zełenski odwiedził żołnierzy na linii frontu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że w piątek odwiedził ukraińskich żołnierzy w Awdijiwce. W opublikowanym na platformie X wpisie zaznaczył, że dziękuje wszystkim tym, którzy są na pierwszej linii frontu. „Za służbę – za ten rok, który nasz kraj przetrwał dzięki takim właśnie żołnierzom. Dzięki tym, którzy wbrew wszystkiemu bronią naszej ojczyzny" - napisał.

19:20
29.12.2023

Polski FlixBus wykona więcej połączeń z Ukrainy

Największy przewoźnik autobusowy w Europie FlixBus w 2024 roku zwiększy liczbę tras pasażerskich o 10-15. Przybędą kursy do krajów leżących na zachód i południe Ukrainy.

Czytaj więcej

FlixBus zwiększy liczbę tras z Ukrainy. Długie oczekiwanie na pozwolenia
18:50
29.12.2023

Argentyna nie wejdzie do BRICS. Javier Milei pisze do Putina

Nowy prezydent Argentyny Javier Milei odrzucił oficjalne zaproszenie do wstąpienia Argentyny do BRICS - grupy największych rozwijających się gospodarek. Jej rozszerzenie to inicjatywa Kremla szukającego sojuszników w biznesie. Milei nie chce prowadzić interesów „z komunistami”.

Czytaj więcej

Argentyna mówi „nie” Putinowi. Nie wejdzie do BRICS, nie chce interesów z Rosją
18:21
29.12.2023

Obwód czerkaski. Pocisk uderzył w dzielnicę mieszkalną

Sześć osób zginęło w mieście Smiła w obwodzie czerkaskim w centralnej części Ukrainy w wyniku uderzenia rakiety w dzielnicę mieszkalną - przekazał na Telegramie Ihor Tabureć, szef Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Według wstępnych doniesień uszkodzonych zostało dwanaście domów.

17:57
29.12.2023

Mark Rutte wskazał „jedyną właściwą odpowiedź” na rosyjski atak rakietowy

Premier Holandii Mark Rutte potępił masowy, rakietowy atak Rosji na Ukrainę i wezwał świat do dalszego wspierania Kijowa.

„Straszne doniesienia z Ukrainy o bezprecedensowych rosyjskich nalotach na szkoły, domy mieszkalne, centra handlowe i szpital położniczy. Po raz kolejny Rosja zabija wielu cywilów. Rosja nie przestaje” - napisał Rutte na Twitterze. „Jedyną właściwą odpowiedzią na tę sytuację jest dalsze wspieranie Ukrainy finansowo i militarnie, aby mogła bronić się przed trwającą rosyjską agresją” - dodał premier Holandii.

17:30
29.12.2023

Cztery osoby ranny po ostrzale Konotopu

W mieście Konotop w obwodzie sumskim czterech cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału, uszkodzonych zostało także wiele budynków mieszkalnych i administracyjnych - przekazał mer miasta Artem Semeniczin. „Najważniejsze, że wszyscy żyją” - zaznaczył.

17:01
29.12.2023

Nowe dane o skutkach ataku rakietowego na Lwów

Według najnowszych danych, we Lwowie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego rannych zostało 30 osób, w tym dwoje dzieci - napisał na Telegramie Maksim Kozicki, szef obwodowej administracji. 16 poszkodowanych trafiło do szpitali.

16:33
29.12.2023

Szef NATO: Pozostajemy czujni

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO w sprawie naruszenia przestrzeni powietrznej Polski. „Rozmawiałem z Prezydentem Andrzejem Dudą na temat incydentu rakietowego w Polsce. NATO solidaryzuje się z naszym cennym sojusznikiem, monitoruje sytuację i pozostanie w kontakcie po ustaleniu faktów. NATO pozostaje czujne” – podkreślił we wpisie opublikowanym na platformie X Jens Stoltenberg.

Czytaj więcej

Duda rozmawiał ze Stoltenbergiem ws. rakiety. "NATO pozostaje czujne"
16:15
29.12.2023

W Kijowie spod gruzów wydobyto ciało szóstej ofiary

W Kijowie liczba ofiar zmasowanego ataku rakietowego wojsk rosyjskich wzrosła do sześciu - poinformowała w mediach społecznościowych Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

15:50
29.12.2023

Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO

„Zakończyła się właśnie rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa dotyczyła naruszenia przestrzeni powietrznej RP. Jesteśmy od początku w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami” – napisał na Twitterze szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Informację o rozmowie potwierdził Stoltenberg.

15:37
29.12.2023

Rosja: Brak dowodów, by rakieta nad Polską była z Rosji

„Polski Sztab Generalny stwierdził »bez dowodów«, że pocisk, który naruszył polską przestrzeń powietrzną, była rosyjską rakietą” - pisze rosyjska agencja propagandowa RIA Nowosti. Cytując słowa gen. Wiesława Kukuły, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w depeszy podkreślono, że polski dowódca „nie udzielił żadnych dodatkowych wyjaśnień i nie przedstawił dowodów na swoje słowa”.

RIA Nowosti zaznacza jednocześnie, że oskarżenia pod adresem Rosji pojawiły się również w listopadzie ub. r., po tym, jak rakieta spadła na wieś Przewodów w województwie lubelskim, zabijając dwie osoby. Wówczas już dzień po zdarzeniu prezydent Andrzej Duda mówił, że najprawdopodobniej pocisk został wystrzelony w ramach działań obronnych przez siły ukraińskie.

15:07
29.12.2023

Minister obrony Ukrainy: Będzie sprawiedliwa kara za każdą z rosyjskich zbrodni

Rustem Umerow napisał na swoim profilu na Facebooku, że doszło do „zmasowanego ataku rakietowego państwa terrorystycznego” na Ukrainę. „Od miesięcy Rosjanie gromadzili rakiety w tym celu: uderzenia w budynki mieszkalne, centra handlowe i szpitale. W pokojowych polskich miastach. (...) Rosja demonstruje całemu światu, że nie ma innego celu niż terror, niż mordowanie, niż ludobójstwo Ukraińców” - podkreślił.

14:58
29.12.2023

Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Kijów wzrosła do pięciu

Informacje takie podaje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Rannych w ataku zostało 30 osób.

14:46
29.12.2023

Szef Sztabu Generalnego WP: Ok. 7 rano w polską przestrzeń powietrzną wleciała prawdopodobnie rosyjska rakieta

Z informacji przekazanych po spotkaniu w BBN wynika, że rakieta przebywała w polskiej przestrzeni powietrznej ok. 3 minuty.

Czytaj więcej

Szef SG: Wszystko wskazuje, że rakieta rosyjska wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną
14:28
29.12.2023

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Niezidentyfikowany obiekt nad Polską? Potrzebujemy więcej broni przeciwlotniczej

To kolejny sygnał dla naszych partnerów, by wzmocnić Ukrainę niezbędną ilością sprzętu do obrony powietrznej, tak abyśmy stali się tarczą pomiędzy agresorem i Europą, chroniącym siebie i chroniącym ich — powiedział płk Jurij Ihnat komentując pojawienie się nad Polską niezidentyfikowanego obiektu powietrznego.

Czytaj więcej

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Niezidentyfikowany obiekt nad Polską? Nic nowego
14:08
29.12.2023

Rosjanie twierdzą, że strącili trzy pociski przeciwradarowe nad obwodem biełgorodzkim

Do strącenia pocisków miało dojść ok. 13 czasu polskiego.

14:05
29.12.2023

W nocy i nad ranem ok. 40 pocisków i dronów-kamikadze trafiło w cele na Ukrainie

Był to jeden z najbardziej zmasowanych ataków powietrznych na Ukrainę od początku wojny.

Czytaj więcej

Masowy atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Ok. 40 pocisków i dronów trafiło w cele
14:04
29.12.2023

Na Ukrainie ogłoszono kolejny alarm powietrzny

Na kanałach Telegram pojawiają się informacje o eksplozjach w obwodach sumskim i czerkaskim.

13:19
29.12.2023

Donald Tusk rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą

Wcześniej premier spotkał się z dowódcami Wojska Polskiego i szefami służb. „Wszyscy działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa Polski” - napisał Tusk w serwisie X.

13:14
29.12.2023

Rosyjski resort obrony ogłosił zakończenie jesiennego poboru

Do armii rosyjskiej jesienią miało zostać wcielonych 130 tys. żołnierzy. Komisje poborowe zaczęły prace związane z poborem 2 października, a pierwsi poborowi z jesiennego poboru zaczęli być kierowani do jednostek października.

12:54
29.12.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Nasze systemy rozpoznawcze nie są w stanie monitorować przelotu rakiet ukraińskich czy rosyjskich nad terytorium Polski

- To niepokojące - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych, który skomentował naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez obiekt, który, jak podało Dowództwo Operacyjne, nadleciał nad Polskę znad Ukrainy.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Nie możemy monitorować rakiet nad terytorium Polski
12:49
29.12.2023

Samoloty NATO były w 2023 roku podrywane ponad 300 razy, by zareagować na pojawienie się rosyjskich samolotów wojskowych

Z komunikatu NATO wynika, że „naruszenia przestrzeni powietrznej NATO przez rosyjskie samoloty wojskowe są rzadkie i, generalnie, trwają krótko”. Większość przechwyceń rosyjskich samolotów przez myśliwce NATO następuje nad Morzem Bałtyckim — wynika z komunikatu Sojuszu.

12:18
29.12.2023

Na obwód zaporoski spadło w czasie ataku rakietowego co najmniej 10 pocisków

Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego twierdzi, że były to w większości pociski hipersoniczne Kindżał. Nad obwodem zaporoskim udało się strącić co najmniej jeden pocisk. W wyniku ataku w obwodzie zaporoskim co najmniej cztery osoby zginęły, a 12 zostało rannych.

12:14
29.12.2023

Odprawa u premiera z szefem Sztabu Generalnego, ministrem obrony i szefami służb

Odprawa ma związek z informacjami o naruszeniu przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej.

12:12
29.12.2023

Litwa podnosi stawki transportu z Rosji i Białorusi

Litwa od 1 stycznia podniesie stawki na transport koleją towarów z Rosji i Białorusi, poinformował na stronie internetowej litewski kolejowy operator LTG Cargo.

Czytaj więcej

Litwa mocno podnosi opłaty dla Rosjan. Królewiec zapłaci więcej za tranzyt
11:41
29.12.2023

W BBN o 13:00 pilne spotkanie prezydenta z ministrem obrony i szefem Sztabu Generalnego

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

11:19
29.12.2023

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz: Jestem w kontakcie z prezydentem, premierem, dowódcą operacyjnym

„W związku z pojawieniem się niezidentyfikowanego obiektu w polskiej przestrzeni powietrznej służby państwa zadziałały natychmiastowo. Za pośrednictwem BBN jestem w kontakcie z prezydentem, premierem, Szefem Sztabu Generalnego oraz Dowódcą Operacyjnym SZ. Państwo działa!” - napisał w serwisie X wicepremier i minister obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz.

11:16
29.12.2023

Ambasador USA na Ukrainie: Ukraina potrzebuje funduszy teraz

Komentując nocny atak Rosji na Ukrainę ambasador USA w Kijowie, Bridget A. Brink oświadczyła, że Ukraina „potrzebuje funduszy teraz, by kontynuować walkę o wolność od takich horrorów w 2024 roku”. Obecnie Biały Dom czeka na zatwierdzenie przez Kongres dodatkowych środków na pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 60 mld dolarów. Bez tych środków USA nie będą w stanie przekazywać Ukrainie dalszej pomocy wojskowej — w tym m.in. amunicji przeciwlotniczej.

10:48
29.12.2023

W przestrzeń powietrzną Polski wleciał rano niezidentyfikowany obiekt powietrzny

Informację taką przekazało Dowództwo Operacyjne.

Czytaj więcej

Znad Ukrainy niezidentyfikowany obiekt wleciał w polską przestrzeń powietrzną
10:30
29.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 87 pocisków manewrujących i 27 dronów-kamikadze

Informację taką przekazał gen. Walerij Załużny, głównodowodzący ukraińskiej armii. Ukraińska obrona powietrzna strąciła 27 dronów Shahed 136/131 i 87 pocisków Ch-101/Ch-555/Ch-55. Załużny relacjonował, że Rosjanie najpierw zaatakowali Ukrainę dronami-kamikadze z północy i południowego-wschodu. Łącznie do tego ataku użyto 36 dronów-kamikadze. Z kolei ok. 6 rano 18 bombowców strategicznych Tu-95MS wystrzeliło co najmniej 90 pocisków Ch-101/Ch-555/Ch-55 w stronę Ukrainy. Jednocześnie ok. 5 rano znad obwodu kurskiego bombowce Tu-22M3 wystrzeliły osiem pocisków Ch-22/Ch-32 w stronę północnych i środkowych obwodów Ukrainy. Jednocześnie Charków został ostrzelany przy użyciu zestawów S-300, S-400 i Iskander — z obwodu biełgorodzkiego, kurskiego i okupowanego Krymu. Ok. 6:30 Rosjanie poderwali myśliwce MiG-31K, które wystrzeliły pięć pocisków hipersonicznych Kindżał  znad obwodu astrachańskiego. Rosjanie użyli też czterech pocisków przeciwradarowych Ch-31P i jeden pocisk Ch-59.

10:25
29.12.2023

Skutki ataku na Kijów

Według najnowszych informacji władz Kijowa, w wyniku ataku wojsk rosyjskich w stolicy Ukrainy jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne.

10:19
29.12.2023

Wzrosła liczba ofiar w Zaporożu

P.o. mer Zaporoża Anatolij Kurtiew przekazał, że liczba ofiar ataku rakietowego wojsk rosyjskich wzrosła do dwóch po tym, jak pod gruzami odnaleziono ciało kobiety.

10:02
29.12.2023

Zełenski: Rosja uderzyła prawie wszystkim, co ma w arsenale

Do ostatniego ataku rakietowego na Ukrainę odniósł się prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. W mediach społecznościowych napisał, że Rosja zaatakowała cele w Kijowie, Lwowie, Odessie, Dnieprze, Charkowie, Zaporożu i innych miastach. "Wystrzelono ok. 110 pocisków, większość została zestrzelona" - dodał.

09:50
29.12.2023

Ostrzał w obwodzie zaporoskim

Szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Jurij Małaszko podał, że rano wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy, którego celem było kilka przedsiębiorstw w Zaporożu. "Jedna z rakiet uderzyła w otwarty teren, druga zniszczyła prywatny dom" - przekazał Małaszko dodając, że uszkodzone zostały także inne budynki. Szef zaporoskich władz dodał, że w wyniku ataku jedna osoba zginęła, a pod gruzami mogą być ludzie.

09:37
29.12.2023

Ihnat: Rosja nie użyła rakiet typu Kalibr

Podczas zmasowanego ostrzału celów na Ukrainie wojska rosyjskie użyły różnych środków rażenia powietrznego - podał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. "Wszystko latało, nie było rakiet typu Kalibr" - zaznaczył. Według Ihnata, Rosjanie użyli m.in. pocisków Kindżał, S-300, Ch-22 lub Ch-32 oraz dronów Shahed. "Około 18 bombowców strategicznych Tu-95 wystrzeliło pociski Ch-101/Ch-555" - dodał rzecznik.

09:24
29.12.2023

W ataku na Lwów zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych

Informację taką przekazał gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki.

09:18
29.12.2023

Premier Ukrainy: Infrastruktura cywilna celem nocnego ataku powietrznego Rosjan

Denys Szmyhal pochwalił jednocześnie ukraińską obronę powietrzną za „wysoki poziom profesjonalizmu”.

09:13
29.12.2023

Cztery ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku na Dniepr

Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego pisze też o wielu rannych. W Dnieprze trafione zostało centrum handlowe, uszkodzony został także sześciopiętrowy budynek mieszkalny i szpital położniczy — pisze Łysak.

09:12
29.12.2023

Dwie ofiary nocnego ataku powietrznego na Kijów

O ofiarach śmiertelnych ataku informuje mer Kijowa, Witalij Kliczko.

09:10
29.12.2023

Liczba osób rannych w nocnym ataku na Kijów wzrosła do 17

Informację taką przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

08:56
29.12.2023

Straż Graniczna Ukrainy: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 18,076 mln osób

W ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 31,1 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 25,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,308 mln osób.

08:52
29.12.2023

Liczba rannych w ataku na Charków wzrosła do 11

Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, poinformował, że w wyniku ataku rakietowego zginął 35-letni mężczyzna, a 11 osób zostało rannych. W ataku zniszczone i uszkodzone zostały budynki magazynów i zakładów produkcyjnych na terenie miasta.

08:47
29.12.2023

W Kijowie szczątki rakiet uszkodziły budynki mieszkalne w czterech dzielnicach

MSW Ukrainy informuje o uszkodzeniu budynków w rejonach swiatoszyńskim, darnyckim, podilskim i szewczenkowskim.

08:25
29.12.2023

Nad obwodem żytomierskim strącono cel powietrzny

O aktywności obrony przeciwlotniczej informuje Witalij Buneczko, szef żytomierskiej obwodowej administracji wojskowej.

08:11
29.12.2023

Mer Dniepru, Borys Fiłatow, pisze o zabitych i rannych w ataku na miasto

Fiłatow napisał o tym na Facebooku. Nie podał jednak liczby ofiar ataku.

08:08
29.12.2023

Siedem osób rannych w ostrzale Kijowa

Informacje takie podał mer stolicy, Witalij Kliczko.

08:05
29.12.2023

W nocnym ataku na Lwów trafiony został budynek mieszkalny

Gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki poinformował też o pożarze na terenie jednego z miejskich liceów, spowodowanym prawdopodobnie upadkiem szczątków strąconej rosyjskiej rakiety.

08:01
29.12.2023

W Kijowie, w wyniku rosyjskiego ataku, uszkodzony został budynek stacji metra

Witalij Kliczko poinformował o uszkodzeniu budynku stacji Łukjaniwśka. Zapewnił jednocześnie, że metro kursuje w Kijowie normalnie.

07:59
29.12.2023

W atakach rakietowych na Charków zginęła jedna osoba

Siedem osób zostało rannych w wyniku nocnego ostrzału Charkowa — poinformował mer miasta, Ihor Terechow. W ataku uszkodzone zostały obiekty infrastruktury cywilnej.

07:56
29.12.2023

W Dnieprze w wyniku ostrzału w płomieniach stanęło centrum handlowe

Informacje takie przekazuje telewizja Suspilne.

07:29
29.12.2023

Szczątki rakiety spadły też na rejon podilski w Kijowie

W stolicy Ukrainy doszło do pożaru wielopiętrowego budynku mieszkalnego spowodowanego spadającymi na miasto szczątkami strąconych rakiet.

07:23
29.12.2023

Niespokojna noc i ranek na Ukrainie

Alarmy powietrzne niemal w całym kraju. We Lwowie w wyniku ataku dronów-kamikadze wybuchł pożar obiektu infrastruktury krytycznej.

Czytaj więcej

Tragiczna noc na Ukrainie: Eksplozje we Lwowie, Kijowie, Charkowie, Dnieprze. Wielu zabitych i rannych
07:12
29.12.2023

Szczątki zestrzelonej rakiety spadły na rejon swiatoszyński w Kijowie

Informację taką przekazał Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

07:01
29.12.2023

W Zaporożu rozległy się eksplozje

Na większości terytorium Ukrainy obowiązuje alarm powietrzny w związku z wystrzeleniem przez rosyjskie bombowce strategiczne pocisków manewrujących.

07:00
29.12.2023

Rankiem w Kijowie rozległy się eksplozje

Mer Kijowa, Witalij Kliczko pisze, że eksplozje są wynikiem aktywności obrony przeciwlotniczej.

06:54
29.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 357 520 żołnierzy, 5 953 czołgi, 11 033 pojazdy opancerzone, 8 417 zestawów artyleryjskich, 938 wyrzutni rakiet, 620 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 539 bezzałogowych statków powietrznych, 1 620 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 215 pojazdów (w tym cystern) i 1 254 jednostki sprzętu specjalnego.

06:19
29.12.2023

W Charkowie znów rozległy się eksplozje

Ukrinform informuje o co najmniej czterech eksplozjach w mieście, które już wcześniej było w nocy celem intensywnego ataku rakietowego przeprowadzonego przez Rosję.

06:18
29.12.2023

Trzy osoby ranne w nocnym ataku rakietowym na Konotop

O ataku na miejscowość w obwodzie sumskim informuje obwodowa administracja wojskowa.

06:17
29.12.2023

Lwów atakowało w nocy co najmniej 10 dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje Andrij Sadowy, mer miasta.

06:16
29.12.2023

Cały mijający rok wojna w Ukrainie miała już charakter pozycyjny

Zastygnięcie frontu, konieczność przejścia do tzw. obrony strategicznej i mobilizacji wszystkich zasobów ujawniło jednak w Ukrainie mnóstwo problemów. Wierzchołkiem góry lodowej była dymisja ministra obrony Ołeksija Reznikowa i rozpoczęcie próby zwalczania korupcji, przynajmniej w administracji wojskowej.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie - rok straconych nadziei
06:00
29.12.2023

W Dnieprze i obwodzie połtawskim rozległy się eksplozje

Eksplozje są prawdopodobnie skutkiem aktywności obrony przeciwlotniczej.

05:55
29.12.2023

W nocy na Charków spadło co najmniej osiem pocisków S-300 i Ch-22

O skutkach ostrzału miasta informuje mer Charkowa, Ihor Terechow. W związku z rosyjskim atakiem pojawiły się problemy z dostawami prądu w mieście. Pociski miały spadać przede wszystkim na rejony kijowski i chołodnohirski.

05:53
29.12.2023

W obwodzie kijowskim i większości Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Informację taką przekazuje ukraińska agencja Ukrinform.

05:33
29.12.2023

Ukraińska straż graniczna pokazała zniszczenie rosyjskiego systemu obserwacyjnego Murom-M

Nagranie pochodzi z obwodu charkowskiego.

05:10
29.12.2023

Na Charków spadły w nocy pociski Ch-22

Rosjanie ostrzeliwali miasto również z użyciem zestawów przeciwlotniczych S-300 — poinformował dowódca charkowskiego garnizonu, Serhij Melnyk. Rosjanie prowadzili ostrzał Charkowa z okolic Biełgorodu.

04:44
29.12.2023

Szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej odznaczył żołnierzy za zdobycie Marijinki

Rosjanie poinformowali o zajęciu miejscowości w obwodzie donieckim 25 grudnia. Jednak jeszcze 28 grudnia Ukraińcy podawali, że w północnej części miejscowości, która miała zostać kompletnie zniszczona w wyniku walk, znajdują się ukraińscy żołnierze. Tymczasem gen. Walerij Gierasimow pogratulował i wręczył odznaczenia żołnierzom 150. Dywizji i 5. Brygady Piechoty Zmotoryzowaniem za zdobycie Marijinki.

04:43
29.12.2023

Podczas nocnego ataku dronów na Lwów trafione zostały dwa cele w mieście

Informacje takie przekazał mer Lwowa, Andrij Sadowy. "Czekamy na więcej informacji od naszych służb operacyjnych" - dodał.

04:41
29.12.2023

W nocy w wielu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Alarm ogłoszono po poderwaniu się dziewięciu bombowców strategicznych Tu-95MS z lotniska w obwodzie murmańskim w Federacji Rosyjskiej, a także w związku z użyciem dronów-kamikadze przez Rosję.

04:37
29.12.2023

W nocy Charków znalazł się pod silnym ostrzałem rakietowym

Mer miasta, Ihor Terechow, informował o co najmniej sześciu eksplozjach, które rozległy się w mieście. O silnych eksplozjach informowała też charkowska policja.

04:34
29.12.2023

SBU zatrzymała kobietę biorącą udział w organizacji pseudoreferendum w okupowanym Chersoniu

59-letnia kobieta, po zajęciu przez Rosjan Chersonia, dobrowolnie zgłosiła się do współpracy z Rosjanami. W czasie pseudoreferendum z urną wyborczą chodziła od drzwi do drzwi zachęcając mieszkańców do udziału w referendum, które stało się dla Rosjan podstawą do aneksji okupowanej części obwodu chersońskiego. Kobiecie towarzyszyli uzbrojeni Rosjanie, którzy grozili mieszkańcom Chersona więzieniem, jeśli nie wezmą udziału w referendum. Za współpracę z Rosjanami kobieta otrzymała rosyjski paszport. Po wyzwoleniu Chersonia kobieta uciekła do Mikołajowa. Obecnie grozi jej do 10 lat więzienia i konfiskata mienia.

04:30
29.12.2023

Ukraiński resort obrony wyraził zainteresowanie szkoleniem ukraińskich pilotów we Francji

O takim zainteresowaniu mówił wiceminister obrony Ukrainy, gen. Iwan Hawryliuk, w czasie spotkania z delegacją francuskiego Senatu. Gen. Hawryliuk wyraził nadzieję, że Francja, w ramach koalicji na rzecz wzmocnienia ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, dostarczy Ukrainie dodatkowe nowoczesne zestawy przeciwlotnicze i amunicję do nich.

04:27
29.12.2023

Podczas wieczornego ataku dronów na Odessę szczątki drona spadły na wielopiętrowy budynek mieszkalny

W budynku, na który spadły szczątki drona, wybuchł pożar — informuje Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego.

04:25
29.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 673