Pożar katedry Notre Dame ugaszony. Konstrukcja budynku uratowana

Tuż przed godziną 19:00 zaczęła płonąć katedra Notre Dame w Paryżu. Walka z żywiołem trwała 15 godzin. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że od wtorku rozpocznie się zbiórka pieniędzy na odbudowę. Zapis relacji na żywo z poniedziałku i wtorku:

Aktualizacja: 16.04.2019 16:22 Publikacja: 15.04.2019 19:14

Foto: AFP

• Do pożaru doszło w poniedziałek kilka minut przed godziną 19.00. Prawdopodobnie do zdarzenia doszło w związku z trwającymi pracami remontowymi

• Godzinę później runęła iglica, najwyższy punkt katedry

• Władze poinformowały, że z budynku udało się wynieść najcenniejsze dzieła sztuki i zabytki

• W gaszeniu pożaru brało udział ok. 400 strażaków. Pożar finalnie ugaszono po 15 godzinach

• Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Francuzi wspólnie odbudują katedrę. Zbiórka pieniędzy ruszy we wtorek. Swoją pomoc zadeklarowało już wiele państw i biznesmenów

Zapis relacji na żywo:

16.05

To wyglądało jak antyczna tragedia, której z bulwarów i okien przyglądały się tysiące przerażonych paryżan – wspomina wczorajszy powrót do domu pracujący w stolicy Francji polski inwestor Jan Kastory. - Szok, niedowierzanie, ogromny smutek… Tymi emocjami tętniły francuskie ulice, które im bliżej katedry, tym bardziej gęstniały od tłumów. I to się daje odczuć także dzisiaj, już nie tylko na ulicach i w kawiarniach, lecz także podczas spotkań biznesowych - dodaje Kastory.

- Rano, podczas mojego spotkania z zamożnym inwestorem, przyszła informacja, że miliarder Bernard Arnault, prezes koncernu LVMH, najbogatszy Francuz, przeznaczy 200 milionów euro na odbudowę katedry. Przebił dwukrotnie innego miliardera François-Henri Pinault. Zrobiło to wrażenie na moim rozmówcy i popycha innych zamożnych ludzi do podobnych deklaracji. Francuzi to bardzo solidarny naród, choć ostatnio zajęty protestami przeciwko nierównościom społecznym i debatą o wprowadzeniu "podatku od fortun". Miejmy nadzieję, że ta reakcja na tragedię stanie się platformą pojednania i da przykład, że wielkie majątki służą nie do ostentacyjnej konsumpcji, ale również dla dobra ogółu. W dawnych czasach bogaci ludzie przeznaczali pieniądze na budowanie kościołów, by „wykupić się” przed Bogiem. I nagle, po wiekach, pojawia się dla nich podobna szansa - „wykupić się”, ale tym razem przed społeczeństwem. Historia zatacza koło - komentuje Jan Kastory.

14.54

Eksperci ostrzegają, że renowacja spalonej katedry Notre Dame w Paryżu zajmie dziesiątki lat.

Przeczytaj: Odbudowa Notre Dame zajmie nie lata a dekady

14.29

Przewodnicząca skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) połączyła pożar katedry Notre Dame w Paryżu z rosnącą „nietolerancją” wobec chrześcijan w Europie.

W swoim wpisie na Twitterze Alice Weidel, liderka grupy parlamentarnej AfD, największej partii opozycyjnej w Niemczech, zasugerowała związek między niszczycielskim ogniem w Paryżu a wcześniejszymi antychrześcijańskimi "atakami" we Francji.

Przeczytaj: Szefowa AfD: Notre Dame płonie, nietolerancja rośnie

14.11

Bogaci Francuzi chcą finansować odbudowę katedry - czytaj więcej

14.10

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury zaoferował pomoc watykańskich ekspertów w rekonstrukcji i renowacji katedry Notre Dame

14.02

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Paweł Frątczak, powiedział, że pożar nie był gaszony przy pomocy śmigłowców, gdyż „taka strategia prowadzenia akcji gaśniczej byłaby niebezpieczna dla strażaków, ale przede wszystkim mogłaby doprowadzić do zawalenia się ażurowej konstrukcji budynku”. - W przypadku pożarów zabytków straż pożarna używa raczej drabin i podnośników, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić budowli - podkreślił Frątczak.

13.45

Gotyk miał swoje czasy rozkwitu, ale bywał też jako przejaw średniowiecza pogardzany, zwłaszcza w dobie Oświecenia. Znaczenie Notre Dame dla Francuzów ożywił Wiktor Hugo - o katedrze w literaturze pisze Jacek Cieślak

13.38

Z drugiej strony: świątynia, którą budowały i podziwiały dziesiątki pokoleń, płonie tak, jak płonęły najważniejsze dzieła przed wiekami - żywiołowo. Pożar uczy pokory także dziś - pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński

13.33

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że Polska jest gotowa pomóc w odbudowie i konserwacji katedry Notre Dame

13.21

Pożar w katedrze Notre Dame był prawdopodobnie wynikiem wypadku i nie ma na razie żadnych przesłanek, że został spowodowany celowo - powiedział prokurator generalny Remy Heitz

13.16

Papież Franciszek po pożarze katedry Notre Dame zapewnił Francję, francuskich katolików oraz Paryżan o swoich modlitwach

13.00

O godz. 12.00 odezwały się dzwony wielu katedr i bazylik w Europie

12.52

"Książę Filip i ja jesteśmy głęboko zasmuceni widząc ogień, który ogarnął katedrę Notre Dame" - napisała w depeszy do Emmanuela Macrona brytyjska królowa Elżbieta II. "Myślami i w modlitwie jestem w tym trudnym czasie z tymi, którzy modlą się w katedrze i z całą Francją" - dodała.

12.30

Paryska katedra zajmuje wyjątkową pozycję w polskiej historii i sztuce. O polskich wątkach w Notre Dame pisze Jacek Cieślak.

12.12

- Jest dla mnie rzeczą bardzo ważną, żebyśmy wszyscy - szczególnie jak patrzę na niektóre komentarze, także u nas w kraju - dokładnie w takim momencie, jak ten dramat paryski, pokazywali raczej jak najlepsze uczucia wobec siebie. Raczej solidarności i wsparcia niż takiego politycznego jazgotu. Na tym też mi zależało, żeby głos z Polski był głosem czytelnej, pełnej solidarności z Francuzami - powiedział szef rady Europejskiej Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami w Strasburgu.

12.06

Tragiczny pożar katedry Notre-Dame w Paryżu, wprowadził w osłupienie mieszkańców stolicy Francji i głęboko poruszył emocjami. Policja oraz władze Paryża pozostają bardzo ostrożni w ocenie sytuacji i rozpoczynają śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania pożaru. Dużo mniej pobłażliwi okazują się internauci. Natychmiast została przywołana historia ognia, który zdewastował wejście drugiego co do wielkości kościoła w stolicy Francji, czyli Saint Sulpice 17 marca, zaledwie cztery tygodnie temu.

Przeczytaj: Francuzi podzieleni ws. pożaru Notre Dame

11.46

Polska Misja Katolicka we Francji poinformowała, że w katedrze Notre Dame ocalała polska kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Uroczystość poświęcenia odbyła się 1 grudnia 2018 roku. Znajdowały się tam m.in. relikwie Jana Pawła II.

11.36

Po ugaszeniu pożaru paryscy strażacy nadal monitorują stan katedry Notre Dame.

11.27

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zaproponował, aby europosłowie przekazali swoje dzisiejsze wynagrodzenia na odbudowę katedry Notre Dame.

11.20

Hiszpania dokona przeglądu bezpieczeństwa swoich zabytków narodowych. To "oczywista konsekwencja" po pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame w Paryżu - powiedział we wtorek minister kultury Jose Guirao.

11.10

Wyrazy wsparcia płyną do paryżan z całego świata. M.in. M.in. prezydent Rosji Władimir Putin zaoferował Emmanuelowi Macronowi pomoc "najlepszych rosyjskich specjalistów" w odbudowie katedry Notre Dame. Przekazał też kondolencje z powodu pożaru, który zniszczył "narodowy symbol Francji".

11.05

"W związku z tragicznym pożarem Katedry Notre Dame de Paris proszę przyjąć wyrazy duchowej łączności ze wszystkimi Obywatelkami i Obywatelami Francji, których dotknął ten dramat" - napisał w depeszy do prezydenta Francji Andrzej Duda. Dodał, że Polska jest "gotowa wziąć udział w europejskim akcie solidarności w odbudowie zniszczonej świątyni".

10.56

- Nieoficjalnie udało mi się ustalić, że zostały uratowane relikwie Jana Pawła II. To informacja, którą przekazały mi francuskie służby - powiedział w rozmowie z Onetem Paweł Rozwód, były korespondent PAP.

10.38

Polska Misja Katolicka we Francji poinformowała, że w katedrze Notre Dame ocalała polska kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej.

10.30

"Kontrole NIK pokazują, że w wielu gminach są zabytki w złym stanie technicznym" - zwraca uwagę po pożarze katedry w Paryżu Krzysztof Kwiatkowski, szef Najwyższej Izby Kontroli. "Alarmujące jest to, że brakuje planów opieki nad nimi i ochrony zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych" - dodał.

Przeczytaj: Szef NIK przypomina: Wiele polskich zabytków w złym stanie technicznym

10.00

Wkrótce po tym, jak największe stacje telewizyjne uruchomiły na Youtube swoje transmisje z Paryża, relacjonując pożar katedry Notre Dame, portal zaczął nieprawidłowo oznaczać nagrania jako możliwe źródła dezinformacji i zaczął przekierowywać widzów do treści o atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Dowiedz się więcej: Youtube oznaczał filmy z Notre Dame jako teorie spiskowe

09.55

Pożar katedry Notre Dame został całkowicie ugaszony - poinformowała oficjalnie paryska straż pożarna.

09.38

09.35

Donald Tusk na Twitterze przypomina, że Gdańsk był "w 90 procentach zniszczony i spalony", a został później odbudowany. "Odbudujecie waszą katedrę" - zapewnia.

09.25

Specjalne oświadczenie po pożarze katedry wystosował kardynał Stanisław Dziwisz. "Ta płonąca katedra to symbol płonącej Europy" - napisał.

09.15

09.10

Tymczasowy szef biura prasowego Watykanu Alessandro Gisotti wydał krótkie oświadczenie, związane z pożarem katedry w Paryżu. "Stolica Apostolska z  szokiem i smutkiem przyjęła wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie. Wyrażamy naszą bliskość z francuskimi katolikami i mieszkańcami Paryża. Zapewniamy o naszej modlitwie za strażaków i wszystkich tych, którzy robią wszystko, co możliwe, aby poradzić sobie z tą dramatyczną sytuacją".

08.56

Miliarder Bernard Arnault, prezes koncernu LVMH, zapowiedział przekazanie 200 mln euro na odbudowę spalonej katedry Notre Dame.

Przeczytaj: Najbogatszy Europejczyk wpłaci 200 mln euro na Notre Dame

08.36

Prokuratura francuska podaje, że robotnicy, którzy uczestniczyli w pracach konserwacyjnych w katedrze Notre Dame zostali już przesłuchani.

08.32

– Jesteśmy oczywiście gotowi wspomóc Francję przy odbudowie. Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków – powiedział na antenie TVP Info minister kultury Piotr Gliński. 

08.30

08.15

Paryż po ugaszeniu pożaru katedry Notre Dame skupia się teraz na rozmiarach szkód w 850-letnim zabytku. W porannej rozmowie z dziennikarzami w pobliżu świątyni minister spraw wewnętrznych Laurent Nunez powiedział, że do obiektu wkrótce wejdą eksperci, aby sprawdzić, czy budynek jest wystarczająco stabilny, aby umożliwić służbom pożarowym wejście do środka.

08.00

07.40

Co najmniej trzy duże zbiórki na odbudowę katedry Notre Damy rozpoczęły się w internecie. Zbiórka Fondation du patrimoine, zajmującej się ochroną i promowaniem dziedzictwa narodowego Francji, cieszy się takim zainteresowaniem, że zablokowała stronę fundacji. Zbiórki trwają też na portalu GoFundMe i na stronie Nowojorskiego Towarzystwa Dziedzictwa Francuskiego.

07.32

- Będziemy czekać na sygnał ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale na pewno będziemy chcieli się włączyć w odbudowę katedry Notre Dame - zapowiedziała w TVN24 wicepremier Beata Szydło. Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapowiadał na Twitterze, że "Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze", a "katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy".

- Pewnie będą różne możliwości, na pewno bardzo ważne, żebyśmy wszyscy się połączyli w odbudowie tej katedry - dodała Szydło, pytana, czy Polska zaoferuje w odbudowę wkład finansowy.

07.30

Korona Cierniowa i tunika noszona przez XIII-wiecznego francuskiego króla Ludwika, dwa niezwykłe artefakty, zostały uratowane z pożaru - powiedział rektor katedry Patrick Chauvet.

07.27

Francuski miliarder Francois-Henri Pinault zobowiązał się do wpłaty 100 milionów euro na odbudowę paryskiej katedry Notre Dame.

Dowiedz się więcej: Mąż Salmy Hayek obiecuje 100 mln euro na odbudowę Notre Dame

07.24

Do 30 lat ma trwać odbudowa katedry Notre Dame - mówią pierwsze szacunki, jeszcze przed wejściem ekspertów do środka świątyni, którzy mogliby dokładnie oszacować straty.

07.11

Można się spodziewać, że pożar paryskiego zabytku wywoła wcześniej czy później pomysł charytatywnego koncertu globalnych gwiazd muzyki pop - pisze Jacek Cieślak.

Dowiedz się więcej: Gwiazdy dla Notre Dame

06.35

Mer Paryża Anne Hidalgo zamieściła zdjęcie przedmiotów ocalonych z pożaru

06.15

06.00

Strażacy cały czas pozostają w gotowości na wypadek ponownego pojawienia się płomieni

05:50

Rodzina francuskich przedsiębiorców Pinault zadeklarowała, że przeznaczy 100 milionów euro na odbudowę katedry. 

04.30

Pożar ugaszono około czwartej nad ranem

00:45

00:12

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie - napisał prezydent Andrzej Duda.

00:11

00:05

00:01

Gdy wybuchł pożar, w katedrze trwała msza. Po wszczęciu alarmu wiele osób nie wiedziało, co się dzieje. Do budynku wszedł policjant, który poinformował księdza, że to nie są żarty i wszyscy mają wyjść na zewnątrz.

23:45

23:40

23:39

Ta katedra zostanie odbudowana. To nas zjednoczy. Wszyscy będziemy mogli się dołożyć do odbudowy - Macron.

23:38

To jest katedra, która nigdy nie może zniknąć. To jest nasza historia - powiedział Macron.

23:36

Na konferencji prasowej przed katedrą prezydent Emmanuel Macron podziękował strażakom. 

23:30

Strażacy przez całą noc będą schładzać konstrukcję katedry. Poinformowano, że spłonęło dwie trzecie pokrycia dachu.

23:27

Laurent Nunez z francuskiego MSW powiedział, że "władze pozostają ostrożne, ale są znacznie bardziej optymistyczne niż wcześniej"

23:24

Prokuratura będzie prowadziła śledztwo w sprawie "nieumyślnego podpalenia"

23:19

Paryżanie oklaskują strażaków biorących udział w akcji gaśniczej

23:11

Służby poinformowały, że wieżom nie grozi zawalenie

23:03

Oficjalnie: Główna konstrukcja budynku jest "uratowana"

23:01

Jeden ze strażaków został poważnie ranny - informuje agencja Reutersa

22:59

Z niepotwierdzonych informacji wynika, że trzy średniowieczne rozety zostały zniszczone w wyniku ogromnej temperatury. Powstały w latach 1225-1250.

fot. AFP

22:55

We Francji w kościołach zabiły dzwony

22:49

22:42

Jutro ma rozpocząć się ogólnonarodowa zbiórka, której celem będzie odbudowa katedry

22:30

22:27

Drodzy Przyjaciele Francuzi, jesteśmy w tej trudnej chwili z Wami - pisze Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"

22:25

Skalę zniszczeń pokazują zdjęcia zrobione przez drona

22:22

22:18

22:16

Istnieje ryzyko, że wielki dzwon spadnie. Jeśli spadnie dzwon, zawali się wieża. Wewnątrz i na zewnątrz są strażacy. Następne półtorej godziny będzie miało kluczowe znaczenie - powiedział Jean-Claude Gallet, szef paryskiej straży pożarnej.

22:11

22:00

Strażacy informują, że kluczowe będą najbliższe godziny. Istnieje ryzyko, że katedra się zawali.

21:56

"Stolica Apostolska z szokiem i smutkiem przyjęła wiadomość o straszliwym ogniu, który zniszczył katedrę Notre Dame de Paris, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - poinformował Watykan.

"Wyrażamy naszą bliskość do katolików we Francji i mieszkańców Paryża. Modlimy się za strażaków i wszystkich tych, którzy robią wszystko, co możliwe, aby stawić czoła tej dramatycznej sytuacji" - przekazano w oświadczeniu.

21:53 

Strażacy poinformowali, że gaszenie katedry z powietrza mogłoby doprowadzić do zawalenia budynku.

21:52

O "nieopisanym smutku i poczuciu ogromnej straty" pisze Marine Le Pen

21:49

"Dobra nowina: wszystkie dzieła sztuki zostały uratowane. Skarbiec katedry jest nietknięty, korona cierniowa [Jezusa], hostie" (źródło: ojciec Frederic, ksiądz pracujący od dwóch lat w katedrze Notre Dame) - napisał na Twitterze dziennikarz Nicolas Delesalle.

21:42

W pobliżu katedry modlą się mieszkańcy Paryża

21:40

Sześć minut po zgłoszeniu pożaru na miejscu były pierwsze jednostki straży pożarnej

21:39

fot. AFP

21:36

21:30

"Wszyscy jesteśmy z Paryżem" - skomentował szef RE Donald Tusk.

21:16

Na miejscu pracuje 400 strażaków

20:50

16 trzymetrowych statui zostało kilka dni temu zdjętych z iglicy i przetransportowanych do odnowienia - dzięki temu się uratowały.

20:36

"Notre Dame stoi w płomieniach. Emocje ogarnęły cały naród. Ciepłe myśli dla wszystkich katolików i wszystkich Francuzów. Podobnie jak wszystkim rodakom, dziś wieczorem jest mi smutno, gdy widzę jak płonie część nas samych" - napisał prezydent Emmanuel Macron. Na miejsce tragedii udał się arcybiskup Paryża Michel Aupetit i premier Edouard Philippe. Przybyła również francuska para prezydencka.

20:20

"Tak strasznie jest patrzeć na ogromny pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Może latające tankowce mogłyby być użyte. Trzeba działać szybko!" - napisał na Twitterze prezydent Donald Trump. Francuska straż pożarna wykluczyła możliwość gaszenia pożaru z powietrza.

20:03

Przed 20-tą zawaliła się iglica katedry.

19:45

W związku z pożarem swoje przemówienie do narodu odwołał prezydent Emmanuel Macron. "Straszny pożar objął Katedrę Notre-Dame" - napisała na Twitterze Anne Hidalgo, mer Paryża. Wezwała mieszkańców, by respektowali polecenia służb porządkowych, które koordynują akcję gaśniczą.

19:35

Gotycka archikatedra w Paryżu to jeden z symboli stolicy Francji. Jej budowa trwała ponad 180 lat i zakończyła się w 1345 roku.

19:27

Straż pożarna poinformowała, że pożar związany jest prawdopodobnie z prowadzonymi pracami remontowymi. 

19:14

Pożar wybuchł przed godziną 19. i bardzo szybko się rozprzestrzenił. Płomienie pojawiły się na dachu. Na miejscu pracuje wiele ekip strażaków.

Arcydzieło architektury francuskiego gotyku, które przetrwało zbezczeszczenie i zdewastowanie podczas rewolucji francuskiej, może pomieścić ok. 9 tysięcy wiernych. Jej zachodnia fasada należy do najpiękniejszych wśród wczesnogotyckich katedr dzięki swoim idealnym proporcjom. Notre Dame jest jedną z największych katedr świata, nie tylko Paryża, przyciąga co roku ok. 13-14 mln turystów.

W związku z opłakanym stanem budynku, rozpoczęto remont, który miał kosztować około 100 milionów euro. Ostatnią renowację przeprowadzono około 200 lat temu.

W okresie rewolucji, w 1793 roku, katedrę zamieniono na Świątynię Rozumu z portretami Murata jako Jezusa i Robespierre'a jako nowego Mesjasza.

Urządzano w niej specyficzne "święta" połączone z dewastowaniem przedmiotów o sakralnym charakterze, co trwało do egzekucji Robespierre'a. 27 lipca 1794 roku katedrę zamieniono na magazyn.

Konserwatorzy podkreślali, że katedra narażona jest także na niszczenie kamienia spowodowane zanieczyszczeniem powietrza i żeby przetrwała dłużej, trzeba jeszcze więcej pieniędzy. Jak twierdziło jedno ze źródeł bliskich sprawie, należałoby znaleźć 150 mln euro w ciągu 20 lat dla Notre Dame.

• Do pożaru doszło w poniedziałek kilka minut przed godziną 19.00. Prawdopodobnie do zdarzenia doszło w związku z trwającymi pracami remontowymi

• Godzinę później runęła iglica, najwyższy punkt katedry

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 872
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 870
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 869
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 868
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 867
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą