Seria zatruć. Powodem rzadka choroba Zalewu Wiślanego?

Do szpitala trafiło kilka osób, które spożywały ryby z Zalewu Wiślanego – podaje Radio Gdańsk. Inspekcja sanitarno-epidemiologiczna i inspekcja weterynaryjna wyjaśniają już przyczyny zatruć.

Publikacja: 15.05.2025 11:41

Seria zatruć. Powodem rzadka choroba Zalewu Wiślanego?

Foto: AdobeStock

adm

Jak informuje Radio Gdańsk, inspekcja sanitarno-epidemiologiczna i inspekcja weterynaryjna wyjaśniają obecnie przyczyny zatruć wśród osób, które spożywały ryby z Zalewu Wiślanego. Do szpitala trafiło już łącznie sześć osób – są to rybacy oraz spokrewnione z nimi osoby. 

Pierwsze przypadki zatruć odnotowano 9 maja, ostatnie zaś we wtorek 13 maja. Jak czytamy w serwisie wiescirolnicze.pl z Zalewu Wiślanego wyławia się najczęściej leszcze, sandacze, płocie i okonie.

Sześć osób w szpitalu. Powodem zatrucie rybami z Zalewu Wiślanego 

Sylwia Zacharska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Gdańskim, wyjaśniła w rozmowie z Radiem Gdańsk, że wszystkie osoby, które trafiły do szpitala, miały podobne, dość charakterystyczne objawy.

Inspektorat Weterynarii pobrał już próbki, które trafić mają do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Eksperci tłumaczą, że kluczowe dla wyjaśnienia sprawy będzie właśnie uzyskanie wyników badań. 

Czytaj więcej

Zagadkowe zatrucie na popularnym szlaku w Tatrach. Co zaszkodziło turystom?

Jak zapewnia Zacharska, nie mamy do czynienia z chorobą zakaźną i nie ma powodów do paniki. Służby zaznaczają natomiast, że życiu osób, które trafiły do szpitala, nic nie zagraża.

Na stronie internetowej gminy Rychliki pojawił się komunikat w sprawie zatruć, zorganizowano także dotyczące sprawy spotkanie. „Informujemy, iż w Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z otrzymaną informacją o zachorowaniu czterech osób z terenu powiatu nowodworskiego na chorobę Zalewu Wiślanego (Haff Disease). Choroba wystąpiła po spożyciu zakażonych ryb” – czytamy. 

Komunikat w sprawie wystąpienia przypadków podejrzenia choroby Zalewu Wiślanego (choroba Haff)

Wspólny komunikat Wojewody Pomorskiej, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego, Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego - w sprawie wystąpienia przypadków podejrzenia choroby Zalewu Wiślanego (choroba Haff)

W ostatnim czasie odnotowano 5 przypadków podejrzenia choroby Zalewu Wiślanego u mieszkańców powiatu nowodworskiego. Pacjenci byli hospitalizowani z objawami klinicznymi obejmującymi bóle mięśni, ciemne zabarwienie moczu oraz cechy niewydolności nerek. Objawy wystąpiły w ciągu kilkudziesięciu godzin po spożyciu znacznych ilości (np. trzech pół kilogramowych porcji) dużych okazów ryb dennych (węgorza i flądry) złowionych w Zalewie Wiślanym. Hospitalizacje były krótkie, żaden z pacjentów nie wymagał dializy, nie wystąpiły powikłania.

O chorobie Zalewu WIślanego

Choroba Zalewu Wiślanego jest znana od stu lat, zachorowania występują rzadko, nie ustalono jednoznacznie toksyny, która ją wywołuje. Objawy choroby, takie jak silne bóle mięśni i ciemne zabarwienie moczu, pojawiają się krótko po spożyciu znacznej ilości ryb, często ustępują samoistnie lub po nawodnieniu pacjenta w warunkach szpitalnych, w rzadkich sytuacjach występuje ostra niewydolność nerek wymagająca dializ.

Działania służb państwowych

Wojewoda Pomorska i Wojewoda Warmińsko-Mazurski we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym koordynują działania podległych służb. Pobrano próbki wody z Zalewu Wiślanego. Ryby (świeże i mrożone) przekazano do badania w Państwowym Instytucie Weterynarii - PIB w Puławach. Wyniki badań wody oraz toksykologicznych ryb będą znane w ciągu kilku tygodni.

Zalecenia

Do czasu uzyskania wyników badań, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa, prewencyjnie do 31 maja 2025 r. zaleca się ograniczenie spożywania dużych ilości flądry i węgorzy pochodzących z połowów z Zalewu Wiślanego.

Po spożyciu ryb, w przypadku wystąpienia opisanych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Wydział Zdrowia - Pomorskie Centrum Zdrowia Publicznego PUW w Gdańsku wraz z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym na bieżąco monitorują sytuację dotyczącą przypadków podejrzeń choroby Zalewu Wiślanego.

Władze gminy wyjaśniły także, czym jest choroba Haff – rzadka choroba Zalewu Wiślanego – oraz jakie ma ona objawy. 

Czym jest choroba Zalewu Wiślanego? Przyczyny i objawy

Choroba Haff to rzadkie zatrucie, którego objawy pojawiają się po spożyciu niektórych gatunków ryb. Objawy obejmują bóle mięśni – zwłaszcza w okolicy szyi i grzbietu – ciemne zabarwienie moczu (mioglobinuria), a u niektórych osób również zmiany na skórze i błonach śluzowych. Gorączka i mdłości nie są tu typowymi objawami. U niektórych pacjentów obserwuje się również bóle brzucha. 

Czytaj więcej

Dlaczego należy bardzo uważać na mięso z targu

„Objawy pojawiają się po kilku godzinach od zjedzenia ryb lub raków, dominują bóle, sztywność i wzmożone napięcie mięśni, a także ich tkliwość przy palpacji” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gminy Rychliki. „Towarzyszy temu osłabienie, złe samopoczucie, nudności/wymioty, biegunka. Gorączka zazwyczaj nie występuje” – dodano, zaznaczając, że „zaleca się szczególną ostrożność”. 

Szczegółowe objawy choroby Zalewu Wiślanego:

  • Ból mięśni (najczęściej szyi i grzbietu)
  • Ciemne zabarwienie moczu 
  • Osutka, czyli grupa zmian na skórze i błonach śluzowych 
  • Ból brzucha (u części pacjentów) 

Choroba Haff jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Może prowadzić do hospitalizacji, a nieleczona – nawet do śmierci. W przypadku podejrzenia zatrucia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić badania laboratoryjne. 

Szczegółowe informacje na temat choroby Zalewu Wiślanego dostępne są na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Jak informuje Radio Gdańsk, inspekcja sanitarno-epidemiologiczna i inspekcja weterynaryjna wyjaśniają obecnie przyczyny zatruć wśród osób, które spożywały ryby z Zalewu Wiślanego. Do szpitala trafiło już łącznie sześć osób – są to rybacy oraz spokrewnione z nimi osoby. 

Pierwsze przypadki zatruć odnotowano 9 maja, ostatnie zaś we wtorek 13 maja. Jak czytamy w serwisie wiescirolnicze.pl z Zalewu Wiślanego wyławia się najczęściej leszcze, sandacze, płocie i okonie.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Parada Równości 2025 w Warszawie. Tęczowe platformy przejechały przez centrum
Społeczeństwo
Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. Nie obyło się bez incydentów
wydarzenie
Wystawa Porsche w Warszawie. Setki unikatowych modeli w centrum stolicy
Społeczeństwo
Czy chińskie autobusy w Warszawie mogą być zagrożeniem? Ekspert wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Społeczeństwo
Antysemicka impreza w miejskim lokalu. Władze stolicy: nie mogliśmy temu zapobiec