Waszczykowski: Ukraińcy nie chcą poczynić żadnych gestów wobec Polski

- Sprawa naszej trudnej historii powinna być rozwiązana zanim dojdzie do istotnych decyzji w sprawie przyszłości międzynarodowej Ukrainy - uważa Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były szef polskiej dyplomacji.

Publikacja: 20.05.2023 23:12

Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz w reakcji na słowa rzecznika MSZ Łukasza Jasiny, który powiedział, że w sprawie przeprosin za Wołyń prezydent Wołodymyr Zełenski powinien wziąć większą odpowiedzialność, napisał na Twitterze, że „jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie co musimy w sprawie wspólnej przeszłości są nieakceptowalne i niefortunne”. O komentarz do tej kwestii byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego poprosił portal wPolityce.pl.

 - Sprawa naszej trudnej historii powinna być rozwiązana zanim dojdzie do istotnych decyzji w sprawie przyszłości międzynarodowej Ukrainy. W 2016 i 2017 roku jako minister mówiłem Ukraińcom: „Rozwiążmy ten problem, bo z Banderą do UE nie wejdziecie" - mówił Waszczykowski. Uważa, że "z Ukraińcami mamy więcej problemów, to nie jest tylko kwestia masakry wołyńskiej, ale też fałszowania historii, kwestia polskich kościołów na Ukrainie, które są w dalszym ciągu przerobione na instytucje kultury, wiszą tam tablice o prześladowaniu Ukraińców przez Polaków".

Czytaj więcej

Przeproszenie za Wołyń. Ambasador: Narzucania prezydentowi Ukrainy, co ma zrobić, jest niedopuszczalne

Odniósł się też do słów ambasadora Zwarycza, który napisał na Twitterze: "Pamiętamy o historii, jesteśmy gotowi do dialogu i wzajemnego zrozumienia, a jednocześnie wzywamy do szacunku i równowagi w wypowiedziach, zwłaszcza w złożonej rzeczywistości ludobójczej agresji Rosji na naród ukraiński". Waszczykowski odpowiedział: - My zachowujemy się niezwykle powściągliwie właśnie w obawie przed tym, że ostra reakcja zostałaby wykorzystana przez Kreml. Ale co Ukrainie przeszkadza np. by dawny kościół polski, który został przekształcony we Lwowie na salę koncertową, wrócił z powrotem do swojej funkcji jako świątynia modlitewna? Czy to byłby zamach na suwerenność Ukrainy? Oni po prostu nie chcą poczynić żadnych gestów wobec Polski i to jest problem.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ: Nie twórzmy problemów, skupmy się na tym, żeby wspierać Ukrainę

- Polska pokazała szczególnie przez te ponad 400 dni, że nie żywi żadnych krwiożerczych urazów do Ukraińców (...) Oczekujemy tylko pewnego moralnego zadośćuczynienia, które nie kosztuje finansowo. Odpowiedzi na nasze sugestie tych gestów są stanowcze i idą w kierunku obrażania nas na zasadzie „nie, bo nie”, „nie macie prawa” - dodał Witold Waszczykowski.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty