06:48
24.12.2023

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 669
00:01
23.12.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:47
23.12.2023

Zdjęcia z zaatakowanych przez Rosjan dzielnic mieszkalnych Chersonia

Także wieczorem Rosjanie atakowali Chersoń. Rakiety spadały na dzielnice mieszkalne. Powtarzające się ataki utrudniały pracę strażaków. Płonęło mieszkanie, na którego balkon spadł pocisk.

23:21
23.12.2023

Co najmniej 7 osób rannych w Chersoniu

„W wyniku rosyjskiego bombardowania Chersonia rannych zostało siedem osób. Wśród nich jest 15-letnie dziecko” – poinformował gubernator obwodu Ołeksandr Prokudin.

22:57
23.12.2023

Ambasador Niemiec w Rosji: Putin się nie zmieni

Alexander Graf Lambsdorff, ambasador Niemiec w Rosji, nie widzi obecnie żadnych zmian w stanowisku prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie wojny w Ukrainie. Nic nie wskazuje również na to, że Putin zmieni swoje stanowisko po wyborach prezydenckich w marcu przyszłego roku.

Czytaj więcej

Ambasador o Putinie: „Nie jest wcale skłonny do negocjacji”
22:20
23.12.2023

Anthony Blinken: Wzywamy do natychmiastowego uwolnienia Nawalnego

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, tym że nieznane jest miejsce pobytu Aleksieja Nawalnego, który prawie trzy tygodnie temu zaginął w rosyjskim systemie więziennictwa. Raz jeszcze wzywamy do jego natychmiastowego uwolnienia i zaprzestania ciągłych represji wobec osób niezależnych w Rosji” - napisał w mediach społecznościowych amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken.  

21:53
23.12.2023

Prokudin: Uszkodzone zostały bloki mieszkalne i placówka medyczna

Celem okupantów była infrastruktura krytyczna. Pożary objęły sieć gazową i placówkę medyczną. Nie ucierpieli cywile, ale uszkodzone zostały bloki mieszkalne - podał szef chersońskiej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.

21:22
23.12.2023

Pożary w Chersoniu po ataku rakietowym

W kilku dzielnicach Chersonia doszło do potężnych eksplozji, wybuchły pożary. I​nfrastruktura krytyczna w mieście została uszkodzona. Rosjanie uderzyli w sieć gazową. Zgłoszono pożar w jednej z miejskich placówek medycznych.

20:56
23.12.2023

Burmistrz Londynu zgodził się przekazać Ukrainie stare samochody

Sadiq Khan zwrócił się do ministra transportu Marka Harpera, by "w ramach programu złomowania umożliwił londyńczykom i ludziom w całym kraju, przekazywanie stosownych pojazdów Ukrainie". Z prośbą o przekazanie samochodów, które nie spełniają londyńskich norm, zwłaszcza modeli z napędem na cztery koła, zwrócił się we wrześniu mer Kijowa Witalij Kliczko. Wyjaśnił, że auta te mogłyby być wykorzystywane na Ukrainie do ratowania życia i pomocy w transporcie.

20:21
23.12.2023

Zełenski: Wzmocnienie naszej tarczy powietrznej jest skuteczne

„W tym tygodniu po raz kolejny udowodniliśmy, jak skuteczne jest wzmocnienie naszej tarczy powietrznej. I to nie tylko po to, by chronić miasta i wsie przed rosyjskimi dronami i rakietami, ale także przy działaniach na pierwszej linii frontu” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu transmitowanym w mediach społecznościowych. Podziękował także wszystkim partnerom Ukrainy, którzy "już pomagają i którzy przygotowują się do wsparcia Ukrainy w przyszłym roku”.

19:57
23.12.2023

Ukraina: Korupcja w ministerstwie obrony

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała szefa jednego z głównych departamentów ministerstwa obrony Ukrainy. Jest on podejrzany o kradzież 1,5 miliarda hrywien przeznaczonych na zakup pocisków artyleryjskich dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej

Korupcja w ministerstwie obrony Ukrainy. A na froncie brakuje pocisków
19:23
23.12.2023

Zmasowany atak na dzielnice mieszkaniowe Chersonia

Wojska rosyjskie przeprowadziły wieczorem zmasowany atak na dzielnice mieszkaniowe Chersonia. Słychać było potężne eksplozje, wybuchło kilka pożarów — poinformował szef administracji wojskowej tego położonego na południu Ukrainy miasta Roman Mroczko. "Wróg tradycyjnie uderzył w dzielnice mieszkaniowe" - przekazał Mroczko w mediach społecznościowych.

18:59
23.12.2023

Władze Kijowa zareagowały na decyzję o zawieszeniu protestu w Medyce

"Istotna poprawa sytuacji na zachodniej granicy. Polscy przewoźnicy przerwali blokadę przejścia granicznego Szeginie-Medyka. Przez kilka miesięcy ukraiński rząd blisko współpracował z polskimi kolegami, by rozwiązać ten problem; w końcu te wysiłki dają tak znaczące rezultaty"- napisała w mediach społecznościowych wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julija Swyrydenko.

18:25
23.12.2023

Medyka odblokowana, inne przejścia blokada trwa

Straż Graniczna szacuje, że czas obsługi kolejki tirów w Medyce zajmie 72 godziny. Trwa protest na pozostałych przejściach, czyli w Korczowej, Hrebenne i Dorohusku.

Czytaj więcej

Medyka odblokowana, na pozostałych przejściach blokada trwa
17:54
23.12.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy o sytuacji na froncie

"W ciągu dnia odbyło się 57 walk zbrojnych. Wróg wystrzelił 11 pocisków i przeprowadził 14 ataków powietrznych oraz 21 ostrzałów rakietowych na nasze pozycje wojskowe. W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych są ranni wśród ludności cywilnej. Są zniszczenia i uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych i innej infrastruktury cywilnej" - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w popołudniowym komunikacie w mediach społecznościowych.

17:16
23.12.2023

Rosja może przygotowywać bożonarodzeniową ofensywę na Ukrainie

Władimir Putin ma tendencję do podejmowania działań zbrojnych w okresie świąt, powiedział były dowódca Estońskich Sił Obronnych generał Riho Terras. Wobec tego zagrożenia generał  podkreślił potrzebę udzielenia Ukrainie znacznie większej pomocy ze strony Zachodu, ponieważ siły Kijowa są już na wyczerpaniu.

16:51
23.12.2023

Ukraina i Rosja dostają sygnały w sprawie zawieszenia broni

Rosja wysyła sygnały o gotowości do podjęcia rokowań pokojowych - poinformowały rosyjskie media niezależne, powołując się na dziennik The New York Times. Kreml ma je przekazywać kanałami dyplomatycznymi. Według The New York Times, armia agresora przejęła inicjatywę na kilku odcinkach frontu i chce wykorzystać tę sytuację, aby zakończyć działania zbrojne. Moskwa chce pokoju, ale nie zamierza opuszczać okupowanych ziem. Zdaniem źródeł, na które powołuje się The New York Times, Władimir Putin chce wykorzystać trudną sytuację Ukrainy na froncie oraz rzekomy spadek zainteresowania Zachodu wspieraniem ukraińskiej armii. Jednocześnie rosyjski reżim miałby wycofać się z żądań dotyczących odsunięcia od władzy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

16:11
23.12.2023

Rosja: Jekaterina Duncowa nie wystartuje w wyborach prezydenckich

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zablokowała możliwość startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich byłej dziennikarce, Jekaterinie Duncowej. Pretekstem stały się rzekome błędy we wniosku w sprawie rejestracji jej komitetu. W programie Duncowej było m.in. zakończenie wojny na Ukrainie i uwolnienie więźniów politycznych. Tej decyzji spodziewali się rosyjscy opozycjoniści, którzy uważają, że żadna osoba krytyczna wobec działań Putina nie będzie mogła wystartować w przyszłorocznych wyborach, pierwszych od inwazji na Ukrainę.

15:41
23.12.2023

Ukraińskie Siły Powietrzne ostrzegają przed rosyjskimi atakami rakietowymi

W wielu obwodach doszło do rosyjskich ataków rakietowych. „Dziś obwód kirowohradzki jest przedmiotem zmasowanego ataku rakietowego” – informował jego gubernator Andrij Rajkowycz. Odłamki pocisków uszkodziły dachy, płoty i samochody.  podając informacji o możliwych ofiarach. Gubernator poinformował też, że ukraińskie siły zbrojne zniszczyły cele nad obwodami kropywnickim i oleksandriańskim.

Wczesnym popołudniem w Dnieprze obowiązywał alarm powietrzny. Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że w okolicy miały miejsce eksplozje rakiet.

15:09
23.12.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy rozważa wysyłanie wezwań pocztą elektroniczną

Na Ukrainie rozważana jest możliwość powiadamiania mężczyzn o konieczności zgłoszenia się do wojskowego biura rejestracji i poboru za pośrednictwem powiadomień elektronicznych.

14:22
23.12.2023

Burmistrz Londynu zgadza się na przekazanie na Ukrainę samochodów przeznaczonych do złomowania

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan, zgodził się na przekazanie części samochodów przeznaczonych do złomowania na Ukrainę.

Sadiq Khan i były brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace zaapelowali do sekretarza transportu Marka Harpera o umożliwienie londyńczykom i innym osobom w całym kraju przekazania odpowiednich pojazdów na Ukrainie.

"Rozumiemy, że na Ukrainie istnieje szczególne zapotrzebowanie na pojazdy 4×4 i pojazdy ratunkowe" - czytamy w liście.

13:45
23.12.2023

Rosyjska rakieta Ch-59 zestrzelona w obwodzie dniepropietrowskim

Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski pocisk rakietowy Ch-59 w obwodzie dniepropietrowskim.

13:14
23.12.2023

Daniłow: 500 tys. osób to plan na rok, nie na miesiąc

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że mobilizacja 500 tys. osób to plan na 2024 rok. 

- To nie znaczy, że powinno to nastąpić za miesiąc lub dwa. To jest wizja wojska na następny rok. Ostateczna decyzja będzie znana po zatwierdzeniu pewnych dokumentów. Dlatego nie ma potrzeby krzyczeć teraz, że wszystkie 500 tys. będzie musiało zostać wcielonych jutro — powiedział Daniłow.

12:47
23.12.2023

Białoruś ponownie przedłużyła ćwiczenia wojskowe z Rosją 

Rosja i Białoruś po raz kolejny przedłużyły ćwiczenia na poligonach na Białorusi do co najmniej 31 grudnia 2023 roku.

12:14
23.12.2023

Ukraina i Niemcy negocjują w sprawie konkretnych systemów uzbrojenia

Ambasador Ukrainy w rozmowie z radiem RBB wskazywał, że Niemcy są obecnie drugim największym krajem pod względem wsparcia dla Kijowa. Jednocześnie przyznał, że gotowość do przekazywania dosłownie wszystkiego, co jest potrzebne, nadejdzie dopiero wtedy, gdy pojawi się zrozumienie, zarówno na poziomie przywódców, jak i zwykłych Niemców, że konieczna jest pomoc Ukrainie w wygraniu wojny.

Na pytanie, czy Berlin wywiera presję na Kijów, by ten rozpoczął rozmowy pokojowe z Kremlem, ambasador odpowiedział przecząco. Zapewnił, że żaden z niemieckich polityków nie domaga się tego, nawet za zamkniętymi drzwiami.

11:45
23.12.2023

Rosja przeprowadza zmasowany atak rakietowy na obwód kirowohradzki

Lokalne władze nie zdradzają szczegółów, ale potwierdzają, że doszło do zniszczeń.

11:00
23.12.2023

Myszy i szczury stały się problemem na linii frontu

Według brytyjskiego wywiadu, zarówno ukraińskie, jak i rosyjskie wojska cierpią z powodu inwazji szczurów i myszy.

Wywiad w sobotnim raporcie podkreśla, że z powodu niezebranych plonów oraz łagodnej jesieni populacja szczurów i myszy jest wyjątkowo duża. 

Wraz ze spadkiem temperatury, gryzonie zaczęły szukać schronienia w pojazdach i okopach. Ich obecność obniża morale wśród żołnierzy. Stanowią także zagrożenie dla sprzętu.

10:31
23.12.2023

Szef estońskiego MSW zadeklarował gotowość do ekstradycji Ukraińców do Sił Zbrojnych Ukrainy

Estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets ogłosił gotowość swojego kraju do ekstradycji mężczyzn zobowiązanych do odbycia służby wojskowej na Ukrainę w celu uzupełnienia Sił Obronnych. 

10:20
23.12.2023

Ponad 4000 ciężarówek czeka w kolejce na polskiej granicy, by wjechać na Ukrainę 

Ponad 4000 ciężarówek czeka w kolejce na wjazd na Ukrainę z Polski przed sezonem świątecznym — powiedział rzecznik ukraińskiej Straży Granicznej Andrii Demczenko.

09:47
23.12.2023

Eksplozje w Krzywym Rogu

Nada ranem w Krzywym Rogu rozległy się eksplozje. Siły Powietrzne zaapelowały do mieszkańców miasta Kropywnycki, by pozostali w schronach.

09:10
23.12.2023

Ukraińskie Ministerstwo Edukacji tworzy podręcznik dla nauczycieli poświęcony omawianiu wojny w szkołach 

Podręcznik zatytułowany "Jak rozmawiać o wojnie rosyjsko-ukraińskiej w szkole? Lekcje odwagi, walki i zwycięstw", został opracowany przez Ministerstwo Edukacji i podzielony na rozdziały skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.

Według ministerstwa, przewodnik pokaże nauczycielom, jak "wyjaśnić przebieg wojny rosyjsko-ukraińskiej, wyjaśnić uczniom, dlaczego dochodzi do wojen i rozwijać umiejętności korzystania z mediów".

08:35
23.12.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 352 390 żołnierzy

Rosja straciła 352 390 żołnierzy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r. - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Liczba ta obejmuje 1040 ofiar poniesionych przez siły rosyjskie w ciągu ostatniego dnia.

Według raportu Rosja straciła również 5 854 czołgi, 10 871 opancerzonych wozów bojowych, 10 995 pojazdów i zbiorników paliwa, 8 286 systemów artyleryjskich, 932 systemy rakietowe wielokrotnego wystrzeliwania, 611 systemów obrony powietrznej, 327 samolotów, 324 śmigłowce, 6 384 drony, 22 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

08:11
23.12.2023

Rosjanie zyskują przewagę na froncie dzięki przewadze liczebnej

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie: Rosjanie zaczynają zdobywać przewagę na froncie
07:39
23.12.2023

Na Morzach Czarnym i Azowskim nie ma rosyjskich okrętów

Ukraińska Marynarka Wojenna poinformowała, że wokół kraju nie ma obecnie rosyjskich okrętów wojennych. Cztery okręty, które mają na pokładzie pociski manewrujące Kalibr, znajdują się obecnie na Morzu Śródziemnym.

07:11
23.12.2023

Niemcy wysyłają amunicję i sprzęt do rozminowywania na Ukrainę 

Niemcy przekazały Ukrainie dodatkową pomoc wojskową, w tym amunicję do czołgów, sprzęt do rozminowywania i działa przeciwlotnicze - ogłosił niemiecki rząd 22 grudnia.

Najnowsza dostawa obejmuje amunicję do czołgów Leopard, trzy dodatkowe systemy przeciwlotnicze Gepard i dwa kolejne czołgi przeciwminowe Wisent.

07:08
23.12.2023

ISW: Zachodni urzędnicy nie powinni wyolbrzymiać porażek Rosji na Ukrainie 

Zachodni urzędnicy powinni uważać na publiczne komentarze, które sugerują, że Rosja została już pokonana na Ukrainie — napisał Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim raporcie z 22 grudnia.

W ostatnich dniach wysocy rangą zachodni urzędnicy publicznie komentowali strategiczne porażki Rosji na Ukrainie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział 22 grudnia, że rosyjski dyktator Władimir Putin "całkowicie stracił Ukrainę". Sekretarz stanu USA Antony Blinken wygłosił podobne komentarze 20 grudnia, mówiąc, że Rosja już nie osiągnęła swojego kluczowego celu, jakim było podbicie Ukrainy.

Ponieważ pomoc wojskowa dla Ukrainy zostaje ograniczana, a kraj przygotowuje się do trudnej zimy w stanie wojny, komentarze te mogą sugerować, że zachodnie wsparcie dla Ukrainy nie jest pilnie potrzebne — ostrzega ISW.

06:51
23.12.2023

Narodowe Centrum Oporu: Okupanci na Krymie rekrutują młodych ludzi na kursy pilotażu dronów

Na tymczasowo okupowanym Krymie Rosjanie nadal rekrutują młodych ludzi do wojny przeciwko Ukrainie, w szczególności rekrutują na kursy pilotażu dronów — poinformowało Narodowe Centrum Oporu.

Można dostać się na kurs tylko wtedy, gdy wyrazi się zgodę, by pojechać jako "ochotnik" na wojnę agresji przeciwko Ukrainie.

06:48
23.12.2023

Ukraińcy zestrzelili w nocy dziewięć Shahedów

"Od godziny 18:00 22 grudnia do północy 23 grudnia 2023 r. rosyjscy okupanci atakowali za pomocą bezzałogowych statków powietrznych Shahed z obszarów Bałakława — Krym, Primorsko-Achtarsk — Rosja" - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.

06:47
23.12.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 667