Kontrowersje wokół amerykańskiej dotacji dla Iraku

W rozmowie telefonicznej z wiceprezydentem USA Josephem Bidenem, premier Iraku Hajdar al-Abadi wyraził zaniepokojenie rozdziałem środków przeznaczonych na obronę jego kraju. Al-Abadi skarżył się, że w planowanej ustawie Irak podzielono trzy odrębne podmioty.

Publikacja: 05.05.2015 10:08

Kontrowersje wokół amerykańskiej dotacji dla Iraku

Foto: AFP

Projekt ustawy zakłada bowiem, że co najmniej 25 proc. z łącznej kwoty 715 mln dolarów pomocy wojskowej dla Iraku otrzymają bezpośrednio siły kurdyjskie, sunnickie lokalne bojówki oraz Gwardia Narodowa Iraku. Plany te związane są z zaangażowaniem wymienionych formacji w walkę z Państwem Islamskim (IS).

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestuje także Iran, a w szczególności irańscy duchowni powiązani z szyickimi milicjami, biorącymi udział m.in w bitwie o Tikrit. Republikanie w Izbie Reprezentantów zaproponowali takie rozwiązanie jako przeciwwagę właśnie dla finansowanych przez Iran szyickich milicji walczących na terenie Iraku z IS. Planowane wsparcie na poziomie 178 mln dolarów może zostać nawet rozszerzone do 429 mln.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176