USA: Rosja przygotowuje się do ofensywy na Ukrainie. Czas nie gra na naszą korzyść

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu w czasie rozmowy z dziennikarzami mówił o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie.

Publikacja: 21.12.2023 05:27

Ukraińscy przeciwlotnicy

Ukraińscy przeciwlotnicy

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 666

Kirby ostrzegał, że do ofensywy może dojść na wschodzie Ukrainy, gdy chwycą mrozy, co umożliwi Rosjanom skorzystanie na większą skalę z broni pancernej, której na zmrożonej ziemi nie będzie grozić ugrzęźnięcie w błocie.

John Kirby: Rosjanie na wschodzie Ukrainy czekają, aż chwyci mróz

Według słów Kirby'ego Rosjanie czekają na korzystne warunki pogodowe, by zintensyfikować działania ofensywne na wschodniej Ukrainie, „w szczególności w rejonie Awdijiwki”.

Awdijiwka, położona w pobliżu Doniecka miejscowość kontrolowana przez ukraińską armię, postrzegana jest jako brama do okupowanego przez prorosyjskich separatystów od 2014 roku Doniecka. W ostatnich tygodniach Rosjanie podjęli działania ofensywne w rejonie tego miasta, próbując okrążyć broniące się tam ukraińskie jednostki.

Czytaj więcej

Ukraiński Boeing uciekł Rosjanom. Kijów chce otwarcia nieba

- Obserwujemy, że Rosjanie prowadzą i zamierzają prowadzić działania ofensywne, w szczególności na wschodzie wokół miejsca zwanego Awdijiwką. Uważamy, mamy wszelkie przesłanki, by tak uważać, że gdy ziemia zamarznie, bliżej końca stycznia i w lutym, Rosjanom będzie łatwiej — powiedział Kirby dodając, że zwiększy to manewrowość rosyjskiej armii.

John Kirby apeluje o jak najszybsze zapewnienie środków na pomoc dla Ukrainy

Kirby ostrzegł też, że — podobnie jak w ubiegłym roku — Rosja weźmie zimą na cel infrastrukturę krytyczną Ukrainy, by wykorzystać mróz jako broń przeciw cywilom. Dlatego — jak mówił - ważne jest zwiększenie potencjału ukraińskiej obrony powietrznej.

- Czas nie gra na naszą korzyść. Musimy zapewnić fundusze (na pomoc dla Ukrainy) tak szybko, jak to możliwe — podkreślił Kirby nawiązując do impasu w Kongresie w sprawie dodatkowych 60 mld dolarów na wsparcie militarne dla Kijowa. Bez tych środków administracja USA jest już praktycznie pozbawiona pieniędzy na przygotowywanie kolejnych pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Wniosek administracji USA o dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy blokuje w Kongresie Partia Republikańska. Niektórzy przedstawiciele jej prawego skrzydła uważają, że Waszyngton nie powinien już udzielać wsparcia Ukrainie na dotychczasową skalę.

Konflikty zbrojne
USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Czekanie na odwet. Jak Izrael odpowie na atak Iranu
Konflikty zbrojne
Będzie kolejna wojna na Bliskim Wschodzie? Izrael chce zaatakować Iran
Konflikty zbrojne
"Amerykanie są przerażeni rządem Netanjahu". Lider izraelskiej opozycji chce wyborów
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan