Rok duszenia wolności na Białorusi

Aleksander Łukaszenko stłumił protesty, zaprowadził terror i odizolował kraj od świata.

Aktualizacja: 08.08.2021 20:01 Publikacja: 08.08.2021 18:45

Rok duszenia wolności na Białorusi

Foto: PAP, Wojciech Pacewicz WP Wojciech Pacewicz

Od kiedy 9 sierpnia 2020 roku Aleksander Łukaszenko po raz szósty „wygrał" wybory prezydenckie, ponad 35 tys. Białorusinów doświadczyło represji.

Na liście więźniów politycznych jest ponad 600 nazwisk. Szacuje się, że około dziesięciu osób straciło życie. Przez rok dyktator wsadził za kraty już niemal 30 dziennikarzy i spacyfikował wszystkie niezależne media w kraju. Przestały istnieć lub przeszły do podziemia m.in. najstarsze pismo „Nasza Niwa", dziennik „Narodnaja Wola" oraz najpopularniejszy portal informacyjny Tut.by.

Nie istnieją już biura organizacji, zajmujących się obroną praw człowieka, niezależnych od władz fundacji i instytucji pozarządowych. Pod walec represji trafił działający od lat i nieuznawany przez reżim Związek Polaków na Białorusi (ZPB).

– Ten rok odmienił nasze życie. Od niedawna jestem w Polsce. Ale wcześniej wsadzono mnie do więzienia, a później wygnano z ojczystej ziemi – mówi „Rzeczpospolitej" Irena Biernacka, szefowa ZPB w Lidzie, którą wraz z dwoma innymi działaczkami polskimi uwolniono z łagru Łukaszenki pod koniec maja. Przypomina, że już czwarty miesiąc za kratami siedzi szefowa Związku Andżelika Borys oraz wieloletni działacz organizacji i dziennikarz Andrzej Poczobut.

Władze w Mińsku zostały odizolowane od demokratycznego świata. Amerykańskie, kanadyjskie, brytyjskie i unijne sankcje uderzyły w czołowe sektory gospodarki. Personalne sankcje Zachodu, łącznie z zakazem wjazdu, objęły zaś nie tylko Aleksandra Łukaszenkę i członków jego rodziny, ale też ponad 150 sędziów, prokuratorów, urzędników, funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, MSW oraz zaprzyjaźnionych z reżimem biznesmenów.

Po raz pierwszy w najnowszej historii Białorusi pojawiła się demokratyczna liderka, Swiatłana Cichanouska, która zyskała międzynarodowe uznanie. Spotkała się z przywódcami wielu krajów zachodnich, z Joe Bidenem włącznie.

– Przywróciliśmy Białorusi imię i obecność na arenie międzynarodowej, której nasz kraj nie miał przez ponad 27 lat rządów Łukaszenki – mówi „Rzeczpospolitej" Franak Wiaczorka, doradca Cichanouskiej ds. międzynarodowych.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1165
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne