fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Francuski biznesmen, mąż Salmy Hayek, obiecuje 100 mln euro na odbudowę Notre Dame

Francois-Henri Pinault i Salma Hayek Pinault
AFP
Francuski miliarder Francois-Henri Pinault zobowiązał się do wpłaty 100 milionów euro na odbudowę paryskiej katedry Notre Dame.

Strażacy około godz. 4.00 rano poinformowali, że pożar świątyni, który wybuchł w poniedziałek, został opanowany. Podczas akcji ratunkowej ranny został jeden strażak.

Relacja na żywo: Konstrukcja Notre Dame uratowana

W miarę, jak nad Paryżem wschodziło słońce, a dym zaczął odsłaniać katedrę, świat mógł zobaczyć skalę katastrofy w jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych świata. Już teraz wiadomo, że katedra będzie odbudowana.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedził kościół w poniedziałek wieczorem i ogłosił, że we wtorek zostanie otwarta międzynarodowa zbiórka na odbudowę.

Jeszcze w poniedziałek, późnym wieczorem, francuski miliarder Francois-Henri Pinault - mąż aktorki Selmy Hayek i dyrektor generalny firmy, która jest właścicielem domów mody Gucci i Yves Saint Laurent - obiecał hojną darowiznę.

W oświadczeniu wysłanym do agencji AFP dyrektor generalny grupy Kering powiedział, że przeznaczy 100 mln euro na „wysiłek konieczny do całkowitej odbudowy Notre Dame”. Pieniądze zostaną wpłacone przez rodzinną firmę inwestycyjną Pemult Artemis.

Przyczyna pożaru nie jest na razie oficjalnie ustalona. Jednak w katedrze trwał intensywny remont, który według straży pożarnej mógł mieć związek z pożarem.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA