Aktualizacja: 10.03.2019 06:08 Publikacja: 10.03.2019 06:08
Szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.
Foto: AFP
Emmanuel Macron przedstawił kilka dni temu swoje plany ratowania Unii Europejskiej przed zagrożeniami wewnętrznymi (nacjonaliści) i zewnętrznymi (wielkie mocarstwa). Tekst związany z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, które „zadecydują o przyszłości naszego kontynentu”, opublikowały czołowe gazety w krajach Unii, w Polsce - „Rzeczpospolita”.
Niemiecki rząd już wcześniej wstrzemięźliwie reagował na emocjonalny manifest Macrona. Teraz nadeszła konkretna odpowiedź. Nie od kanclerz Angeli Merkel. Ale od nowej szefowej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Ukazuje się w dzisiejszym „Welt am Sonntag”, rozpisują się o nich portale innych niemieckich gazet. Portal tabloidu „Bild” uznał, że szefowa CDU odesłała Macrona z kwitkiem.
Kramp-Karrenbauer za niewłaściwe uznała pomysły Macrona dotyczące ujednolicenia systemu socjalnego i europejskiej płacy minimalnej. Francuski prezydent proponował pracownikom w całej Unii „osłonę społeczną gwarantującą mu takie samo wynagrodzenie w tym samym miejscu pracy i europejskie wynagrodzenie minimalne, dostosowane do każdego kraju i omawiane zbiorowo każdego roku”.
Nie ma tekście szefowej CDU słowa o kluczowym od początku prezydentury Macrona pomyśle budżetu strefy euro. Jest natomiast nawiązujący do niego sprzeciw wobec uwspólnotowienia długów. Oraz generalnie niechęć do europejskiego centralizmu i etatyzmu, z czym też kojarzy się Francja. Annegret Kramp-Karrenbauer opowiedziała się natomiast za stworzeniem wspólnego wewnętrznego rynku bankowego, bo bez niego europejskie przedsiębiorstwa nie będą miały szans na finansowanie przez europejskie banki.
Już wcześniej, jak przypomina portal tygodnika „Die Zeit”, niemiecki rząd z rezerwą odniósł się do idei Europejskiego Urzędu ds. Azylowych. Berlinowi nie podobają się więc zarówno projekty społeczno-gospodarcze, jak i część dotyczących ochrony granic. Choć wspiera zdecydowanie sam zamiar zapewnienia bezpiecznych granic zewnętrznych UE. (Macron pisał: „Żadna wspólnota nie tworzy poczucia przynależności, jeśli nie ma granic, których broni”).
Na tym nie koniec niedobrych dla Macrona wiadomości. Szefowa CDU przedstawiła dwa postulaty, które uderzają we Francję. Domaga się pozostawienia Parlamentu Europejskiego wyłącznie w Brukseli, co oznaczałoby likwidację drugiej siedziby tej instytucji we francuskim Strasburgu.
Żąda też stałego miejsca dla Unii Europejskiej w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co jest możliwe tylko poprzez przekształcenie w nie stałego miejsca Francji. To zaskakujące, bo w podpisanym w styczniu tego roku przez Macrona i Merkel traktacie akwizgrańskim Francja poparła projekt poszerzenia Rady o Niemcy jako stałego członka. Przez niecałe dwa miesiące Berlin zmienił w tej sprawie zdanie, uważa, że Francja nie powinna dla siebie zachować uprzywilejowanego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (choć ona się na to nie godzi, bo to jeden z ostatnich symboli jej wielkości). Być może dlatego, że poszerzenie Rady wydaje się w obecnym podzielonym świecie niemożliwe.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
Kończący urzędowanie prezydent USA Joe Biden skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i złagodził wyroki dotyczące 1500 osób, odbywających karę pozbawienia wolności w aresztach domowych. Ułaskawił także 39 osób skazanych za przestępstwa bez użycia przemocy - podała agencja AP. Prezydent zapowiedział, że w nadchodzących tygodniach będzie kontynuował przegląd petycji o ułaskawienie. To największy taki akt łaski podjęty w ciągu jednego dnia - zauważa agencja.
Jakubowi Banasiowi i jego żonie przedstawiono nowe zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
"Jeżeli nie będzie takich prokuratorów jak ja, to nikt państwu nie powie, jak naprawdę jest w prokuraturze, co złego się dzieje" - mówiła w czwartek w TOK FM prok. Ewa Wrzosek, która po publicznej krytyce szefa resortu sprawiedliwości, została wczoraj odwołana z delegacji do MS.
On musi w tej chwili zbudować swoją rozpoznawalność. Takiego etapu nie musieliby przechodzić kandydaci, którzy byliby znanymi politykami - mówiła w rozmowie z Radiem Plus była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło, komentując przebieg prekampanii wyborczej prezesa IPN Karola Nawrockiego, który startuje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS.
Prezes RM będzie mógł rozporządzeniem wskazać obszar granicy, na którym przez 60 dni nie będzie możliwe przyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową, ograniczone będzie prawo do azylu.
- Mam wielką przyjemność i ogromny zaszczyt przedstawić nową obywatelską rzeczniczkę obywatelskiego kandydata na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - mówił w Tomaszowie Mazowieckim Karol Nawrocki. Kim jest wybrana przez prezesa IPN Emilia Wierzbicki?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas