Podczas sobotniego zgromadzenia ICAO Rosji zabrakło 86 głosów potrzebnych do pozostania w radzie zarządzającej organizacji, informuje agencja Reuters. Przedstawiciel Rosji ogłosił, że to krok czysto polityczny i nie mający nic wspólnego z miejscem Rosji w dziedzinie lotnictwa cywilnego.

Według ministerstwa infrastruktury Ukrainy Rosja nie została ponownie wybrana w pierwszych dwóch turach wyborów do rady ICAO – głównego organu zarządzającego tej organizacji. Ostatnia tura głosowania odbędzie się we wtorek, 4 października.

„Taka zbiorowa decyzja 170 krajów członkowskich ICAO jest odpowiedzią na inwazję zbrojną na Ukrainę” – zauważa kanał ministerstwa na portalu społecznościowym.

Czytaj więcej

Nowe sankcje USA uderzają w prezes Banku Rosji i twórców dronów

Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która organizuje i koordynuje współpracę międzynarodową między państwami we wszystkich aspektach działalności lotnictwa cywilnego. Założona została w 1944 roku.

Przypomnijmy, że w marcu Rosja wpisała do rejestru zachodnie samoloty wydzierżawione przez rosyjskie linie od zagranicznych leasingodawców. Była to więc nielegalna konfiskata setek zagranicznych samolotów, a mówiąc wprost - kradzież wartych setki milionów dolarów maszyn.

Wspólnota międzynarodowa odpowiedziała na to zakazem serwisowania i eksportu do Rosji części zamiennych do zajętych bezprawnie samolotów. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego zawiesiły też ważność certyfikatów i zezwoleń wydawanych rosyjskim przewoźnikom lotniczym.