Aktualizacja: 18.07.2019 06:15 Publikacja: 17.07.2019 18:32
Głosowanie na wiceprzewodniczących europarlamentu. Głos oddaje Zdzisław Krasnodębski
Foto: European Union 2019 - Source : EP/ Michel CHRISTEN
Niemal do samego momentu głosowania prowadziliśmy w tej sprawie gorącą dyskusję. Decyzja została podjęta na najwyższym szczeblu, przez prezesa Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego. Wskazanie było jasne: mieliśmy głosować za von der Leyen. W naszej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów podobnie postąpiły ugrupowania, które – jak torysi – są u władzy. Uznały, że muszą przede wszystkim uwzględnić decyzje, jakie zostały podjęte w Radzie UE przez przywódców państw, a więc także przez premiera Morawickiego. To zresztą dotyczyło też innych frakcji: nawet w Europejskiej Partii Ludowej (EPP), z której wywodzi się była niemiecka minister obrony, deputowani z ugrupowań, które są w opozycji, byli wobec tej kandydatury o wiele bardziej sceptyczni. Wystąpienie von der Leyen przed głosowaniem zawiodło nas, nie podjęła wielu ważnych dla nas punktów – takich jak przełamanie podziałów w Europie czy wzmocnienie flanki wschodniej NATO. Ale znowu wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim doświadczenia tych eurodeputowanych PiS, którzy niedawno byli w rządzie i wskazywali na dobrą współpracę z niemieckimi władzami, w tym z von der Leyen. Jednocześnie w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego mieliśmy bardzo dobrą współpracę z ugrupowaniami, które są od nas bliżej centrum, przede wszystkim CDU/CSU, i mamy nadzieję, że teraz ta współpraca jeszcze bardziej się umocni. Jednym słowem: w PiS zwyciężył polityczny realizm, poczucie, że polska racja stanu wymaga szukania kompromisu w Unii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
Prezes RM będzie mógł rozporządzeniem wskazać obszar granicy, na którym przez 60 dni nie będzie możliwe przyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową, ograniczone będzie prawo do azylu.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.
Polska będzie zapewne robiła wiele, by transatlantyckie napięcia łagodzić. Jest w tej sprawie wiarygodna. Poważnie podchodzimy do zobowiązań w NATO. Jednocześnie nikt w Europie nie może nam zarzucić, że chcemy widzieć w UE i NATO wykluczającą się alternatywę.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Węgierski premier Viktor Orbán zagroził blokadą budżetu unijnego na lata 2028-2035, jeśli Komisja Europejska nie uwolni przyznanych Węgrom środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas