04:44
08.11.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 623
00:12
08.11.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:51
08.11.2023

Z obwodu charkowskiego ewakuowano 201 dzieci

Pracownicy Obwodowej Administracji Wojskowej w Charkowie ewakuowali dzieci z niebezpiecznych obszarów – głównie zlokalizowanych w pobliżu miasta Kupiańsk, które w ostatnich tygodniach było pod ciężkim ostrzałem.

Władze ukraińskie już wcześniej zapewniały, że armia rosyjska chce wiosną ponownie zająć miasto wyzwolone przez wojska ukraińskie.

"W Charkowie rodzinom zapewniana jest pomoc prawna, psychologiczna i humanitarna. W regionie dla ewakuowanych przeznaczono ponad 3500 miejsc noclegowych. W razie potrzeby liczba ta może zostać zwiększona do 7 000" - przekazał gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.

23:18
08.11.2023

Rosjanie zaminowali infrastrukturę krytyczną w obwodzie chersońskim

Rosyjscy agresorzy podłożyli materiały wybuchowe w obiektach infrastruktury krytycznej w tymczasowo okupowanej części obwodu chersońskiego

Poinformowała o tym Główna Dyrekcja Wywiadu (GUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy w poście na Telegramie.

W obwodzie chersońskim Rosjanie umieszczają materiały wybuchowe w pobliżu stacjonarnych punktów kontroli gazu, podstacji elektrycznych i obiektów infrastruktury krytycznej.

„Odpowiednie działania okupantów wskazują na prawdopodobny zamiar zniszczenia elementów infrastruktury krytycznej, gdy będą musieli się wycofać” – podkreśla wywiad.

22:43
07.11.2023

Ukraina pomaga w ewakuacji obywateli Mołdawii ze Strefy Gazy

Prezydent Mołdawii Maja Sandu powiedziała, że 36 Mołdawian ewakuowano ze Strefy Gazy do Mołdawii i podziękowała Rumunii i Ukrainie za pomoc.

W tej chwili przebywają w Kairze, skąd wraz z obywatelami Rumunii polecą do Bukaresztu specjalnym lotem zorganizowanym przez rumuńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, po czym autobusem dotrą do Mołdawii.

„Jestem głęboko wdzięczna prezydentom Klausowi Iohannisowi i Wołodymyrowi Zełenskiemu za wsparcie Rumunii i Ukrainy w naszej prawie miesięcznej misji ewakuacji obywateli Mołdawii ze Strefy Gazy” – napisała prezydent Mołdawii.

22:17
07.11.2023

Rozpoczęła się ewakuacja Ukraińców ze Strefy Gazy

Takie oświadczenie złożył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w Arabskiej Republice Egiptu Mykoła Nahornyj.

- Ewakuacja się rozpoczęła i potrwa kilka dni. Sytuacja jest bardzo niestabilna, istnieje wiele zagrożeń, które mogą mieć wpływ na proces ewakuacji. Czyni się wszystko, aby ewakuować obywateli Ukrainy ze Strefy Gazy w sposób bezpieczny, dobrze zorganizowany i skoordynowany – powiedział Nahornyi.

Wcześniej Nahornyj wspomniał, że na listę ewakuacyjną na dzień 1 listopada 2023 roku wpisano łącznie 358 osób.

21:47
07.11.2023

Senat USA blokuje ustawę o pomocy dla Izraela bez Ukrainy

Jeszcze przed głosowaniem amerykańscy senatorowie obu partii wyrazili wątpliwości co do projektu ustawy.

Czytaj więcej

Senat USA zablokował ustawę o pomocy dla Izraela z pominięciem Ukrainy
21:13
07.11.2023

Szachtar Donieck sensacyjnie pokonał FC Barcelonę

Wystarczyła jedna dobra akcja i jeden celny strzał Danylo Sikana, żeby zdobyć gola na wagę zwycięstwa.

Czytaj więcej

Słaba Barcelona, Lewandowski bez błysku
20:45
07.11.2023

Rosja wydaje coraz więcej na wojnę w Ukrainie

W 2024 r na wojnę pójdzie 6 procent rosyjskiego PKB czyli równowartość 490 mld złotych.

Czytaj więcej

Kreml zmienia budżet: 6 proc. PKB na wojnę w Ukrainie
20:14
07.11.2023

Lwowskie Forum Mediów  utworzyło platformę dla zagranicznych dziennikarzy

Lwowskie Forum Mediów (LMF) stworzyło platformę dla zagranicznych dziennikarzy podróżujących na Ukrainę lub relacjonujących wydarzenia na Ukrainie.

Na stronie Reporting Ukraine Guide można znaleźć sprawdzone i wiarygodne źródła, wartościowe ukraińskie media i eksperckie bazy danych, wyjaśnienia zasad i ograniczeń wojennych, a także książki i wykłady o Ukrainie. 

19:47
07.11.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy komentuje groźby Węgier dotyczące zablokowania przystąpienia Ukrainy do UE

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, że na chwilę obecną stanowisko Węgier w sprawie zablokowania przystąpienia Ukrainy do UE ze względu na kwestię mniejszości narodowych nie wpływa na ewentualne rozpoczęcie negocjacji w sprawie akcesji w grudniu br.

Minister stwierdził, że „nie jest tajemnicą, że kwestia mniejszości narodowych jest podnoszona przez Węgry z zasady i w węgierskiej wizji”".

- Każde państwo członkowskie UE będzie próbowało w taki czy inny sposób wykorzystać sytuację związaną z dalszym rozszerzeniem UE dla własnych korzyści - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

19:11
07.11.2023

Szef samozwańczej DRL: Ofiary ukraińskiego ataku na Donieck

Lider tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin powiedział, że w wyniku ukraińskiego ataku na Donieck zginęło 6 osób, 11 zostało rannych.

Ukraiński dziennikarz Denys Kazanskij zauważył, że wideo pokazujące następstwa ostrzału przedstawia rosyjski ośrodek szkoleniowy w zakresie sterowania dronami.

18:48
07.11.2023

Dania przekazuje ponad 40 mln euro na odbudowę Ukrainy

Dania przeznacza dla Ukrainy pakiet pomocowy w wysokości 40,2 mln euro na potrzeby odbudowy, w tym na remont systemu ciepłowniczego w Mikołajowie na południu Ukrainy.

Pakiet pomocowy w wysokości 40,2 mln euro został ogłoszony na posiedzeniu Komitetu Sterującego partnerstwa Obwód Mikołajowski-Dania.

Pieniądze będą przeznaczone m.in. na 20 przewoźnych kotłów grzewczych dla Mikołajowa oraz na utrzymanie centralnego systemu ciepłowniczego.

18:19
07.11.2023

1,3 mln gospodarstw domowych na Ukrainie otrzymuje finansowe dotacje

- Obecnie 1,3 miliona rodzin otrzymuje dotacje na pokrycie opłat mieszkaniowych i usług komunalnych. Średnia kwota w październiku wynosiła około 760 UAH na rodzinę – powiedział premier Denys Szmyhal.

Według premiera 1,2 mln gospodarstw domowych otrzymuje także świadczenia z tytułu opłat za mieszkanie i usługi komunalne. Średnia wysokość takich świadczeń wynosi 850 UAH miesięcznie.

17:53
07.11.2023

Ministrowie G7 omówią utworzenie tarczy przeciwlotniczej dla Ukrainy

Dalsze wsparcie dla Ukrainy będzie głównym tematem dyskusji na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych G7, które rozpoczyna się 7 listopada w Tokio.

Poinformowała o tym przed spotkaniem niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

- Jako grupa G7, przygotowujemy naszą koordynację, aby stworzyć „tarczę ochronną” dla Ukrainy przed nadejściem zimy. Ponieważ jasne jest również, że w tej chwili niektórzy na świecie bardzo uważnie obserwują, jak wspieramy Ukrainę – powiedziała.

17:18
07.11.2023

Od początku wojny na pełną skalę 193 placówki medyczne na Ukrainie zostały całkowicie zniszczone

Prawie półtora tysiąca placówek służby zdrowia zostało częściowo zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku ostrzału. Większość z nich została naprawiona: 421 placówek medycznych w pełni wznowiło działalność, a 413 zostało częściowo przywróconych.

W wyniku ostrzałów zniszczone zostały 253 ambulanse, 125 ambulansów zostało zdobytych przez armię rosyjską na okupowanych i wyzwolonych terytoriach Ukrainy.

16:48
07.11.2023

Administracja USA wzywa Kongres do zapewnienia Ukrainie wsparcia budżetowego

Kluczowi urzędnicy amerykańskiej administracji wezwali kongresmenów do zapewnienia Ukrainie bezpośredniego wsparcia budżetowego w wysokości 11,8 miliarda dolarów w ramach rozpatrywanego obecnie w Kongresie wniosku prezydenta.

„Sekretarz skarbu Janet L. Yellen, sekretarz obrony Lloyd J. Austin III, sekretarz stanu Antony J. Blinken i administratorka USAID Samantha Power wysłali list do Kongresu, wzywając do zatwierdzenia wniosku administracji Bidena o bezpośrednie przekazanie 11,8 miliarda dolarów wsparcie budżetowe dla Ukrainy w ramach pakietu uzupełniającego prezydenta dotyczącego bezpieczeństwa narodowego” – czytamy w dokumencie opublikowanym we wtorek na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA.

W liście do Kongresu podkreśla się, że bezpośrednie wsparcie budżetowe dla Ukrainy „nierozerwalnie wiąże się z jej sukcesem na polu walki w przeciwstawianiu się nielegalnej inwazji Rosji, poprzez utrzymanie funkcjonowania rządu i gospodarki oraz umożliwienie Ukrainie skupienia zasobów na swojej obronie”.

16:17
07.11.2023

Ukraińskie media donoszą o eksplozji w Doniecku

15:58
07.11.2023

Minister obrony Rosji rozmawiał o współpracy wojskowej z ministrem obrony Burkina Faso

Siergiej Szojgu rozmawiał z Kassoumem Coulibalym o dwustronnej współpracy wojskowej między Rosją a Burkina Faso.

15:34
07.11.2023

Ministerstwo Finansów Rosji: Deficyt budżetowy wynosi 0,7 proc. PKB

W ciągu miesiąca deficyt budżetowy w Rosji zmniejszył się z 1,699 bln rubli do 1,235 bln rubli - czyli z 1 proc. PKB do 0,7 proc. PKB.

15:21
07.11.2023

Prezydent Zełenski zapoczątkował proces przedłużenia zakazu eksportu ukraińskiego gazu w 2024 roku

Dekret uprawniający rząd do przedłużenia takiego zakazu został opublikowany na oficjalnej stronie ukraińskiego prezydenta.

14:56
07.11.2023

Zełenski nie przyjedzie we wtorek do Izraela

W związku z przeciekiem informacji o planowanej wizycie ukraińskiego prezydenta w Izraelu, planowana na wtorek wizyta została przełożona. Źródła dyplomatyczne w Izraelu podają, że prezydent Ukrainy nadal planuje wizytę w Izraelu, ale jej termin nie jest na razie ustalony.

14:51
07.11.2023

Ołeksij Daniłow: Dla ludzi, którzy nie wierzą w zwycięstwo, nie ma miejsca w dowództwie

"Wola jest podstawą w zmaganiach. Pewność zwycięstwa i cenienie wolności to absolutne imperatywy. Dla ludzi, którzy nie wierzą w zwycięstwo, nie ma miejsca we władzach i w dowództwie" - napisał sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy na portalu "Ukraińskiej Prawdy".

14:28
07.11.2023

Węgry grożą zablokowaniem rozpoczęcia negocjacji ws. członkostwa Ukrainy w UE

Budapeszt ostrzega, że jeśli Ukraina nie zmieni przepisów nakazujących, by przedstawiciele mniejszości narodowych na Ukrainie otrzymywali edukację szkolna co najmniej w 70 proc. w języku ukraińskim, co Węgrzy postrzegają jako "pogorszenie warunków życia Węgrów na Ukrainie", wówczas Węgry zablokują rozpoczęcie negocjacji ws. członkostwa Ukrainy w UE. Dyrektor polityczny premiera Węgier, Baláš Orbán, mówił o tym w rozmowie z holenderskim nadawcą NOS.

13:54
07.11.2023

Holandia wysyła pięć myśliwców F-16 do Rumunii, gdzie szkolić się będą piloci z Ukrainy

O wysłaniu pięciu myśliwców F-16 do Rumunii poinformowała minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren. Jak podkreśliła myśliwce trafią do bazy sił powietrznych, w której powstaje centrum szkoleniowe z myślą o szkoleniu zarówno pilotów z państw NATO, jak i z Ukrainy. To pierwsze myśliwce F-16 z Holandii, na których mają szkolić się ukraińscy piloci.

13:44
07.11.2023

NATO zapowiada zawieszenie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE)

Wcześniej odejście od Traktatu zadeklarowała Rosja, która 7 listopada "zakończyła procedurę odstępowania od Traktatu".

Czytaj więcej

Koniec z ograniczeniem zbrojeń w Europie: Rosja wypowiada Traktat, NATO go zawiesza
13:10
07.11.2023

Kolejne zestawy NASAMS wzmocniły ukraińską obronę przeciwlotniczą

Wołodymyr Zełenski ogłosił na swoim kanale w serwisie Telegram, że kolejne zestawy NASAMS przekazane Ukrainie przez jej partnerów osiągnęły gotowość bojową. "W odpowiednim czasie wzmocniły naszą obronę powietrzną przed zimą" - napisał ukraiński prezydent.

12:29
07.11.2023

Ukraińcy odrestaurowali całkowicie 421 placówek medycznych, które zostały uszkodzone w wyniku działań wojennych

Kolejnych 413 placówek zostało częściowo odrestaurowanych - wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia Ukrainy. Rosjanie od początku wojny uszkodzili 1 468 placówek medycznych na Ukrainie a kolejnych 193 całkowicie zniszczyli.

12:17
07.11.2023

Rosjanie ostrzelali obiekt infrastruktury w rejonie Krzywego Rogu

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego na swoim profilu na Facebooku.

12:14
07.11.2023

Biały Dom: rosyjskie paliwo jądrowe zagraża bezpieczeństwu narodowemu

Świat stał się zależny od rosyjskiego paliwa jądrowego. Stany Zjednoczone ogłosiły zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Biały Dom ma plan pozbycia się tej zależności.

Czytaj więcej

USA ogłosiły zagrożenie bezpieczeństwa przez paliwo jądrowe z Rosji
11:41
07.11.2023

Szojgu spotkał się z głównodowodzącym armii Nikaragui

W czasie spotkania z gen. Julio Avilesem Castillo Szojgu mówił, że Rosja "odrzuca dyktat i polityczną presję ze strony USA i innych krajach Zachodu" i "wraz z Nikaraguą i innymi sojusznikami będzie odpowiadać na ich groźby".

10:58
07.11.2023

Ukraińcy: Rosjanie chcą zbudować drogę łączącą Krym z Rostowem nad Donem

Informacje takie przekazuje biuro Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu na swoim profilu na Facebooku. Droga ma przebiegać przez okupowaną część obwodu zaporoskiego.

10:46
07.11.2023

MSZ Rosji pyta o wypowiedź izraelskiego ministra, który sugerował użycie broni atomowej przeciwko Hamasowi

Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji pyta, czy oznacza to, iż Izrael oficjalnie przyznał się do posiadania broni atomowej.

Czytaj więcej

Rosja: Czy Izrael właśnie przyznał się do posiadania broni atomowej?
10:17
07.11.2023

Prezydent Rosji złoży 9 listopada oficjalną wizytę w Kazachstanie

W czasie wizyty w Kazachstanie Putin będzie rozmawiał z prezydentem tego kraju, Kasymem-Żomartem Tokajewem, na temat "dalszego rozwoju rosyjsko-kazachskich relacji". Według Kremla, efektem wizyty Władimira Putina w Kazachstanie ma być podpisanie "szeregu ważnych dokumentów".

10:14
07.11.2023

Szefowa MSZ Japonii: Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie nie wpłynie na wsparcie państw G7 dla Ukrainy

Yoko Kamikawa mówiła o tym na konferencji prasowej przed szczytem G7 w Tokio, w czasie której z uczestnikami szczytu, za pośrednictwem wideołącza, ma połączyć się szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.

10:06
07.11.2023

Premier Rumunii zapowiada dalszą pomoc dla walczącej z Rosją Ukrainy

Jak podaje agencja Bloomberg premier, Marcel Ciolacu uważa, iż sojusznicy Ukrainy powinni trwać po stronie Kijowa, aby uniemożliwić zwycięstwo w wojnie rosyjskiemu prezydentowi, Władimirowi Putinowi. Ciolacu jest zdaniem, że rumuński rząd powinien nadal wieloaspektowo pomagać Ukrainie, nawet jeśli u innych europejskich sojusznikach Kijowa widać objawy "zmęczenia wojną". - Rumunia będzie nadal pomagać Ukrainie, pomimo politycznych kosztów. Polityczne koszty są mniej ważne niż precedens jaki ustanowiłoby rosyjskie zwycięstwo - dodał.

10:01
07.11.2023

Przez okupowany Mariupol przejechała kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych

Kolumna kierowała się w stronę Berdiańska - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram doradca ukraińskiego mera Mariupola, Petro Andriuszczenko.

09:46
07.11.2023

Ostrzał Nikopola, ranny mężczyzna

Ukraińska Prokuratura Generalna oświadczyła, iż wszczęła dochodzenie w sprawie ostrzału Nikopola, w wyniku którego w poniedziałek wieczorem ranny został 56-letni mężczyzna, a uszkodzone zostały domy prywatne, budynki gospodarcze, świątynia, samochody oraz linie energetyczne.

09:34
07.11.2023

Ostrzał w Charkowie. SBU informuje o zatrzymaniu rosyjskiego agenta

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wydała komunikat, w którym oświadczyła, że jej funkcjonariusze zatrzymali agenta Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, który - według strony ukraińskiej - 6 października korygował rosyjski atak na Charków. SBU dodała, że chodzi o uderzenie za pomocą pocisków Iskander, w wyniku których zginęły dwie osoby cywilne, w tym 10-latek.

Według danych SBU, w celu przygotowania ataku rakietowego agent przekazał Rosjanom elektroniczne współrzędne celów. Mężczyzna pracował jako brygadzista w lokalnej firmie zajmującej się budową dróg i mostów, miał zostać zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne za pośrednictwem komunikatora Telegram.

09:14
07.11.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 16,935 mln osób

6 listopada granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 23,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 23,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 15,149 mln osób.

08:55
07.11.2023

Podziękowania od Ołeny Zełenskiej dla Agaty Kornhauser-Dudy

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena Zełenska, podziękowała w mediach społecznościowych małżonce prezydenta Andrzeja Dudy, Agacie Kornhauser-Dudzie, za osobiste zaangażowanie w projekt szkolenia prawie 200 medyków z Ukrainy. "Mamy jeszcze wiele planów dotyczących partnerstwa medycznego" - oświadczyła Zełenska.

08:36
07.11.2023

Alarm w obwodzie dniepropetrowskim

W obwodzie dniepropetrowskim ogłoszony został alert powietrzny. Niezależne kanały monitorujące donoszą o rosyjskich rakietach, wystrzelonych w kierunku stolicy regionu, miasta Dniepr.

08:25
07.11.2023

Jedna osoba zginęła w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego

Informacje takie przekazuje Ihor Moroz, p.o. szefa obwodowej administracji wojskowej w obwodzie donieckim. Ofiara ostrzału to mieszkaniec Krasnohoriwki.

08:08
07.11.2023

W nocy Rosjanie trzy razy ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii

W wyniku ostrzału ranny został 56-letni mężczyzna - poinformował szef władz obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak, na swoim profilu na Facebooku.

07:54
07.11.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 17 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:25
07.11.2023

Ukraiński wywiad informuje, że Rosjanie minują obiekty infrastruktury krytycznej w okupowanej części obwodu chersońskiego

Rosja zajmuje część obwodu chersońskiego położoną na wschodnim brzegu Dniepru. Rosjanie mają minować m.in. rozdzielnie gazu i podstacje energetyczne.

07:16
07.11.2023

Wołodymyr Zełenski dziękuje wszystkim odpowiedzialnym za udany atak na korwetę w Kerczu

Prezydent Ukrainy potwierdził wcześniejsze doniesienia o trafieniu przez Ukraińców rosyjskiego okrętu rakietowego „Askold” projektu 22800 typu „Karakurt”. To jeden z najnowocześniejszych rosyjskich okrętów - do 2023 roku do służby miały wejść tylko trzy takie jednostki.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski potwierdza zniszczenie rosyjskiego okrętu w Kerczu
06:56
07.11.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 306 860 żołnierzy, 5 293 czołgi, 9 974 pojazdy opancerzone, 7 410 zestawów artyleryjskich, 869 wyrzutni rakiet, 570 zestawów przeciwlotniczych, 322 samoloty, 324 śmigłowce, 5 557 bezzałogowych statków powietrznych, 1 556 pocisków manewrujących, 20 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 9 767 pojazdów (w tym cystern), 1 049 jednostek sprzętu specjalnego.

06:45
07.11.2023

Szef władz okupacyjnych Sewastopola: Jedna osoba ranna po upadku szczątków zestrzelonego drona

Michaił Razwożajew, na swoim kanale w serwisie Telegram podał, że w wyniku upadku szczątków zestrzelonego drona na wieś Orłowka ranna została jedna osoba. Szczątki drona spadły na podwórze domu. Szczątki drona miały też spaść w rejonie wsi Kacza nie powodując jednak poważnych uszkodzeń.

06:03
07.11.2023

Wołodymyr Zełenski mówi, że wojna nie jest odpowiednim czasem na organizowanie wyborów na Ukrainie

Wybory prezydenckie powinny odbyć się na Ukrainie w marcu 2024 roku. Już wcześniej Ukraina - w związku ze stanem wojennym - opóźniła wybory parlamentarne, które powinny były się odbyć w październiku.

Czytaj więcej

Czy w 2024 roku na Ukrainie odbędą się wybory? Zełenski zabrał głos
05:46
07.11.2023

W poniedziałek wieczorem nad rejonem synelnykowskim strącony został rosyjski dron-kamikadze

Informacje takie przekazuje szef obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.

05:22
07.11.2023

W okupowanym Enerhodarze Rosjanie robią listy mieszkańców, którzy nie chcą przyjąć rosyjskiego paszportu

Informację takie przekazuje ukraiński ruch oporu w obwodzie chersońskim, "Żółta wstążka", na swoim kanale w serwisie Telegram. W przypadku odmowy przez mieszkańca przyjęcia paszportu Federacji Rosyjskiej Rosjanie mają umieszczać na specjalnej liście jego imię i nazwisko wraz z adresem.

04:46
07.11.2023

MSW Ukrainy prowadzi śledztwo ws. tragicznej śmierci asystenta głównodowodzącego ukraińskiej armii

Major Hennadij Czastiakowa zginął otwierając urodzinowy prezent otrzymany od jednego z kolegów-żołnierzy. W pudełku, które rozpakował, znalazły się m.in. zachodnie granaty. Jak pisze na swoim kanale w serwisie Telegram Ihor Kłymenko, szef MSW Ukrainy, syn Czastiakowa miał wziąć od ojca granat i zaczął bawić się zawleczką. W pewnym momencie ojciec odebrał dziecku granat i wtedy zawleczka miała wylecieć, doprowadzając do eksplozji. W wyniku wybuchu major Czastiakow zginął, a 13-latek został ranny. W mieszkaniu znaleziono jeszcze pięć innych granatów, które zostaną zbadane.

04:41
07.11.2023

Irlandia chce spowolnić napływ do kraju imigrantów z Ukrainy

Premier Irlandii, Leo Varadkar zapowiedział, że jego kraj zamierza wprowadzić do końca 2023 roku obowiązek wnoszenia opłat przez Ukraińców za zakwaterowanie, a także zmienić system przyznawanych imigrantom z Ukrainy świadczeń socjalnych, tak aby zachęcać Ukraińców w Irlandii do podejmowania zatrudnienia. - Ukraińcy nadal będą mile widziani. Żaden Ukrainiec przyjeżdżający do Irlandii nie będzie zawrócony. Jednak sytuacja obecnie jest taka, że jest ich bardzo dużo - mówił Varadkar wskazując, że w Irlandii zaczyna brakować miejsc zakwaterowania dla imigrantów. Dane irlandzkiego rządu wskazują, że co tydzień do Irlandii przybywa 500-800 Ukraińców, a jedna trzecia z nich wcześniej zwróciła się z prośbą o tymczasową ochronę w innym europejskim kraju.

04:37
07.11.2023

MSZ Rosji ogłosiło, że Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie jest dla Rosji historią

W wydanym komunikacie MSZ Rosji ogłosiło, że proces wycofywania się Rosji z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, zakończył się o północy, 7 listopada. W komunikacie czytamy, że od tej chwili "ten międzynarodowy dokument prawny, którego ważność została zawieszona przez Rosję w 2007 roku, ostatecznie stał się dla Rosji historią".

04:34
07.11.2023

Rosyjski prokurator generalny przyjechał do Chin

W chińskim Xi'an Igor Krasnow weźmie udział w spotkaniu prokuratorów generalnych państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy, a także odbędzie rozmowy dwustronne z prokuratorami generalnymi Chin, Iranu i Mongolii.

04:28
07.11.2023

W nocy nad Morzem Czarnym i Krymem rosyjska obrona powietrzna strąciła 17 dronów

Dziewięć dronów miało zostać zniszczonych przez zestawy obrony przeciwlotniczej, a osiem - przez systemy walki radioelektronicznej - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Obrony Rosji.  Wcześniej o zestrzeleniu pięciu dronów nad Morzem Czarnym przez zestawy przeciwlotnicze informował szef okupacyjnych władz Sewastopola, Michaił Razwożajew. Szczątki jednego z dronów miały spaść na budynek mieszkalny.

04:27
07.11.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 621