04:36
03.10.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 222
00:19
03.10.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:15
03.10.2022

Wereszczuk: Rosja pokazuje swój rasizm

- Federacja Rosyjska pokazała swój rasizm w całej okazałości (...). Na tymczasowo okupowanym Krymie Federacja Rosyjska stara się nadać priorytet mobilizacji rdzennej ludności Krymu, czyli Tatarów krymskich. A oni naprawdę nie chcą być zmobilizowani i opuszczają teren, próbując się ratować - wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

23:57
03.10.2022

Zełenski: Nasze sukcesy nie ograniczają się do Łymanu

- Przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem, otrzymuję meldunki od wojska. W tym tygodniu największą część raportów stanowi lista osiedli wyzwolonych z rąk wroga w ramach naszej operacji obronnej. Historia wyzwolenia Łymanu w obwodzie donieckim stała się obecnie najpopularniejsza w mediach. Ale sukcesy naszych żołnierzy nie ograniczają się do Łymanu - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski podziękował żołnierzom biorącym udział w walkach. Wyróżnił m.in. żołnierzy 129. Brygady, którzy, jak powiedział, wyzwolili Archanhelśke (osiedle typu miejskiego w rejonie wysokopilskim obwodu chersońskiego) oraz Myrolubiwkę.

23:41
03.10.2022

Ukraińskie kontrnatarcie na zachodnim brzegu Dniepru

Rano okazało się, że ukraińskie oddziały zajęły Zołotą Bałkę, wieczorem były podobno 25 kilometrów dalej na południe, w Dudczanach. Obie wioski leżą nad brzegiem rzeki. Jeśli informacje się potwierdzą, to ukraińskie natarcie w tym rejonie osiągnęłoby szybkość z jaką poruszali się nacierający we wrześniu na Bałakliję i Izium - pisze Andrzej Łomanowski.

Czytaj więcej

Dziury na całym froncie, od Łymanu po Dniepr
23:18
03.10.2022

Macron rozmawiał z Zełenskim

Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, przeprowadzili dziś rozmowę telefoniczną. Według źródeł RAI w Pałacu Elizejskim, francuski prezydent potępił ogłoszoną przez Kreml aneksję okupowanych przez Rosję terenów należących do Ukrainy. Prezydenci rozmawiali też o sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

22:57
02.10.2022

Haidai: Odzyskanie Łymanu to kluczowy moment

Odzyskanie przez siły ukraińskie kontroli nad miastem Łyman w obwodzie donieckim jest kluczowym czynnikiem w dalszej deokupacji sąsiedniego obwodu ługańskiego - ocenił gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai.

22:32
02.10.2022

Ukraińska korweta Hetman Iwan Mazepa zwodowana

W Turcji zwodowana została pierwsza korweta typu Ada dla ukraińskiej marynarki wojennej. W uroczystości wzięła udział żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. O tym, że korweta otrzyma imię Hetman Iwan Mazepa zdecydował przed rokiem Wołodymyr Zełenski.

22:09
02.10.2022

Załużny rozmawiał z Milleyem

Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny poinformował, że wieczorem odbył rozmowę telefoniczną z gen. Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, najwyższym rangą amerykańskim dowódcą. "Omówiliśmy kwestie zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy w odpieraniu rosyjskiej agresji zbrojnej" - podał Załużny w mediach społecznościowych, dziękując "narodowi amerykańskiemu i jego przywódcom za konsekwentne i niezachwiane wspieranie Ukrainy w tych trudnych czasach".

21:44
02.10.2022

Ukraińcy zestrzelili osiem dronów

W niedzielę wojska ukraińskie zestrzeliły osiem rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych - podał Sztab Generalny Ukrainy. Według tego źródła, chodzi o tzw. amunicję krążącą produkcji irańskiej, Shahed-136.

21:19
02.10.2022

Współpracownik Zełenskiego chce ostrzejszych sankcji na Rosję

Nowy pakiet unijnych sankcji na Rosję powinien być znacznie silniejszy niż obecnie - ocenił wiceszef ukraińskiej kancelarii prezydenta Ihor Żółkiew. Jego zdaniem po tym, jak w piątek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję czterech obwodów Ukrainy, propozycje dotyczące ósmego pakietu sankcji wyglądają "słabo". 

20:54
02.10.2022

Kułeba jedzie do Afryki

W dniach od 3 do 12 października, po raz pierwszy w historii ukraińskiej dyplomacji, szef MSZ Ukrainy złoży wizytę w krajach afrykańskich - podają ukraińskie media. Dmytro Kułeba rozpocznie podróż od Senegalu. Kluczowym tematem rozmów ministra ma być konsolidacja poparcia politycznego dla Ukrainy na tle rosyjskiej agresji.

20:30
02.10.2022

Żółkiew: Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa przed przystąpieniem do NATO

– Zanim Ukraina wejdzie do NATO, już potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa dla naszego państwa, aby szybko uporać się z rosyjską agresją i sprawić, by rosyjska agresja nie mogła się powtórzyć - powiedział zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew, którego wypowiedź cytuje Ukrinform.

20:05
02.10.2022

Stoltenberg: Ukraińcy są w stanie odeprzeć siły rosyjskie

Sekretarz generalny NATO skomentował wkroczenie ukraińskich wojsk do miasta Łyman w obwodzie donieckim.

Czytaj więcej

Wojska Ukrainy zajęły Łyman. Szef NATO: Ukraińcy robią postępy
19:38
02.10.2022

Ostrzał w obwodzie sumskim

W niedzielę z terytorium Rosji ostrzelano tereny w obwodzie sumskim - podało ukraińskie wojsko dodając, że odnotowano ostrzał artyleryjski (17 pocisków) i moździerzowy (15). W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało 5 domów prywatnych i budynek szkoły. Nie było ofiar wśród cywilów - czytamy.

19:23
02.10.2022

Ukraińskie wojsko o rosyjskich stratach z soboty

"Potwierdzono, że 1 października zniszczono (...) magazyn amunicji okupantów na terenie osady Tawrijśke w obwodzie chersońskim oraz siedem czołgów i do dziesięciu pojazdów w rejonie Czernihiwki w obwodzie zaporoskim" - podał Sztab Generalny Ukrainy.

18:56
02.10.2022

Nieoficjalnie: USA gotowe wspomagać Ukrainę kwotą 1,5 mld dol. miesięcznie

Stany Zjednoczone przez cały okres trwania wojny Rosji z Ukrainą są gotowe wspierać finanse Ukrainy kwotą 1,5 mld dol. miesięcznie - podaje Bloomberg, powołując się na "osoby zaznajomione ze sprawą".

18:37
02.10.2022

Wstrzymano wyjazdy z Zaporoża na tereny okupowane

Ze względu na niebezpieczeństwo pojazdy do ewakuacji ani wolontariusze nie mogą wyjeżdżać z Zaporoża na tereny okupowane przez wojska rosyjskie - podaje Ukrinform. Możliwość wyjazdu wstrzymano "na kilka dni".

18:18
02.10.2022

Rosjanie stracili na Ukrainie kolejne śmigłowce

"Jednostki obrony przeciwlotniczej we wschodniej Ukrainie zniszczyły w ciągu ostatniego dnia dwa śmigłowce Ka-52, 3 bezzałogowe statki powietrzne typu Orłan-10 oraz jeden dron-kamikaze typu Shahed-136" - podało w mediach społecznościowych ukraińskie wojsko, publikując nagranie ukazujące strącenie rosyjskiego śmigłowca.

17:58
02.10.2022

Karetka wjechała na minę, zginął kierowca

Centrum ratownictwa medycznego z Charkowa podało w mediach społecznościowych, że na terenie obwodu charkowskiego udająca się na wezwanie karetka pogotowia wjechała na minę. W wyniku eksplozji śmierć poniósł kierujący pojazdem, a sanitariusz został ranny.

17:37
02.10.2022

Zełenski dziękuje m.in. Polsce za sprzeciw wobec aneksji

"Jestem wdzięczny naszym sąsiadom - państwom Europy Środkowej i Wschodniej - za popieranie członkostwa Ukrainy w NATO i potępienie rosyjskiej próby anektowania ukraińskiego terytorium" - oświadczył w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski, oznaczając we wpisie na Twitterze 10 polityków, w tym prezydenta Polski Andrzeja Dudę, prezydenta Czech Miloša Zemana czy prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa.

17:19
02.10.2022

Kreml oskarża USA, Ukrainę i Polskę o uszkodzenie Nord Stream

Rosyjski reżim wskazuje kraje zainteresowane likwidacją gazociągu północnego. To USA, Ukraina i Polska. Rosjanie przyznają, że gazociąg można naprawić.

Czytaj więcej

Kreml: Nord Stream da się naprawić. Rosja oskarża o atak USA, Ukrainę i Polskę
16:58
02.10.2022

Żaryn: Polska wciąż jest prezentowana przez rosyjską propagandę jako podżegacz wojenny

"Prezentowanie Polski jako kraju niebezpiecznego, który prze do wojny to legitymizowanie kłamstw Rosji, a jednocześnie działanie, które mogą rozbijać jedność Sojuszu." - napisał w mediach społecznościowych Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

16:37
02.10.2022

Drony nad niemieckim poligonem, gdzie trwało szkolenie ukraińskich żołnierzy

Nad poligonem Bundeswehry w Wildflecken w Bawarii zauważone zostały obce drony. Sprawę potwierdził rzecznik Bundeswehry. Do incydentu doszło w nocy z piątku na sobotę. Wszczęto śledztwo. Media donosiły, że na omawianym poligonie trwa szkolenie ukraińskich żołnierzy.

16:11
02.10.2022

Rosja zakazała wjazdu unijnym tirom. Przewidziała wyjątki

Rosyjski rząd zakazał wjazdu ciężarówkom zarejestrowanym w UE oraz Wielkiej Brytanii, Norwegii i Ukrainy. Dotyczy to zarówno przepływu towarów w handlu dwustronnym, jak i tranzytu lub wjazdu z krajów trzecich. Zakaz wchodzi w życie 10 października i nie dotyczy wjazdu do obwodu kaliningradzkiego oraz żywności, leków, nawozów i sprzętu.

Czytaj więcej

Rosja wprowadza zakaz wjazdu tirów z Unii i nie tylko. Ale są wyjątki
15:45
02.10.2022

Ukraińska Gwardia chwali się zdobytym rosyjskim czołgiem

"Dziękujemy Ministerstwu Obrony Rosji za prezent. Pracujemy dalej" - podały służby prasowe ukraińskiej Gwardii Narodowej informując w mediach społecznościowych, że brygada szybkiego reagowania oddziału zdobyła w pobliżu Łymanu rosyjski czołg T-72B3.

15:20
02.10.2022

Ukraina w NATO? Podolak: 10 państw bloku już to poparło

"W ciągu 48 godzin od podpisania przez Wołodymyra Zełenskiego wniosku o członkostwo w NATO, dziesięć krajów bloku poparło członkostwo Ukrainy w Sojuszu" - napisał w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy. "Dziś tworzona jest historia" - dodał.

14:54
02.10.2022

Ukraina chce być w NATO, by zapewnić sobie bezpieczeństwo po wojnie

- Rozumiemy, że Rosja nie uspokoi się i za trzy, pięć, dziesięć lat, gdy znów zbierze zasoby, spróbuje zająć albo część, albo całe terytorium Ukrainy - ocenił Jehor Czerniew, przewodniczący delegacji Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO.

Czytaj więcej

Ukraina liczy, że zostanie członkiem NATO tuż po wojnie
14:33
02.10.2022

Wywiad Ukrainy publikuje nagranie rozmowy rosyjskiego żołnierza z matką

Żołnierz, który ma służyć w 138. Samodzielnej Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej prosi matkę, aby nie wierzyła w propagandę pokazywaną w rosyjskiej telewizji. Jak mówi on i jego towarzysze broni mają przestarzały sprzęt i rzadko widują nowoczesne pojazdy wojskowe. - To wszystko g..., to co się tu dzieje to całkowita hańba. Kiedy patrzymy na nasz sprzęt chce nam się płakać - mówi żołnierz.

14:25
02.10.2022

Prezydent Ukrainy zamieszcza zdjęcia tego, jak wygląda edukacja na Ukrainie w czasie wojny

14:20
02.10.2022

Rosjanie zapowiadają, że walutą okupowanych ziem Ukrainy będzie rubel

Paweł Kraszeninnikow, przewodniczący jednej z komisji Dumy państwowej zapowiedział, że na okupowanych ziemiach Ukrainy, które zostaną anektowane do Rosji, obowiązującą walutą będzie rubel, ale do 31 grudnia w obiegu pozostaną też ukraińskie hrywny.

14:12
02.10.2022

Do Dumy trafiły ustawy dotyczące aneksji okupowanych ziem Ukrainy

Cztery ustawy konstytucyjne ws. wejścia separatystycznych republik z Donbasu, a także okupowanych części obwodu zaporoskiego i chersońskiego w skład Federacji Rosyjskiej, zostały przesłane do Dumy przez prezydenta Władimira Putina.

13:44
02.10.2022

Ustał też wyciek z Nord Stream 1

Ciśnienie w gazociągu Nord Stream 1 ustabilizowało się, wyciek gazu ustał, całe paliwo wyciekło  także z tego gazociągu – poinformowała 2 października na Twitterze duńska agencja energetyczna, powołując się na rosyjsko-niemiecką spółkę Nord Stream AG.

Czytaj więcej

Wyciekł też cały gaz z Nord Stream 1. Koniec wycieku z rosyjskich gazociągów
13:38
02.10.2022

Wiceminister obrony Ukrainy: 808 ukraińskich jeńców odzyskało wolność do 2 października

W czasie 24 wymian więźniów między Ukrainą a Rosją wolność odzyskało 808 ukraińskich jeńców - poinformowała na swoim kanale w serwisie Telegram wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Maliar.

13:20
02.10.2022

Rosjanie twierdzą, że w ciągu doby zestrzelili 22 pociski HIMARS

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w ciągu doby Rosjanie zestrzelili w powietrzu 22 pociski HIMARS oraz jeden pocisk Toczka-U.

12:52
02.10.2022

Duma w poniedziałek zajmie się przepisami związanymi z aneksją okupowanych ziem Ukrainy

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy zapowiedział, że w poniedziałek Duma zajmie się zmianami w prawie, które umożliwią przyjęcie w skład Federacji Rosyjskiej czterech, częściowo okupowanych przez Rosję obwodów Ukrainy. Społeczność międzynarodowa uznaje dokonaną przez Rosję aneksję za nielegalną.

12:49
02.10.2022

Papież apeluje do Putina i Zełenskiego

Papież Franciszek w czasie niedzielnej modlitwy zaapelował do prezydenta Rosji, Władimira Putina, by ten "zatrzymał spiralę przemocy i śmierci" na Ukrainie. Z kolei zwracając się do Wołodymyra Zełenskiego papież zaapelował, aby ten był otwarty na "każdą poważną propozycję pokojową".

12:47
02.10.2022

Putin poprosił, Sąd Konstytucyjny uznał nielegalną aneksję za zgodną z konstytucją

Każde z orzeczeń głosi, że "traktat między Federacją Rosyjską" a okupowanymi obwodami o "przyjęciu do Federacji Rosyjskiej i utworzeniu w jej ramach nowego podmiotu, który nie wszedł jeszcze w życie, jest zgodny z konstytucją Federacji Rosyjskiej".

Czytaj więcej

Sąd Konstytucyjny Rosji: Aneksja okupowanych ziem Ukrainy zgodna z konstytucją
12:18
02.10.2022

Zełenski: Stan na godzinę 12 - Łyman oczyszczony z okupantów

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że miasto Łyman w obwodzie donieckim zostało całkowicie oczyszczone z rosyjskich wojsk.

11:52
02.10.2022

Ukraińcy rozminowali tamę, zaminowaną przez Rosjan w obwodzie charkowskim

Tama w miejscowości Wełyki Prochody została zaminowana z użyciem 175 kg trotylu, 68 min  przeciwczołgowych oraz detonatorów elektrycznych.

11:26
02.10.2022

Statek wynajęty przez Światowy Program Żywnościowy ONZ zawiezie pszenicę z Ukrainy do Somalii

Statek "New Island" dotarł już do portu w Czarnomorsku, nad Morzem Czarnym. To piąty statek wynajęty przez Światowy Program Żywnościowy ONZ, który zawiezie pszenicę do kraju zagrożonego głodem. Poprzednie statki transportowały pszenicę dla Etiopii, Jemenu i Afganistanu.

11:22
02.10.2022

Gubernator obwodu charkowskiego informuje o ostrzale Kupiańska i Wowczańska

W wyniku ostrzału celów w rejonie kupiańskim ranna miała zostać 71-letnia kobieta.

11:15
02.10.2022

W ciągu ostatniej doby na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginęło ośmiu cywilów

Informację taką przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. W ciągu doby rannych, w wyniku rosyjskich działań wojennych, zostało 21 osób.

11:12
02.10.2022

Straż Graniczna Ukrainy do Rosjan: 60 tys. waszych rodaków użyźnia ukraińską ziemię

- Nie oddamy wam ani metra ukraińskie ziemi - zapowiadają funkcjonariusze Straży Granicznej Ukrainy w przesłaniu do Rosjan.

10:46
02.10.2022

Mikołajów: Dwie ofiary rosyjskiego ostrzału

W Mikołajowie, w wyniku nocnego, rosyjskiego ostrzału, zginęły dwie osoby a siedem zostało rannych. Do ostrzału doszło ok. 3:45 w nocy, 2 października. W wyniku ostrzału przeprowadzonego z użyciem zestawów S-300 trafione zostały dwa czteropiętrowe budynki, w jednym z nich wybuchł pożar. W nocy dwie osoby zginęły też w wyniku ostrzały wsi Szewczenko w rejonie mikołajowskim. 

10:37
02.10.2022

Pod oświadczeniem prezydentów z Europy Środkowej potępiających aneksję nie ma podpisu prezydent Węgier

Pod oświadczeniem podpisali się: Milo Đukanović, prezydent Czarnogóry; Miloš Zeman, prezydent Republiki Czeskiej; Alar Karis, prezydent Republiki Estońskiej, Gitanas Nausėda, prezydent Republiki Litewskiej, Egils Levits, prezydent Republiki Łotewskiej, Stevo Pendarovski prezydent Republiki Macedonii Północnej, Andrzej Duda, Klaus Iohannis, prezydent Rumunii i Zuzana Čaputová, prezydent Republiki Słowackiej.

Czytaj więcej

Prezydenci z Europy Środkowej potępiają aneksję. Nie ma podpisu prezydent Węgier
10:31
02.10.2022

Rosja została wyrzucona z Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego

Rosja nie zdobyła wystarczającej liczby 86 głosów, aby zostać ponownie wybrana do zarządu Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Przedstawiciel Rosji ogłosił, że to krok czysto polityczny i nie mający nic wspólnego z miejscem Rosji w dziedzinie lotnictwa cywilnego.

Czytaj więcej

Rosja wyleciała z rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego
10:19
02.10.2022

Jest oświadczenie prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. nielegalnych rosyjskich aneksji

Prezydenci, w tym Andrzej Duda, "ponawiają poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".

09:47
02.10.2022

W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło od 24 lutego 412 dzieci

Z informacji przekazanych przez ukraińską prokuraturę generalną wynika też, że ponad 784 dzieci w wyniku działań wojennych zostało rannych. 25 września w pobliżu wsi Kuryłiwka, w rejonie kupiańskim w obwodzie charkowskim, 13 dzieci zginęło w ataku na konwój pojazdów cywilnych. Z kolei 30 września 13-letni chłopiec został ranny w wyniku ostrzału wsi Podoły, w rejonie kupiańskim, w obwodzie charkowskim.

09:46
02.10.2022

Prezydent Finlandii przekonuje, że trzeba podtrzymywać dialog Zachodu z Rosją

Sauli Niinistö przekonywał również, że po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji, poparcie w Rosji dla prezydenta spadło.

Czytaj więcej

Prezydent Finlandii: Wojna to mocne słowo. Rosjan też przeraża
09:14
02.10.2022

Haidai: Rosja wywozi dzieci z Ukrainy, by zasypać lukę pokoleniową

"Luka ta rośnie codziennie w związku ze stratami armii" - podkreśla gubernator obwodu ługańskiego.

Czytaj więcej

Haidai: Rosjanie wywożą sieroty z obwodu ługańskiego
08:50
02.10.2022

Rosjanie ostrzelali przedmieścia Zaporoża przy użyciu zestawów S-300

Cztery rakiety S-300 spadły na przedmieścia Zaporoża - informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Staruch, kierujący administracją wojskową obwodu zaporoskiego. W wyniku ataku zniszczony został zakład przemysłowy.

08:28
02.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 60 110 żołnierzy, 2 377 czołgów, 4 975 pojazdów opancerzonych, 1 405 zestawów artyleryjskich,. 337 wyrzutni rakiet, 176 zestawów przeciwlotniczych, 264 samoloty, 227 śmigłowców, 1 015 bezzałogowych statków powietrznych, 246 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 796 pojazdów wojskowych (w tym cystern) i 131 jednostek sprzętu specjalnego.

08:18
02.10.2022

W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono pięć irańskich dronów-kamikadze

"Pięć z siedmiu (dronów-kamikadze irańskiej produkcji - red.) Shahed-136 zostało zniszczonych przez żołnierzy odeskiej brygady wojsk przeciwlotniczych i chersońską brygadę wojsk przeciwlotniczych" w ciągu ostatniej doby - informują Siły Powietrzne Ukrainy.

08:06
02.10.2022

Rosja: W ciągu doby z Donbasu do obwodu rostowskiego wjechało 14,5 tys. osób

Rosyjska FSB podaje, że w ciągu ostatniej doby ponad 14,5 tys. osób wjechało do obwodu rostowskiego, w Rosji, z okupowanego przez Rosjan Donbasu. Dzień wcześniej granicę Ukrainy i Rosji w obwodzie rostowskim przekroczyło ponad 16 tys. osób.

07:40
02.10.2022

Brytyjski resort obrony: Łyman pozwala panować nad drogą przechodzącą nad Dońcem Siewierskim

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie z ukraińskiego frontu pisze, że utrata kontroli nad Łymaniem jest dla Rosji znacząca ponieważ kontrola nad tą miejscowością pozwala panować nad drogą przechodzącą nad Dońcem Siewierskim, wokół którego Rosjanie starają się skonsolidować swoją obronę.

07:33
02.10.2022

Ukraińcy obchodzą dziś Dzień Obrony Terytorialnej

Gen. Walerij Załużny, głównodowodzący ukraińskiej armii składając życzenia żołnierzom obrony terytorialnej stwierdził, że żołnierze tej formacji "chwycili za broń broniąc wolności i swoich rodzin". 

07:28
02.10.2022

Sondaż: 59,7 proc. Polaków przeciw złagodzeniu sankcji wobec Rosji, by obniżyć ceny energii

Wzrost cen surowców energetycznych będący następstwem wojny Rosji z Ukrainą i sankcji, jest jednym z głównych czynników napędzających inflację w Polsce (we wrześniu przekroczyła 17 proc. według wstępnego odczytu GUS) i w Europie (we wrześniu inflacja w strefie euro wyniosła 10 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Złagodzić sankcje wobec Rosji, by obniżyć ceny energii? Polacy przeciw
06:59
02.10.2022

W niedzielę rano Rosjanie ostrzelali Zaporoże

O ostrzale stolicy częściowo okupowanego przez Rosjan obwodu zaporoskiego poinformował stojący na czele władz obwodu Ołeksandr Staruch.

06:56
02.10.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski

Dwa rejony obwodu dniepropietrowskiego - nikopolski i krzyworoski - zostały w nocy ostrzelane przez rosyjskie wojska rakietowe i ciężką artylerię. Do ataku na obwód dniepropietrowski użyto też dronów-kamikadze - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko. W Nikopolu uszkodzona została linia wysokiego napięcia. Nie ma informacji o ofiarach.

06:51
02.10.2022

ISW o utracie Łymania przez Rosję: Priorytetem dla Putina jest dziś południe Ukrainy

ISW ocenia, że porażka Rosji w Łymaniu wskazuje, iż prezydent Rosji, Władimir Putin, priorytetem czyni obecnie obronę okupowanych terenów na południowej Ukrainie, gdzie mają być obecnie przerzucane rosyjskie jednostki. "Decyzja by nie wzmacniać linii frontu w rejonie Kupiańska czy Łymania została podjęta niemal na pewno przez Putina, a nie przez dowódców i wskazuje, że Putin dba bardziej o utrzymanie strategicznych obwodów chersońskiego i zaporoskiego niż o obwód ługański" - przekonują analitycy z think tanku.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Rosja nie jest w stanie walczyć na atomowym polu bitwy
06:29
02.10.2022

Atak drona-kamikadze na obiekt w centrum Krzywego Rogu

Ołeksandr Wikuł, stojący na czele wojskowej administracji Krzywego Rogu poinformował, że w nocy Rosjanie przeprowadzili atak z użyciem drona-kamikadze na obiekt w centrum miasta. Wikuł wzywa mieszkańców do niepublikowania żadnych zdjęć z miejsca ataku w mediach społecznościowych.

06:09
02.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Jednostki rosyjskie na Krymie w pełnej gotowości bojowej

Ukraiński Sztab Generalny informuje, że poczynając od 30 września rosyjskie jednostki stacjonujące na Krymie zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej. Na Krymie formowana ma być też dywizja piechoty zmotoryzowanej złożona z mężczyzn zmobilizowanych na półwyspie anektowanym nielegalnie przez Rosję w 2014 roku, a także z osób zmobilizowanych w Kraju Krasnodarskim i Republice Adygei. 

06:04
02.10.2022

Miasta wschodniej i południowej Ukrainy przemieniają się w opustoszałe „dzikie pola”

W miastach tych pozostali nieliczni, przede wszystkim starsi. Bez jasnej perspektywy odbudowy kraju można wątpić, że ci, którzy wyjechali, kiedykolwiek tu wrócą. To byłoby wielkie zwycięstwo Putina - pisze w "Plusie Minusie" Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Odbudowa Ukrainy. Ale jakiej?
05:57
02.10.2022

Austin: Rosja będzie mieć teraz problem z ofensywą w obwodzie donieckim

- Co to oznacza w kontekście potencjalnej eskalacji, na ten temat nie chcę spekulować. Ale dla sytuacji na polu walki oznacza to, że Ukraińcy nadal czynią postępy - stwierdził sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, komentując zajęcie miejscowości Łyman w obwodzie donieckim przez ukraińską armię.

Czytaj więcej

Sekretarz obrony USA o zdobyciu Łymania przez Ukraińców: Rosja ma problem
05:21
02.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": W ciągu doby Rosjanie stracili 16 czołgów

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło dziewięć uderzeń na pozycje wroga na froncie południowym, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe zrealizowały ok. 550 misji ogniowych. Rosjanie mieli stracić w ciągu doby 64 żołnierzy, dwie samobieżne haubice, 16 czołgów i 11 innych pojazdów wojskowych. Ukraińcy zniszczyli też rosyjski skład amunicji.

05:19
02.10.2022

Łotwa: Reprezentująca rosyjską mniejszość partia Harmonia minimalnie przekracza próg wyborczy

Z badania exit poll wynika, że ugrupowanie reprezentujące rosyjskojęzyczną mniejszość na Łotwie, zdobyło 5,1 proc. głosów.

Czytaj więcej

Wybory na Łotwie: Wygrywa partia premiera, partia Rosjan traci poparcie
04:57
02.10.2022

Zełenski do przywódców Rosji: Zanim rozwiążecie wszystkie problemy, zginiecie jeden po drugim

- Zanim rozwiążecie wszystkie problemy, łącznie z pierwszym, który to wszystko rozpoczął, który rozpoczął bezsensowną dla Rosji wojnę przeciw Ukrainie, zginiecie jeden po drugim, staniecie się kozłami ofiarnymi, aby tylko nie przyznać, że wojna była historycznym błędem Rosji - oświadczył w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówiąc o przedstawicielach rosyjskich władz.

Czytaj więcej

Zełenski zapowiada wyzwolenie Krymu i trybunał dla przywódców Rosji
04:28
02.10.2022

Minister obrony Niemiec przebywała z wizytą w Ukrainie

W czasie wizyty Christine Lambrecht w Odessie w mieście rozległ się alarm bombowy i minister z Niemiec musiała zejść do schronu - podaje Ukrinform. Lambrecht zapowiedziała, że pierwsze systemy obrony przeciwlotniczej IRIS-T z Niemiec trafią na Ukrainę w ciągu kilku dni.

04:22
02.10.2022

Zełenski: Ukraińska flaga nad Łymanem. Takich flag w obwodzie donieckim będzie więcej

- Rosja zorganizowała farsę w Donbasie. Absolutną farsę, którą chciała przedstawić jako domniemane referendum - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - A teraz jest tu ukraińska flaga. W ciągu ostatniego tygodnia było więcej ukraińskich flag w Donbasie. Będzie ich jeszcze więcej w ciągu najbliższego tygodnia. Czym jest więc pseudoreferendum? Czy są dwa obwody donieckie? Dwie wsie Jampil, w obwodzie donieckim? Dwie wsie Torśke? Ukraińska flaga jest już nad Łymanem w obwodzie donieckim. Walka nadal tam trwa, ale nie ma śladów pseudorefrendum - dodał.

04:20
02.10.2022

Australia rozszerza sankcje wobec Rosji

Australia ogłosi w niedzielę kolejne sankcje finansowe wobec Rosji i obejmie zakazem wjazdu do kraju 28 obywateli Rosji związanych z organizacją pseudoreferendów w okupowanych częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego - oświadczyła szefowa MSZ Australii, Penny Wong.

04:19
02.10.2022

Wczorajszą relację z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 220