23:39
24.12.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:28
24.12.2023

Prezydent Mołdawii Maia Sandu będzie walczyć o drugą kadencję

- Zobowiązałem się zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby wypełnić misję integracji europejskiej. Otrzymaliśmy wsparcie tego kursu od państw członkowskich i potrzebujemy Waszego wsparcia, drodzy Mołdawianie, aby odnieść sukces. Musimy jeszcze zrobić wiele ważnych kroków i jestem gotowa kontynuować tę drogę, jeśli obdarzycie mnie zaufaniem i otrzymam   mandat w 2024 roku – powiedziała Sandu.

22:59
24.12.2023

Murmańsk. Pożar na statku "Siewmorput" o napędzie nuklearnym

24 grudnia na nuklearnym barkowcu „Siewmorput” w Murmańsku wybuchł pożar. Jest to największy ze wszystkich czterech statków handlowych o napędzie atomowym, jakie kiedykolwiek zbudowano

„Na terenie nabrzeża Federalnego Państwowego Przedsiębiorstwa Unitarnego Atomflot zgłoszono incydent, na miejsce natychmiast przybyły służby ratunkowe” – podało Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych. Pożar ugaszono.

Kontenerowiec o napędzie atomowym „Siewmorput” jest jedynym lodołamaczem na świecie o napędzie jądrowym. Jego konstrukcja pozwala na przechodzenie przez pola lodowe o grubości do 1 m z prędkością około dwóch węzłów. Wytrzymałość kadłuba umożliwia poruszanie się samodzielnie lub za pomocą lodołamacza.

22:22
24.12.2023

Ukraińskie Siły Powietrzne zlikwidowały kolejny Su-34

Siły Powietrzne podają, że w niedzielę wieczorem ukraińskie myśliwce przeciwlotnicze zniszczyły kolejny rosyjski bombowiec Su-34.

 „Potwierdzono pokonanie myśliwca bombardującego Su-34 w kierunku Mariupola przez nasz system rakiet przeciwlotniczych. Nie wrócił na lotnisko” – głosi komunikat Sił Powietrznych.

21:48
24.12.2023

SBU wykorzystuje drony morskie „Sea Baby” i „Mamai” do operacji specjalnych na Morzu Czarnym

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy skutecznie prowadzi operacje specjalne na morzu nie tylko dzięki morskim dronom „Sea Baby”, ale także korzysta z innego drona o nazwie „Mamai” – poinformowało w niedzielę biuro prasowe SBU.

Według służb specjalnych „Mamai” jest najszybszym obiektem na Morzu Czarnym i może rozpędzić się do 110 km/h. Z kolei „Sea Baby” służyły do ataków na zbudowany przez okupantów most przez Cieśninę Kerczeńską i inne obiekty wroga.

21:21
24.12.2023

W rosyjskich atakach w obwodzie donieckim rannych zostało 3 cywilów

Siły rosyjskie zaatakowały dwie wsiena linii frontu w obwodzie donieckim przy użyciu bomb kierowanych, raniąc trzech cywilów i niszcząc domy – poinformowała  Prokuratura Generalna.  

20:58
24.12.2023

Wywiad jednego z państw europejski ostrzega przed możliwym atakiem Rosji

Szczególnie  niebezpieczny ma być okres pomiędzy odejściem obecnego prezydenta USA ze stanowiska na początku listopada 2024 r. a objęciem urzędu przez jego potencjalnego następcę w styczniu 2025 r.

Czytaj więcej

"Bild": Rosja może podjąć próbę ataku na Europę zimą 2024/25
20:26
24.12.2023

Eksplozje w okupowanym Tokmaku

W okupowanym Tokmaku w obwodzie zaporoskim słychać było trzy głośne eksplozje.

19:59
24.12.2023

Pożar w okupowanej Gorłówce

O potężnym pożarze w tymczasowo okupowanej Gorłówce w obwodzie donieckim informują lokalne media.

19:32
24.12.2023

Umerow: Ukraińscy producenci dronów pracują pełną parą

- Ministerstwo Obrony zamierza zapewnić wojsku maksymalną liczbę dronów, dlatego producenci pracują pełną parą - powiedział minister obrony Rustem Umerow.

- Zgodnie z zapotrzebowaniem zaczynamy  teraz skupować drony, produkować, współpracować z partnerami, aby przekazywali je również w ramach międzynarodowej pomocy technicznej. Cel zapowiadany zarówno przez wolontariuszy, jak i władze, jesteśmy w stanie osiągnąć – powiedział minister.

19:00
24.12.2023

Islandia dołączy do dwóch koalicji wspierających Ukrainę

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę Islandia zapewnia Ukrainie wsparcie humanitarne, gospodarcze i związane z bezpieczeństwem, działając głównie za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych, Banku Światowego, NATO i innych forów wielostronnych.

W niedzielę ogłoszono, że Islandia dołączy do Koalicji IT, której celem jest dostarczenie bezpiecznej i odpornej infrastruktury informatycznej dla Ministerstwa Obrony Ukrainy i Sił Obronnych, oraz do koalicji Mine Action, która działa na rzecz rozminowania Ukrainy.

- Jestem wdzięczny rządowi i społeczeństwu Islandii za ich zdecydowane wsparcie. Dzięki naszym partnerom będziemy mogli wzmocnić nasze możliwości w obszarach technologii informatycznych, komunikacji i bezpieczeństwa cybernetycznego, a także dysponować niezbędnymi szkoleniami i sprzętem do rozminowywania – powiedział Rustem Umerow, Minister Obrony Ukrainy.

18:33
24.12.2023

Rosja potrzebuje miesięcy, aby powrócić do niskich stóp procentowych

W odpowiedzi na utrzymującą się inflację Rosyjski Bank Centralny na początku grudnia po raz piąty z rzędu podniósł główną stopę procentową do 16 proc. Zasygnalizował także, że cykl zacieśnienia polityki pieniężnej dobiegł końca.

Następne posiedzenie Zarządu Narodowego Banku Polskiego w sprawie ustalenia stóp procentowych odbędzie się 16 lutego.

Na tle niedoborów w kilku regionach Rosji ceny jaj wzrosły o około 42 proc., co wywołało reakcję prezydenta Rosji Władimira Putina.

18:10
24.12.2023

Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps: Zachód nie może sobie pozwolić na wygraną Rosji 

W wywiadzie dla „The Sunday Times” Shapps podkreślił, że konsekwencje utraty Ukrainy „byłyby niezwykle poważne dla Europy, Wielkiej Brytanii i świata jako całości”.

17:50
24.12.2023

Zełenski: Cieszę się, że widzę pierwszą gwiazdę na niebie, a nie rakiety czy drony

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoich życzeniach bożonarodzeniowych podkreślił, że w tym roku Ukraińcy obchodzą to święto w tym samym dniu i wspólnie z Europą i światem.

- Dzisiaj wszyscy Ukraińcy są razem. Wszyscy razem świętujemy Boże Narodzenie. W tym samym dniu jako jedna wielka rodzina, jako jeden naród, jako jeden zjednoczony kraj. I dziś nasza wspólna modlitwa będzie silniejsza niż kiedykolwiek. Modlitwa ludu. Dziś zjednoczy miliony głosów – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. I rozbrzmiewa dzisiaj bez różnicy czasu wynoszącej dwa tygodnie. Rezonuje razem z Europą i światem - mówił Zełenski.

17:23
24.12.2023

Ukraińskie Ministerstwo Obrony zapowiada utworzenie koalicji artyleryjskiej

Ministerstwo Obrony Ukrainy zapowiedziało utworzenie w styczniu 2024 r. koalicji artyleryjskiej w celu wzmocnienia ukraińskich sił zbrojnych.

O utworzeniu nowej koalicji dyskutowano na spotkaniu wiceministra obrony gen. broni Iwana Hawryliuka z delegacją francuskiego Senatu.

Hawryliuk powiedział, że Siły Zbrojne Ukrainy są zainteresowane dalszymi zakupami samobieżnych systemów artyleryjskich Cezar, które wykazały się wysoką skutecznością i celnością w walce.

17:00
24.12.2023

Szef obrony Finlandii: Nie widać szybkiego końca  wojny na Ukrainie

Minister obrony Finlandii Antti Häkkänen w przemówieniu bożonarodzeniowym skierowanym do żołnierzy sił pokojowych powiedział, że na Ukrainie toczy się wojna o przyszłość całej Europy.

- Polityka siłowa Rosji stworzyła poczucie braku bezpieczeństwa i niepewności w Europie, a pośrednio na całym świecie. Mamy bolesne dowody na to, że większe państwo mogłoby czuć się uprawnione do ingerencji w wybory swojego mniejszego sąsiada i być skłonne do użycia środków militarnych do realizacji własnych celów – powiedział Häkkänen.

16:35
24.12.2023

Ewakuacja mieszkańców 19 miejscowości w obwodzie sumskim

Administracja Wojskowa Obwodu Sumskiego podała, że łącznie ewakuacją objęci są mieszkańcy osiedli w promieniu 5 km w 4 powiatach – 15 hromad w obwodzie sumskim. Ogólna liczba osób wynosi 12 689, w tym 712 dzieci.

16:11
24.12.2023

Elektrociepłownia w obwodzie donieckim została zamknięta w wyniku rosyjskich ataków

W wyniku działań wojennych doszło do awaryjnego wyłączenia jednego z bloków elektrowni cieplnej (TPP) w obwodzie donieckim,  linia 330 kV należąca do ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Ukrenergo została uszkodzona.

W zakrojonym na szeroką skalę ataku na elektrociepłownię w obwodzie donieckim rannych zostało pięciu pracowników. Wszyscy zostali zabrani do szpitala.

W okolicy trwają walki.

15:39
24.12.2023

Prezydent Mołdawii chce referendum ws. przystąpienia do UE

24 grudnia prezydent Maia Sandu zaproponowała parlamentowi zorganizowanie referendum w sprawie przystąpienia Mołdawii do Unii Europejskiej.

Głowa państwa uważa, że ​​powszechne głosowanie może odbyć się jesienią 2024 roku.

Proszę parlament o zainicjowanie organizacji jesienią przyszłego roku referendum, w którym decydujący będzie głos obywateli. Zobowiązałam się zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby wypełnić misję integracji europejskiej. Otrzymaliśmy wsparcie dla tego kursu od krajów członkowskich i potrzebujemy waszego wsparcia, drodzy Mołdawianie, aby odnieść sukces – mówiła Maia Sandu.

15:19
24.12.2023

Umerow: O demobilizacji będziemy mogli mówić dopiero po zakończeniu wojny

Minister obrony Ukrainy  Rusłan Umerow powiedział, że Ministerstwo Obrony Narodowej i Rada Najwyższa (parlament Ukrainy) przygotowują projekt ustawy o mobilizacji, który wkrótce zostanie zarejestrowany.

Umerow uważa, że „jeśli rząd chce mieć poparcie społeczeństwa”, musi wyjaśnić, w jaki sposób będzie przebiegać mobilizacja, demobilizacja, odroczenie, ochrona socjalna itp.

- Słowa "demobilizacja" możemy używać dopiero po zakończeniu wojny. W sytuacji, gdy wróg kontynuuje działania wojenne, znaleźliśmy rozwiązania, które pozwolą osobie, która od dwóch lat znajduje się na linii frontu, poznać zasady korzystania z przerwy lub częściowego zwolnienia - powiedział Umerow.

Minister obrony narodowej chciałby, aby służba w wojsku „nie była postrzegana jako kara”.

14:56
24.12.2023

Trójka kolejnych ukraińskich dzieci wraca z terytorium okupowanego przez Rosję

Zespołowi organizacji charytatywnej Save Ukraine udało się odprowadzić z czasowo okupowanego terytorium Ukrainy trójkę kolejnych dzieci — poinformował Mykoła Kuleba, założyciel Save Ukraine.

„Zespołowi Save Ukraine udało się odzyskać z czasowo okupowanych terytoriów jeszcze trójkę dzieci. Zakończyliśmy w ten sposób 14. misję ratunkową, podczas której uratowaliśmy 14 dzieci, w tym siedmioro dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej” – powiedział Kuleba.

Według niego na początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę 8-letni Jelysei mieszkał z babcią w tymczasowo zajętej części obwodu chersońskiego, a jego matka mieszkała w Odessie. Babcia zmarła, a Rosjanie natychmiast umieścili dziecko w internacie. Matka nie mogła przyjechać po syna ze względu na zły stan zdrowia, dlatego pojechał po niego kuzynka kobiety. Dziecko nie zostało jej jednak wydane, choć kobieta posiadała wszystkie niezbędne dokumenty.

„Trzeba było działać, bo jeśli dziecko przez pół roku pozostanie w Rosji bez opieki rodzicielskiej, otrzymuje odpowiedni status, który pozwala na przekazanie go rosyjskiej rodzinie. Dlatego nasz Zespół zrobił wszystko, aby matka otrzymała niezbędną pomoc medyczną i mogła zabrać dziecko z okupowanego terytorium” – powiedział Kuleba.

Kobieta musiała przejść wielogodzinne przesłuchania przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Udało jej się jednak odebrać chłopca z internatu.

„Na Ukrainę wraz z Jelysiejem przyjechali także dwaj 18-letni bracia, Andrii i Mychajło. Obaj są sierotami. Przed inwazją na pełną skalę wychowywali się w rodzinie zastępczej na okupowanym terytorium. Po osiągnięciu pełnoletności chłopcy zdali sobie sprawę, że już niedługo władze okupacyjne wyślą ich do walki przeciwko własnemu narodowi. Na Ukrainie obaj byli poszukiwani jako osoby zaginione” – powiedział Kuleba.

Według niego, teraz cała trójka jest bezpieczna. Dzieci czekają na wyzdrowienie i powrót do normalnego życia.

14:27
24.12.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępia „terrorystów, którzy zaatakowali Chersoń"

Fale rosyjskiego ostrzału i ataków dronów na południowy ukraiński region Chersoń pochłonęły życie czterech osób, a inne zostały ranne.

14:00
24.12.2023

Rosja użyła dronów, aby znaleźć ukraińskie systemy, które zestrzeliły trzy myśliwce Su-34

Armia rosyjska używa dronów, próbując znaleźć systemy uzbrojenia, których siły ukraińskie użyły do zestrzelenia 22 grudnia trzech myśliwców bombowych Su-34 — powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

„Teraz wróg za pomocą dronów próbuje zebrać jak najwięcej informacji wywiadowczych w południowych obszarach, gdzie zestrzelono rosyjskie myśliwce” – powiedział.

Ihnat dodał, że robiąc to, wojska rosyjskie szukają systemów, „z których ich samoloty zostały wysłane do wiecznego lotu”.

Ihnat powiedział, że armia rosyjska musi zrozumieć, że ukraińskie systemy uzbrojenia, w tym dostarczane przez partnerów międzynarodowych, mogą zostać rozmieszczone w różnych sektorach frontu, a nie tylko tam, gdzie okupanci stracili niedawno Su-34.

„Siły Powietrzne mogą prowadzić takie operacje w różnych sektorach. Pytanie tylko, czy takich systemów powinno być więcej i kwestia ta jest omawiana w ramach naszej niedawno utworzonej koalicji obrony powietrznej” – powiedział Ihnat.

Podkreślił, że Ukraina czeka na pomoc wojskową, w tym ze strony Niemiec, oraz dostawę dodatkowych systemów Patriot, IRIS-T i innego uzbrojenia, które pomogą Ukrainie uzyskać przewagę nad siłami wroga i wypchnąć je od granic Ukrainy.

13:32
24.12.2023

Siły Ukrainy odparły 17 rosyjskich ataków na lewym brzegu Dniepru

Południowe siły obronne Ukrainy poinformowały o tym w poście w Telegramie.

Według raportu Rosjanie po poniesieniu strat wycofali się na swoje pozycje.

12:58
24.12.2023

"Plus Minus": Politykę wschodnią oddano dyletantom

Czytaj więcej

Witold Jurasz: Politykę wschodnią oddano dyletantom
12:24
24.12.2023

Borrell: Putin „będzie kontynuował wojnę aż do ostatecznego zwycięstwa”

Rosyjski przywódca Władimir Putin „nie może zadowolić się ograniczonym zwycięstwem terytorialnym” i „postanowił kontynuować wojnę aż do ostatecznego zwycięstwa” – powiedział główny dyplomata UE Josep Borrell w wywiadzie dla „The Guardian”.

11:57
24.12.2023

Cameron o wsparciu wojskowym dla Ukrainy: Wielka Brytania postara się zrobić jeszcze więcej w 2024 r

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że w przyszłym roku rząd Wielkiej Brytanii zamierza utrzymać poziom wsparcia dla Ukrainy, przynajmniej na obecnym poziomie — podaje „The Telegraph”.

Cameron nazwał agresję Rosji jednym z głównych zagrożeń dla bezpieczeństwa światowego. Według niego zarówno w 2022 r., jak i w tym roku Wielka Brytania zapewniła Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości ponad 2 miliardów funtów (2,5 miliarda dolarów).

Zapytany, czy spodziewa się powtórzenia tego poziomu wsparcia w przyszłym roku, brytyjski minister spraw zagranicznych wyraził nadzieję, że Londyn będzie starał się zrobić więcej.

„Tak i myślę, że potencjalnie moglibyśmy osiągnąć coś więcej. Zastanawiamy się, jakie elementy wydatków moglibyśmy rozłożyć na lata” – powiedział.

Zasugerował, że można zrobić więcej, aby znacznie zwiększyć ilość broni i sprzętu produkowanego przez brytyjskie firmy obronne chcące uzupełnić zapasy wyczerpane wojną na Ukrainie.

„Powinniśmy postrzegać zwiększanie naszych zapasów zarówno jako coś dobrego dla Ukraińców, jak i dobrego dla nas w bardziej niebezpiecznym świecie” – dodał brytyjski minister.

11:22
24.12.2023

Rosjanie odtwarzają hitlerowskie linie obronne na Zaporożu

Na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu zaporoskiego rosyjskie siły inwazyjne próbują odtworzyć linię obronną wyznaczoną pierwotnie przez nazistów podczas II wojny światowej — burmistrz Melitopola Iwan Fiodorow poinformował o tym za pośrednictwem Telegramu.

„Kremlowski dyktator wybrał taktykę Hitlera i stara się zbudować oś obronną wzdłuż linii Stellunga. Jednak wówczas nazistom nie udało się jej utrzymać i dzisiaj nazistom też się to nie uda” – napisał.

Według Fiodorowa Tokmak jest otoczony ze wszystkich stron „szczurzymi norami”. W pobliżu Melitopola Rosjanie kopią okopy nie tylko od strony Wasyliwki, ale także w kierunku Krymu.

„Sześć miesięcy temu było to kilka linii obrony, a teraz to tylko solidne fortyfikacje” – powiedział burmistrz Melitopola.

10:48
24.12.2023

Granat rzucony w dziennikarzy BBC Russian Service w Rydze

Według niezależnego rosyjskiego dziennika „Nowaja Gazeta”, powołującego się na relacje świadków, nieznany napastnik rzucił granat szkoleniowy w dziennikarzy BBC Russian Service organizujących imprezę w barze w centrum Rygi wieczorem 23 grudnia. Nie ma ofiar.

10:29
24.12.2023

Rosja wyrzuca pisarzy krytykujących wojnę Putina

Czytaj więcej

Rosja wyrzuca pisarzy krytykujących wojnę Putina
09:55
24.12.2023

Żadnych rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym

Według stanu na godzinę 09:00 w niedzielę 24 grudnia na Morzu Czarnym i Azowskim nie było żadnych okrętów wojennych wroga — ukraińskie siły morskie poinformowały o tym na Facebooku.

Na Morzu Śródziemnym Rosja utrzymuje cztery okręty wojenne, w tym dwa lotniskowce rakietowe Kalibr, dysponujące łączną salwą do 16 rakiet.

09:17
24.12.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła na Ukrainie 353 190 żołnierzy

Liczba ta obejmuje 800 ofiar, jakie siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniego dnia.

08:43
24.12.2023

W obwodzie chersońskim zginęły cztery osoby

 Jak poinformował gubernator Oleksandr Prokudin, w rosyjskich atakach w obwodzie chersońskim w ciągu ostatniego dnia zginęło czterech cywilów, a dziewięciu innych zostało rannych.

08:14
24.12.2023

Siły Powietrzne: Ukraina zestrzeliła w ciągu nocy 14 z 15 dronów wystrzelonych przez Rosję

24 grudnia Siły Powietrzne podały, że Ukraina zestrzeliła 14 z 15 dronów typu Shahed wystrzelonych przez Rosję w ciągu nocy.

07:38
24.12.2023

ISW: Rosja potwierdza użycie zabronionej broni chemicznej w obwodzie chersońskim

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) twierdzi, że rosyjskie jednostki piechoty morskiej potwierdziły, że użyły zabronionej broni chemicznej we wsi Krynki, położonej 30 kilometrów na północny wschód od Chersonia.

07:14
24.12.2023

Tajwan utworzył fundusz o wartości 1 miliona dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce

Tajwan wraz z Porozumieniem Metropolii Polskich utworzył fundusz o wartości 1 miliona dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce – ogłosiło tajwańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

06:43
24.12.2023

Bild: Rosja może podjąć próbę ataku na Europę przyszłej zimy

Wywiad europejski sugeruje, że Rosja może przeprowadzić atak na Europę zimą 2024–2025, jeśli Stany Zjednoczone znajdą się „bez przywódcy” po wyborach prezydenckich w USA w 2024 r. - niemiecki tabloid Bild, cytując anonimowe źródło.

06:22
24.12.2023

Wybuch zniszczył dom we Lwowie, są zabici i ranni

W eksplozji lwowskiego domu prawdopodobnie zginęły trzy osoby, a co najmniej cztery zostały ranne - poinformował burmistrz Lwowa Andrii Sadowy.

06:02
23.12.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 668