MFW chwali Ukrainę. Mimo wojny, PKB rośnie

Ukraińska gospodarka się odradza. W tym roku PKB wzrośnie o 1-3 proc. Rezerwy walutowe są największe w historii, a działania ukraińskiego banku centralnego trzymają rynek finansowy i hrywnę w ryzach. Tak ocenia kraj walczący z rosyjską agresją Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Publikacja: 08.11.2023 16:37

Ludzie mijają uszkodzony wagon kolejowy i zniszczone rosyjskie maszyny wojskowe wystawione w pobliżu

Ludzie mijają uszkodzony wagon kolejowy i zniszczone rosyjskie maszyny wojskowe wystawione w pobliżu Monastyru Michajłowskiego w centrum Kijowa

Foto: PAP/EPA

W najnowszym comiesięcznym raporcie MFW przypomina, że po inwazji rosyjskiej w 2022 r. PKB Ukrainy zmniejszył się gwałtownie o 29 proc. W tym roku natomiast, „pomimo rosyjskich ataków na infrastrukturę na początku 2023 r. gospodarka Ukrainy zaczęła się ożywiać”.

Gospodarka podnosi się po ciosie...

Już w pierwszym kwartale wzrosła o 2,4 proc. w ujęciu kwartalnym i tendencja ta jest kontynuowana w kolejnych kwartałach. MFW prognozuje więc, że w tym roku PKB urośnie o 1–3 proc., przy pewnym ryzyku związanym z nieprzewidywalnością działań rosyjskiego agresora.

Ożywienie analitycy funduszu przypisują „zwiększonej odporności (na wojnę - red.) przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, której towarzyszyło ożywienie popytu wewnętrznego”.

Czytaj więcej

Co zobaczył Reuters w hutach Zaporoża? Eksportowa szansa Ukrainy

MFW zauważył, że średnioterminowe perspektywy zależą od wyniku wojny, skali kosztów odbudowy, powrotu uchodźców, reform strukturalnych i perspektyw przystąpienia do Unii.

Fundusz podkreśla skuteczność działań Narodowego Banku Ukrainy. „Rezerwy międzynarodowe przekroczyły oczekiwania, na co złożył się lepszy niż oczekiwano bilans płatniczy i zmniejszone odpływy walut. Pod koniec sierpnia międzynarodowe rezerwy brutto przekroczyły 40 mld dol... Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ciągu roku wyniósł około 2 mld dol. Niższy od oczekiwanego odpływ walut z systemu bankowego również pomógł utrzymać silną pozycję rezerw” – stwierdził MFW w swoim raporcie cytowanym przez agencję Unian.

...ale wojna podbija deficyt budżetowy

Jednocześnie, jak zauważono w dokumencie, w porównaniu z rokiem ubiegłym pogłębił się deficyt budżetowy. Wzrost wydatków wynikał przede wszystkim z wydatków na obronność, a wzrost dochodów podatkowych umożliwił ożywienie gospodarcze. Istniejący deficyt budżetowy, jak zauważono w raporcie MFW, finansowany jest przede wszystkim poprzez zewnętrzną pomoc finansową.

Czytaj więcej

Miliarderka zarządzi odbudową Ukrainy. Dopilnuje dokąd pójdą pieniądze

W czerwcu Rada Dyrektorów Wykonawczych MFW zatwierdziła pierwszy przegląd czteroletniego instrumentu rozszerzonego funduszu, w ramach którego sfinansowano około 890 mln dol. 

„Wraz ze wzrostem presji wydatkowej, kluczowe znaczenie będzie miało opracowanie i wdrożenie budżetu na 2024 r. przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych i zadłużenia. Pracownicy MFW przeprowadzą jeszcze w tym roku drugi przegląd i konsultacje” – napisano w dokumencie.

Gospodarka Ukrainy w czasie wojny

W lutym 2023 r. EBOR znacząco obniżył swoją prognozę dla Ukrainy i spodziewał się wzrostu o 1 proc. w tym roku.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październikowym przeglądzie gospodarki światowej zauważył, że do końca 2023 r. spodziewa się wzrostu PKB Ukrainy na poziomie 2 proc., choć jeszcze w kwietniu przewidywał spadek o 3 proc. W październiku 2023 r. informowano o dalszym ożywieniu gospodarczym: rok do roku PKB Ukrainy wzrósł o 9 proc.. Pozytywną dynamikę wykazał sektor usług, przemysł spożywczy i budowy maszyn.

W najnowszym comiesięcznym raporcie MFW przypomina, że po inwazji rosyjskiej w 2022 r. PKB Ukrainy zmniejszył się gwałtownie o 29 proc. W tym roku natomiast, „pomimo rosyjskich ataków na infrastrukturę na początku 2023 r. gospodarka Ukrainy zaczęła się ożywiać”.

Gospodarka podnosi się po ciosie...

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dane gospodarcze
Niemcy zaskoczeni cenami pieczywa. Drożeje szokująco szybko
Dane gospodarcze
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Dane gospodarcze
Inflacja w kwietniu 2024 roku. GUS podał szybki szacunek
Dane gospodarcze
Gospodarka USA rozczarowała. Słaby wzrost PKB w pierwszym kwartale
Dane gospodarcze
Lepsze nastroje w niemieckiej gospodarce. Najgorsze już minęło?
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej