Grożenie więźniom wiertarką elektryczną, podtapianie, bicie, szczucie psami, symulowanie egzekucji czy trzymanie więźniów przykutych nago do betonowej podłogi celi to tylko niektóre z technik, które agenci najsłynniejszej na świecie agencji wywiadowczej mieli stosować, by wydobyć informacje z podejrzanych o terroryzm.
Agenci CIA mieli też grozić gwałceniem żon i zabijaniem dzieci zatrzymanych. Gdy pod koniec sierpnia raport ujawniający techniki przesłuchań stosowane za prezydentury George’a W. Busha ujrzał światło dzienne, amerykański prokurator generalny Eric Holder nakazał wznowić dochodzenie w tej sprawie. Na część oficerów pracujących w położonej pod Waszyngtonem kwaterze głównej padł wtedy blady strach. A członkowie ochrony pracujący w małej budce z zaciemnionymi szybami stojącej przy zjeździe z publicznej drogi w stanie Wirginia do siedziby CIA mogli się zastanawiać, czy będą musieli przyzwyczaić się do widoku wozu prokuratora jadącego przesłuchiwać ich kolegów.
Z pomocą oficerom wywiadu przyszli więc ich byli szefowie. „To śledztwo może poważnie zniechęcić pracowników CIA do podejmowania ryzyka w celu ochrony kraju. A w naszym przekonaniu takie ryzykowne działania są kluczowe w długiej i trudnej walce przeciw terrorystom, którzy wciąż nam zagrażają” – ostrzegło w wysłanym w piątek do Obamy liście siedmiu byłych szefów CIA. Dawni dyrektorzy agencji, którzy pełnili swoje funkcje zarówno za prezydentów demokratycznych, jak i republikańskich, przekonują prezydenta, by nakazał zamknięcie śledztwa.
[srodtytul] Chronić sekrety przed al Kaidą[/srodtytul]
Dawni szefowie wywiadu podkreślają, że jeśli śledztwo będzie kontynuowane, to zagrozi zdolności Ameryki do obrony przed terrorystami. Doprowadziłoby też do ujawnienia szczegółów dawnych operacji CIA, co pozwoliłoby bojownikom al Kaidy na uniknięcie amerykańskich pułapek i planowanie nowych operacji terrorystycznych. Według byłych dyrektorów CIA wyciek informacji może też doprowadzić do tego, że zagraniczne służby nie będą już chciały współpracować z amerykańskimi agentami w obawie przed ujawnieniem ich sekretów.