Rosja oskarża Ukrainę o ataki na elektrownie atomowe

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej oświadczył, że Zachód dostarczając Kijowowi broń i pomoc finansową, przyczynia się do eskalacji konfliktu.

Publikacja: 08.11.2023 09:48

Nikołaj Patruszew

Nikołaj Patruszew

Foto: PAP/EPA

Patruszew mówił o tym na dorocznym spotkaniu sekretarzy Rad Bezpieczeństwa państw WNP (organizacja skupiająca część byłych republik radzieckich).

Nikołaj Patruszew: Ukraina dokonuje ataków terrorystycznych

- Chcę szczególnie podkreślić: kontynuowanie pompowania broni na Ukrainę, a także wsparcie finansowe i polityczne dla Kijowa to kroki, które bezpośrednio przyczyniają się do dalszej eskalacji konfliktu i napięcia - powiedział Patruszew.

Według niego "Zachód próbuje robić wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć przywódców Ukrainy".

Czytaj więcej

Rosyjskie źródła: Ukraińcy przerzucają siły na wschodni brzeg Dniepru

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej wyraził przy tym przekonanie, że Zachód "przygotowywał Ukrainę do prowadzenia operacji wojskowych przeciwko Federacji Rosyjskiej przez ostatnich 9 lat".

Patruszew mówił też, że - w związku z brakiem sukcesów na polu walki - Ukraina decyduje się na ataki na rosyjską infrastrukturę krytyczną, w tym elektrownie atomowe.

26 października ukraiński bezzałogowy statek powietrzny zaatakował skład odpadów atomowych na terenie elektrowni atomowej w Kursku

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej

- Brak sukcesów na polu walki zmusza Kijów do coraz częstszego sięgania po metody terrorystyczne, w tym zabójstwa obywateli Rosji, ataki na obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną. Takie działania były podejmowane przez stronę ukraińską w stosunku do leningradzkiej, kalinińskiej i kurskiej elektrowni jądrowych - powiedział Patruszew.

- 26 października ukraiński bezzałogowy statek powietrzny zaatakował skład odpadów atomowych na terenie elektrowni atomowej w Kursku, trafione zostały też inne budynki administracyjne - dodał.

Rosja od niemal dwóch lat prowadzi niesprowokowaną wojnę przeciw Ukrainie

Rosjanie 24 lutego 2022 roku rozpoczęli pełnowymiarową, niesprowokowaną agresję wobec Ukrainy. Obecnie Rosja okupuje ok. 18 proc. ukraińskiego terytorium, Rosjanie dokonali też nielegalnej aneksji czterech obwodów Ukrainy. W czasie walk Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownię Jądrową, największą elektrownię atomową w Europie - w trakcie walk o nią Rosjanie ostrzeliwali obiekt.

Patruszew mówił o tym na dorocznym spotkaniu sekretarzy Rad Bezpieczeństwa państw WNP (organizacja skupiająca część byłych republik radzieckich).

Nikołaj Patruszew: Ukraina dokonuje ataków terrorystycznych

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Rosja potwierdziła sukces ukraińskiego wojska. Wydano nakaz aresztowania
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę