00:11
23.12.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 668
23:44
23.12.2023

Rosjanie sprowadzają do okupowanego Melitopola „batalion” propagandystów

Do tymczasowo okupowanego miasta Melitopol w obwodzie zaporoskim rosyjscy najeźdźcy sprowadzili dużą liczbę propagandystów, aby rozpowszechniali fałszywe wiadomości na temat życia w warunkach okupacji.

Według mera Iwana Fiodorowa w przestrzeni informacyjnej Melitopola nie ma żadnych bezstronnych wiadomości, a jedynie rosyjska propaganda.

23:15
22.12.2023

Biden podpisał rekordowy budżet obronny USA

W piątek 22 grudnia prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę National Defense Authorization Act, która zapewnia rekordową kwotę 886 miliardów dolarów na potrzeby obronne kraju w roku budżetowym 2024.

W przypadku Ukrainy projekt ustawy rozszerza Inicjatywę na rzecz pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa, zezwalając w jej ramach na alokację 300 mln USD na lata budżetowe 2024 i 2025 (tj. do września 2025 r.).

Fundusze na wsparcie Ukrainy zawarte w budżecie obronnym USA są odrębne od projektu dodatkowego finansowania o wartości 111 miliardów dolarów, który utknął w Kongresie.

22:47
22.12.2023

Urzędnik Ministerstwa Obrony aresztowany w sprawie defraudacji

Jak podała 22 grudnia Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), wyższy rangą urzędnik Ministerstwa Obrony został zatrzymany w związku z podejrzeniem udziału w wykorzystaniu kontraktu na pociski artyleryjskie do defraudacji 1,5 miliarda Hrywien

Śledczy uważają, że w grudniu 2022 roku urzędnik „podpisał umowę ze specjalną  firmą eksportową na zakup hurtowej partii pocisków artyleryjskich” dla ukraińskiej armii. Agencja ds. Zamówień Obronnych Ministerstwa Obrony zawarła następnie umowę na te same pociski z tym samym producentem po niższej cenie, ponieważ nie korzystała z pośredników.

Nowy kontrakt „znacznie skrócił czas dostawy i obniżył jej koszt” – stwierdziło SBU.

Podejrzany „bezzasadnie przedłużył poprzednią umowę ze specjalną firmą eksportującą”, ignorując kontrakt Agencji Zamówień Obronnych i zapewnił, że prawie 1,5 miliarda Hr (40 milionów dolarów) zostało przelane na konto zagranicznego pośrednika. Śledczy przeszukali majątek mężczyzny i znaleźli dowody, w tym dokumenty, odnoszące się do sprawy. Podejrzanemu może grozić do 15 lat więzienia.

22:14
22.12.2023

Obrona powietrzna zestrzeliła 7 rosyjskich dronów w obwodzie odeskim

"Wszystkie siedem celów zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą. W wyniku eksplozji, gdy zestrzelony dron spadał, fala uderzeniowa uszkodziła okna jednej z placówek oświatowych obwodu odeskiego ” - brzmi komunikat Sił Obronnych Południe.

21:47
22.12.2023

Minister Dmytro Kułeba o stosunkach Polska-Ukraina

- Jest chęć rozwiązania tych kwestii po obu stronach, zarówno ukraińskiej, jak i polskiej. Musimy usiąść i przeprowadzić szczegółową dyskusję, aby znaleźć wyważone i prawnie uzasadnione rozwiązania – powiedział ukraiński polityk.

Czytaj więcej

Szef MSZ Ukrainy o stosunkach z Polską: Musimy usiąść i porozmawiać
21:14
22.12.2023

Ukraina inicjuje rozwiązanie umowy o wolnym handlu z Białorusią

Gabinet Ministrów Ukrainy na posiedzeniu w piątek 22 grudnia zainicjował rozwiązanie międzyrządowej umowy o wolnym handlu z Białorusią.

Rząd przyjął projekt ustawy rozwiązującej umowę o wolnym handlu między rządami Ukrainy i Białorusi oraz niektóre inne dokumenty przewidujące wolny handel między obydwoma krajami i zwolnienia z takiego reżimu.

Projekt ustawy zostanie teraz przekazany Radzie Najwyższej  do rozpatrzenia.

- Jest oczywiste, że od prawie dwóch lat pomiędzy Ukrainą a państwem agresorem i satelitą Rosji, Białorusią, nie ma handlu. Dzięki tym decyzjom jedynie dostosowujemy ramy prawne do dzisiejszych realiów – skomentował Taras Kaczka, wiceminister gospodarki i handlu. Umowa o wolnym handlu między Ukrainą a Białorusią obowiązuje od 1992 roku.

20:47
22.12.2023

Stoltenberg: Ukraina bliżej NATO i UE niż kiedykolwiek

Rosja nie będzie w stanie osiągnąć swoich celów na Ukrainie pomimo wielkich wysiłków, powiedział w wywiadzie dla DPA sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Według Jensa Stoltenberga Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę, aby uniemożliwić Ukrainie przejście do NATO i Unii Europejskiej. Mimo to po dwóch latach wojny Ukraina jest „bliżej NATO i UE niż kiedykolwiek”

Dodał, że Rosja poniosła poważną strategiczną porażkę na Ukrainie, a Ukraina w końcu osiągnie swój cel, jakim jest członkostwo w NATO.

Stoltenberg zauważył, że Rosja płaci ogromną cenę za totalną wojnę z Ukrainą i straciła już setki samolotów, tysiące czołgów oraz ponad 300 000 żołnierzy zabitych i rannych.

20:12
22.12.2023

Policja wszczyna oficjalne śledztwo w sprawie szefa kijowskiej policji

Policja wszczyna oficjalne śledztwo w sprawie szefa kijowskiej policji Szczedyły, którego posiadłość pod Kijowem odkryli dziennikarze.

Według doniesień mediów Szczedyło został poddany lustracji i powinien był zostać zwolniony, ale nadal pracuje na stanowiskach policyjnych, łamiąc prawo. Ponadto dziennikarze ustalili również, że jego rodzina posiada cztery mieszkania, kilka działek, łodzi i jacht.

19:43
22.12.2023

Ukraina odzyskała ciała 66 poległych żołnierzy

Ciała ukraińskich żołnierzy zostaną przetransportowane do wyspecjalizowanych instytucji państwowych w celu przeprowadzenia badań kryminalistycznych i identyfikacji. Następnie zostaną przekazane najbliższym.

Ukraina nie ujawniła, ilu żołnierzy zginęło w rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Była wiceminister obrony Hanna Maliar powiedziała w lipcu ubiegłego roku, że informacja ta pozostanie tajemnicą do końca stanu wojennego.

19:17
22.12.2023

Niemcy dostarczyli Ukrainie systemy przeciwlotnicze, pociski  i drony

Niemiecki rząd zaktualizował listę pomocy wojskowej dla Ukrainy 22 grudnia, ogłaszając dostawę 3 samobieżnych zestawów przeciwlotniczych Gepard wraz z dodatkowymi komponentami, oprócz wcześniej dostarczonych 49 systemów.

Oprócz 3 systemów Gepard Niemcy dostarczyły Ukrainie także 30 240 pocisków, a także 2500 pocisków kal. 155 mm pochodzących z zasobów niemieckich sił zbrojnych i przemysłu.

Na liście znalazła się także dostawa 2 czołgów do rozminowywania Wisent 1, 10 dronów rozpoznawczych Vector, 2 wozów straży granicznej i 2 systemów samoobrony dla śmigłowców AMPS.

Ukraina otrzymała także 8 ciężkich samochodów ciężarowych Zetros, 2 ciągniki siodłowe 8x8 HX81 i 5 naczep, 8 pojazdów z magazynów niemieckich sił zbrojnych i niemieckiego przemysłu, 25 536 pocisków kalibru 40 mm oraz nieokreśloną ilość środków medycznych.

18:48
22.12.2023

W Moskwie aresztowano szefa NPP Geophysics-Cosmos

W piątek media państwowe podały, że szef firmy produkującej systemy nawigacyjne dla rosyjskiego programu kosmicznego został aresztowany w Moskwie i oskarżony o poważne oszustwo.

Czytaj więcej

Szef firmy zajmującej się nawigacją kosmiczną aresztowany w Moskwie
18:17
22.12.2023

Ukraińskie Siły Zbrojne otrzymały 10 000 dronów

Ukraińskie Siły Zbrojne otrzymały wszystkie 10 000 dronów FPV z Operacji Unity, które zostały przekazane przez Favbet

Zbiórka pieniędzy na operację Unity rozpoczęła się w sierpniu.

17:49
22.12.2023

Francuscy senatorowie po wizycie na Ukrainie wzywają do zwiększenia dostaw broni

Delegacja Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Sił Zbrojnych Francji po tygodniowej wizycie na Ukrainie i w Polsce wezwała do zwiększenia pomocy wojskowej dla Kijowa, aby pomóc mu stawić czoła rosyjskiej agresji.

Delegacja czterech senatorów pod przewodnictwem Cédrica Perrina przebywała w dniach 18-22 grudnia na Ukrainie i w Polsce.

W Kijowie spotkali się z Rusłanem Stefanczukiem, marszałkiem ukraińskiego parlamentu, członkami parlamentu, ministrem obrony Rustemem Umierowem, Ihorem Żółkwią, zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy i Kyryło Budanowem, szefem wywiadu obrony Ukrainy.

W Polsce delegacja odbyła spotkania z  komisjami polskiego parlamentu i doradcą ds. bezpieczeństwa Prezydenta Andrzeja Dudy.

„Wszystkie informacje zebrane podczas tej misji potwierdzają, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia dostaw na Ukrainę amunicji i sprzętu wojskowego kluczowego w tym konflikcie (drony, artyleria, środki walki elektronicznej)” – czytamy w oświadczeniu.

17:22
22.12.2023

Polska ma nadzieję, że protesty kierowców ciężarówek na granicy z Ukrainą uda się zakończyć przed Nowym Rokiem

Polscy kierowcy blokują od 6 listopada kilka przejść z Ukrainą, żądając od UE przywrócenia systemu, w ramach którego ukraińskie firmy potrzebują zezwoleń na prowadzenie działalności w bloku, a europejscy kierowcy ciężarówek na wjazd na Ukrainę.

Po spotkaniu w Kijowie polski wiceminister infrastruktury wyraził nadzieję, że kwestię protestów kierowców ciężarówek na granicy z Ukrainą uda się rozwiązać do końca roku.

W piątek na innym spotkaniu Ukraina i Polska oświadczyły, że są gotowe podjąć próbę rozwiązania „problematycznych” kwestii w swoich stosunkach.

Zapowiedź pojawiła się podczas spotkania w Kijowie Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeby z polskim odpowiednikiem Radosławem Sikorskim.

16:56
22.12.2023

Turcja ma w przyszłym tygodniu omówić członkostwo Szwecji w NATO

Jak wynika z informacji na stronie internetowej parlamentu, we wtorek komisja spraw zagranicznych tureckiego parlamentu ponownie rozpatrzy kandydaturę Szwecji do członkostwa w NATO.

Szwecja i Finlandia poprosiły o członkostwo w NATO w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę.

Turcja zgłosiła jednak zastrzeżenia w związku z tym, jak twierdziła, że oba kraje chronią grupy uważane przez Ankarę za terrorystów. Turcja zatwierdziła w kwietniu kandydaturę Finlandii do członkostwa, ale wraz z Węgrami kazała Sztokholmowi czekać.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przedłożył parlamentowi w październiku projekt ustawy o ratyfikacji wniosku Szwecji o członkostwo w NATO, a parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych rozpoczęła debatę nad nim w listopadzie, ale odłożyła dalsze dyskusje.

16:33
22.12.2023

Prezes polskiego banku działającego na Ukrainie chwali pomysł Brzoski

- Uważam, że budowa tego funduszu to bardzo dobry pomysł - powiedział Jacek Szugajew, prezes Kredobanku, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Szef tego działającego na Ukrainie, ale należącego do polskiego PKO, banku ocenia, że Rafał Brzoska ma zarówno pomysł na stworzenie tego funduszu, jak i trafnie wskazuje obszary, gdzie Polska ma możliwość zaistnienia w wielkim wyzwaniu odbudowy kraju naszego sąsiada.

Czytaj więcej

Kredobank: Pomysł Rafała Brzoski na fundusz odbudowy Ukrainy jest świetny
16:04
22.12.2023

Moskwa grozi w odwecie przejęciem zachodnich aktywów

Rosja twierdzi, że nigdy nie pozostawi w spokoju żadnego kraju, który przejmie jej aktywa, i sprawdzi, jakie zachodnie aktywa mogłaby przejąć w odwecie w takim scenariuszu.

Kreml komentował pomysł dyskutowany na Zachodzie, w ramach którego część polityków sugeruje przekazanie Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów o wartości 300 miliardów dolarów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział na konferencji prasowej, że każde takie przejęcie będzie poważnym ciosem dla międzynarodowego systemu finansowego i że Rosja będzie bronić swoich praw przed sądami i innymi środkami, jeśli do tego dojdzie.

15:37
22.12.2023

Holandia dostarczy 18 samolotów F-16 na Ukrainę 

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił po rozmowie telefonicznej z premierem Holandii Markiem Rutte ogłosił, że kraj otrzyma 18 myśliwców F-16.

Holandia i Dania przewodziły latem 2023 r. w tworzeniu międzynarodowej koalicji, która miała szkolić ukraińskich pilotów do latania samolotami F-16.

15:05
22.12.2023

Radosław Sikorski mówi w Kijowie, że Polska chce, aby Rosja przegrała wojnę a Ukraina ją wygrała

- W tej tytanicznej walce Polska jest po waszej stronie. Ukraina jest krajem europejskim, wolnym narodem, który chce sam decydować o sobie, wybrał kierunek w kierunku Zachodu, macie prawo do tego wyboru i tego waszego prawa będziemy wam pomagać bronić, po to żeby nikt nie musiał schodzić do schronów, dlatego że pan Putin sobie zamarzył o budowie rosyjskiego imperium — mówił Radosław Sikorski w Kijowie. 

Czytaj więcej

Sikorski na Ukrainie: W Tusku macie przyjaciela, jesteście dla Polski inspiracją
14:42
22.12.2023

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Głównym rywalem F-16 są dziś rosyjskie myśliwce Su-35

Płk Jurij Ihnat mówił, że myśliwiec Su-35 jest „myśliwcem, którego głównym zadaniem jest eliminowanie celów powietrznych”. - To one polują dziś na nasze śmigłowce, ponieważ mają zaawansowane radary. Pokładowe radary tych samolotów mają zasięg ponad 100 km. Radary naszych samolotów — Su-27, MiG-29, widzą na odległość niemal trzy razy krótszą niż to co widzą myśliwce Su-35 — powiedział płk Ihnat.

14:06
22.12.2023

Alarm lotniczy w czasie konferencji prasowej Radosława Sikorskiego i Dmytro Kułeby w Kijowie

Sikorski udał się do Kijowa ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną w roli szefa MSZ w rządzie KO-Polski 2050-PSL i Nowej Lewicy.

13:29
22.12.2023

Mer Moskwy poinformował, że dron lecący w stronę Moskwy został strącony nad Podolskiem

Według wstępnych informacji w miejscu, na który spadły szczątki drona, nikt nie ucierpiał.

13:18
22.12.2023

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem moskiewskim

Dron miał zostać strącony ok. 12:40 czasu polskiego. Wcześniej resort obrony Rosji informował o przechwyceniu pięciu ukraińskich dronów nad obwodem briańskim i czterech — nad obwodem kałuskim.

13:12
22.12.2023

Zdaniem byłej doradczyni Donalda Trumpa ds. Rosji Władimir Putin wie jak schlebiać byłemu prezydentowi USA

- To jest dosłownie atut (gra słów — po ang. trump card) (Putina) - mówiła Fiona Hill w podcaście One Decision w rozmowie z Jane Ferguson i Richardem Dearlovem, byłym szefem wywiadu MI6, odpowiadając na pytanie czy Putin stawia na zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.

Czytaj więcej

Władimir Putin ma numer Donalda Trumpa. "Postrzega go jako kapitał"
12:41
22.12.2023

Władze Chersonia pokazały skutki porannego ostrzału miasta

W wyniku rosyjskiego ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne.

12:30
22.12.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Mychajliwkę w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału uszkodzony został budynek mieszkalny.

12:27
22.12.2023

Ukraińcy poinformowali o strąceniu trzech rosyjskich bombowców Su-34 na froncie południowym

Informację o strąceniu bombowców podał dowódca Sił Powietrznych Ukrainy, Mykoła Ołeszczuk.

11:39
22.12.2023

Dmitrij Pieskow martwi się o skutki przyjęcia Ukrainy do UE

- Przyjęcie takiego kraju jak Ukraina, niezależnie od jego problemów terytorialnych, przyjęcie takiego kraju do UE — to po prostu podważyłoby cały system Unii Europejskiej. A przytomne głowy rozumieją, że byłby to ciężar, którego UE nie może unieść - mówił w czasie konferencji prasowej Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Dmitrij Pieskow sugeruje, że UE może mieć roszczenia terytorialne wobec Rosji
11:17
22.12.2023

Policja z obwodu kijowskiego pokazuje skutki nocnego ataku dronów na ukraińską stolicę

W wyniku ataku uszkodzony został jeden wielopiętrowy budynek i jeden budynek mieszkalny. Ranne zostały dwie osoby.

10:52
22.12.2023

Ukraiński dron został strącony nad obwodem biełgorodzkim

Dron został sprowadzony na ziemię przez zestaw do walki radioelektronicznej — wynika z wpisu w serwisie Telegram gubernatora obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesława Gładkowa.

10:16
22.12.2023

Nad obwodem briańskim zestrzelono dwa ukraińskie drony

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Do strącenia dronów doszło ok. 10 czasu moskiewskiego.

10:08
22.12.2023

Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę upraszczającą importowanie pomocy humanitarnej na Ukrainę

Odpowiednia ustawa, z podpisem prezydenta, wróciła do Rady Najwyższej Ukrainy 21 grudnia.

09:49
22.12.2023

Rosjanie chcą powoływać do armii młodych Ukraińców z Mariupola

Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola alarmuje, że Rosjanie przygotowują się do powołania do armii młodych Ukraińców z Mariupola urodzonych w 2007 roku. Rosjanie mają tworzyć już listy Ukraińców, którzy mają być objęci rosyjskim poborem.

09:34
22.12.2023

Rosjanie ostrzeliwują Chersoń

Informacje takie przekazuje Roman Mroczko, szef chersońskiej, miejskiej administracji. Chersoń ostrzeliwany jest z okupowanego przez Rosjan lewego brzegu Dniepru.

08:56
22.12.2023

Radosław Sikorski z wizytą w Kijowie

To pierwsza zagraniczna wizyta nowego szefa polskiego MSZ.

Czytaj więcej

Pierwsza zagraniczna wizyta szefa MSZ Radosława Sikorskiego
08:53
22.12.2023

Gubernator obwodu chersońskiego oskarża Rosjan o zamordowanie ósmoklasisty

Chłopiec miał zostać zamordowany w jednej z miejscowości w okupowanej części obwodu chersońskiego. 20 grudnia chłopiec miał zostać zatrzymany w czasie robienia zdjęć, zaciągnięty przez Rosjan do domu i zastrzelony na oczach bliskich — poinformował Ołeksandr Prokudin na konferencji prasowej.

08:37
22.12.2023

Ukraińskie Ministerstwo Obrony wdrożyło siedem kolejnych standardów NATO

Resort obrony Ukrainy informuje, że w listopadzie i grudniu wdrożył standardy NATO dotyczące m.in. jakości paliw i smarów oraz szkolenia w zakresie łączności Marynarki Wojennej oraz zasad prowadzenia działań zbrojnych.

08:23
22.12.2023

3 900 ciężarówek czeka na przejściach granicznych na wjazd z Polski na Ukrainę

Informacje takie przekazuje rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej, Andrij Demczenko. Na granicy trwa blokada zorganizowana przez przewoźników z Polski, do których po pewnym czasie dołączyli też rolnicy.

08:20
22.12.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,886 mln osób

Tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 30,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 31,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — ponad 16,095 mln osób.

08:11
22.12.2023

Nikołaj Charitonow kandydatem Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej na prezydenta?

Kandydaturę Charitonowa miało zaproponować prezydium Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Charitonow był już kandydatem na prezydenta Rosji popieranym przez komunistów w 2004 roku.

08:03
22.12.2023

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Na wodach Morza Czarnego, jak podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy, znajdują się trzy rosyjskie okręty. Na Morzu Azowskim znajduje się jeden rosyjski okręt.

08:00
22.12.2023

W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zginęło trzech mieszkańców obwodu donieckiego

Informacje takie podaje p.o. gubernator obwodu donieckiego, Ihor Moroz. Z jego wpisu na Facebooku dowiadujemy się też, że dziewięciu mieszkańców obwodu zostało rannych.

07:30
22.12.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 117 razy

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne — informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:22
22.12.2023

W nocy nad Ukrainą strącono 24 drony-kamikadze

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy informuje o strąceniu 24 z 28 dronów-kamikadze, którymi Rosjanie w nocy atakowali cele na Ukrainie.

06:57
22.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 351 350 żołnierzy, 5 837 czołgów, 10 843 pojazdy opancerzone, 8 250 zestawów artyleryjskich, 932 wyrzutnie rakiet, 611 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 365 bezzałogowych statków powietrznych, 1 613 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 944 pojazdy (w tym cysterny), 1 217 jednostek sprzętu specjalnego.

06:25
22.12.2023

3,5 tys. gospodarstw domowych w obwodzie biełgorodzkim pozbawionych prądu w wyniku ukraińskiego ostrzału

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. W wyniku ostrzału uszkodzone miały zostać linie energetyczne na terenie obwodu.

06:18
22.12.2023

Rafał Brzoska, rozmawia z Amerykanami o odbudowie Ukrainy i zaczyna organizować wraz z innymi polskimi firmami fundusz odbudowy

Szef InPostu deklaruje przy tym wyłożenie 100 mln euro, zachęcając, by iść jego śladem. Jak mówi, sygnał naszej gotowości musimy wysyłać stale.

Czytaj więcej

Rafał Brzoska wykłada 100 mln euro na Ukrainę
05:55
22.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 666 dzień wojny na Ukrainie

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:37
22.12.2023

Think tank z USA: Bez pomocy Zachodu dla Kijowa, Władimir Putin podporządkuje sobie Ukrainę

W analizie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) czytamy, że jedynym działaniem, które może sprawić, iż Putin trwale nie będzie w stanie osiągnąć maksymalistycznych celów na Ukrainie, jest dalsza pomoc wojskowa Zachodu dla Kijowa, dzięki czemu ukraińska armia będzie mogła odpierać rosyjskie ataki i wyzwalać kolejne części okupowanej Ukrainy.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Władimir Putin nadal może podbić Ukrainę
05:11
22.12.2023

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa informuje o skutkach ataku dronów na Kijów

Jak podkreślił Serhij Popko, szef miejskiej administracji wojskowej, był to trzeci atak z użyciem dronów na ukraińską stolicę w ciągu sześciu dni. W wyniku ataku doszło do pożaru w mieszkaniach na górnych piętrach budynku wielopiętrowego w rejonie sołomiańskim. W trzech mieszkaniach uszkodzone zostały ściany. Dwie osoby zostały ranne.

04:46
22.12.2023

Wołodymyr Zełenski wzywa do "maksymalnego skupienia na obronie kraju"

- Teraz, w przededniu świąt Bożego Narodzenia, wszyscy w naszym państwie powinni pamiętać, że jest to czas koncentracji, pracy, czas, dzięki któremu będziemy mogli odpocząć później. Charków, Ługańsk, Donieck, Zaporoże, Chersoń, wszystkie inne nasze obwody, gdzie rozstrzyga się obecnie los naszego państwa. (...) Maksymalne skupienie na obronie (kraju). Maksymalne wysiłki na rzecz państwa. Maksimum energii dla Ukrainy, by była w stanie osiągnąć swoje cele. Dziękuję wszystkim, którzy żyją w ten sposób — mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

04:44
22.12.2023

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, spotkał się z dziećmi, które straciły rodziców w czasie wojny

Jedna z dziewczynek, z którymi rozmawiał Kułeba, poprosiła go, aby przekazał list byłemu premierowi Wielkiej Brytanii, Borisowi Johnsonowi. Kułeba obiecał wysłać list, a jeszcze w czasie spotkaniu wysłał Johnsonowi swoje selfie z dziewczynką.

04:42
22.12.2023

W nocy drony atakowały obwód odeski

W obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza — poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe” na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:29
22.12.2023

Dwie osoby zostały ranne w wieczornym ataku dronów na Kijów

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, poinformował, że w ataku uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne — wielopiętrowy budynek w rejonie sołomiańskim i dom w rejonie darnyckim. Jedna z osób rannych w ataku na budynek w rejonie sołomiańskim została hospitalizowana, drugiej udzielono pomocy na miejscu.

04:26
22.12.2023

Ukraińska straż graniczna opublikowała nagranie ilustrujące ostrzelanie rosyjskich pozycji w obwodzie zaporoskim

Koordynaty dla artylerii dostarczyli operatorzy dronów ze straży granicznej.

04:23
22.12.2023

Władze okupacyjne informują o ostrzale miasta Jasynuwata w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału miasta zajętego przez prorosyjskich separatystów w 2014 roku i od tego czasu pozostającego poza kontrolą Ukrainy, Jasynuwata została pozbawiona dostaw gazu. Poinformował o tym Dmitry Szewczenko, stojący na czele okupacyjnych władz miasta.

04:20
22.12.2023

W czwartek wieczorem nad obwodem kurskim w Rosji strącone zostały dwa ukraińskie drony

Pierwszy dron – jak wynika z komunikatu resortu obrony Rosji – został strącony ok. 22 czasu moskiewskiego, drugi – ok. 23:30.

04:19
22.12.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 666