Rzym: Beatyfikacja Jana Pawła II - relacja na bieżąco

Opustoszał plac św. Piotra. Do wczesnego rana w niedzielę będzie zamknięty dla pielgrzymów, którzy przyjechali na beatyfikację Jana Pawła II. Wierni gromadzą się na pobliskich ulicach i przed kościołami, licząc, że o świcie uda się im zająć dobre miejsce na placu.

Publikacja: 30.04.2011 12:47

Rzym: Beatyfikacja Jana Pawła II - relacja na bieżąco

Foto: AFP

Godz. 23:09

Tysiące pielgrzymów już czekają na otwarcie wejść na Plac świętego Piotra. Ludzie będą tam wpuszczani od godziny 5.30 w niedzielę.  Wcześniej doszło do protestów pielgrzymów, którzy nie chcieli opuścić Placu świętego Piotra, czego domagali się funkcjonariusze.

Godz. 23:04

Benedykt XVI udziela błogosławieństwa uczestnikom czuwania modlitewnego w antycznym Circo Massimo w Rzymie. Wcześniej papież odmówił modlitwę kończącą czuwanie.

Godz. 22:55

W Wadowicach, rodzinnej miejscowości Karola Wojtyły, trwa modlitewne czuwanie przed beatyfikacją Jana Pawła II. Kościół, w którym został ochrzczony Karol Wojtyła, będzie otwarty dla pielgrzymów przez całą noc. O północy zostanie odprawiona specjalna"pasterska" msza święta.

Godz. 22:07

Na stołecznym pl. Piłsudskiego zakończyło się czuwanie przed niedzielną beatyfikacją Jana Pawła II. Według organizatorów uczestniczyło w nim około tysiąca osób. W niedzielę na placu będą transmitowane rzymskie uroczystości.

Godz. 22:06

Z kilkoma euro w kieszeni dojechali do Rzymu autostopem młodzi ludzie z Duszpasterstwa Akademickiego oo. Dominikanów "Beczka" z Krakowa. Na plac Campo di Fiori, gdzie się umówili, przyszło około stu osób. Do Rzymu jechali dwójkami. Jednym zajęło to tylko 24 godziny, innym kilka dni.

Godz 22:05

- Jako świadek tragicznej epoki wielkich ideologii, totalitarnych reżimów i ich zmierzchu, Jan Paweł II przed czasem dostrzegł wielką udrękę, naznaczoną przez napięcia i sprzeczności, przejścia z epoki nowoczesnej ku nowej fazie historii, okazując stałą troskę o to, aby osoba ludzka była jej protagonistą. Był walecznym i wiarygodnym obrońcą człowieka w państwach i międzynarodowych instytucjach, które go szanowały i które oddawały mu hołd, uznając go za posłańca sprawiedliwości i pokoju - mówił na czuwaniu papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej Agostino Vallini.

Godz. 21:55

W czuwaniu w rzymskim Circo Massimo bierze udział ponad 500 harcerek i harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pełnią służbę na rzecz pielgrzymów.

Godz 21:46

- Z chwilą jego odejścia ogarnął nas wielki pokój. Zamiast płakać nad śmiercią ukochanej osoby, wznieśliśmy do Boga pieśń chwały, ponieważ nauczył nas, jak należy iść w stronę pełni życia i jak umiera prawdziwy chrześcijanin - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas czuwania w rzymskim Circo Massimo.

Wspominał, że on i przyjaciele Jana Pawła II po jego śmierci śpiewali pieśń "Te Deum", ponieważ wiedzieli, że odszedł człowiek święty i dziękowali Bogu za jego świętość. - I jesteśmy tutaj przed wami świadkami tej chwili - dodał.

Godz 21:18

- Kościół w Polsce i naród polski zyskuje nowego patrona i orędownika - powiedział papież Benedykt XVI i pobłogosławił wiernych zebranych na stołecznym placu Piłsudskiego. Nagranie z jego przesłaniem wyemitowano przed czuwaniem, w którym uczestniczy ok. 500 osób.

Godz. 21:12

- Poczułam, że coś się we mnie zmieniło, że nie będę taka, jak wcześniej - mówi w Circo Massimo o swoim uzdrowieniu siostra Marie Simon-Pierre. Jej uzdrowienie z choroby Parkinsona zostało uznane za cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, niezbędny do beatyfikacji. Organizatorzy twierdzą, że w czuwaniu uczestniczy 200 tys. osób.

Godz. 20:53

- Myślę, że Kościół nie czyni świętym, ale rozpoznaje i potwierdza, że dana osoba była świętym juz za życia; tak było w przypadku Jana Pawła II - mówi były rzecznik Jana Pawła II Joaquin Navarro-Valls podczas czuwania w rzymskim Circo Massimo. Navarro-Valls był rzecznikiem prasowym Jana Pawła II przez 21 lat.

 

Godz. 20:39

Stromą ulicą Św. Faustyny strumień pielgrzymów płynął do sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach już od sobotniego południa. Teraz przybywają osób zaopatrzonych w krzesełka, śpiwory i ciepłe polary. To wierni, którzy przyjechali z wielu miast, by właśnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wziąć udział w czuwaniu przed wyniesieniem na ołtarze Jana Pawła II.

Godz. 20:37

- Pragnę dzielić z wami radość, że dane mi będzie wynieść na ołtarze waszego wielkiego rodaka, a mojego czcigodnego poprzednika na Stolicy Piotrowej - mówi papież Benedykt XVI w specjalnym przesłaniu do Polaków w przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II.

Godz 20:30

Pielgrzymi, którzy w krakowskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach świętować będą beatyfikację Jana Pawła II, będą mogli już jutro zobaczyć jego relikwie.

Godz 20:03

Na Circo Massimo rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Ma potrwać około trzech godzin.

Godz 19:28

Po prawie tygodniu pobytu w Castel Gandolfo Benedykt XVI wrócił do Watykanu. W podrzymskiej rezydencji papież wypoczywał po uroczystościach Wielkiego Tygodnia i przygotowywał homilię na beatyfikację. O godzinie 22.30 papież połączy się poprzez telemost z uczestnikami czuwania modlitewnego na terenie rzymskiego Circo Massimo. Benedykt XVI odmówi końcową część różańca i udzieli błogosławieństwa.

Godz 18:54

Na starożytnym stadionie Circo Massimo w Rzymie gromadzą się pielgrzymi, którzy będą uczestniczyć w wieczornym czuwaniu modlitewnym. Ustawiona została duża scena, po środku której znajduje się obraz z Madonną. Przebieg czuwania śledzić można będzie też na kilku telebimach. Na Circo Massimo przybywają głównie młodzi ludzie, niemal z całego świata. Trzymają flagi i transparenty, śpiewają i grają na gitarach. Wśród nich jest wielu pielgrzymów z Polski. Przybyli na starożytny stadion rozkładają karimaty i folie. Niektórzy rozstawili namioty i zamierzają spędzić tutaj noc. W Rzymie przestał już padać deszcz.

Godz 18:06

Jutro, po mszy beatyfikacyjnej, około godz. 14.30 prezydent Bronisław Komorowski wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem wyda uroczysty obiad dla około 600 gości - poinformował prezydencki minister Sławomir Nowak. Wieczorem odbędzie się uroczyste spotkanie prezydenta z korpusem dyplomatycznym akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej

Godz. 17:27

Prezydent Bronisław Komorowski i jego żona zwiedzili w Watykanie wystawę o Janie Pawle II. Ekspozycja - którą można oglądać w lewym skrzydle kolumnady otaczającej Plac św. Piotra, tzw. skrzydle Karola Wielkiego, dzieli się na piętnaście części tematycznych przestawiających życie i pontyfikat Karola Wojtyły.

Godz 17:17

W uroczystościach beatyfikacji w Rzymie weźmie udział co najmniej 5 tys. Portugalczyków - szacuje Konferencja Episkopatu Portugalii. Według ks. Manuela Morujao, rzecznika prasowego Konferencji, inicjatywa udziału w beatyfikacji Jana Pawła II narodziła się oddolnie w wielu parafiach, stowarzyszeniach oraz ruchach katolickich na terenie całego kraju. - Episkopat nie angażował się w propagowanie tych wyjazdów. Liczny udział wiernych w pielgrzymce do Rzymu był spontaniczny, co dowodzi, że polski papież jest niezwykle bliski sercom Portugalczyków - powiedział ks. Morujao.

 

Godz. 16:41

Rzymska straż miejska skonfiskowała 5 tysięcy pamiątek z beatyfikacji Jana Pawła II i innych artykułów sprzedawanych bez zezwolenia. Podczas 145 kontroli zatrzymano ponad 60 nielegalnych handlarzy

Godz. 15:12

Pomimo deszczowej pogody w pobliże pl. św. Piotra w Rzymie przybywają tysiące pielgrzymów. Sam plac jest już zamknięty dla pielgrzymów. Ustawiono już na nim zadaszenie pod którym Benedykt XVI odprawi mszę beatyfikacyjną. Rozstawiono też krzesła dla gości. Do sektorów będzie można wejść dopiero o godz. 5 rano. Zamknięte zostało już wejście do Bazyliki św. Piotra, wcześniej pielgrzymi mogli ją zwiedzać.

Godz. 14:45

- Beatyfikacja będzie momentem startowym dla przekładania Jana Pawła II na kulturę i dniem startowym dla Ruchu Lednickiego, który do tej pory miał charakter nieformalny - mówił na placu św. Piotra dominikanin o. Jan Góra, organizator Spotkań Młodych w Lednicy. Czytaj więcej

Godz. 14:30

Francuska zakonnica Marie Simon-Pierre, której nagłe wyzdrowienie z zaawansowanej choroby Parkinsona wybrano jako cud potrzebny do beatyfikacji Jana Pawła II, powiedziała, że nigdy nie miała wątpliwości co do wstawiennictwa papieża. - Nigdy nie miałam wątpliwości, że to cud - oświadczyła 49-letnia zakonnica. Czytaj więcej

Godz. 14:17

Osiem rzymskich świątyń będzie w nocy otwartych dla pielgrzymów, którzy przybyli na beatyfikację Jana Pawła II. Modlitewne czuwanie w kościele św. Agnieszki na placu Navona poprowadzą duchowni i młodzież z Ruchu Lednickiego.

Godz. 13:55

Media o papieżu: - Jan Paweł II dał imponujące świadectwo swojej pobożności, ale ponosi też współodpowiedzialność za skandale - pisze niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Czytaj więcej

Godz. 13:25

- Kościół publicznie mówi: "ten papież jest drogowskazem" - mówił w Rzymie ks. Adam Boniecki w przeddzień beatyfikacji Jana Pawła II. Jak zauważył, nie wszyscy są entuzjastami beatyfikacji Jana Pawła II i także w polskich mediach pojawiły się głosy krytyczne.

- Z drugiej strony, widzimy jak plac św. Piotra nagle ożył, jakby Jan Paweł II był z nami. Są tu ludzie z całego świata od Albanii po Zimbabwe. Siła Jana Pawła II widać nie zwietrzała, coś tajemniczego w tym człowieku jest, nie tylko było - powiedział ks. Boniecki.

Godz. 13:05

- Po beatyfikacji to wszystko, co zasiał Jan Paweł II, musi się rozwijać i dojrzewać - powiedział w Rzymie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak podkreślił, do tego potrzeba spokoju, wzajemnego szacunku i współpracy.

Godz. 12:55

Media o papieżu: - Karol Wojtyła był osobą "poza wszelką kategorią", a jako papież umacniał w "triumfującej wierze" - zauważa belgijski dziennik "Le Soir". Czytaj więcej

Godz. 12:40

Prezydent Komorowski przyznał, że dla niego obecność w Rzymie i udział w beatyfikacji Jana Pawła II to osobiste przeżycie. - Każdy w Polsce przeżywa to bardzo osobiście. Ja jestem w tej sytuacji, że reprezentuję tu państwo i naród polski. Jest to dla mnie źródłem ogromnego wzruszenia - zaznaczył.

Godz. 12:25

Do Rzymu przybył z żoną prezydent Zimbabwe Robert Mugabe, jeden z najbardziej kontrowersyjnych przywódców afrykańskich. Od dziewięciu lat Mugabe, oskarżany o autorytaryzm - podobnie jak członkowie rządu Zimbabwe - ma zakaz wjazdu na terytorium Unii Europejskiej. Czytaj więcej

Godz. 12:20

Pociąg "Popiełuszko" z pielgrzymami jadącymi na beatyfikację Jana Pawła II jest już we Włoszech. Do Wiecznego Miasta przybędzie około północy.

Godz. 12:00

Na pl. Piłsudskiego w Warszawie trwają przygotowania związane z uroczystościami beatyfikacyjnymi Jana Pawła II. W niedzielę będą one tam transmitowane z Watykanu. Ustawiono już telebimy, trwa montowanie sceny.

Godz. 10:10

Pierwszą w Afryce misję im. Jana Pawła II uruchomią w maju w Togo misjonarze ze Stowarzyszenia Misji Polskich. Rodzina Szkół noszących imię Jana Pawła II chce wybudować tam szkołę.

Godz. 9:52

Bronisław Komorowski przybył rano do Rzymu. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że na uroczystościach beatyfikacyjnych będzie reprezentował polskie państwo wraz z marszałkami Sejmu i Senatu Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem, w obecności byłych prezydentów i osób bliskich polskiemu papieżowi.

Godz. 9:40

Tymczasem w Krakowie zapowiedziano koncert zespołu Opery Krakowskiej, który "Mszą Koronacyjną" uczci wieczorem beatyfikację papieża Jana Pawła II. Wykonanie odbędzie się podczas uroczystej mszy św. w Kolegiacie św. Anny w Krakowie.

- W tym niezwykle doniosłym czasie chcieliśmy wspólnie uczcić to wydarzenie. Wybrany utwór wydaje się najbardziej odpowiedni dla takiego święta - ocenił Tomasz Tokarczyk, dyrygent.

Godz. 9:30

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zagra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka 2 maja podczas muzycznej mszy świętej dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II na pl. Św. Piotra w Rzymie, która zostanie odprawiona o godz. 10.30 przez sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone dla pielgrzymów z całego świata.

Godz. 9:00

Na placu św. Piotra wyznaczane są specjalne sektory, ustawiane są tam telebimy, przygotowano toalety. Wzdłuż Via della Conciliazione rozstawiono barierki i palety z butelkami wody. Na placu i w jego okolicach obecne są służby porządkowe i medyczne. Niektóre ulice prowadzące do Watykanu zostały wyłączone z ruchu. W Rzymie pada niewielki deszcz i jest 14 st. C, mimo tego pielgrzymi niemal z całego świata od radna gromadzą się na pl. św. Piotra. Większość z nich oczekuje w kolejce do watykańskich muzeów.

Godz. 6:00

1 maja po południu w niektórych kościołach będzie już odmawiana Litania do Błogosławionego Jana Pawła II. Jej tekst został zatwierdzony przez metropolitę krakowskiego. Czytaj więcej

Godz. 4:30

Z Dworca Centralnego w Warszawie odjechał specjalny pociąg, który zawiezie kilkudziesięciu parlamentarzystów PiS na beatyfikację Jana Pawła II do Rzymu. W pociągu są posłowie, senatorowie, samorządowcy PiS oraz sympatycy tej partii z rodzinami. Część osób wsiądzie do pociągu w Katowicach. Pociąg dotrze do Rzymu - na dworzec San Pietro - w niedzielę o piątej rano. Czytaj więcej

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1024
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Świat
Szwajcaria odnowi schrony nuklearne. Już teraz kraj jest wzorem dla innych
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1023
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1022
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1021