04:49
09.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 624
00:00
09.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:43
08.11.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy tworzy wewnętrzny Departament Zdrowia

Nataliia Kalmykova, wiceminister obrony Ukrainy, przedstawiła Oksanę Suchorukową jako szefową nowego Departamentu Zdrowia ministerstwa.

Suchorukowa będzie odpowiedzialna za opracowanie polityki we wszystkim, co dotyczy systemu opieki zdrowotnej w Siłach Zbrojnych Ukrainy

Suchorukowa była współzałożycielką organizacji charytatywnej Svoyi (Nasi Ludzie) zapewniającej żołnierzom pomoc humanitarną w 2014 r. W latach 2018-2020 pracowała w Ministerstwie Zdrowia na stanowisku Dyrektora Dyrekcji Usług Medycznych i brała udział w inicjowaniu reform medycyny. W latach 2021-2022 pełniła funkcję dyrektora wydziału monitorowania Narodowej Służby Zdrowia Ukrainy.

23:22
08.11.2023

Stany Zjednoczone wyczerpały już 96 proc. środków otrzymanych od Kongresu na pomoc Ukrainie

Oznacza to, że administracja prezydenta Joe Bidena potrzebuje zatwierdzenia przez Kongres wniosku o kolejną transzę pomocy.

Czytaj więcej

Kirby: USA wykorzystały już prawie wszystkie przyznane środki na pomoc Ukrainie
22:47
08.11.2023

Le Monde: Powiązana z Rosją sieć stała za antysemicką kampania w Paryżu

Sieć Doppelgänger, która kontroluje konta w mediach społecznościowych i kilka fałszywych mediów, rozpowszechniała zdjęcia budynków z Gwiazdą Dawida. W sumie, jak ustaliła prokuratura, czterech obywateli Mołdawii umieściło na domach w Paryżu ponad 250 rysunków przedstawiających Gwiazdę Dawida.

Unia Europejska nałożyła wcześniej sankcje na siedmiu Rosjan i pięć firm należących do Doppelgänger. Na listę sankcyjną wpisano „Inforos”, publikację rzekomo kontrolowaną przez rosyjski wywiad wojskowy GRU.

22:20
08.11.2023

Rosjanie robią wszystko, by ropa zdrożała

Rosyjskie wysiłki nie przynoszą jednak spodziewanych skutków. Tak niskiej ceny na europejską markę Brent nie było od lipca.

Czytaj więcej

Ropa tanieje choć Rosja robi wszystko, by drożała
21:53
08.11.2023

Na statku pod liberyjską banderą zaatakowanym przez Rosję zginęła jedna osoba

Rannych jest trzech obywateli Filipin.

Czytaj więcej

Rosyjski pocisk trafił w cywilny statek na Morzu Czarnym
21:21
08.11.2023

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt dekretu w sprawie dronów

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt dekretu rządowego, który umożliwi klientom rządowym zakup cywilnych dronów.

„Ministerstwo Obrony Narodowej i jednostki wojskowe w końcu będą mogły kupić drony cywilne, które zaliczane są do dronów taktycznych… Słyszymy prośby ze strony wojska i robimy wszystko, aby je rozwiązać!” – podkreśliło ministerstwo.

20:56
08.11.2023

Niemieckie systemy obrony powietrznej opuszczają Polskę

Patrioty zostały rozmieszczone w wyniku incydentu  -  ukraiński pocisk, który w listopadzie zeszłego roku uderzył w polską wioskę Przewodów i spowodował śmierć dwóch osób, wzbudził obawę, że wojna na Ukrainie rozprzestrzeni się za granic

Czytaj więcej

Niemieckie systemy Patriot kończą misję w Polsce
20:22
08.11.2023

Blinken: Kraje G7 pomogą Ukrainie stanąć na nogi

Kraje G7 pomogą Ukrainie stanąć na nogi, powiedział Antony Blinken podczas spotkania ministerialnego w Tokio.

 - Aby w przyszłym roku zapewnić Ukrainie mocne podstawy, musimy pomóc jej zrobić cztery rzeczy na raz – powiedział Sekretarz Stanu USA.

19:53
08.11.2023

Zełenski:  Ukraina będzie kontynuować ofensywę

Prezydent Ukrainy przemawiał w środę za pośrednictwem łącza wideo podczas konferencji NEXT zorganizowanej przez Reutersa.

Nawiązując do rozmów o niepowodzeniu ukraińskiej ofensywy Zełenski powiedział, że będzie ona kontynuowana, a Ukraina spróbuje odnieść sukces na polu bitwy jeszcze w tym roku – chociaż przyznał, że przed armią stoją „trudności”, a także zauważył, że uwaga zachodnich przywódców „przesunęła się z Ukrainy na Bliski Wschód".

- Mamy plan kontynuowania działań wojennych, mamy konkretne miasta, konkretne kierunki, w których pójdziemy – powiedział Zełenski. Przedstawiciel jego administracji skrytykował już artykuł Walerija Załużnego w magazynie „The Economist”, w którym naczelny dowódca Siły Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że „wojna znalazła się w ślepym zaułku”.

19:25
08.11.2023

Ukraiński parlament ratyfikuje przystąpienie  do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności

Rada Najwyższa Ukrainy (parlament Ukrainy) ratyfikowała porozumienie w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Umowa ta umożliwi Ukrainie pełną współpracę z UE w dziedzinie ochrony ludności. Przyczyni się do wzmocnienia potencjału ukraińskich służb, przyciągnięcia pomocy z państw członkowskich UE przy wsparciu Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Mechanizmu UE, a także przyczyni się do skoordynowanego dostarczania pomocy humanitarnej dotkniętej ludności.

Memorandum w sprawie przystąpienia Ukrainy do mechanizmu zostało podpisane w kwietniu. Ukraina stała się 36. państwem uczestniczącym.

18:54
08.11.2023

KE: Węgry nie mogą zablokować pomocy dla Ukrainy

Komisja Europejska zaprzecza, że Węgry są w stanie zablokować 50 miliardów euro pomocy dla Ukrainy.

Czytaj więcej

KE zaprzecza, że Węgry są w stanie zablokować 50 miliardów euro pomocy dla Ukrainy
18:20
08.11.2023

Rosyjski pocisk uderzył w masowiec pływający pod banderą Liberii u wybrzeży Odessy

Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne na pokładzie cywilnego masowca pływającego pod banderą Liberii po wycelowaniu w niego rosyjskiego pocisku w pobliżu jednego z portów nad Morzem Czarnym w obwodzie odeskim.

Uważa się, że Rosjanie użyli rakiety przeciwradarowej Kh-31P.

17:55
08.11.2023

Rosjanie wystrzeliwują dziennie ponad 100 bomb kierowanych

Rosjanie wystrzeliwują dziennie ponad 100 bomb kierowanych na osady w strefie frontu.

- Wykorzystując tak dużą liczbę bomb, każda o wadze 500 kilogramów, wróg tak naprawdę stawia na to, że jak zawsze zmiecie wszystko na swojej drodze - ocenił rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

17:27
08.11.2023

Litwa przeznacza 2 mln euro na potrzeby społeczne Ukrainy

Litwa planuje przeznaczyć Ukrainie 2 mln euro na rozwiązanie problemów społecznych wywołanych wojną rozpętaną przez Rosję.

1 mln euro zostanie przeznaczone na fundusz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który wspiera inkluzywność, oraz na Fundusz Solidarności Ukraińskiej Banku Rozwoju Rady Europy, który wspiera projekty społeczne.

Litwa przekaże pieniądze do obu funduszy pod koniec tego roku.

17:06
08.11.2023

Grupa ukraińskich żołnierzy szkoli się w Hiszpanii w obsłudze przeciwlotniczych systemów rakietowych Hawk

"Kontynuując działania podjęte już w pierwszej połowie 2023 roku, 74. pułk artylerii przeciwlotniczej prowadzi nowe szkolenie dla kilkudziesięciu ukraińskich żołnierzy” – czytamy w oświadczeniu Dowództwa Hiszpańskiej Obrony.

16:41
08.11.2023

Ukraińska gospodarka się odradza

Rezerwy walutowe są największe w historii, a działania ukraińskiego banku centralnego trzymają rynek finansowy i hrywnę w ryzach. Tak ocenia to Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Czytaj więcej

MFW chwali Ukrainę. Mimo wojny, PKB rośnie
16:11
08.11.2023

Rheinmetall otrzymał zamówienie na dostawę dla Ukrainy około 100 000 sztuk amunicji moździerzowej

Niemiecki producent broni Rheinmetall otrzymał od niemieckiego rządu zamówienie na dostawę dla Ukrainy około 100 000 sztuk amunicji moździerzowej 120 mm.

Według firmy dostawa ma się rozpocząć wkrótce i potrwać przez następne dwa lata. Wcześniej niemiecki Rheinmetall podpisał kontrakt na dostawę na Ukrainę ponad 150 000 sztuk amunicji artyleryjskiej.

15:47
08.11.2023

Ukraiński minister ds. młodzieży i sportu składa dymisję 

Minister młodzieży i sportu Wadym Hutcajt złożył rezygnację w ukraińskim parlamencie - poinformował przewodniczący Rusłan Stefańczuk.

Komentując swoją decyzję, Hutcajt powiedział, że chce skoncentrować się na pracy w Narodowym Komitecie Olimpijskim Ukrainy, którym kieruje od listopada ubiegłego roku.

15:30
08.11.2023

Rosjanie wykorzystują technologię deepfake do skłócania Ukraińców

Rosjanie wykorzystują technologię deepfake do tworzenia filmów wideo, w których "przedstawiciele" ukraińskiego dowództwa wojskowego i politycznego wzywają obywateli do zaangażowania się w konflikt wewnętrzny - informuje ukraiński StratCom.

15:00
08.11.2023

Ukraińska SBU zatrzymała osoby organizujące nielegalny przerzut części zamiennych do samolotów bojowych

W związku z nielegalnym wywozem z kraju części do samolotów, przede wszystkim do myśliwców MiG-29, zatrzymano organizatora przemytu i jego dwóch współpracowników.

14:47
08.11.2023

Rosyjska armia ostrzelała Chersoń

Informacje takie przekazuje szef chersońskiej administracji miejskiej, Roman Mroczko.

14:25
08.11.2023

Jak będzie wyglądała kampania Putina przed wyborami prezydenckimi?

Kreml przygotował strategię, która ma uderzać w Zachód i chwalić działania Władimira Putina. Temat wojny na Ukrainie ma być prowadzony w tle kampanii.

Czytaj więcej

Kreml przygotował strategię na wybory. Jak władze chcą nakłonić Rosjan do głosowania na Putina?
14:13
08.11.2023

Zełenski: Ukraina zawsze była częścią wspólnej, europejskiej rodziny

Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji Europejskiej, która rekomenduje rozpoczęcie rozmów ws. członkostwa Ukrainy w UE. - Nasz kraj powinien być w Unii Europejskiej. Ukraińcy zasługują na to za swoją ochronę europejskich wartości i za fakt, że w czasie pełnowymiarowej wojny, dotrzymaliśmy słowa ws. rozwijania instytucji państwa. Podejmujemy wszystkie niezbędne decyzje - mówił Zełenski stwierdzając też, że "Ukraińcy zawsze byli częścią wspólnej, europejskiej rodziny".

Czytaj więcej

Ukraina bliżej Unii Europejskiej. Jest stanowisko Komisji Europejskiej
14:10
08.11.2023

Słowacja: Rząd Roberta Fico nie przekaże amunicji i pocisków rakietowych Ukrainie

W zablokowanym przez rząd Fico pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy miało znaleźć się 140 rakiet do zestawów przeciwlotniczych 2K12 Kub, 5 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 125 mm oraz 4 mln nabojów do broni ręcznej.

Czytaj więcej

Nowy słowacki rząd odmawia dostawy broni na Ukrainę
13:53
08.11.2023

Kraje G7 dyskutują o szlabanie na diamenty z Rosji. UE zapowiada zakaz

Grupa G7, czyli Wielka Brytania, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i USA, przygotowują ograniczenia dotyczące rosyjskich diamentów. Decyzja o terminie ich wprowadzenia jeszcze nie zapadła. Natomiast Unia już zapowiada zakaz w najnowszym 12. pakiecie sankcji.

Czytaj więcej

Szlaban na diamenty z Rosji: G7 dyskutuje, UE – już przygotowuje
13:38
08.11.2023

Polskę czeka poważny test z determinacji we wciągnięciu Ukrainy do Unii

Niemcy i Francja, wśród innych krajów UE, stawiają jako warunek poszerzenia Wspólnoty jej reformę. Chodzi w szczególności o ograniczenie prawa weta przy podejmowaniu przez Radę UE decyzji w sprawach zagranicznych i finansowych oraz wzmocnienie instrumentów, które służą obronie rządów prawa. Argumenty za taką zmianą trudno odrzucić: blok 35 państw nie będzie się liczył na świecie jeśli nawet jego najmniejszy kraj członkowski będzie mógł (być może pod wpływem obcych potęg) zablokować strategicznego rozwiązania w polityce międzynarodowej. Polsce, która niespełna cztery dekady temu odzyskała pełną suwerenność, trudno jest jednak na to przystać. Czy w imię rewolucji geopolitycznej, jaką oznaczałoby przyjęcie Ukrainy do Unii, zdoła przezwyciężyć głęboko zakorzenione obawy? - pisze Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Ile warta jest Ukraina dla Polski, pokaże sprawa akcesji Kijowa do UE
13:14
08.11.2023

Rosjanie obawiają się ukraińskiej ofensywy po wschodniej stronie Dniepru

Nie wiadomo, jak Ukraińcy przewieźli sprzęt pancerny przez Dniepr: czy sforsowały ją pływające wozy bojowe, czy może użyto specjalnych amfibii do przewiezienia ich na drugi brzeg. Na pewno jednak nie mają tam żadnej stałej przeprawy.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: Ukraińska broń pancerna na wschodnim brzegu Dniepru
12:27
08.11.2023

Ukraiński rząd: Rosjanie zaatakowali ukraińską infrastrukturę energetyczną 60 razy w ciągu kilku tygodni

Ukraińskie władze zwracają uwagę, że ataki na infrastrukturę energetyczną na Ukrainie nasiliły się w czasie, gdy w związku ze zbliżającą się zimą rośnie pobór energii.

12:21
08.11.2023

Czas obowiązywania powszechnej mobilizacji na Ukrainie przedłużony o 90 dni

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przedłużający okres obowiązywania powszechnej mobilizacji o 90 dni. "Za" głosowało 322 deputowanych parlamentu.

12:02
08.11.2023

Wywiad Ukrainy przyznaje się do zorganizowania udanego zamachu na byłego przywódcę milicji separatystów z Donbasu

Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, wraz z przedstawicielami ruchu oporu, przeprowadził udany zamach na Mychajłę Filiponenkę, byłego przywódcę milicji z samozwańczej, separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej - informuje ukraiński rząd. Filiponenko zginął w eksplozji samochodu (wcześniej informowano, że doznał zagrażających życiu obrażeń". Był oskarżany przez Ukraińców m.in. o torturowanie jeńców.

11:35
08.11.2023

Rosja atakuje Zachód za odejście od gazu i ropy

- Przyczyną negatywnych zjawisk w sektorze energetycznym były nieodpowiedzialne działania kolektywnego Zachodu, który postanowił wymusić zieloną transformację dla siebie i narzucić tę samą zieloną transformację innym krajom - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Czytaj więcej

Ławrow atakuje Zachód za przejście na zieloną energię
11:20
08.11.2023

Zełenski: Ukraina ewakuowała 43 Ukraińców ze Strefy Gazy

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter) napisał, że Ukrainie udało się ewakuować 43 obywateli Ukrainy ze Strefy Gazy. Wszyscy oni mają być obecnie bezpieczni w Egipcie. Ukraina miała też pomóc w ewakuacji 36 obywateli Mołdawii z oblężonej przez Izrael enklawy.

10:46
08.11.2023

W obwodzie chersońskim 41-letni mężczyzna został ranny w wyniku wybuchu miny

Mężczyzna wszedł na minę wypasając krowy. W wyniku odniesionych obrażeń został hospitalizowany - informuje chersońska administracja obwodowa.

10:30
08.11.2023

Ukraiński muzyk wyraził niechęć do języka polskiego. Odwołano jego koncerty

Kirył "Bledny" Tymoszenko i jego zespół Poshlaya Molly mieli zagrać w pięciu polskich miastach. Wydarzenia odwołano.

Czytaj więcej

Ukraiński muzyk krytykował język polski. Odwołano wszystkie jego koncerty w Polsce
10:23
08.11.2023

W Ługańsku doszło do zamachu na byłego szefa milicji ludowej samozwańczej republiki w obwodzie ługańskim

O eksplozji samochodu Mychajło Filiponenki informuje ługańska obwodowa administracja wojskowa na swoim profilu na Facebooku. Filiponenko miał doznać obrażeń, które zagrażają jego życiu. 

09:58
08.11.2023

Nikołaj Patruszew: Zachód przygotowywał Ukrainę do wojny z Rosją od 9 lat

- Chcę szczególnie podkreślić: kontynuowanie pompowania broni na Ukrainę, a także wsparcie finansowe i polityczne dla Kijowa to kroki, które bezpośrednio przyczyniają się do dalszej eskalacji konfliktu i napięcia - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew.

Czytaj więcej

Rosja oskarża Ukrainę o ataki na elektrownie atomowe
09:46
08.11.2023

Wojsko USA potrzebuje 3 mld dolarów na pociski 155 mm

Armia chce uzupełnić zapasy i zwiększyć krajową produkcję. Celem jest produkcja 100 tys. pocisków miesięcznie.

Czytaj więcej

Armia USA potrzebuje miliardów dolarów na pociski artyleryjskie i ich produkcję
09:32
08.11.2023

Rosjanie ostrzelali elektrociepłownie

"Wieczorem, 7 listopada, jedna z elektrowni cieplnych DTEK Energy w pobliżu linii frontu została ponownie uszkodzona w wyniku ostrzału. Na szczęście nie było żadnych ofiar" - poinformowano.

09:09
08.11.2023

Blinken: USA mają jasny plan pomocy Ukrainie

- Stany Zjednoczone mają jasny plan działania, aby pomóc Ukrainie - zapowiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

"Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie i może ją zakończyć w dowolnym momencie, wycofując swoje wojska i kończąc brutalne ataki. Dopóki tak się nie stanie, Stany Zjednoczone mają jasny plan działania: pomóc Ukrainie bronić się, wspierać naród ukraiński i pociągać Rosję do odpowiedzialności" - dodał.

08:33
08.11.2023

G7 zaostrzy sankcje wobec Rosji i nadal będzie wspierać Ukrainę

Podczas sesji poświęconej Ukrainie na dwudniowym spotkaniu w Tokio, ministrowie spraw zagranicznych G7 potwierdzili swoją determinację do zwiększenia presji sankcyjnej na Rosję i dalszego wspierania Ukrainy.

Zostało to określone w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii.

08:01
08.11.2023

Trzy ofiary rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan w ciągu doby

Informacje takie przekazuje p.o. gubernator obwodu, Ihor Moroz.

07:56
08.11.2023

Szef okupacyjnych władz Doniecka informuje o 25 osobach rannych w ostrzale miasta

Aleksiej Kulemzin szef okupacyjnych władz Doniecka poinformował, że w ostrzale miasta, do którego doszło we wtorek wieczorem, rannych zostało 25 osób. Dzień wcześniej Denis Puszylin, szef okupacyjnych władz obwodu donieckiego informował, że w ostrzale Doniecka zginęło sześć osób. Puszylin twierdził, że na miasto spadły pociski wystrzelone przez wyrzutnie rakiet HIMARS. Donieck znajduje się pod okupacją prorosyjskich separatystów od 2014 roku.

07:25
08.11.2023

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 17 uderzeń na zgrupowania Rosjan

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika też, że ukraińskie Siły Powietrzne zaatakowały cztery rosyjskie zestawy przeciwlotnicze, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały m.in. skład paliw i smarów, jedno zgrupowanie Rosjan oraz dwie stacje radarowe i zestaw do walki radioelektronicznej.

07:19
08.11.2023

Obwód chersoński ostrzelany przez Rosjan 108 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a jedna została ranna - poinformował gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:02
08.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 307 640 żołnierzy, 5 301 czołgów, 9 996 pojazdów opancerzonych, 7 439 zestawów artyleryjskich, 872 wyrzutnie rakiet, 572 zestawy przeciwlotnicze, 322 samoloty, 324 śmigłowce, 5 567 bezzałogowych statków powietrznych, 1 556 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 9 814 pojazdów (w tym cystern), 1 054 jednostek sprzętu specjalnego.

06:27
08.11.2023

Czy bliski współpracownik gen. Walerija Załużnego zginął w zamachu, czy w wyniku nieszczęśliwego wypadku?

Major Hennadij Czastiakow był osobistym adiutantem dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałeria Załużnego. O jego śmierci media ukraińskie poinformowały w poniedziałek. Tego dnia obchodził 39. urodziny, miał zginąć we własnym domu pod Kijowem.

Czytaj więcej

Dziwna śmierć adiutanta dowódcy ukraińskiej armii
05:59
08.11.2023

Think tank ISW wskazuje na aktywność ukraińskiej armii w rejonie Dniepru

"Rosyjskie źródła twierdzą, że siły ukraińskie przerzuciły pewną liczbę pojazdów opancerzonych na wschodni (lewy) brzeg (Dniepru) w obwodzie chersońskim i kontynuują większe niż zazwyczaj działania lądowe na wschodnim brzegu przy użyciu zgrupowania piechoty o liczebności zbliżonej do batalionu" - pisze think tank z USA w swojej najnowszej analizie.

Czytaj więcej

Rosyjskie źródła: Ukraińcy przerzucają siły na wschodni brzeg Dniepru
05:40
08.11.2023

Na Morzu Czarnym znajdują się obecnie trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Dowództwo Operacyjne "Południe" Ukrainy podało, że trzy rosyjskie okręty, znajdujące się obecnie na wodach Morza Czarnego, są uzbrojone łącznie w 24 pociski Kalibr.

05:16
08.11.2023

Rosyjska artyleria miała rozbić ukraińskie grupy uderzeniowe i rozpoznawcze w rejonie lasu serebriańskiego

Takie informacje przekazuje rzecznik prasowy rosyjskiego Zgrupowania Wojsk "Centrum", Aleksandr Sawczuk. Z jego komunikatu wynika, że w rejonie Łymanu ostrzelane zostały pododdziały 67. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy.

04:40
08.11.2023

Zełenski: Ukraina w UE oznacza wzmocnienie całej wspólnoty

- Dla Ukrainy Unia Europejska oznacza bezpieczeństwo ekonomiczne i stabilność społeczną, a dla UE Ukraina oznacza wzmocnienie całej wspólnoty. Jest bardzo ważne, aby członkowie Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy - red.) nadal wspierali inicjatywy ustawodawcze niezbędne dla naszej integracji europejskiej - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:39
08.11.2023

W obwodzie sumskim ukraińscy strażacy znaleźli się pod ostrzałem podczas próby gaszenia pożaru wywołanego przez wcześniejszy ostrzał

Informację taką podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

04:37
08.11.2023

Dzieci ukraińskich uchodźców z prawem do darmowego leczenia w Mołdawii

Informację taką podał serwis NewsMaker.md. Wynika z niej, że dzieciom ukraińskich uchodźców w Mołdawii przysługiwać będzie prawo do darmowej opieki medycznej, niezależnie od ich statusu.

04:34
08.11.2023

Finlandia zamierza zakazać importu skroplonego gazu (LNG) z Rosji

Minister środowiska i klimatu Finlandii, Kai Mykkänen, oświadczył, że zakaz miałby zostać wdrożony w ramach nowego pakietu sankcji UE dotyczących rynku gazowego. - W pakiecie tym znajduje się paragraf, który umożliwia wprowadzenie takiego zakazu - wyjaśnił.

04:31
08.11.2023

Rosja domaga się zwołania posiedzenia RB ONZ w związku z atakiem ukraińskiej armii na Donieck

"Zażądaliśmy pilnego zwołania RB ONZ w związku z dzisiejszymi atakami reżimu kijowskiego na Donieck" - oświadczył zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrij Poliański. Do takiego posiedzenia miałoby dojść 8 listopada o godzinie 23:00 czasu moskiewskiego. Wniosek ma związek z ostrzałem centrum okupowanego przez Rosjan Doniecka, w którym - według strony rosyjskiej - zginąć miało sześć osób, a 11 zostało rannych. Donieck jest stolicą obwodu donieckiego, który został jesienią 2022 roku nielegalnie anektowany do Rosji. Aneksji tej nie uznaje społeczność międzynarodowa.

04:28
08.11.2023

Komisja ds. zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła projekt ustawy umożliwiającej pomoc Ukrainie z użyciem środków z zamrożonych aktywów Rosji

"Uprawniamy sekretarza stanu, by dostarczyć dodatkowej pomocy Ukrainie, a także przeznaczyć na inne cele aktywa, skonfiskowane Bankowi Centralnemu Federacji Rosyjskiej i innym bytom Federacji Rosyjskiej" - czytamy w projekcie ustawy.

04:26
08.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 622