04:30
22.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 453
00:15
22.05.2023

Koniec niedzielnej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.

00:11
22.05.2023

Ukraińcy zestrzelili na południu drona, którego Rosjanie skierowali w stronę Odessy

Na południu Ukrainy obrona przeciwlotnicza zestrzeliła drona szturmowego, który leciał w kierunku Odessy - poinformowało na Facebooku Dowództwo Operacyjne „Południe”. „Wróg skierował atak bezzałogowego statku powietrznego na Odessę. Został zniszczony nad morzem przez siły obrony powietrznej” – czytamy we wpisie.

Jednocześnie wojsko zwróciło uwagę, że na Morzu Czarnym operują obecnie dwa rosyjskie okręty, uzbrojone w rakiety Kalibr (łącznie 12 sztuk). Zaapelowało też, by nie lekceważyć alarmów powietrznych.

23:54
21.05.2023

Lewandowski o pozdrowieniach kolegów z Barcelony dla Rosjan: Wyszło bardzo źle

- Dowiedziałem się o tym nagraniu po czasie i delikatnie mówiąc, byłem bardzo nim zaskoczony - powiedział kapitan polskiej reprezentacji, komentując nagranie Alejandro Balde i Sergiego Roberto.

Czytaj więcej

Lewandowski krytykuje kolegów z Barcelony za nagranie z pozdrowieniami dla Rosjan
23:35
21.05.2023

Martin Scorsese: Przeraża mnie agresja Rosji

- Mieszkam w Stanach Zjednoczonych, gdzie panuje wolność słowa i gdzie przeciwnika nie trzeba zatruwać czy zabijać. I jestem przekonany, że powinniśmy wspierać kraje, które chcą budować system demokratyczny – powiedział w Cannes znakomity amerykański reżyser Martin Scorsese.

Czytaj więcej

Cannes 2023: Martin Scorsese o Ukrainie i wolności słowa
23:09
21.05.2023

Belgia też chce szkolić ukraińskich pilotów

Belgia potwierdziła w niedzielę gotowość do szkolenia Ukraińców w pilotażu myśliwców F-16 16 wspólnie z innymi krajami NATO - powiedział w wywiadzie rzecznik premiera Alexandra De Croo. - Kwestia ta została w piątek omówiona i zatwierdzona przez członków specjalnej rady ministerialnej. Praktyczne szczegóły tej sprawy zostaną wyjaśnione w najbliższych dniach - powiedział w wywiadzie dla agencji Belga. Według rzecznika w najbliższym czasie, wspólnie z partnerami, konieczne będzie ustalenie parametrów udziału Belgii w szkoleniu ukraińskich pilotów.

22:41
21.05.2023

Rosjanie twierdzą, że dowódca ukraińskiej armii został poważnie ranny

Gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, został poważnie ranny podczas ataku rakietowego na początku maja i może opuścić swoje stanowisko - twierdzą rosyjscy hakerzy, których cytuje propagandowa agencja RIA Nowosti. Źródło to zauważa, że „Załużny przestał pojawiać się publicznie po serii ataków rosyjskich na niektóre obiekty wojskowe na Ukrainie”. - Informacje o stanie jego zdrowia są na Ukrainie blokowane na polecenie zachodnich kuratorów, aby nie podważać morale, nadszarpniętego już utratą Bachmutu (czemu Kijów zaprzecza - przyp. red.) - powiedział rozmówca agencji. Według niego, ukraiński naczelny dowódca „przeszedł kilka skomplikowanych operacji, a jego stan zdrowia nie pozwala mu na dalsze wykonywanie obowiązków”.

Już wcześniejsze rosyjskie twierdzenia o „zaginięciu” Załużnego dementowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. - Rosjanie wypuścili informację o rzekomym zaginięciu naszego głównodowodzącego Walerija Fiodorowicza Załużnego. Głównodowodzący jest na miejscu. Wykonuje swoją pracę. Właśnie rozmawialiśmy - przekazała.

Załużny w piątek rozmawiał telefonicznie z gen. Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

22:12
21.05.2023

Nowa transza pomocy Japonii dla Ukrainy

Premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział w niedzielę, że jego kraj wyśle na Ukrainę około 100 pojazdów i 30 tys. zestawów żywnościowych. Dodał, że Japonia może przyjąć także rannych ukraińskich żołnierzy na leczenie.

21:43
21.05.2023

Zełenski: Ukraina głównym tematem na szczycie G7

- Świat słyszy nasze stanowisko. Ochrona i gwarancje bezpieczeństwa, powrót wszystkich naszych terytoriów, wszystkich naszych ludzi, sprawiedliwość, realizacja naszej Formuły Pokoju... Mamy porozumienie ze światową większością w każdym ważnym dla Ukrainy punkcie. I wspólnie zwiększymy ukraiński potencjał - powiedział prezydent Ukrainy w swoim wieczornym przemówieniu.

- Dziś, w niedzielę, tutaj, w Hiroszimie, Ukraina była prawdziwie honorowym uczestnikiem prac „Wielkiej Siódemki”. Temat ukraiński jest centralny, szacunek dla wszystkich Ukraińców jest wyjątkowy - mówił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy przekazał też, że w Hiroszimie odbył rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem, prezydentem Indonezji Joko Widodo, prezydentem Korei Południowej Yoon Suk-yeolem, premierem Kanady Justinem Trudeau, premierem Japonii Fumio Kishidą.

21:15
21.05.2023

Rosjanie ostrzelali obwód charkowski. Są ofiary i ranni

Rosyjska armia po raz kolejny ostrzeliwała obwód doniecki, w wyniku czego zginęły dwie osoby, a sześć zostało rannych - przekazała na Telegramie Prokuratura Generalna. Według śledczych najeźdźcy użyli prawdopodobnie artylerii i odłamkowo-burzących bomb lotniczych FAB-250. Dwie ofiary to mężczyźni w wieku 46 i 55 lat. Uszkodzone zostały domy, blok mieszkalny, teren jednego z przedsiębiorstw oraz obiekty infrastruktury cywilnej.

20:44
21.05.2023

Korea Południowa obiecuje dodatkowe wsparcie dla Ukrainy

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol obiecał Ukrainie dodatkową, „nieśmiercionośną” pomoc dla Ukrainy, podczas swojego pierwszego w historii spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w niedzielę. Yoon złożył obietnicę po tym, jak Zełenski podziękował Korei Południowej za pomoc humanitarną i poprosił o dodatkowe wsparcie - przekazał rzecznik prezydenta. „Prezydent powiedział, że będzie pracował nad szybkim dostarczeniem potrzebnych Ukrainie rzeczy, w tym sprzętu do rozminowywania i karetek pogotowia” – poinformował Lee Do-woon.

20:16
21.05.2023

Alarm powietrzny w centralnych obwodach

W czterech obwodach - dniepropietrowskim, kirowohradzkim, czerkawskim i połtawskim - ogłoszony został alert powietrzny. Pół godziny wcześniej syreny zawyły także w obwodzie donieckim.

20:10
21.05.2023

Miedwiediew z wizytą w Wietnamie

Gdy w Hiroszimie trwa szczyt grupy G7, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew przybył do Hanoi. Podczas wizyty ma przeprowadzić rozmowy z sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Wietnamu, prezydentem i premierem Wietnamu. „Głównymi tematami rozmów będzie ogólna ocena stosunków i rozwój dialogu politycznego, poruszone zostaną również kwestie międzynarodowe, w tym kwestie współpracy regionalnej oraz sytuacja wokół Ukrainy” - poinformowało biuro prasowe Miedwiediewa .

19:40
21.05.2023

Cywil zginął w obwodzie chersońskim w wyniku ostrzału

W obwodzie chersońskim w wyniku ostrzału zginął 55-letni mieszkaniec wsi Kozacki - poinformował na Telegramie Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji. Jak przekazał, „wróg obrał sobie za cel budynek mieszkalny”.

19:11
21.05.2023

Syrski: Na kierunki bachmuckim trwa obrona

Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski oświadczył, że na kierunku bachmuckim „trwa operacja obronna”. Syrski podał, że odwiedził żołnierzy na linii frontu.

Według jego relacji, ukraińscy żołnierze prowadzą oskrzydlające działania ofensywne w pobliżu Bachmutu. - Choć kontrolujemy obrzeża miasta, znaczenie jego obrony pozostaje niezmienne - ocenił. Syrski dodał, że pozwoli to Ukraińcom wkroczyć do Bachmutu „gdy zmieni się sytuacja operacyjna na froncie”.

18:42
21.05.2023

Rosjanie ostrzelali Czuhujiw, są straty

Rosyjskie wojska ostrzeliwały Czuhujiw w obwodzie charkowskim, w wyniku czego zniszczone zostały tereny dwóch ośrodków wypoczynkowych - przekazała na Telegramie Charkowska Prokuratura Okręgowa.

18:13
21.05.2023

Zełenski wyjaśnił, dlaczego osobiście przybył na szczyt G7

- Z góry rozumieliśmy, że muszę przybyć (na szczyt – red.), żeby były odpowiednie rezultaty (...) Znaleźliśmy okazję, aby tu być i odblokować pewne problemy. Są ważne – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, tłumacząc, dlaczego osobiście przyleciał na szczyt państw G7 do Hiroszimy. Dodał, że jego udział w szczycie nie jest zaskoczeniem, ponieważ został zaproszony. Istniała jednak możliwość, że połączy się z uczestnikami poprzez telekonferencję.

17:43
21.05.2023

Polskie ciężarówki nie będą mogły przejeżdżać przez Rosję?

Sprawą jutro ma zająć się Duma - przekazał Wiaczesław Wołodin.

Czytaj więcej

Zakaz tranzytu polskich ciężarówek przez Rosję. Wkrótce może zapaść decyzja
17:15
21.05.2023

Biden: Sprawiedliwy pokój na Ukrainie oznacza poszanowanie jej suwerenności i integralności terytorialnej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podkreślił, że ​​sprawiedliwy pokój na Ukrainie oznacza poszanowanie jej suwerenności i integralności terytorialnej, a partnerzy obiecują udzielić Ukrainie niezbędnego wsparcia. Na konferencji prasowej po szczycie G7 w Hiroszimie mówił, że przywódcy państw grupy zapewnili prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że „Putin nie będzie w stanie osłabić ich determinacji i będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne”. - Na spotkaniu z prezydentem Zełenskim potwierdziliśmy nasze wspólne i niezłomne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy, która stawia opór brutalnej agresji Rosji - powiedział Biden.

16:45
21.05.2023

Zełenski zapewnił Bidena, że nie użyje F-16 do ataku na Rosję

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obiecał, że siły zbrojne Ukrainy nie użyją myśliwców F-16 do uderzenia na cele na rosyjskim terytorium - powiedział prezydent USA Joe Biden. - Mam kategoryczne zapewnienia Zełenskiego - mówił. - Ale kiedy rosyjskie wojska znajdą się na Ukrainie, będą mogły ich użyć - dodał.

Choć trwają prace nad „koalicją myśliwców” dla Ukrainy, to na razie żadne państwo oficjalnie nie ogłosiło przekazania F-16.

16:16
21.05.2023

Zełenski: Na świecie nie ma miejsca na wojnę

Prezydent Ukrainy powiedział, że tak jak Hiroszima została odbudowana, tak Ukraina marzy o odbudowie wszystkich swoich miast i wsi.

Czytaj więcej

Zełenski w przemówieniu do Japończyków porównał zniszczone wojną miasta Ukrainy do Hiroszimy
15:46
21.05.2023

Kadyrow obawia się zamachu na swoje życie

Czeczeński wódz Ramzan Kadyrow przekonywał na antenie telewizji Rossija 1, „europejskie służby specjalne, za pośrednictwem ukraińskich, przygotowują przeciwko niemu zamachy terrorystyczne”. - Robią wszystko, żeby się mnie pozbyć - stwierdził, nie podając jednak żadnych dowodów, uprawdopodobniających taką tezę.

15:17
21.05.2023

Ostrzał w obwodzie chersońskim

Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin podał, że na skutek rosyjskiego ostrzału w jednej z wsi w regionie zginął 55-letni mężczyzna.

14:59
21.05.2023

Zełenski chciałby pomocy wojskowej od Japonii i Korei Południowej

Prezydent Ukrainy przyznał przy tym, że rozumie, że w tej sprawie są "prawne i konstytucyjne trudności".

14:43
21.05.2023

Doniesienia o pracy ukraińskich saperów

W ciągu tygodnia saperzy na Ukrainie przeszukali obszar 289 hektarów i rozbroili 1448 ładunków wybuchowych - podał wiceminister obrony Ukrainy gen. Ołeksandr Pawluk.

14:19
21.05.2023

Gozman: Putin stracił związek z rzeczywistością.

- Putin nigdy się nie zatrzyma. Chyba, że zostanie zatrzymany przez innych - mówi "Rzeczpospolitej" rosyjski opozycjonista Leonid Gozman.

Czytaj więcej

Leonid Gozman: Putin przygotowuje się do wojny z Zachodem
13:50
21.05.2023

Zełenski w Hiroszimie. Wizyta była trzymana w tajemnicy

Zełenski nie miał do tej pory możliwości bezpośrednich rozmów z przywódcami Globalnego Południa.

Czytaj więcej

Szczyt G7. Zełeński zawstydza Południe
13:21
21.05.2023

Sześć rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni sześć rosyjskich okrętów, w tym dwa uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr.

12:49
21.05.2023

Ambasador Ukrainy usunął swój wpis

Wasyl Zwarycz twierdzi, że Ukraina jest otwarta na dialog.

Czytaj więcej

Rzeź wołyńska i słowa Jasiny. Ambasador Ukrainy skasował swój wpis. Teraz mówi o dialogu
12:20
21.05.2023

Od początku wojny zginęło 482 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 482 dzieci, a 981 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby ranny w obwodzie donieckim został 11-letni chłopiec.

11:54
21.05.2023

Biden ogłosił nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden ogłosił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów (1,57 mld zł). Biden, który na marginesie szczytu G7 spotkał się w Japonii z Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że pakiet obejmie amunicję oraz pojazdy opancerzone.

11:23
21.05.2023

Sunak: Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ocenił, że na szczycie G7 w Hiroszimie dokonano "prawdziwego przełomu" dzięki wsparciu prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dla międzynarodowej koalicji, która ma dostarczyć Ukrainie myśliwce F-16.

- Będziemy stać po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, ponieważ jej bezpieczeństwo jest naszym bezpieczeństwem - mówił Sunak. Szef brytyjskiego rządu oświadczył też, że jakiekolwiek porozumienie pokojowe musi być "na warunkach Ukrainy".

10:58
21.05.2023

Sondaż dla rp.pl: O rosyjskiej rakiecie, która spadła na Polskę, nie słyszało 3,8 proc. Polaków

Najwięcej uczestników sondażu - 40,3 proc. - odpowiedzialnością za to, że rakietę odnaleziono dopiero po czterech miesiącach obarcza zarówno MON, jak i wojsko.

Czytaj więcej

Sondaż: Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Najwięcej Polaków wini i MON, i wojsko
10:20
21.05.2023

Rzecznik tłumaczy słowa Zełenskiego o Bachmucie

Serhij Nikiforow odniósł się do słów prezydenta Ukrainy w sprawie Bachmutu, cytowanych przez agencję Reutera i AP.

Czytaj więcej

Rosjanie zdobyli Bachmut? Zamieszanie wokół słów Zełenskiego
09:54
21.05.2023

Rosyjskie straty. Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego, od 24 lutego 2022 r. Rosjanie stracili na Ukrainie 203,1 tys. żołnierzy, 3783 czołgi, 7398 pojazdów opancerzonych, 3258 zestawów artyleryjskich, 564 wyrzutnie rakiet, 327 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2822 bezzałogowe statki powietrzne, 1011 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6115 pojazdów (w tym cystern) i 425 jednostek sprzętu specjalnego.

09:34
21.05.2023

Ihnat: Potrzebujemy F-16

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat powiedział, że jego kraj potrzebuje myśliwców F-16. - Kiedy będą F-16, wygramy tę wojnę - zadeklarował.

09:20
21.05.2023

Doniesienia o ofiarach  w obwodzie donieckim

W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim zginął jeden cywil, a ośmiu zostało rannych - podał szef władz lokalnych Pawło Kyryłenko.

08:50
21.05.2023

Zełenski: Bachmut jest tylko w naszych sercach

W sobotę Rosjanie ogłosili, że w pełni przejęli kontrolę nad Bachmutem. W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Ukraińcy utracili miasto.

Czytaj więcej

Rosjanie zdobyli Bachmut? Zamieszanie wokół słów Zełenskiego
08:30
21.05.2023

Jermak: Na G7 omawiano pokojową formułę Zełenskiego

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak podał w mediach społecznościowych, że na szczycie G7 omawiana jest "formuła pokoju" Wołodymyra Zełenskiego. Dodał, że "nikt nie zasiądzie do stołu negocjacyjnego", dopóki wojska rosyjskie są na ukraińskiej ziemi.

08:02
21.05.2023

Alarm powietrzny w obwodzie dniepropietrowskim

W nocy w obwodzie dniepropietrowskim obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie drony wysłane przez wojska rosyjskie. Rano Rosjanie ostrzelali za pomocą artylerii rejon Nikopola - podał szef lokalnych władz Serhij Łysak dodając, że nie było ofiar w ludziach.

07:45
21.05.2023

Meloni o ewentualnym szkoleniu ukraińskich pilotów

- To decyzja, której jeszcze nie podjęliśmy i którą oceniamy wspólnie z naszymi sojusznikami - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni, komentując na konferencji prasowej możliwość szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

07:26
21.05.2023

Po ostrzale wsi Szebekino, w obwodzie biełgorodzkim, w płomieniach stanęło wysypisko śmieci

Takie informacje przekazuje szef obwodu, Wiaczesław Gładkow. Gubernator podkreśla, że w wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał.

07:11
21.05.2023

Kreml: Putin pogratulował Grupie Wagnera zdobycia Bachmutu

Po tym, jak Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, ogłosił, że jego najemnicy zajęli Bachmut (czemu zaprzecza strona ukraińska), Władimir Putin "pogratulował oddziałom szturmowym Grupy Wagnera i rosyjskiej armii, zapewniającej niezbędne wsparcie i osłaniającej flanki" ustanowienie kontroli nad Artiemowskiem (Bachmutem) - informuje służba prasowa Kremla (w komunikacie jest mowa o "wyzwoleniu" Bachmutu, choć w rzeczywistości chodzi o okupację w wyniku agresji zbrojnej - red.). Kreml zapowiada też, że wszyscy, którzy wyróżnili się w walce o Bachmut, otrzymają odznaczenia państwowe.

06:55
21.05.2023

Na marginesie szczytu G7 w Japonii Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Indonezji

Zelenski poinformował Joko Widodo o przebiegu działań zbrojnych na Ukrainie. Ukraiński prezydent zwrócił uwagę swojego rozmówcy na ostrzał infrastruktury cywilnej jego kraju - informuje kancelaria ukraińskiego prezydenta. Zełenski wezwał prezydenta Indonezji do wsparcia starań Ukrainy o powrót na jej terytorium ukraińskich dzieci nielegalnie deportowanych do Rosji. Z kolei Joko Widodo wyraził zadowolenie z przedłużenia o dwa miesiące tzw. porozumienia zbożowego. Podczas spotkania rozmawiano też o wdrożeniu ukraińskiego planu pokojowego.

06:40
21.05.2023

W ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 10 uderzeń na zgrupowania Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że ukraińskie lotnictwo, w ciągu doby, zaatakowało 10 zgrupowań rosyjskich wojsk i sprzętu. Nad Ukrainą zestrzelono cztery drony-kamikadze i siedem dronów rozpoznawczych różnego typu. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły cztery uderzenia na zgrupowania Rosjan, ostrzelały też jeden skład amunicji, cztery jednostki artylerii na pozycjach ogniowych, jeden zestaw przeciwlotniczy i jeden inny, ważny obiekt wroga.

06:30
21.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 451