04:51
22.12.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 667
00:12
22.12.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:56
22.12.2023

Viktor Orbán: Kiedy Rosja wypowie wojnę, będzie wojna

Podczas dorocznej konferencji prasowej w Budapeszcie Viktor Orbán stwierdził, że rosyjska napaść na Ukrainę nie jest wojną.

Czytaj więcej

Viktor Orbán: Rosyjska inwazja na Ukrainę to nie wojna
23:33
21.12.2023

Szwajcaria przekaże zimową pomoc dla Ukrainy w wysokości 13 mln dolarów

Wsparcie Szwajcarii obejmuje składki na zimowy program pomocy ONZ dla Ukraińskiego Funduszu Humanitarnego oraz naprawy infrastruktury energetycznej.

„Środki te obejmują wsparcie rządu dla kilku organizacji pozarządowych, które zapewniają ratującą życie pomoc zimową. Dzięki tej pomocy możliwe było wyremontowanie prawie 1000 mieszkań i domów oraz dystrybucja materiałów grzewczych do około 1300 gospodarstw domowych na obszarach frontowych” – czytamy w komunikacie prasowym.

Całkowita suma szwajcarskich inwestycji w zimowe środki pomocowe wynosi około 26 milionów franków szwajcarskich (ponad 30 milionów dolarów). W ostatnich miesiącach specjaliści ze Szwajcarskiej Jednostki Pomocy Humanitarnej odegrali kluczową rolę w odbudowie systemów wodociągowych i przepompowni, zapewnieniu centralnego ogrzewania i zapewnieniu dostępu do czystej wody pitnej.

23:08
21.12.2023

Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską firmę wodociągową

Ukraińscy hakerzy, rzekomo powiązani ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), przeprowadzili znaczącą operację cybernetyczną przeciwko Roswodokanal, największej rosyjskiej prywatnej spółce wodociągowej obsługującej 7 milionów konsumentów.

Źródło określiło tę operację jako „zemstę za atak na Kyivstar”.

12 grudnia rankiem największy ukraiński operator telekomunikacyjny Kyivstar i jeden z wiodących banków w kraju Monobank zostały zaatakowane przez hakerów, co spowodowało awarię techniczną uniemożliwiającą komunikację mobilną i dostęp do Internetu.

22:43
21.12.2023

FT: Japonia rozważa dostarczenie Wielkiej Brytanii pocisków kal. 155 mm w celu uzupełnienia jej zapasów i pomocy Ukrainie

Chodzi także o eksport rakiet Patriot produkowanych przez Mitsubishi Heavy Industries na licencji amerykańskich wykonawców z branży obronnej Lockheed Martin i RTX, dawniej Raytheon Technologies.

Jutro ma zapaść decyzja o złagodzeniu ograniczeń w eksporcie broni, która ma zapoczątkować te ustalenia — pisze ”Financial Times".

22:09
21.12.2023

Kułeba: USA mogą zatwierdzić pomoc dla Ukrainy  po 9 stycznia

- Kongres USA może przyjąć pakiet pomocowy dla Ukrainy w dowolnym dniu po 9 stycznia, kiedy Izba Reprezentantów wróci do pracy po przerwie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podczas nowojorskiego wydarzenia „Ukraina i świat w 2024 roku”.

Według niego demokraci i republikanie w Kongresie przestali się spierać na temat pomocy dla Ukrainy, teraz panuje ogólny konsensus polityczny: - Nie kłócą się o Ukrainę, Izrael, Tajwan, wsparcie jest potrzebne, ale kwestia granicy powinna zostać rozwiązany - mówił Kułeba.

21:39
21.12.2023

Ministrowie obrony Ukrainy i Portugalii rozmawiają o szkoleniu Ukraińców na F-16

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow poinformował w czwartek 21 grudnia, że odbył rozmowę telefoniczną z minister obrony narodowej Portugalii Heleną Carreiras, podczas której omawiano szkolenie ukraińskiego personelu technicznego i pomocniczego dla myśliwców F-16.

Minister obrony podczas rozmowy z Carreiras zaprosił także portugalskie firmy do „współinwestowania w ukraińskie produkcje obronne”.

21:10
21.12.2023

Kraje G7 zgadzają się na odroczenie spłaty zadłużenia Ukrainy do 2027 roku

Grupa oficjalnych wierzycieli Ukrainy z G7 i Klubu Paryskiego zgodziła się na odroczenie spłaty oficjalnego długu Ukrainy do 2027 roku.

Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko podpisał 21 grudnia poprawki do Protokołu ustaleń w sprawie zawieszenia oficjalnych spłat zadłużenia.

Dzisiejszy dokument przedłuży do końca marca 2027 r. porozumienie podpisane 14 września 2022 r. z grupą oficjalnych wierzycieli Ukrainy z G7 i Klubu Paryskiego, które przewiduje zawieszenie spłat długu publicznego i gwarantowanego publicznie.

Pod umową podpisali się przedstawiciele rządów Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Niemiec, Japonii i Wielkiej Brytanii.

20:47
21.12.2023

Niemcy zamieniają rosyjski gaz na norweski

Norwegia pozostanie największym dostawcą gazu ziemnego do Niemiec. Rosyjski gaz skutecznie wypychany jest przez dostawy z północy.

Czytaj więcej

Niemcy zastępują Rosję Norwegią. "Uzależnienie jest zbyt duże"
20:14
21.12.2023

Rosja rozpowszechnia fałszywe wiadomości o rzekomym posiadaniu przez dzieci Umerowa obywatelstwa USA

Rosyjscy propagandyści aktywnie rozpowszechniają fałszywe narracje na temat  obywatelstwa amerykańskiego dzieci ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa.

W rzeczywistości troje dzieci szefa resortu obrony jest obywatelami Ukrainy i uzyskali obywatelstwo w Ambasadzie Ukrainy w Stanach Zjednoczonych.

19:50
21.12.2023

Putin uderza w swoich największych lobbystów w UE

Najwięksi lobbyści interesów Gazpromu w Brukseli stracą swoje rosyjskie majątki. Kreml zagrabia aktywa austriackiego OMV i niemieckiego Wintershall. Oba nie wycofały się z Rosji po agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Kreml wymierzył kopniaka swoim lobbystom w Unii. Stracą rosyjskie aktywa
19:37
21.12.2023

Humeniuk: Rosjanie nie mają szans na powrót do Chersonia

- Obwód chersoński jest dobrze chroniony, a rosyjscy najeźdźcy nie mają szans na powrót do  Chersonia -powiedziała szefowa Zjednoczonego Centrum Koordynacyjnego Prasowego Południowych Sił Obronnych Natalia Humeniuk

19:11
21.12.2023

Zełenski i Guterres omawiali bezpieczeństwo cywilnej żeglugi na Morzu Czarnym

Podczas rozmowy telefonicznej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Generalny ONZ António Guterres omówili kroki zapewniające bezpieczeństwo cywilnej żeglugi na Morzu Czarnym.

Prezydent Ukrainy zaprosił przedstawiciela ONZ do udziału w czwartym spotkaniu doradców Formuły Pokojowej i podziękował Organizacji Narodów Zjednoczonych za odrębny plan na sezon zimowy.

18:46
21.12.2023

Trzy osoby zginęły w rosyjskich atakach na kopalnie węgla na Ukrainie

Trzy osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku bombowego w obwodzie donieckim na Ukrainie.

Minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko przekazał, że dziś dwie bomby lotnicze uderzyły w minę w mieście Torećk, zabijając jedną osobę i raniąc dwie inne.

Kolejne dwie bomby trafiły w inną kopalnię w okolicy, w wyniku czego dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne – powiedział Kłymenko.

18:14
21.12.2023

Zełenski o strzelaninie w Pradze

„Szokujące doniesienia o tragicznych wydarzeniach w Pradze. Niewinni ludzie zostali zabici i zranieni. Moje szczere kondolencje dla rodzin ofiar. Rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia” - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawiązując do strzelaniny w stolicy Czech, w której zginęło dziesięć osób.

17:53
21.12.2023

Ukraina zwiększa zadłużenie

Krajowe zadłużenie Ukrainy będzie musiało wzrosnąć, aby kraj przetrwał pierwsze dwa miesiące przyszłego roku ze względu na brak wsparcia zagranicznego, powiedział minister finansów kraju.

Zarówno USA, jak i UE mają trudności z osiągnięciem porozumienia w sprawie dalszego finansowania pomocy dla Kijowa, pozostawiając miliardy dolarów i euro w zawieszeniu.

„Niestety, w styczniu i lutym decyzje podjęte przez partnerów nie wystarczą, abyśmy poradzili sobie sami. Dlatego obecnie obowiązuje mechanizm Planu B” – cytuje wypowiedź Serhija Marczenki agencja Interfax.

17:21
21.12.2023

Orbán przyjął zaproszenie Zełenskiego na spotkanie

Węgierski  premier powiedział, że przyjął zaproszenie Wołodymyra Zełenskiego do odbycia w przyszłości dwustronnego spotkania.

Jeśli tak się stanie, będzie to pierwsze oficjalne dwustronne spotkanie obu przywódców od początku wojny.

Orbán powiedział, że Zełenski zaproponował spotkanie na początku tego miesiąca i zasugerował, że obaj przywódcy powinni „negocjować”. - Powiedziałem mu, że będę do jego dyspozycji. Musimy tylko wyjaśnić, co będziemy negocjować - powiedział.

16:51
21.12.2023

Ministerstwo obrony Ukrainy odrzuca pogłoski o werbowaniu Ukraińców z zagranicy

front. na wysłani i wojskowej Ministerstwo obrony Ukrainy odrzuciło sugestie, że Ukraińcy mieszkający za granicą mogliby zostać powołani do służby

Wcześniej  dziennik „Die Welt” cytował  wypowiedź ministra obrony Rustema Umerowa, który stwierdził, że Kijów planuje mobilizować Ukraińców w Europie i może ukarać tych, którzy się nie zastosują.

Illarion Pawluk, szef działu prasowego Ministerstwa Obrony Ukrainy, powiedział ukraińskim  mediom, że akcent w słowach Umerowa został przesunięty. Minister mówił o ogólnej potrzebie rekrutacji i znaczeniu „przekazywania Ukraińcom za granicą, jak ważne jest dla nich wstąpienie do wojska”.

- Nie odbyły się żadne dyskusje na temat poboru do wojska Ukraińców z zagranicy – ​​powiedział Pawluk.

16:16
21.12.2023

Rosja zapowiada reakcję, jeśli UE wykorzysta jej zamrożone aktywa do wsparcia Ukrainy

UE zaproponowała wykorzystanie dochodów wygenerowanych z około 300 miliardów dolarów (237 miliardów funtów) funduszy rezerwowych rosyjskiego banku centralnego zamrożonych po inwazji na Ukrainę w zeszłym roku.

Moskwa obiecała działania odwetowe, jeśli Unia Europejska wykorzysta zamrożone aktywa rosyjskie, aby zapłacić za odbudowę Ukrainy.

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow powiedział kanałowi Russia 24, że jego własne aktywa zostały zamrożone w drodze środków zaradczych.

15:49
21.12.2023

Medyczna marihuana zalegalizowana na Ukrainie

Parlament Ukrainy zatwierdził legalizację marihuany medycznej w odpowiedzi na rosnącą liczbę osób cierpiących na zespół stresu pourazowego podczas wojny.

Nowa ustawa, przyjęta większością 248 głosów w 401-osobowym parlamencie, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Oznacza to, że marihuana będzie legalna do użytku naukowego i przemysłowego, pod ścisłą kontrolą. Użytkowanie rekreacyjne pozostanie przestępstwem.

15:29
21.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o przechwyceniu ukraińskiej rakiety nad Morzem Azowskim

Rakietę miała zniszczyć obrona przeciwlotnicza — wynika z komunikatu resortu. Do przechwycenia doszło ok. 15:00 czasu moskiewskiego.

15:02
21.12.2023

W okupowanym Mariupolu rozległy się eksplozje

Informacje takie przekazuje ukraińska rada miasta na swoim kanale w serwisie Telegram.

14:45
21.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 553 samolotów, 260 śmigłowców, 9 928 bezzałogowych statków powietrznych, 442 zestawy przeciwlotnicze, 14 226 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 189 wyrzutni rakiet, 7 430 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 16 547 specjalnych pojazdów wojskowych — podało Ministerstwo Obrony Rosji w komunikacie.

14:17
21.12.2023

W pobliżu Kerczu, w rejonie Mostu Krymskiego, słychać było eksplozje

Informacje o eksplozjach podaje kanał „Krymski Wiatr” w serwisie Telegram.

13:54
21.12.2023

Dwie osoby ranne w wyniku ostrzału wsi Czausy w obwodzie briańskim

Informacje takie przekazuje Aleksander Bogomaz, gubernator obwodu briańskiego.

13:48
21.12.2023

Władimir Putin zachęca USA i Europę do "powrotu do współpracy gospodarczej z Rosją"

- Chciałbym zwrócić uwagę, że nie odcinamy się od amerykańskiego kontynentu, Ameryki Północnej, USA i Kanady, nie odcinamy się od krajów europejskich. (...) nadszedł czas, by przestać się oszukiwać i czekać aż (Rosja) upadnie. (...) Nie odtrącamy ich. Ale to jest ich sprawa, ich decyzja. Niech sami pomyślą czy kierują się efemerycznymi rozważaniami o zniszczeniu Rosji, czy interesami swoich krajów i swoich narodów — oświadczył Putin przemawiając na forum Rady ds. Rozwoju Strategicznego i Projektów Narodowych.  

13:25
21.12.2023

Most Krymski został tymczasowo zamknięty dla ruchu pojazdów

W przeszłości ruch na Moście Krymskim wstrzymywano w przypadku zagrożeniu atakiem z użyciem dronów morskich lub pocisków dalekiego zasięgu.

13:13
21.12.2023

Reprezentacja Rosji kończy rok na 38. miejscu w rankingu FIFA

Rosja jest notowana w rankingu mimo że jest zawieszona przez FIFA w rozgrywkach i nie mogła m.in. brać udziału w barażach o miejsce na mundialu, w którym ich rywalem miała być Polska. Piłkarska reprezentacja Rosji gra jedynie nieliczne mecze towarzyskie — ostatni rozegrała 20 listopada wygrywając z Kubą 8:0.

12:35
21.12.2023

Viktor Orban mówi, że bez zgody Węgier UE nie przekaże Ukrainie żadnych środków z budżetu

- Mogą, 26 członków UE, rozwiązać to zaciągając wspólną pożyczkę spoza budżetu. Jeśli taka propozycja się pojawi, zastanowimy się jak zareagować - powiedział Orban, który już wcześniej sugerował utworzenie specjalnego funduszu, z którego można byłoby wypłacać pomoc Ukrainie. Wpłaty do takiego funduszu, jak sugerował, byłyby dobrowolne.

Czytaj więcej

Viktor Orban: 26 krajów UE może wziąć pożyczkę i udzielić pomocy Ukrainie
12:15
21.12.2023

Jedna osoba ranna w ostrzale obwodu briańskiego przez Ukraińców

Ukraińcy mieli ostrzelać wieś Sopyczi w obwodzie briańskim — informuje gubernator obwodu, Aleksandr Bogomaz.

12:01
21.12.2023

Rosja odpowiada odwet za zajęcie 700 mln euro

Kreml zapowiedział, że zacznie konfiskować aktywa należące do zachodnich firm.

Czytaj więcej

Kreml chce konfiskować zagraniczne aktywa. To odpowiedź na działania Niemiec
11:49
21.12.2023

UE przekazała Ukrainie ostatnią w tym roku transzę pomocy finansowej

Ursula von der Leyen napisała w serwisie X, że Ukraina otrzymała 1,5 mld euro — ostatnią transzę z wartego 18 mld euro pakietu wsparcia finansowego Brukseli dla Kijowa w 2023 roku.

11:35
21.12.2023

Rosjanie twierdzą, że w ciągu roku strącili ponad 6 tys. celów powietrznych nad Ukrainą

Szef Sztabu Generalnego, gen. Walerij Gierasimow powiedział, że w 2023 roku w rejonie działań wojennych na Ukrainie rosyjska obrona powietrzna strąciła ponad 6 tys. celów z czego ponad 4,5 tys. stanowiły drony. Rosjanie mieli też strącić ponad 100 pocisków powietrze-ziemia dalekiego zasięgu Storm Shadow i do 90 pocisków HARM przeznaczonych do niszczenia radarów. Ponadto Rosjanie mieli strącić ponad 1 400 pocisków wystrzelonych przez wyrzutnie rakiet (m.in. HIMARS-y).

10:58
21.12.2023

Przewodnicząca rosyjskiej Rady Federacji: Nie można pozwolić, by Ukraina była antyrosyjskim projektem

Walentyna Matwienko, przewodnicząca Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu) oświadczyła, że obecnie nie ma warunków do zakończenia konfliktu na Ukrainie, a „specjalna operacja wojskowa” (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie — red.) powinna być prowadzona do osiągnięciu wszystkich celów, w tym upewnienia się, że „Ukraina nie jest antyrosyjskim projektem”. Matwienka odnotowała jednocześnie, że na Zachodzie „nie ma już argumentów za uzasadnianiem lokowania kolejnych dużych sum pieniędzy na Ukrainie”.

10:29
21.12.2023

Minister Obrony Ukrainy chce wysłać powołania Ukraińcom przebywającym za granicą

Rustem Umerow w rozmowie z niemieckimi mediami powiedział, że wszyscy obywatele Ukrainy w wieku poborowym, którzy obecnie przebywają za granicą, otrzymają wezwania do stawienia się w punktach poboru. - Chcemy sprawiedliwości dla wszystkich, ponieważ dotyczy to naszego własnego kraju. Wyślemy im zaproszenia powiedział Umerow.

10:14
21.12.2023

W Chersoniu nie jeżdżą trolejbusy

W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzona została trakcja trolejbusowa, trolejbusy nie wyjechały na trasy — informuje Roman Mroczko, szef chersońskiej administracji miejskiej.

09:59
21.12.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali placówkę medyczną w obwodzie chersońskim

Ostrzelany został też budynek mieszkalny — poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

09:34
21.12.2023

Ołeksij Daniłow wierzy w dalsze wsparcie wojskowe USA dla Ukrainy

- Wsparcie USA było i będzie. USA będą nadal wywiązywać się ze swoich zobowiązań wobec naszego kraju — powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.

09:03
21.12.2023

Kreml wyklucza negocjacje pokojowe z Ukrainą 

- Nie ma powodu, aby w tej chwili rozpoczynać negocjacje pokojowe z Ukrainą - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

09:02
21.12.2023

Od kwietnia Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy będzie kupować żywność dla wojska na nowych zasadach 

Od 1 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie kupować żywność dla wojska na nowych zasadach: katalog 409 pozycji dla profesjonalnie przygotowanych menu, z uwzględnieniem średnich cen, z oddzielnymi przetargami na dostawę - zapowiedziały władze kraju.

08:54
21.12.2023

Daniłow: Japonia wraca na międzynarodowy rynek broni, a to dla nas ważne 

- Po II wojnie światowej Japonia uchwaliła przepisy zakazujące eksportu jakiejkolwiek broni produkcji japońskiej. Teraz jest historyczny moment, kiedy Japonia powróci na ten rynek. I myślę, że Japonia przyjmie dokument dotyczący zdolności kraju do wejścia ze swoją bronią na rynki międzynarodowe. To dla nas ważne — powiedział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

08:00
21.12.2023

Rosjanie zestrzelili dron nad obwodem briańskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Aleksandr Bogomaz.

07:35
21.12.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy podkreśla, że żaden z rosyjskich okrętów, które znajdują się na wodach Morza Czarnego, nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

07:29
21.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 350 270 żołnierzy, 5 828 czołgów, 10 825 pojazdów opancerzonych, 8 226 zestawów artyleryjskich, 932 wyrzutnie rakiet, 611 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 342 bezzałogowe statki powietrzne, 1 613 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 919 pojazdów (w tym cystern), 1 208 jednostek sprzętu specjalnego.

06:59
21.12.2023

Obwód chersoński ostrzelany 131 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu informuje, że w wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby.

06:26
21.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 99 potyczek na froncie w ciągu doby

Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że w ciągu doby na froncie doszło do 99 potyczek, a ukraińskie lotnictwo zaatakowało 17 zgrupowań wroga i zestawów przeciwlotniczych. Rosjanie mieli z kolei przeprowadzić pięć ataków rakietowych, 68 ataków powietrznych i 88 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zamieszkanych.

06:15
21.12.2023

Trzem członkom rosyjskiej siatki w Polsce skazanym na najniższe kary – od ponad roku do 1,5 roku pozbawienia wolności – sąd uchylił areszt

Sąd podjął taką decyzję mając wiedzę, że grupa kierowana przez niejakiego „Andrieja” otrzymująca polecenia poprzez rosyjski komunikator „Telegram” obserwowała lotniska, planowała wysadzenie pociągów, z nawet zabójstwa. - To skandaliczna decyzja sądu. Obawa ucieczki, ukrywania się, które są przesłankami stosowania aresztu nadal przecież istnieje - komentuje w rozmowie z „Rz” Marcin Warchoł, były minister sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Sąd łaskawy dla rosyjskich szpiegów. Opuścili areszt
06:05
21.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 34 drony-kamikadze

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Rosjanie atakowali w nocy cele na Ukrainie z użyciem 35 dronów-kamikadze — wynika z komunikatu.

05:51
21.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 665 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:28
21.12.2023

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu ostrzega: Rosja czeka, aż chwyci mróz, by podjąć ofensywę na wschodzie

- Obserwujemy, że Rosjanie prowadzą i zamierzają prowadzić działania ofensywne, w szczególności na wschodzie wokół miejsca zwanego Awdijiwką. Uważamy, mamy wszelkie przesłanki, by tak uważać, że gdy ziemia zamarznie, bliżej końca stycznia i w lutym, Rosjanom będzie łatwiej — powiedział John Kirby dodając, że zwiększy to manewrowość rosyjskiej armii.

Czytaj więcej

USA: Rosja przygotowuje się do ofensywy na Ukrainie. Czas nie gra na naszą korzyść
05:07
21.12.2023

W środę wieczorem nad obwodem dniepropietrowskim strącone zostały dwa rosyjskie drony

Informację taką przekazał Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.

04:36
21.12.2023

Wołodymyr Zełenski zapowiada zmiany dotyczące dostępu dziennikarzy do linii frontu

Prezydent Ukrainy w czasie wieczornego wystąpienia mówił, że w środę rozmawiał z premierem i ministrem obrony Ukrainy o „dostępie dziennikarzy do frontu” i „informowaniu o wojnie”. - Przygotowaliśmy zmiany — powinno być więcej informacji o froncie. Jestem wdzięczny wszystkim tym, którzy rozumieją jak ważne jest to i jak pomaga naszej obronie i potrzebom naszej obrony utrzymywanie uwagi świata — wyjaśnił. 

04:32
21.12.2023

USA: Korea Płn. przekazała Rosji ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją

Informacje na temat skali pomocy wojskowej, jakiej Pjongjang udzielił Moskwie, przekazała ambasador USA przy NATO, Julianne Smith. - Mamy nowe informacje na temat przekazania ostatnio dodatkowej broni, która ma być użyta na Ukrainie, z Korei Północnej do Rosji. Według naszych informacji KRLD (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) przekazała ponad tysiąc kontenerów ze sprzętem wojskowym i amunicją do Federacji Rosyjskiej — powiedziała amerykańska dyplomatka. 

04:29
21.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje, kiedy żołnierze powołani do armii w ramach częściowej mobilizacji wrócą do cywila

W odpowiedzi na pytanie Borysa Wiszniewskiego z opozycyjnej partii Jabłoko, resort obrony Rosji poinformował, że „czas służby obywateli powołanych w ramach mobilizacji kończy się w momencie zakończenia częściowej mobilizacji”, które może zostać ogłoszone prezydenckich dekretem. Wiszniewski występował w imieniu żon mężczyzn powołanych do armii w ramach częściowej mobilizacji ogłoszonej w Rosji we wrześniu 2022 roku, które chciały ograniczenia czasu służby ich mężów do roku.

04:27
21.12.2023

W znajdującej się w pobliżu frontu miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim nadal pozostaje 800 mieszkańców

Nagranie z miejscowości publikuje policja obwodu donieckiego, która zapewnia, że udziela pomocy mieszkańcom miasta.

04:21
21.12.2023

Interfax: Rosyjski żołnierz skazany na kolonię karną za odmowę wyjazdu na wojnę

Sąd wojskowy w Jużnosachalińsku skazał na 2 lata i 9 miesięcy kolonii karnej żołnierza, który odmówił udania się w rejon „specjalnej operacji wojskowej” (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie) - informuje agencja Interfax. Żołnierz miał odmówić wykonania rozkazu na początku sierpnia. Został skazany na podstawie artykułu 332 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej mówiącego o odpowiedzialności za niewykonanie rozkazu przez członka Sił Zbrojnych.

04:20
21.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 665