Kredobank: Pomysł Rafała Brzoski na fundusz odbudowy Ukrainy jest świetny

Uważam, że budowa tego funduszu to bardzo dobry pomysł - tak o pomyśle Rafała Brzoski na stworzenie funduszu odbudowy Ukrainy mówi Jacek Szugajew, prezes działającego na Ukrainie Kredobanku.

Publikacja: 22.12.2023 16:36

Kredobank: Pomysł Rafała Brzoski na fundusz odbudowy Ukrainy jest świetny

Foto: OLEKSANDR GIMANOV / AFP

- Uważam, że budowa tego funduszu to bardzo dobry pomysł - powiedział Jacek Szugajew, prezes Kredobanku, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Szef tego działającego na Ukrainie, ale należącego do polskiego PKO, banku ocenia, że Rafał Brzoska ma zarówno pomysł na stworzenie tego funduszu, jak i trafnie wskazuje obszary, gdzie Polska ma możliwość zaistnienia w wielkim wyzwaniu odbudowy kraju naszego sąsiada. 

Czytaj więcej

Rafał Brzoska wykłada 100 mln euro na Ukrainę

Szugajew buduje swoją opinię na bazie — bezpośrednich obserwacji. Menedżer trafił do Kredobanku tuż przed pandemią, po której przyszła napaść Rosji na Ukrainę, przypadła mu więc rola prezesa na trudne czasy.

W tym roku pisaliśmy już o tym banku, ponieważ to Kredobank prowadził od lutego akcję udzielania kredytów dla ukraińskich małych i średnich firm, nawet w rejonie walk. Środki na ten cel, 10 mln euro w pierwszej transzy, przekazała UE za pośrednictwem polskiego BGK. Cały projekt, w który zaangażowane były poważne instytucje — Komisja Europejska, BGK i PKO — ma pomóc ukraińskim firmom w przetrwaniu najtrudniejszego okresu wojny: by biznes, który będzie mógł odbudowywać kraj, dotrwał końca wojny. 

Czytaj więcej

Kredobank ma 10 mln euro na kredyty w rejonie walk

- Uważam, że ten projekt jest dobrze przemyślany. Jego walorem jest to, że prywatny biznes deklaruje niebagatelny wkład i że warunkuje działanie tego funduszu od posiadania silnego partnera (ze wskazaniem na Amerykanów — red.). Sam bym się pod takimi postulatami podpisał, tym bardziej, że na wszystkich konferencjach powtarzam, że przy odbudowie Ukrainy Polska powinna działać inteligentnie. A to jest inteligentne podejście, które dodatkowo nie tylko nie koliduje z działaniami państwa, ale je uzupełnia — powiedział Szugajew „Rzeczpospolitej”.

Z jego obserwacji i danych wynika, że obecnie w Ukrainie najszybciej rozwija się przemysł spożywczy, głównie przetwórczy, maszynowy i przemysł lekki. Przemysł przetwórczy rozwija się dzięki rekordowemu urodzajowi w rolnictwie i ograniczeniom eksportu surowców rolnych. W efekcie, przetwórcy muszą wziąć na siebie przetworzenie żywności, która została w kraju, a w normalnych warunkach zostałaby wyeksportowana.

Czytaj więcej

Rafał Brzoska: Polski biznes musi zbudować fundusz odbudowy Ukrainy

Przemysł maszynowy i lekki są obecnie napędzane zamówieniami wojskowymi. Budownictwo nieco się ruszyło, ale po 40-proc. spadkach sytuacja jeszcze długo nie wróci do równowagi. Budowane są drogi, mosty, sieci elektroenergetyczne. Inflacja dziś wprawdzie wynosi 5,1 proc., ale w przyszłym roku spodziewana jest na poziomie 9,8 proc.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne