Rosyjska rakieta w strefie powietrznej RP. Rosja żąda dowodów

Chargé d'affaires Federacji Rosyjskiej w Polsce Andriei Ordasz powiedział, że Warszawa odmówiła przedstawienia dowodów na rosyjskie pochodzenie rakiety, która wleciała w jej strefę powietrzną z Ukrainy - piszą rosyjskie media.

Publikacja: 29.12.2023 23:03

Służby w miejscowości Sosnowa Dębowa w woj. lubelskim. Od rana  w województwie lubelskim poszukiwano

Służby w miejscowości Sosnowa Dębowa w woj. lubelskim. Od rana w województwie lubelskim poszukiwano obiektu, który wleciał nad Polskę od strony granicy z Ukrainą

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 674

W piątek rano niezidentyfikowany obiekt powietrzny wleciał w strefę RP. Od momentu przekroczenia granicy do chwili zaniknięcia sygnału był obserwowany przez wojskowe stacje radiolokacyjne.  Fakt naruszenia przestrzeni powietrznej potwierdziło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W związku z naruszeniem polskiej przestrzeni publicznej w KPRM odbyła się narada z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza. Później w BBN odbyła się rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem obrony narodowej i dowódcami Wojska Polskiego.

Czytaj więcej

Szef SG: Wszystko wskazuje, że rakieta rosyjska wtargnęła w polską przestrzeń powietrzną

NATO i Biały Dom zapewniają o gotowości do udzielenia pomocy

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. "NATO - solidaryzuje się z naszym cennym Sojusznikiem, monitoruje sytuację i pozostaniemy w kontakcie po ustaleniu faktów. NATO pozostaje czujne" - napisał Stoltenberg po rozmowie.

Także doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przekazał w rozmowie z szefem BBN Jackiem Siewierą, że Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską i deklarują gotowość do udzielenia pomocy.

MSZ wzywa charge d'affairs Ambasady Federacji Rosyjskiej

Polskie MSZ wezwało Andrieja Ordasza. Z rosyjskim charge d'affairs rozmawiał wiceminister Teofil Bartoszewski, który relacjonował, że rosyjski dyplomata otrzymał notę z żądaniem wyjaśnienia incydentu.

Bartoszewski miał także zapowiedzieć, że przypadku kolejnego takiego incydentu, Polska „zareaguje ostrzej”.

Ordasz: Polska nie przedstawiła żadnych dowodów

Chargé d'affaires Federacji Rosyjskiej w Polsce Andrei Ordasz powiedział rosyjskim mediom, że Warszawa odmówiła przedstawienia dowodów, że to rosyjska naruszyła polską przestrzeń.

Dyplomata uznał oskarżenia Polski za bezpodstawne i zauważył, że Moskwa nie zamierza udzielać wyjaśnień w sprawie zdarzenia, dopóki nie zostaną jej przedstawione dowody na rosyjskie pochodzenie rakiety.

Wręczono mi notatkę zawierającą bezpodstawne twierdzenie, że 29 grudnia rano rosyjski obiekt powietrzny rzekomo naruszył polską przestrzeń powietrzną - mówił Ordasz w rozmowie z ”Ria Nowosti".

Pracownik jednego z instytutów badawczych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej pułkownik rezerwy Michaił Zarzeczny w rozmowie z "Komsomolską Prawdą" nazwał wypowiedzi polskiego Sztabu Generalnego "kłamstwem lub prowokacją”: - Strona polska ogłosiła „rosyjski pocisk”, choć nie podano żadnych danych potwierdzających naruszenie przestrzeni powietrznej ani dowodów na rosyjskie pochodzenie pocisku - powiedział.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"