Nowe sankcje USA uderzają w prezes Banku Rosji i twórców dronów

Biały Dom wpisał na sankcyjną listę Elwirę Nabiulliną, od 9 lat wspierającą Putina jako prezes banku centralnego, wielu urzędników Kremla, a także przedsiębiorstwa branży radioelektronicznej i telekomunikacyjnej związane z produkcją nowoczesnej broni.

Publikacja: 01.10.2022 10:47

Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden

Foto: PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

30 września Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA zaktualizowało listę sankcji antyrosyjskich. Wpisano na nią m.in. wicepremiera Aleksandra Nowaka (nadzoruje kompleks paliwowo-energetyczny, w szczególności proces negocjacji w ramach OPEC+). Na liście znalazła się także prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina, na którą w tym samym czasie sankcje nałożyła Wielka Brytania, a wcześniej Kanada i Australia. Dołączyła do niej pierwsza wiceprezes Banku Rosji Olga Skorobogatowa.

OFAC przypomniał, że odkąd w 2013 r. Elwira Nabiullina została szefową banku centralnego, działa na rzecz ochrony Kremla przed zachodnimi sankcjami nałożonymi w odpowiedzi na aneksję Krymu w 2014 roku i po agresji na Ukrainę w lutym.

Nabiullina (59 lat) pochodzi z tatarskiej rodziny z Ufy. Jest bliską współpracowniczką Putina od 2007 r., kiedy to powołał ją na stanowisko ministra rozwoju gospodarczego w swoim rządzie. Od tego czasu podążała za Putinem krok w krok.

Czytaj więcej

USA: Definicja zdrowej żywności wraca na ziemię

Po objęciu fotela prezesa Banku Rosji pokazała, że nie boi się ryzykownych decyzji. W 2014 roku po rosyjskiej aneksji Krymu Zachód nałożył na Rosję pierwsze sankcje. Nastąpiła gwałtowna deprecjacja rubla i skok inflacji. Bank Rosji pod przewodnictwem Nabiulliny zdecydował się na gwałtowne podwyższenie stóp procentowych do 17 procent.

Ten ryzykowny ruch przyniósł Nabiullinie międzynarodową reputację żelaznej prezes nie bojącej się podejmowania trudnych decyzji. Stopy procentowe utrzymywały się na stosunkowo wysokim poziomie przez kilka lat i pozwoliły na spadek inflacji do 4 proc. do połowy 2017 r., najniższego poziomu w postsowieckiej historii Rosji. Nabiullina, z pewnością na polecenie Putina, systematycznie zwiększała stan rezerw złoto-walutowych Rosji, skupując m.in. złoto z rynku, tak że tuż przed inwazją na Ukrainę rezerwy były najwyższe w historii - 643,5 mld dol.

Dziś po siedmiu miesiącach rozpętanej przez mocodawcę Nabiulliny wojny, rezerwy są o 100 mld dol. Niższe, z czego ok. 300 mld dol. jest zablokowana w bankach Ameryki. Inflacja zbliża się do 20 proc., a dochody ludności spadły o ok. 10 proc.

W odniesieniu do Olgi Skorobogatovej OFCA wskazuje, że nadzoruje ona pracę krajowego systemu płatniczego „Mir” oraz działalność Banku Rosji na rosyjskich i zagranicznych rynkach finansowych.

Sankcje wobec Nabiulliny nie wpływają na jej uprawnienia w Federacji Rosyjskiej, ale jej komunikacja z zagraniczną społecznością bankową staje się praktycznie niemożliwa. Teraz zewnętrzni kontrahenci będą mieli więcej powodów do odmowy współpracy z Bankiem Rosji i rosyjskim systemem bankowym ze względu na ryzyko wtórnych sankcji. Dotyczy to także banków z tzw. zaprzyjaźnionych jurysdykcji, wskazuje źródło Kommiersanta.

Czytaj więcej

Kolejne samobójstwo rosyjskiego menedżera. Znaleziony na balkonie

Na czarną listę trafił też deputowany do Dumy Państwowej Aleksander Czinsztejn, szef Komisji Dumy Państwowej ds. Polityki Informacyjnej, IT i Komunikacji od 2020 roku. Był współautorem ustawy uderzającej w zagranicznych gigantów IT, zobowiązującej zagraniczne serwisy popularne w Rosji do otwarcia oddziału lub przedstawicielstwa w Rosji.

Także on odpowiada za ustawy o cenzurze rosyjskich mediów, ustawy o grzywnach dla sieci społecznościowych za nieusuwanie nielegalnych informacji, w tym wezwań do ekstremizmu i innych inicjatyw. Do 2020 r. był wiceprzewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa i Zwalczania Korupcji.

Nowe sankcje sektorowe USA dotknęły także rosyjskich producentów sprzętu telekomunikacyjnego, radiowego i telekomunikacyjnego.

Co robią te firmy? JSC Radioavionika, która według własnych danych zajmuje się „badaniami i rozwojem złożonych wielozadaniowych systemów radioelektronicznych oraz organizacją ich masowej produkcji” w rzeczywistości jest właścicielem patentów na szereg wynalazków związanych z dronami. Jest wśród nich „kompleks rozpoznania i ogniowego niszczenia celów oparty na bezzałogowych statkach powietrznych” . Przychody firmy za 2020 rok (nowsze dane nie są dostępne) przekroczyły 2 miliardy rubli.

Ponadto na liście SDN znalazł się Rotek Elpom LLC, producent sprzętu telekomunikacyjnego i urządzeń Internetu Rzeczy (IoT). Firma, sądząc po bazie patentów, jest właścicielem praw do znaku towarowego Raven Black. Jednym z produktów firmy jest system zdolny do przeciwdziałania „rojom mikrodronów, które dostarczają materiały wybuchowe lub toksyczne substancje do krytycznych obiektów”. Do niszczenia takich dronów kompleks używa dział elektromagnetycznych.

Na liście SDN znalazł się również STC Modul CJSC, rosyjski producent procesorów (linia Neuro B), sprzętu pokładowego i systemów oprogramowania.

30 września Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA zaktualizowało listę sankcji antyrosyjskich. Wpisano na nią m.in. wicepremiera Aleksandra Nowaka (nadzoruje kompleks paliwowo-energetyczny, w szczególności proces negocjacji w ramach OPEC+). Na liście znalazła się także prezes Banku Rosji Elwira Nabiullina, na którą w tym samym czasie sankcje nałożyła Wielka Brytania, a wcześniej Kanada i Australia. Dołączyła do niej pierwsza wiceprezes Banku Rosji Olga Skorobogatowa.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Gospodarka
Enrico Letta: Widać wyraźnie hamowanie Unii w porównaniu z USA
Gospodarka
Rozpoczęła się budowa największej bazy NATO w Europie
Gospodarka
Szef Banku Litwy odpowiada na inicjatywę Andrzeja Dudy
Gospodarka
Węgry nie dostaną pieniędzy? Europarlament przeciwko Komisji Europejskiej
Gospodarka
Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska startuje w wyborach samorządowych