Szef MSZ Ukrainy o stosunkach z Polską: Musimy usiąść i porozmawiać

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba uważa, że Kijów i Warszawa muszą jak najszybciej rozwiązać najpilniejsze kwestie dwustronne, a konkretnie blokadę granicy polsko-ukraińskiej i eksport produktów rolnych.

Publikacja: 22.12.2023 22:20

Szef MSZ Ukrainy o stosunkach z Polską: Musimy usiąść i porozmawiać

Foto: president.gov.ua

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 667

W piątek z pierwszą zagraniczną wizytą gościł w Kijowie minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski.

- W tej tytanicznej walce Polska jest po waszej stronie. Ukraina jest krajem europejskim, wolnym narodem, który chce sam decydować o sobie, wybrał kierunek w kierunku Zachodu, macie prawo do tego wyboru i tego waszego prawa będziemy wam pomagać bronić, po to żeby nikt nie musiał schodzić do schronów, dlatego że pan Putin sobie zamarzył o budowie rosyjskiego imperium — mówił Sikorski.

Czytaj więcej

Sikorski na Ukrainie: W Tusku macie przyjaciela, jesteście dla Polski inspiracją

Podczas piątkowej wizyty w Kijowie Sikorski spotkał się z prezydentem Zełenskim, który wyraził nadzieję na „nową odsłonę” w stosunkach obu krajów.

Po wizycie polskiego ministra Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Sikorski przygotowuje i przedstawi Kijowowi pakiet pomocowy.

„Trzeba usiąść i rozmawiać”

W późniejszej rozmowie z ukraińskimi mediami Kułeba zauważył, że spotkanie z Sikorskim rozpoczął od omówienia „konieczności rozwiązania kwestii w stosunkach dwustronnych”.

- Jest chęć rozwiązania tych kwestii po obu stronach, zarówno ukraińskiej, jak i polskiej. Musimy usiąść i przeprowadzić szczegółową dyskusję, aby znaleźć wyważone i prawnie uzasadnione rozwiązania – powiedział ukraiński polityk.

Do najpilniejszych kwestii, o których wspomniał Kułeba, należy blokada granicy polsko-ukraińskiej przez polskich przewoźników oraz kwestia eksportu ukraińskich produktów rolnych do Polski.

- Są to trudne kwestie, dostrzegamy ich drażliwość, ale decyzja musi zapaść jak najszybciej. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to oczywiście zniesienie blokady na granicy. Sytuacja, gdy cień zablokowanej granicy zaburza przyjazne stosunki między Polską a Ukrainą, jest niedopuszczalna i szkodliwa – podkreślił minister spraw zagranicznych.

Na zakończenie Kułeba wyraził nadzieję, że w XXI wieku „nowe zwycięstwa, nie tylko nad rosyjską agresją, ale także w historycznej misji jednoczenia Europy” wpiszą się w chwalebną historię wzajemnych, wspólnych zwycięstw Ukrainy i Polski.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"