W czwartek w nocy Sejm uchwalił nowelizację prawa wodnego. Zgodnie z nią, od 1 stycznia 2020 r. z budżetu państwa, a nie – jak dziś – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, będą finansowane takie instytucje jak: Państwowa Służba Hydrologiczno-Meteorologiczna, Państwowa Służba Hydrogeologiczna i Państwowa Służba ds. Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących. Zmienią się przepisy określające zawartość wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich. To niezbędne ze względu na konieczność wdrożenia przepisów dyrektywy 2017/845/UE, która wymaga określenia zasięgu siedlisk przyrodniczych oraz rozszerza katalog działalności człowieka wpływającej na stan środowiska morskiego.
Czytaj też: NIK: Chaos w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie
Uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa do śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym będzie wykonywać PGW WP. Dziś należy to do kompetencji ministra ds. żeglugi śródlądowej. Z analiz wynika jednak, że zapewnienie PGW WP stabilnego źródła finansowania, niezależnego od wyników finansowych, wymaga pokrywania kosztów jego funkcjonowania z budżetu państwa.
Szkoły, uczelnie i organizacje pozarządowe będą mogły bezpłatnie pobierać informacje z systemu informacyjnego gospodarowania wodami w celu popularyzacji wiedzy z tego obszaru. W pozwoleniach wodnoprawnych maksymalna ilość pobieranej wody oraz wprowadzanych ścieków będzie określana w metrach sześciennych na sekundę. Chodzi o uporządkowanie sytuacji. Przed 1 stycznia 2018 r. opłaty za usługi wodne ustalono w pozwoleniach wodnoprawnych w metrach sześciennych na godzinę. Tymczasem powinny być przeliczane w metrach sześciennych na sekundę.
Etap legislacyjny: trafi do Senatu