W Izraelu konflikt narodowy zmienia się w religijny

Rozmowa z Urim Huppertem, izraelskim prawnikiem, publicystą

Aktualizacja: 19.11.2014 21:27 Publikacja: 19.11.2014 01:00

W Izraelu konflikt narodowy zmienia się w religijny

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Stosunki izraelsko-palestyńskie są bardzo napięte, w ostatnich dniach dochodzi do kolejnych aktów terroru z obu stron. Jak te relacje wyglądają na poziomie codziennego życia, codziennych kontaktów?

Uri Huppert: Często odwiedzam kawiarnię naprzeciwko mojej kancelarii w centrum Jerozolimy. Wszyscy kelnerzy chodzą tam w takich samych mundurkach, wszyscy mówią po hebrajsku, są przyjaźni wobec klientów. Jak ktoś przyjeżdża do Izraela i trafia do podobnej kawiarni, może nawet nie zauważyć, że często połowa jej pracowników to młodzi Arabowie. Nie tylko zresztą tam współżycie żydowsko-palestyńskie wygląda wręcz wzorowo. Na przykład u mnie na osiedlu mamy ogrodnika Araba. Jest on przyjacielem wielu rodzin, które tu mieszkają. Nasze stosunki są do tego stopnia bliskie, że nawet nasze żony spotykają się z jego żoną, a córki z jego córkami.

Często ma pan kontakt z Palestyńczykami?

Oczywiście. Także w kancelarii mam klientów Arabów. Na co dzień te relacje wyglądają normalnie, gdy jednak otwiera się gazetę, włącza radio czy telewizję, to okazuje się, że znowu ekstremiści arabscy czy fundamentaliści żydowscy dokonali aktu terroru. Izrael żyje zasadniczo na dwóch poziomach: pełnej integracji i współżycia z mniejszością arabską, ale także niebywałego napięcia na poziomie politycznym.

Te akty terroru wpływają jakoś na codzienne relacje Żydów z Arabami?

To musi w końcu doprowadzić do wybuchu konfliktu także wśród ludzi, którzy dotąd żyli obok siebie w przyjaźni. Nie mam wątpliwości, że z biegiem czasu przeciętny Izraelczyk będzie się stawał bardziej podejrzliwy w stosunku do swojego arabskiego kontrahenta, klienta czy nawet kolegi z pracy. Na razie się tego nie czuje, ale już widać obawy, że sytuacja może się zmienić. Problem polega na tym, że strona palestyńska coraz mocniej opiera się na swoich fundamentalistach, a prawica izraelska staje się coraz bardziej fundamentalistyczno-religijna. W ten sposób konflikt narodowy przeobraża się w konflikt religijny, a to jest największe niebezpieczeństwo dla Bliskiego Wschodu.

—rozmawiał Michał Płociński

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 776