06:48
21.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 452
00:02
20.05.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:48
20.05.2023

Von der Leyen: Nowe unijne sankcje obejmą ponad 90 firm

Ursula von der Leyen poinformowała, że nowy pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji będzie obejmował ograniczenia dla ponad 90 zagranicznych firm, które pomagają Moskwie unikać sankcji. "W jedenastym pakiecie sankcji jest ponad 90 firm z całego świata, co do których mamy niezbite dowody na to, że dostarczają objęte sankcjami towary wprost do Rosji z Unii Europejskiej z pominięciem krajów trzecich" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej w rozmowie z ZDF.

23:20
20.05.2023

Waszczykowski: Ukraińcy nie chcą poczynić żadnych gestów wobec Polski

- My zachowujemy się niezwykle powściągliwie w obawie przed tym, że ostra reakcja zostałaby wykorzystana przez Kreml. Ale co Ukrainie przeszkadza np. by dawny kościół polski, który został przekształcony we Lwowie na salę koncertową, wrócił z powrotem do swojej funkcji jako świątynia modlitewna? - powiedział były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Czytaj więcej

Waszczykowski: Ukraińcy nie chcą poczynić żadnych gestów wobec Polski
22:11
20.05.2023

Podoljak o szczycie G7: Ostateczny zmierzch Rosji

"Ostateczny zmierzch Rosji. Renesans prawa międzynarodowego. Era odpowiedzialnej polityki. Globalny dialog bez Rosji" - napisał na Twitterze Mychajło Podoljak, doradca prezydenta Ukrainy.

21:23
20.05.2023

Wiceszef MSZ reaguje na słowa ambasadora Ukrainy w Polsce

- Nie powinniśmy szukać problemów na siłę. Teraz nie jest czas na szukanie problemów we wzajemnych relacjach, a skupmy się raczej na tym, żeby wspierać Ukrainę - powiedział Piotr Wawrzyk, w odpowiedzi na stanowisko ambasadora Ukrainy, który oburzył się sugestią rzecznika polskiego MSZ, by prezydent Zełenski przeprosił za historyczne wydarzenia na Wołyniu.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Nie twórzmy problemów, skupmy się na tym, żeby wspierać Ukrainę
20:57
20.05.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Zaciekłe walki o Bachmut i Marjinkę

W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły trzy naloty rakietowe i 56 nalotów, a także ponad 40 razy dokonały ostrzału z systemów wielorakietowych (MLRS) - poinformował wieczorem w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wojska rosyjskie atakowały na kierunkach Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka. W ciągu ostatniej doby doszło tam do 39 starć zbrojnych. Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły osiem ataków na wroga i składy sprzętu wojskowego. Ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły w cztery skupiska personelu i sprzętu wojskowego wroga, w magazyn amunicji, cztery jednostki artylerii, na stanowiska strzeleckie i jeden system obrony powietrznej.

20:23
20.05.2023

Zełenski na szczycie G7: Przyciągamy dla dobra Ukrainy jak najwięcej krajów i przywódców

Prezydent Ukrainy, który jest gościem szczytu G7, w swoim wieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych poinformował, że podczas spotkań w Hiroszimie, Ukraina wraz z międzynarodowymi partnerami zabiega o włączenie kolejnych krajów do wzmocnienia swojej obrony. "Koordynujemy stanowiska z partnerami, przygotowujemy nowe wspólne kroki. Obrona, broń, obrona powietrzna, myśliwce. Przyciągamy dla dobra Ukrainy jak najwięcej krajów i przywódców. Formuła pokoju. Długoterminowe programy wsparcia dla Ukrainy. Finanse i gospodarka" - powiedział.

19:46
20.05.2023

Papież Franciszek wyznacza kardynała do misji pomocy w łagodzeniu napięć na Ukrainie

Papież Franciszek powierzył kardynałowi Matteo Zuppiemu, arcybiskupowi Bolonii i przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch, misję pomocy w łagodzeniu napięć na Ukrainie. Papież ma nadzieję, że "zapoczątkuje to drogę pokoju".

18:54
20.05.2023

Prigożyn ogłosił zajęcie Bachmutu. Tymczasem Ukraińcy nadal się bronią

Twórca Grupy Wagnera triumfalnie oznajmił, że Rosjanie zdobyli Bachmut. Po kilku godzinach ukraińskie dowództwo zdementowało kolejną opowieść Prigożyna. Jaka jest prawda?

Czytaj więcej

Rosjanie znów twierdzą, że zdobyli Bachmut. A Ukraińcy nadal się tam bronią
18:10
20.05.2023

Magnus Carlsen: Rosjanie? Coraz bardziej wątpię

- Uważam, że im dłużej trwa wojna, tym bardziej słuszność obecności Rosjan w turniejach szachowych staje się wątpliwa - mówi "Rz" najlepszy szachista świata. 

Czytaj więcej

Magnus Carlsen: Rosjanie? Coraz bardziej wątpię
16:51
20.05.2023

Ukraina: Samoloty F-16 będą u nas już jesienią tego roku

Ministerstwo Obrony Ukrainy ogłosiło, że samoloty pojawią się na ukraińskim niebie już jesienią. "Tej jesieni! Najlepszy hit Sił Powietrznych wszech czasów! F-16 na niebie Ukrainy! Będziemy chronić nasze niebo!", poinformowało ministerstwo na Twitterze.

16:22
20.05.2023

Ukraińcy dementują zdobycie Bachmutu przez Grupę Wagnera

Wiceszefowa resortu obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała na Telegramie, że w Bachmucie trwają walki, ale wojska ukraińskie nadal się bronią. "Ciężkie walki w Bachmucie. Sytuacja jest krytyczna. Jednocześnie nasze wojska utrzymują obronę w dzielnicy Samolot. Obecnie nasi obrońcy kontrolują niektóre obiekty przemysłowe i infrastrukturalne tego obszaru oraz sektora prywatnego".

15:42
20.05.2023

Bruksela pracuje nad systemem śledzenia rosyjskich diamentów

Każdego roku do budżetu Kremla trafia średnio 4 mld dol. z eksportu diamentów i brylantów. Żeby sankcje na rosyjskie kamienie były skuteczne, potrzeba najpierw prześledzić, jakimi szlakami Rosjanie będą próbowali je ominąć.

Czytaj więcej

Jak wytropić rosyjskie diamenty? Powstanie system śledzenia
15:02
20.05.2023

Prigożyn informuje o zdobyciu Bachmutu

14:41
20.05.2023

Macron spotkał się z Zełenskim

"Samolot w barwach Republiki Francuskiej przyleciał do Hiroszimy. Na pokładzie znajdowała się ukraińska delegacja. Przybyli na szczyt G7, aby współpracować z nami i naszymi partnerami. Za zwycięstwo Ukrainy. Dla przywrócenia pokoju w Europie" - napisał Emmanuel Macron.

14:23
20.05.2023

Wiceszef MSZ Rosji: Kraje zachodnie narażą się na kolosalne ryzyko, jeśli dostarczą Ukrainie myśliwce F-16

- Widzimy, że kraje zachodnie nadal trzymają się scenariusza eskalacji. Wiąże się to z kolosalnym ryzykiem dla nich samych - powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko, cytowany przez agencję TASS.

- W każdym razie zostanie to uwzględnione we wszystkich naszych planach i mamy wszystkie niezbędne środki, aby osiągnąć wyznaczone cele - dodał.

14:10
20.05.2023

Premier Meloni opuści szczyt G7 dzień wcześniej z powodu powodzi w kraju

Premier Włoch Giorgia Meloni opuści szczyt G7 w Hiroszimie dzień wcześniej niż planowano w związku z powodzią, która nawiedziła północ kraju.

13:44
20.05.2023

Ukraińskie wojsko: Rosja sprowadza jednostki powietrznodesantowe i zmotoryzowane do Bachmutu

Oprócz najemników z Grupy Wagnera, Rosja wysyła do Bachmutu jednostki powietrznodesantowe i zmotoryzowane - poinformował rzecznik ukraińskiego Wschodniego Dowództwa Operacyjnego, Serhij Czerewaty.

W ciągu ostatnich 24 godzin siły rosyjskie i ukraińskie stoczyły 17 walk w pobliżu Bachmutu, w których zginęło 92 rosyjskich żołnierzy, a 156 zostało rannych.

13:43
20.05.2023

Rzecznik Praw Obywatelskich: Ukraińcy, którzy przyjęli rosyjskie paszporty pod przymusem, nie zostaną ukarani 

Władze Ukrainy nie będą ścigać osób z okupowanych terytoriów, które przyjęły rosyjskie paszporty pod przymusem.

- Jeśli nie możesz wyjechać z różnych powodów i aby przeżyć, jesteś zmuszony do uzyskania rosyjskiego paszportu - weź go i przeżyj - powiedział rzecznik praw obywatelskich Dmytro Łubiniec.

- Nie ma ani jednej osoby, która zostałaby ukarana tylko za posiadanie rosyjskiego paszportu. Za udział we władzach (reżimu okupacyjnego), za sporządzanie list ukraińskich działaczy, ukraińskich dzieci do deportacji - za to będziemy karać - dodał.

12:54
20.05.2023

Kiedy F-16 mogą ruszyć do walki?

Ukraińcy chcieliby zobaczyć myśliwce F-16 jak najszybciej, ale trzeba spełnić szereg warunków.

Czytaj więcej

F-16 dla Ukrainy. Kiedy myśliwce mogą pojawić się na froncie?
12:31
20.05.2023

Reznikow: Piloci z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie szkolenia na F-16

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ukraińscy piloci z niecierpliwością czekają na szkolenie na myśliwcach F-16, aby wspierać swoich braci na polu bitwy.

12:03
20.05.2023

Premier Indii rozmawiał z Zełenskim 

11:17
20.05.2023

Rosjanie sprowadzają do Bachmutu kolejne bataliony

W ocenie wywiadu wojskowego Wielkiej Brytanii, dla Kremla nadal zdobycie Bachmutu jest kluczowym celem wojskowym w perspektywie krótkoterminowej.

Czytaj więcej

Rosja angażuje kolejne bataliony w natarciu na Bachmut
10:57
20.05.2023

Zaskakujące dane MFW. Rosjanom w czasie wojny wzrosły dochody?

W roku rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy co najmniej jedna trzecia budżetu federacji idzie na finansowanie zbrodniczej wojny, PKB Rosji na obywatela wyrósł o 22 proc. do wielkości niemal rekordowej. Takie dane podaje MFW. Pytanie brzmi: jaka jest ich wiarygodność?

Czytaj więcej

Rosjanom żyje się świetnie, a najlepiej w czasie wojny? MFW podał nowe dane
10:25
20.05.2023

"Bitwa o każdy metr". Ukraińcy pokazują walki w Bachmucie

Nagranie zostało wykonane przez członków Sił Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:06
20.05.2023

Przywódcy G7 potępiają "brutalną" wojnę Rosji na Ukrainie. Wzywają do "trwałego pokoju"

Światowi przywódcy wezwali do "sprawiedliwego i trwałego pokoju" oraz potwierdzili zamiar zapewnienia Ukrainie wsparcia wojskowego, finansowego i humanitarnego.

"Ponownie potępiamy w najostrzejszych słowach wojnę Rosji przeciwko Ukrainie, która stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych.

Brutalna wojna Rosji stanowi zagrożenie dla całego świata, naruszając podstawowe normy, zasady i reguły społeczności międzynarodowej. Potwierdzamy nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne do zaprowadzenia wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju" - przekazano w oświadczeniu.

09:55
20.05.2023

Erdogan mówi o "szczególnych relacjach" z Putinem

- Potrzebne jest zrównoważone podejście do kraju takiego jak Rosja - uważa prezydent 

Czytaj więcej

Erdogan przed drugą turą wyborów w Turcji chwali "szczególne relacje" z Putinem
09:32
20.05.2023

Sullivan: USA dołączą do koalicji F-16

Stany Zjednoczone będą szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 i współpracować ze swoimi sojusznikami w celu dostarczenia samolotów na Ukrainę.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ogłosił to na briefingu prasowym, potwierdzając udział USA w "koalicji myśliwców" planowanej przez sojuszników Ukrainy.

Waszyngton nie zobowiązał się jednak do dostarczenia własnych samolotów.

08:54
20.05.2023

Zełenski wylądował w Japonii

Prezydent Ukrainy weźmie udział w szczycie G7.

Czytaj więcej

Zełenski na szczycie G7 w Hiroszimie. Przyleciał francuskim samolotem rządowym
08:14
20.05.2023

ISW: Prawdopodobnie nie ma ryzyka okrążenia Ukraińców w Bachmucie

Powodem są przeprowadzone działania ofensywne wokół miasta - informuje amerykański think tank.

Czytaj więcej

Think tank: Ukraińskie kontrataki w pobliżu Bachmutu wyeliminowały zagrożenie rosyjskim okrążeniem
07:53
20.05.2023

Ukraiński Sztab Generalny o stratach rosyjskiej armii

07:13
20.05.2023

Obrona powietrzna Kijowa zestrzeliła wszystkie rosyjskie drony wystrzelone w nocy 

Według wstępnych informacji ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy nad Kijowem wszystkie drony, które wysłali Rosjanie.

Odłamki zestrzelonych maszyn spadły na dach budynku mieszkalnego we wschodniej części miasta.

W innej części miasta doszło do uszkodzenia szyb w budynku mieszkalnym.

07:11
20.05.2023

Biden ogłosi nowy pakiet wojskowy dla Ukrainy

Stany Zjednoczone mają tym razem przekazać sprzęt o wartości 375 mln dolarów.

Czytaj więcej

Biden ogłosi nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
06:58
20.05.2023

Biały Dom: Biden będzie rozmawiał o Ukrainie z brazylijskim prezydentem Lulą i indyjskim premierem Modim 

Prezydent USA Joe Biden zamierza rozmawiać w ten weekend z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lulą da Silvą i premierem Indii Narendrą Modim o Ukrainie i "nienaruszalnej" kwestii suwerenności i integralności terytorialnej

Lula i Modi biorą udział w szczycie G7 w Hiroszimie na zaproszenie Japonii, tegorocznego gospodarza grupy, w skład której wchodzą również Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada.

06:39
20.05.2023

Wagnerowcy kupili w Chinach dziesiątki tysięcy hełmów

Wagnerowcy kupili w Chinach dziesiątki tysięcy hełmów Grupa Wagnera pod koniec ubiegłego roku zakupiła w Chinach dziesiątki tysięcy hełmów ochronnych - twierdzą dziennikarze „Financial Times”. Zakupu dokonano, mimo obowiązujących sankcji, od małego chińskiego przedsiębiorstwa, za pośrednictwem rosyjskiej firmy „Broker Expert”, powiązanej z najemnikami Jewgienija Prigożyna. Według artykułu Chińczycy twierdzili, że hełmy są przeznaczone wyłącznie do „użytkowania w grach”.

06:18
20.05.2023

Nowe sankcje USA na Rosję

Nowe sankcje USA na Rosję Biały Dom opublikował listę firm objętych nowymi sankcjami. 69 z nich to firmy z Rosji i po jednej z Armenii i Kirgistanu, które powiązane są z Rosją i umożliwiają omijanie sankcji. Z dokumentu wynika, że ograniczenia eksportowe dotknęły rosyjskie fabryki maszyn i samolotów, przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Czytaj więcej

Nowe sankcje USA biją w rosyjską zbrojeniówkę, sektor IT i wydobycie w Arktyce
06:08
20.05.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 450