06:16
04.07.2022

Na najnowsze doniesienia z Ukrainy zapraszamy tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 131
00:12
04.07.2022

Koniec niedzielnej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące ukraińskiej walki o wolność zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.

00:06
03.07.2022

Zełenski: Gospodarka rosyjska w największym kryzysie od 50 lat

- Gospodarka rosyjska znalazła się w największym kryzysie ostatnich 50 lat. Świat odmawia związków z Rosją. Słowa „upadek”, „deficyt” i „ubóstwo” będą charakteryzować rosyjskie życie tak długo, jak długo to państwo chce być państwem terrorystycznym - ocenił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

23:58
03.07.2022

Banki w swoich planach mają uwzględniać możliwość braku dostaw gazu z Rosji do Europy

Europejski Bank Centralny planuje poprosić pożyczkodawców z regionu o uwzględnienie ekonomicznego wpływu potencjalnego odcięcia gazu z Rosji przy rozważaniu wypłat dywidend.

Czytaj więcej

EBC zaniepokojony embargiem na gaz
23:51
03.07.2022

Zełenski: To jasne dla wszystkich - dla zdrowo myślących w samej Rosji też - że Ukraina zwycięży

- Stopniowo posuwamy się naprzód – zarówno w obwodzie charkowskim, jak i w obwodzie chersońskim oraz na morzu; Wyspa Żmijowa jest tego dobrym przykładem. Nadejdzie dzień, w którym to samo powiemy o Donbasie - zapowiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski, po doniesieniach o stracie przez ukraińskie wojsko Lisiczańska.

Czytaj więcej

Zełenski: Ukraina nic nie oddaje. Wrócimy do Lisiczańska
23:35
03.07.2022

Siewiersk i Bachmut kolejnymi punktami oporu ukraińskich obrońców

Po upadku Lisiczańska głównymi punktami ukraińskiego oporu będą miejscowości 20–30 kilometrów od niego na zachód: Siewiersk i Bachmut. Tam wcześniej przygotowano pozycje obronne, licząc się z możliwością odwrotu. Obecnie eksperci zastanawiają się jednak, czy ukraińskie oddziały nie pójdą w rozsypkę w czasie wycofywania się.

Czytaj więcej

Lisiczańsk, jeszcze jedna porażka Ukraińców
23:16
03.07.2022

W obwodzie donieckim Rosjanie zabili siedmiu cywilów, w tym dziecko

W obwodzie donieckim w wyniku ostrzału rosyjskiego w niedzielę zginęło siedmiu cywilów, w tym jedno dziecko - poinformował na Telegramie szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.

„Trudna niedziela w obwodzie donieckim - ataki rakietowe i ostrzał w całym regionie. Nasze największe miasta - Kramatorsk i Słowiańsk - były tym dziś najbardziej dotknięte. Słowiańsk został w ciągu dnia poddany zmasowanemu ostrzałowi – zginęło sześć osób, w tym dziecko, a 19 osób zostało rannych. Uszkodzonych zostało około 40 budynków mieszkalnych. Wciąż ustalamy pełną skalę zniszczeń” - napisał.

W swoim wieczornym przemówieniu informację o ofiarach potwierdził Wołodymyr Zełenski. Jak przekazał prezydent Ukrainy dziecko, które zginęło w Słowiańsku, to dziewczynka o imieniu Ewa, która w sierpniu skończyłaby 10 lat.

22:58
03.07.2022

Bogdan Klich: Ukraińcy dostają za mało ciężkiej artylerii, dronów i systemów obrony powietrznej.

- To jest typowa wojna na wyniszczenie i zdobycie terytorium - powiedział Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej, komentując trwający piąty miesiąc rosyjskiej inwazji. - W trzeciej dekadzie XXI w. mamy wojnę, której cele są XIX-wieczne. Chodzi o przejęcie jak największej części Ukrainy przez Federację Rosyjską oraz o wyniszczenie państwa i narodu. Obawiam się, że ta agresja jeszcze długo potrwa, a nawet jeśli się skończy, to kolejna jej odsłona jest bardzo prawdopodobna - stwierdził były szef MON w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Czytaj więcej

Bogdan Klich: Pakiet pomocy NATO dla Ukrainy jest wciąż za mały
22:40
03.07.2022

Waszczykowski: Patrioty już powinny być rozlokowane koło Elbląga lub Białegostoku

- Nie możemy patrzeć na rozdrażnienie Rosji, ponieważ już jest „rozjuszona”. Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, a teraz grozi atakiem na inne kraje tj. Mołdawię i Polskę. Musimy wyprzedzić rosyjską agresję i zacząć się bronić - mówił w TV Trwam Witold Waszczykowski, były szef polskiej dyplomacji. - NATO przede wszystkim powinno zabezpieczyć wschodnią flankę, aby nie dopuścić do ataku. Tego oczekiwałem przez ostatnie cztery miesiące. Jeśli dzisiaj NATO podejmuje decyzję, że w przyszłości będzie podwyższać poziom obecności z grup batalionowych do brygad, że zwiększy siły odpowiedzi z 40 tys. do 300 tys., to są to ważne, ale papierowe decyzje. My już dzisiaj potrzebujemy tych wojsk, żeby odstraszyć myślenie Rosji o ataku - stwierdził.

- Rosjanie straszą nas atakiem rakiet Iskander, gdzie w takiej sytuacji są natowskie antyrakiety Patriot, które już powinny być rozlokowane koło Elbląga lub Białegostoku? - pytał eurodeputowany PiS.

22:18
03.07.2022

Podolak przedstawił warunki wznowienia rozmów pokojowych.

W odpowiedzi na wypowiedzi z Kremla o wznowieniu negocjacji, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak przedstawił listę warunków, na jakich Ukraina jest gotowa ponownie zasiąść do stołu negocjacyjnego. „Natychmiastowe zawieszenie broni. Wycofanie oddziałów z z Ukrainy. Powrót uprowadzonych obywateli. Ekstradycja zbrodniarzy wojennych. Mechanizm reparacji. Uznanie suwerennych praw Ukrainy… strona rosyjska doskonale zna nasze warunki” - napisał na Twitterze.

21:52
03.07.2022

Jan Piekło: Być może, jeżeli wojna będzie wygrana, Ukraina zostanie członkiem NATO

- Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy i nie tylko Europy jest Rosja i jej agresywna polityka. To co jest ważne dla Ukrainy i daje Ukrainie nadzieję, że być może jeżeli ta wojna będzie wygrana, to Ukraina zostanie członkiem NATO, a najpierw dostanie plan członkowski - powiedział Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie w programie „Gość Wiadomości” w TVP. Dyplomata dodał, że „ostatnie decyzje amerykańskie pokazują o pewnej determinacji w kwestii dozbrojenia Ukrainy i determinacji również w kwestii doprowadzenia do przegranej Putina”.

21:29
03.07.2022

Rosyjskie linie lotnicze utraciły część swojej floty za granicą

Kreml: skoro nie chcą nam ich oddać, to będziemy przejmować zagraniczne aktywa pozostawione w Rosji.

Czytaj więcej

Rosyjski minister transportu: 77 naszych samolotów zostało za granicą
21:03
03.07.2022

Rosjanie ponownie uderzyli na Kramatorsk

Mer Kramatorska w obwodzie donieckim Ołeksandr Honczarenko poinformował o kolejnej fali ataków Rosjan na miasto. Nie ma na razie doniesień o ofiarach.

Najeźdźcy w ostatnich dniach zwiększają intensywność i siłę ostrzału w obwodzie donieckim. Rosyjskie wojska drugi dzień ostrzeliwują Kramatorsk pociskami Smiercz, według obrońców niszcząc cywilną infrastrukturę.

20:36
03.07.2022

Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego drona w obwodzie dniepropietrowskim

Obrońcy Ukrainy zestrzelili w niedzielę rosyjskiego drona w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef miejscowej administracji Walentyn Rezniczenko. „To już 10. dron agresorów zniszczony na niebie nad naszym obwodem” - napisał na Telegramie.

Ukraińskie dane mówią o już 654 rosyjskich bezzałogowcach, zestrzelonych od rozpoczęcia inwazji 24 lutego. 

20:22
03.07.2022

Rosyjskie wagony utknęły w Finlandii

Helsinki przejęły rosyjskie aktywa warte ponad 80 mln euro.

Czytaj więcej

Finlandia skonfiskowała rosyjskie wagony pełne cennych towarów
19:55
03.07.2022

Mer: Lotnisko Melitopol jako baza wojskowa Rosjan już nie istnieje

Lotnisko Melitopol jako baza wojskowa rosyjskich najeźdźców już nie istnieje - zostało zniszczone precyzyjnym ogniem, a resztki sprzętu i personelu zostały wycofane przez wroga - przekazał mer Melitopolu Iwan Fiodorow.

W nocy w Melitopolu słychać było strzały. Siły zbrojne Ukrainy unieszkodliwiły jedną z czterech baz wojskowych najeźdźców - trafiło ją ponad 30 pocisków. Melitopol jest okupowany przez rosyjskie wojsko od końca lutego.

19:31
03.07.2022

Australia zabroni importu rosyjskiego złota

Australia zamierza wprowadzić sankcje wobec 16 kolejnych rosyjskich ministrów i oligarchów oraz zakazać importu rosyjskiego złota - zapowiedział w Kijowie premier Anthony Albanese po tym, jak w Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

19:12
03.07.2022

Ukraińska armia wycofała się z Lisiczańska

Oficjalnie poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej

Sztab Generalny przyznaje: Ukraińskie wojsko opuściło Lisiczańsk
18:49
03.07.2022

Rosja przestanie dobrze zarabiać na eksporcie surowców

Premier Japonii przedstawił plan obniżek cen ropy.

Czytaj więcej

Japonia wie, jak pozbawić Rosję dochodów z ropy
18:22
03.07.2022

Australia zapewni Ukrainie dodatkowe 100 mln dolarów pomocy wojskowej i technicznej

Australia zapewni Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów pomocy wojskowej i technicznej, a także 14 dodatkowych transporterów opancerzonych i 20 pojazdów opancerzonych Bushmaster - ogłosił w Kijowie premier Australii Anthony Albanese. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że jest to pierwsza w historii wizyta szefa australijskiego rządu w Kijowie. - Doceniamy i jesteśmy wdzięczni za twoją obecność tutaj z nami w tym czasie - w czasie wojny Rosji z narodem ukraińskim - powiedział pod adresem Albanese.

17:51
03.07.2022

Zełenski: Istnieje ryzyko przejęcia obwodu ługańskiego, ale obecnie Lisiczańsk nie jest pod kontrolą Rosjan

- Istnieje ryzyko zajęcia obwodu ługańskiego przez wojska rosyjskie, ale w tej chwili nie można powiedzieć, że Rosjanie sprawują pełną kontrolę nad Lisiczańskiem, ponieważ w okolicy trwają walki - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Anthonym Albanesem w Kijowie

- Istnieje ryzyko, że cały obwód ługański będzie okupowany. Jest takie ryzyko, rozumiemy je. Ale należy też zrozumieć, że sytuacja może się zmieniać każdego dnia - podkreślił Zełenski. Przyznał przy tym, że właśnie w obwodzie ługańskim jest najtrudniejsza sytuacja, ale w innych obszarach są „kroki naprzód” ukraińskich sił.

17:22
03.07.2022

Ambasador Ukrainy: Turcja zatrzymała rosyjski statek z kradzionym zbożem

Agencja Reutera podaje, że Ukraina wcześniej zwróciła się do Turcji o zatrzymanie statku towarowego „Żybek Żoły”, pływającego pod rosyjską banderą. Jednostka była widziana kilometr od brzegu, poza portem w Karasu.

Czytaj więcej

Turcja zatrzymała rosyjski statek. Ukraina twierdzi, że transportował kradzione zboże
16:56
03.07.2022

Prezydent Czech popiera dostawy broni na Ukrainę

Prezydent Czech Miloš Zeman uważa, że ​​słuszne jest kontynuowanie dostaw broni na Ukrainę i angażowanie Czech w szkolenie ukraińskich sił zbrojnych. Polityk przed inwazją Rosji na Ukrainę uznawany był za prorosyjskiego. Teraz w rozmowie z CNN Prima News stwierdził, że popiera zarówno dostawy broni, jak i na szkolenie ukraińskich wojskowych. - Gdyby nie było rosyjskiej agresji na Ukrainie, nie zgodziłbym się na to - zastrzegł.

Zeman wyraził przekonanie, że największym ciosem dla Rosji jest odłączenie rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Jest za to sceptyczny wobec umieszczania kolejnych osób na listach sankcyjnych. Stwierdził, że jest to „trochę komiczne”.

16:32
03.07.2022

Ograniczenie prędkości zmniejszyłoby zależność od importu rosyjskiej energii? Scholz przeciw

Niemcy słyną z autostrad bez ograniczeń prędkości. Eksperci, na których powołuje się agencja DPA, twierdzą, że ograniczenie prędkości do 130 kilometrów na godzinę znacznie zmniejszyłoby emisje dwutlenku węgla w kraju, a także znacznie zmniejszyłoby zależność od importu rosyjskiej energii. Ale kanclerz Olaf Scholz wykluczył taką opcją.

Czytaj więcej

Scholz: Nie będzie ograniczeń na autostradach, by ograniczyć kryzys energetyczny
16:08
03.07.2022

Zełenski wręczył odznaczenia ukraińskim marynarzom

Od początku rosyjskiej inwazji ukraińska marynarka zadała znaczne straty najeźdźcom, zmuszając flotę wroga do opuszczenia strefy przybrzeżnej i zaniechania ostrzału artyleryjskiego wybrzeża - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z ukraińskimi marynarzami.

- Walczyliśmy i nadal walczymy o każdy kawałek naszej ukraińskiej ziemi, ukraińskiego morza. Nigdy z nich nie zrezygnujemy, razem z wami będziemy chronić państwowość i walczyć o przyszłość dla następnych pokoleń - dodał prezydent Ukrainy, wręczając marynarzom odznaczenia państwowe.

15:42
03.07.2022

Sąd nakazał izraelskiemu rządowi znieść ograniczenia wjazdu Ukraińców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu Najwyższego Izraela, który zobowiązał rząd tego kraju do zniesienia ograniczeń dotyczących wjazdu Ukraińców. „Rządy prawa i poszanowanie praw człowieka są dokładnie tym, co wyróżnia prawdziwą, rozwiniętą demokrację” - stwierdził Zełenski na Twitterze.

Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk ostrzegał wcześniej, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Kancelaria Prezydenta Ukrainy rozważają możliwość zniesienia ruchu bezwizowego dla Izraelczyków.

15:25
03.07.2022

Rosyjska rakieta zniszczyła hotel w Kramatorsku

Po ostrzale Kramatorska rakietami Smiercz zniszczeniu uległ hotel i część drogi - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego. Na razie nie ma doniesień o ofiarach.

14:57
03.07.2022

Łukaszenko: Nie pozwolimy strzelić Rosji w plecy

Białoruski dyktator w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy przekonywał, że udział Mińska w "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie "uzgodnił" dawno temu.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Udział w operacji specjalnej ustaliłem dawno temu
14:40
03.07.2022

Ostrzał Słowiańska. Mer miasta mówi o wielu zabitych

W wyniku intensywnego rosyjskiego ostrzału w Słowiańsku zginęło co najmniej 6 osób. 15 zostało rannych - relacjonuje mer Wadym Lach.

Rakiety spadły także na Kramatorsk.

Słowiańsk i Kramatorsk to dwa największe miasta w obwodzie donieckim, które nadal znajdują się w rękach ukraińskich.

14:24
03.07.2022

Premier Australii z wizytą na Ukrainie

Anthony Albaniz odwiedził Buczę, Hostomel i Irpień.

13:45
03.07.2022

Heraszczenko: Ostrzał Biełgorodu? To nie Ukraina

Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy wskazuje winnych.

Czytaj więcej

Heraszczenko: To Rosjanie ostrzelali Biełgorod
13:26
03.07.2022

Ustawa o złagodzeniu przepisów dotyczących wyjazdu mężczyzn wpłynęła do ukraińskiego parlamentu

Autorzy projektu proponują liberalizację przepisów.

Czytaj więcej

Ukraina zliberalizuje przepisy dotyczące wyjazdu mężczyzn?
13:03
03.07.2022

Sztab Generalny podaje najnowszy komunikat o starach agresora

Od początku wojny Rosjanie mieli stracić 35 970 żołnierzy.

12:36
03.07.2022

Szojgu przekazał raport Putinowi

Ogłasza w nim "wyzwolenie" samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.

Czytaj więcej

Szojgu raportuje Putinowi "wyzwolenie Ługańskiej Republiki Ludowej"
11:29
03.07.2022

Lord Dannett: Wojna wejdzie w stan głębokiego zamrożenia

Były szef sztabu wojsk Wielkiej Brytanii lord Richard Dannett uważa, że jest prawie nieuniknione, że Rosja zajmie Donieck i Ługańsk.

Czytaj więcej

Lord Dannatt: Jeśli Rosja przejmie Donbas, wojna wejdzie w fazę zamrożenia
10:57
03.07.2022

MSW Ukrainy informuje o stanie wymienionych na Rosjan pograniczników

W największej jak dotąd wymianie więźniów uwolnionych zostało 17 pograniczników.

"Wszyscy mają poważne obrażenia" - poinformowało MSW.

10:26
03.07.2022

Ponad 30 rakiet spadło na lotnisko w okupowanym Melitopolu

W nocy Ukraińcy zniszczyli jedną z 4 baz rosyjskich w Melitopolu.

Czytaj więcej

Melitopol. Zniszczona jedna z rosyjskich baz. Panika wśród mieszkańców
10:23
03.07.2022

Pożar w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej

Trzeci dzień trwa pożar w północno-zachodniej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej w okolicach Wilczy - informuje strona napromieniowani.pl, podkreślając, że ogień wybuchł „dokładnie na granicy ukraińsko-białoruskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny nieczynny od początku wojny”. Przyczyny pożaru nie są znane.

09:12
03.07.2022

Hajdaj: Rosjanie umacniają się w Lisiczańsku

Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj relacjonuje "brutalną taktykę" postępowania wojsk rosyjskich w Lisiczańsku.

"Jeśli w Siewierodoniecku zachowały się domy i budynki administracyjne podczas miesiąca walk ulicznych, to w Lisiczańsku te same budynki administracyjne zostały w krótkim czasie całkowicie zniszczone" - pisze Hajdaj. Przyznaje, że Rosjanie ponszą znaczne straty, ale "uparcie posuwają się naprzód".

08:32
03.07.2022

Rosjanie bez opon. Michelin i Nokian porzucają rynek

Michelin wychodzi w "sposób kontrolowany", a Nokian po prostu zamyka swoją rosyjską fabrykę i nie zamierza tam niczego ratować.

Czytaj więcej

Rosjanie zostaną bez opon. Michelin i Nokian wycofują się z rynku
08:17
03.07.2022

Eksplozje w Melitopolu. Ukraińcy zaatakowali lotnisko

W tymczasowo okupowanym Melitopolu doszło do zmasowanego ataku na lotnisko, na którym stacjonują Rosjanie.

Pierwszy ukraiński ostrzał miał miejsce o 3.15, drugi ok.5 rano.

07:51
03.07.2022

Prawie 600 postępowań karnych za kolaborację i zdradę

Państwowe Biuro Śledcze (SBI) prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie prawie 600 postępowań karnych o zdradę stanu i kolaborację.

07:34
03.07.2022

Putin chciał rozbić NATO. Czego nie przewidział?

Moskwa całkiem dosłownie porywa Europę, a w przyszłości podniesie rękę też na dzieci polskie, fińskie, czeskie i niemieckie. W końcu, jak wierzy Putin, Rosja nie kończy się nigdzie - pisze w "Plusie Minusie" Grzegorz Lewicki.

Czytaj więcej

Putin chciał rozbić NATO. Czego nie przewidział?
07:01
03.07.2022

Co piąty ankietowany Polak nie widzi zagrożenia dla NATO ze strony Rosji

Sondaż SW Research dla rp.pl.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Pani/Pana zdaniem Rosja stanowi zagrożenie dla NATO?
06:46
03.07.2022

Ukraińska prokuratura zarejestrowała ponad 31 tys. popełnionych przez Rosjan

Wśród nich jest 20 165 przestępstw związanych z łamaniem praw i obyczajów wojennych.

06:24
03.07.2022

Kadyrowcy w centrum Lisiczańska

Czeczeńscy żołnierze, nazywani kadyrowcami, opublikowali w mediach społecznościowych nagranie z centrum - zajętego, jak twierdzą - Lisiczańska.

Ukraina nie potwierdziła jak dotąd wycofania się z miasta.

06:18
03.07.2022

Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie. Są ofiary

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, twierdzi,  że co najmniej 3 osoby zginęły w wyniku eksplozji, które zniszczyły co najmniej 11 budynków mieszkalnych w Biełgorodzie, 40 km od granicy z Ukrainą.

Czytaj więcej

Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie
06:11
03.07.2022

Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińcy celowo opuścili Lisiczańsk

W nocy siły rosyjskie podały, że całkowicie opuściły Lisiczańsk. Strona ukraińska zaprzeczała tym informacjom. Jednak w nocy amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował analizę, z której wynika, że Siły Zbrojne Ukrainy dokonały celowego wycofania się z miasta, czego skutkiem było zajęcie Lisiczańska przez Rosjan 2 lipca

06:01
03.07.2022

Łukaszenko: Europa tworzy potwora

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko uważa, że Europa tworzy potwora w postaci Ukrainy, a państwa zachodnie otwarcie mówią o aneksji Białorusi.

05:58
03.07.2022

Claudia Roth: Kultura Rosji nie powinna być bojkotowana

Niemiecka minister  ds. kultury i mediów Claudia Roth, w wywiadzie dla gazety "Augsburger Allgemeine" powiedziała, że "rosyjska nie powinna być bojkotowana z powodu wydarzeń na Ukrainie".

05:56
03.07.2022

Denysenko: Kluczowym celem tej wojny nie jest Donbas

Zdaniem Wadyma Denysenki, doradcy szefa MSW Ukrainy, plan maksimum Rosji w wojnie z Ukrainą zakłada rozwinięcie ofensywy na południu, zajęcie Odessy i przejęcie kontroli nad Morzem Czarnym.

Czytaj więcej

Doradca szefa MSW Ukrainy: Kluczowy dla Rosji cel to Odessa